Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

eu un gri-verde,oribil oricum.

daca era doar gri nu ma deranja pt ca vopseaua masinii e gri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tibi, pai se poate personaliza si acum. Vezi pe seat.com la accesorii originale si o sa gasesti o plansa de bord argintie. Am intrebat la dealer si costa 4 milioane si jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acopera partea cu HU-ul si partea cu AC-ul/clima sau si partea mai bombata din dreptul volanului?

eu tot as vrea sa-l imbrac,ca daca ii las doar partile cu AC si HU gri in combinatie cu vopseaua asta ciudata o sa arate ca o sorcova clar

o sa ma uit si eu pe site,in caz contrar trec la colantat cu folie carbon

rezultatul va fi mult mai spectaculos decat ce ofera cei de la seat

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
getodac catalin

Salutare, e primul meu post pe acest forum asa ca v-a spun Bine v-am gasit !!!

Din oferta Seat Leon reiese ca nu poti avea cutie DSG 6 decat pe motorizare TDI, singura exceptie este la modelul FR cu motor de 2.0 TFSI.

Stie cineva de ce la motoarele 1.6 respectiv 1.8 benzina Seat nu ofera posibilitatea de a avea cutie automata la nici una din variantele Leon (reference, sport, stylance sau sport-up) ? :icon_cool:

Modificat de getodac catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vei putea pune dsg pe un benzinar aspirat de pana in 2L.

Deci ramane cel de 1.8 dar avand in vedere ca a fost de curand scos pe piata nu cred ca l-au adaptat pentru dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.8 tfsi este disponibil impreuna cu o cutie automata tiptronic. Nu e chiar DSG, insa e automata care permite schimbarea vitezelor in mod secvential, la fel ca DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poze Leon Facelift 2009

Poze din curtea Seat (postul #3), cele 2 masini incadrate prezinta un leon cu facelift, probabil cupra sau FR. Sau asa par dupa forma farurilor, desi nu se vad bine. Masina alba dintre ele nu pare ibiza, ci tot leon, dupa forma geamurilor spate. Desi sper sa nu fie, pt ca ar insemna un mare pas inapoi in ce priveste designul, poate cel mai mare atuu al modelului curent:

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa lase cei de la seat noul model in parcare???

ma cam indoiesc

ori e o ibiza ori e trucata poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

regret ca toate indicile in legatura cu felul in care va arata faceliftul ne arata faptul ca se va merge pe aceasi linie de design cu Ibiza & Exeo, precum si faptul ca nu cred ca se va modifica interiorul... dupa lungi dezbateri cu cei apropiati si mai ales dupa un drive test cu noul golf am decis sa nu mai astept si astazi am semnat contractele ptr un golf VI Highline, 1.4 tsi 122 cp, negru metalizat, climatronic, privacy galss si esp, chiar nu cred ca voi regreta alegerea facuta mai ales ca interiorul golfului este superb, o adevarata bijuterie din punctul meu de vedere, despre exterior nu vreau sa va spun decat ca mie imi place si in Highline cu pravicy glass o sa arate traznet, nu cred ca se va pute ridica faceliftul leonului la nivelul acesta, sa ma scuzati daca aceasta afirmatie va supara pe cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zengy: Nu cred ca ai facut o alegere gresita. Sa stapanesti sanatos golful si sa te bucuri de el. E o masina foarte ok, sigur iti va placea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zengy: Nu cred ca ai facut o alegere gresita. Sa stapanesti sanatos golful si sa te bucuri de el. E o masina foarte ok, sigur iti va placea.

Mersi,

:)

nu m-am putut abtine si am mai adaugat un pachet de optionale cu toate ca am depasit bugetul propus, nu au vrut sa-mi dea nici un discount :) cei de la Tess - Sibiu, am de asteptat vreo 12 saptamani, nu o sa-mi fie usor, deja ard de nerabdare mai ales dupa ce am facut si drive test, scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru alegere, exact acelasi motor si nivel de echipare imi doresc si eu. Imi place mult interiorul noului Golf, iar in exterior gasesc stilul designerului care a desenat Leonul. Sunt 90% convins ca urmatoarea masina va fi Golf 6 1.4 TSI 122 CP in echiparea Highline cu ceva optionale. Sa o conduci cu placere. Asteptarea va fi grea, dar vei fi rasplatit din plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de :)

Doamne, nu as fi crezut ca imi voi indrepta vreodata privirea(gandurile) catre un Golf dar uite ca am ajuns sa o traiesc si pe asta; cu ajutorul celor de la Seat si cu designul noului Golf VI este posibil. Va dau dreptate tuturor celor care au sau au avut Seat iar acum se indreapta catre VW pt. as cumpara unul deoarece Seat nu mai urmeaza linia de design care pana acum o reprezenta iar pretul unui Seat nu pare a fi de un Seat.

Deci pe scurt: si mie imi place noul Golf si tin sa felicit pe toti care fac aceasta alegere indiferent de motiv, oricum ei raman in familia VAG.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai am o speranta sa faca ceva atat de tare incat acest leon sa fie la fel de celebru cu modelu' 1M care a facut istorie si intr-adevar zic eu a nascut "auto-emocion".

Daca nu, o sa aiba numai de pierdut la vanzari, exemplu fiind si colegul care a ales golf VI (sa fie intr-un ceas bun :offtopic: )

Modificat de vioLeon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sustinere, nu mi-a fost usor deloc dar dupa ce am apucat sa urc in ea si sa o si conduc...ma intelegeti, plus ca cei de la seat vreau sa va zic ca de vreo 3 luni de zile mi-au spus ca imi aduc un leon sa fac drive test ca nu aveau...si va dati seama ca m-au sunat tot nu, am mai intrebat odata au spus ca trebuie sa aduca si la fel nu am fost anuntat telefonic cum mi s-a promis...banuesc ca nu sunt in stare sa aduca unul ptr drive test...in fine nu mai conteaza contractele sunt semnate deja, luni sau marti platesc avansul...

Cu toate astea sper totusi sa ne surprinda in bine faceliftul, insa daca nu schimba interiorul un pic nu cred ca va avea foarte mari sanse la vanzare chiar daca va arata sa spunem foarte bine sau cine stie poate chiar mai bine decat mk2, vom vedea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bine ai facut...te urmez si eu dar spre ()()()() * auto emo' * incepe sa nu mai fie ce a fost \ pacat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu-mi place nici golfu6 nici ce am vazut pana acum(din poze) ca vrea sa fie leon facelift.

golful 6 nu e pe gustul meu,frumos mi s-a parut cel de acum 2 generatii,iar cel 5 este undeva intre cele doua(adica intre golf 4 si 6)

daca ar fi sa schimb masina,clar m-as uita la o japoneza fie civic typeS fie noua mazda3 ori la un cooper S

faceliftul la leon mi se pare o prostie,dupa mine mai bine l-ar lasa pe cel actual iar peste ~2ani sa scoata ceva nou

total diferit de 1P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca cineva care a avut Seat isi va indrepta atentia spre Golf VI. Golf-ul e prea banal, seamana prea mult cu generatia V (destul de nereusita la exterior). Modelele Seat au oricum ceva in plus fata de Golf: fata comerciala, atractivitate chiar si Toledo care nu arata rau decat din spate. Iar la capitolul reusite intrati pe sectiunea Golf de pe acest forum si cititi ce probleme au. Si nici pretul nu le avatajeaza.

Nu cred ca am sa trec de la Seat la VW. E ca si cum as trece de la Logan la Sandero. Eventual cine se satura de Seat va incerca ceva cu totul diferit, cel putin in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy, sa fie intr-un ceas bun. Dar eu zic sa nu te grabesti cu banii si sa le ceri discount, daca nu, mai incearca si in alta parte, nu e greu de dat mail la diferiti dealeri. E criza financiara, aici la bucuresti deja se dau discounturi la Golf VI, in jur de 7-8%. Si-a comandat un coleg de serviciu chiar 1.4 tsi highline. Chiar si pe softpedia isi face un dealer reclama.

Subscriu la ce a zis Tibi in legatura cu leon facelift. Cat despre G6, e o masina corecta ca si G5 si mai mult un facelift nu o alta generatie. Usor supra evaluata in Romania, dar o masina ok. Totusi la noi nesimtirea e cam mare, eu unul consider scump G6 pt ce ofera, importatorul sfideaza piata bazandu-se pe obsesia romanului pt VW. Dar ii merge. In fine, G6 e clar peste leon in interior si ca design si ca materiale. La exterior nu exista comparatie, golful nu e un standard de frumusete si nici nu se vrea asta oricum, nici macar in comparativ highline vs reference. In rest, sa auzim numai de bine. Cand va fi sa imi schimb leonul cred ca voi cauta ceva din cls superioara sau ceva japonez, un aer diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf lV vs. Leon 1M =net superior Leonul si ma refer interior +exterior ,Golf V vs. Leon 1P =Leonul superior la exterior,Golful superior la interior,Golf Vl=dragutel ,nu se poate face comparatie cu Leonul pt ca la Leon nu a aparut urmatoarea generatie ,daca ar fi sa facem comparatie cu generatia actuala de Leon,la exterior tot Leonul ar iesi invingator. ACESTEA SUNT PARERILE MELE PERSONALE ,sper sa nu fiu prea aspru criticat pt ele,urmatoarea masina ar fi tot Leon sau Audi A3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu faceti comparatia cum trebuie, comparati interiorul Golfului 6 cu cel al Leonului 1P. Eu de cand m-am urcat in Golf nu am vrut sa mai aud de Leon... si cei care ma cunosc stiu cat de mult iubesc eu Seat. Trebuie sa acceptam ca interiorul Leonului chiar nu se ridica la nivelul exteriorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa acceptam ca interiorul Leonului chiar nu se ridica la nivelul exteriorului.

@cristi te-am contrazis in multe topic-uri,dar aici ai perfecta dreptate :blink: .

bordul e cam simplist ca sa nu zic anost.

sa speram ca viitorul leon va mai fi '' for those who belive in driving'' (parca asa era un spot pubicitar)

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai dreptate. Chiar si interiorul de G V e peste leon 1p dar am ales si aleg din privinta exteriorului.

A gamei mai mici de probleme fata de golf si a faptului ca la aceleasi dotari leonul iese mai ieftin.

Si daca as schimba masina in urmatorii 1-2 ani nu cred ca as alege golful. Daca nu mi-ar placea face-liftul cum arata in realitate as trece la honda sau audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu am ales golf 6 deoarece interiorul este superb, in clasa lui "is the best", o gramada de teste efectuate stau marturie acestei afirmatii care nu este gratuita, senzatia care o ai la volan este una distinsa, parca totul e la locul lui si calitatea si estetica materialelor te acopera cu un sentiment care te face sa te simti special, dinamica excelenta nu am reprosuri, parte frontala din punctul meu de vedere este peste leon, singurul element care intradevar imi place mai mult la leon este spatele, insa nici spatele golfului nu-mi displace, celor care au vazut golful doar in poze, merita vazut de aproape, veti constata o imbunatatire substantiala a aspectului estetic din exterior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy, eu l-am vazut de aproape. Mai mult, mai mereu e parcat langa mine un Golf VI argintiu. Daca e cineva din Militari si are drum, pe Maniu la Piata Gorjului mai mereu sunt unul langa altul un Leon II negru si un G6 argintiu :icon_thumright: Sunt o persoana obiectiva si pot spune ca g6 nu are nici o treaba sa arate mai bine ca leon, indiferent de unghiul din care este privit. Lucru confirmat de toti amicii mei care au vazut G6 (mentionez ca nici unul nu are leon sau vw). G6 arata mai bine in culorile deschise. Culoarea visinie il prinde insa bine, am vazut unul expus la Carrefour Militari.

Dar, cum a zis si CristiN, e o diferenta mare la interior intre cele 2 masini, insa nu cu echiparea trendline pe G6 (care da impresia de ieftin si la exterior prin manerele si oglinzile negre). Highline vs Stylance deja cele 2 interioare par din generatii diferite, asa cum mai mult sau mai putin chiar sunt.

Oricum Zengy, sa fie intr-un ceas bun. Tot ce conteaza e ca tie iti place masina. Plus ca indolenta cu care te-a tratat respectivul dealer Seat probabil te-a indepartat si mai mult de model. Eu unul consider g6 mult prea scump pt ce ofera, ma refer la pretul pus de importator, mai ales cu cresterea asta la euro, deja in lei ceea ce acum inseamna 20 mii de euro, insemna vreo 23 mii acum o luna. Am vazut ca exista firme specializate si la noi insa, care aduc masini noi pe comanda, din Belgia sau Austria. Cu discount ~10-15%, livrabile in 7 zile si cu garantie. Am vazut ca G6 e printre modele.

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!