Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

mie mi s-a parut ca are o vopsea cauciucata.daca e asa ,in timp de la caldura se cojeste(la golf4 passat b5/b5.5 era o problema)

eu mi-am vopsit bordul(tot negru),numai ca are alta textura fata de cea a noului model.

bordul poate sa-l faca in orice culoare oricine,insa nu pot sa zic '' ca e un pas inainte'' sau vai ce schimbare...

si eu am avut dificultati de acomodare cu designul bordului la leon,dar acum mi se pare interesant si cu strictul necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la modelul fara face-lift daca vopsesti zonele gri sau aplici o folie imitatie de carbon si ai mai tras un navi in bord se schimba total. Estetic si spartan in acelasi timp.

La modelul nou nu stiu ce sa zic inca. Oricum e un pas inainte fata de modelul vechi.

Totusi raman la parerea ca siglele sunt prea mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Totusi raman la parerea ca siglele sunt prea mici.

Cred ca este o premiera in lumea auto cand un producator micsoreaza sigla cu ocazia unul facelift sau a evolutiei modelului. Mie mi se pare o initiativa salutara ! :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am mai auzit pana acum.

emblema veche mi se parea bine proportionata,cea noua ii face usa portbagajului imensa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, vazand in showroom atat varianta veche cat si facelift-ul, imi pare nitel mai reusita varianta noua, cel putin din spate. La fel si in interior, volanul nou, cadranele, CB si mp3 player-ul sunt mai reusite, IMO. Cat despre sigla, n-am avut impresia ca este prea mica, in fata mereu mi s-a parut prea mare cea veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, mi-am comandat leon-ul in sfarsit, style 1.4 tfsi 125, esp + culoare negru magico, despre facelift pot doar sa spun ca acuma corespunde si interiorul exigentelor mele, acesta fiind obstacolul in achizitionarea variantei fara facelift, plusuri la facelift:

+ noile ceasuri de bord / cadrane - se potrivesc mai bine unei masini sport decat cele vechi

+ noul volan - mult imbunatatit fata de cel vechi, foarte foarte bine profilat si placut la atingere

+ noile comenzi audio - identice cu cele de pe g6, clar mult mai misto decat cele vechi

+ consola climatronicului - imprumutata de la g6 insa negrul acela lucios in combinatie cu rosul o fac si mai placuta decat cea de pe g6, clar mult mai aspectuasa decat cea de pe varianta fara facelift

+ cd player-ul - si acesta din fericire este mai aspectuos si se integreaza mai bine decat cel vechi

+ poate o sa va surprinda pentru ca stiu ca multa lume a criticat aspectul oglinzilor insa sa stiti ca in realitate nu sunt asa mari, in poze de exemplu arata chiar aiurea insa in realitate arata mult mai mici si mie mi se par chiar dragutze, oricum sunt mai practice datorita vizibilitatii sporite

As adauga si 2 minusuri care sincer nu ma deranjeaza foarte tare:

- scaunele de pe style sunt relativ ok, multumitor dpdv al sustinerii laterale, mi-as fii dorit sa fie sport, insa asta este, nu s-au putut adauga optional scaune sport la aceasta varianta

- lipsa cotierei ca si dotare optionala

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa il stapanesti sanatos :icon_thumright: Mie sincer imi place mai mult varianta nonfacelift, noul climatronic mi se pare oribil fara nici un display, si de CUPRA facelift, no comment, o uratanie si interior si exterior :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc bebeee, despre climatronic pot sa spun doar ca nu cred ca avea nevoie de display propriu, fiind conectat la cel al cd player-ului, adica vei putea observa modificarile de temperatura pe ecranul cd-player-ului, cel putin asa este la golf 6, banueisc ca asa e si la leon, in rest fiecare cu gusturile proprii, eu cred ca noul leon e net superior la orice capitol mai ales la interior, la exterior conteaza de persoana, cei ce apreciaza mai mult linile curbe si fluide vor suspina dupa cel vechi, celor carora le plac mai mult linile drepte, colturoase vor opta pentru noua forma angulara a caroseriei - varianta cu facelift, dar asta doar parerea mea, nu trebuie sa coincida cu toate parerile...numai bine!

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! sunt nou pe forum. am vazut ca nu prea sunt multe forumuri legate de seat, si m-am inregistrat aici. pai sa incep cu seat leon style 1.4 tsi 125cp. L-am comandat, am dat avansul, astept sa vina. Zengy, cand iti vine al tau? mie mi-au zis ca in 3 luni, ceva in genul 13 saptamani. nu e cam mult? l-am luat alb ca sa nu mai platesc extra si imi place si cum arata. imi place mai mult cum arata cu facelift. mi-am mai comandat si esp la el, cu driver steering recomandation si control presiune pneuri. ce face de fapt dsr? din pacate nu au avut la drive test tsi-ul, si am facut un drive test pe 1.6, care sincer mi s-a parut puturos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! sunt nou pe forum. am vazut ca nu prea sunt multe forumuri legate de seat, si m-am inregistrat aici. pai sa incep cu seat leon style 1.4 tsi 125cp. L-am comandat, am dat avansul, astept sa vina. Zengy, cand iti vine al tau? mie mi-au zis ca in 3 luni, ceva in genul 13 saptamani. nu e cam mult? l-am luat alb ca sa nu mai platesc extra si imi place si cum arata. imi place mai mult cum arata cu facelift. mi-am mai comandat si esp la el, cu driver steering recomandation si control presiune pneuri. ce face de fapt dsr? din pacate nu au avut la drive test tsi-ul, si am facut un drive test pe 1.6, care sincer mi s-a parut puturos.

"Dynamic Steering Response (DSR) is the athletic technology at the heart of the SEAT drive experience. Combined with our Electronic Power Steering it creates a single interface between driver, steering, brakes, transmission and chassis that relays your every intention with utmost speed and precision. Simply

the safest, most controlled and thrilling drive technology on the road."

Sursa: http://www.seat.smg.com.eg/Seat/com/genera...y/DSR/main.html

Mie ar trebui sa-mi vina in saptamana 4 din 2010, deci cam la 2 luni de la comanda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mai multe informatii despre ce face Driver Steering Recomandation, urmariti va rog filmuletul urmator, care explica ce face fiecare sistem de siguranta:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa mi-au spus si mie, ca in 2 luni, dar au zis ca in cel mai bun caz. adica in saptamana 23-29noiembrie. daca nu, cel tarziu pana pe 24 decembrie. am si auzit ca in decembrie se lucreaza cu program redus, si ca se fabrica mai putine masini, ca sunt sarbatorile. si se prelungeste perioada de asteptare cu cel putin o luna. sper sa nu avem ghinionul asta zengy.

@cristiN: mersi pentru film, explica f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, perioada de la comanda masinii pana la livrare este de maxim 3 luni. Si mie mi s-a spus la fel, 3 luni daca vreau sa comand una, asa ca am ales o masina deja comandata, care mi-a fost livrata in 3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am sunat la dealer si mi-au zis ca e gata masina, acuma sa astept urmatorul transport spre romania. cam cand credeti ca ajunge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, felicitari, parere pesonala aproximativ 10 zile in plus sau minus o zi doua. S-ar putea sa primesc masina mai repede daca am noroc, mai repede insemnand anul asta...acuma cum mi-o fii norocul, sanatosi sa fim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si eu sper sa vina in 2 saptamani. abia astept sa ma plimb, sa-i fac rodajul:) sper numai sa nu ninga

bafta, poate iti vine si tie mai repede!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

masina inca nu a venit...sunt tare suparat, ca se baga si taxa de prima inmatriculare, care e vreo 440euro. asta daca nu o inmatriculez pana pe 1 ianuarie. termenul limita e 24 decembrie, care scrie in contract. dar nu cred ca se misca in o saptamana sa imi aduca cartea...ma duc cu opc-ul la ei...chiar nu vreau sa platesc taxa si nu e vina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandman84, urata treaba, insa trebuie s-o rezolvi cumva. Citeste contractul din nou si vezi care e termenul de livrare. Daca e vorba de cele 3 luni despre care stiu eu, atunci ei trebuie sa rezolve problema, daca contractul a fost semnat inainte de 1 octombrie. Daca a fost semnat dupa 1 octombrie si masina vine in termenul de 3 luni prevazut in contract, atunci ei sunt acoperiti legal si din pacate ai de platit taxa de prima inmatriculare. Daca ti s-a promis ca vine mai devreme si nu e scris nimic in contract nu ai nici o dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, masina are termen de livrare 24 decembrie, a fost achitat avansul pe 30septembrie. acuma m-au sunat de la dealer si mi-au zis ca masina e in curtici si ca porsche bank nu a achitat restul de bani pentru masina(masina fiind luata prin credit auto). si cica azi au trimis banii. masina nu pleaca pana nu intra banii in cont. ei au zis ca ar veni sapt viitoare, dar deja nu ii mai cred....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, trag de timp, ca de obicei. Chiar daca masina vine pe 24, nu cred ca mai ai timp s-o inmatriculezi anul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, imi pare rau sa aud asta si tocmai realizez ca si eu s-ar putea sa fiu in aceasi sitautie, doar ca eu am masina in leasing, deci firma de leasing ar trebui sa se ocupe sa mi-o inmatriculeze, am platit avansul integral, mi-au spus ca masina ajunge inainte de Ajun, ce credeti o ridic gata inmatriculata? In cat timp o inmatriculeaza cei de la Porsche Leasing? ...clar ca nici eu nu vreau sa platesc taxa...dar nu cumva vin cu euro 5 motoarele noastre? ...sunt ceva informatii ca asa ar fi, nu foarte concludente dar sunt...

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am avut ocazia sa am masina parcata langa noul model...pot spune ca la design,mai exact la felul liniilor se apropie de golf.

m-am uitat atent,l-am studiat amanuntit...insa nu m-a facut sa-mi placa mai mult

mi-a placut culoarea,era un gri mai deschis decat cel pe care il posed...ii statea mai bine

cu butoanele/rotite cromate de la comanda luminilor si a aerului conditionat nu ma pot impaca...e prea mult crom si parerea mea e ca da in tiganeala

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit si mie masina, am fost si am vazuto la reprezentanta, e o bijuterie, e mult peste asteptari, arata mult mai bine in realitate, interiorul este superb nu ma asteptam sa fie atat de frumos si foarte bine lucrat, nu am cuvinte, chiar mi-a depasit cu mult asteptarile, mult peste modelul pre-facelift fara suparare din partea posesorilor de model pre-facelift, nu prea mai exista grad de comparatie intre ele...acuma sa speram ca imi va fii inmatriculata in timp util ca sa nu trebuiasca sa platesc taxa de inmatriculare...sper sa reuseasca Porsche Leasing si sa nu ma dezamageasa, e suficient timp...ce ziceti este timp sa fie inmatriculata?

Sandman84 sper din toata inima sa-ti rezolvi si tu cu taxa sa nu o platesti...bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Zengy, la cat de entuziasmat te vad o sa fii in culmea fericirii cand o s-o conduci prima data. Sper sa fii mai multumit de masina asta decat ai fost de Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!