Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

Buna, nu stiu unde sa postez.

 

Vreau sa iau un golf 6 tdi dar am gasit un seat leon 2.0 TDI, porbelma ii ca in anunt masina scrie ca ii facelift 2, am fost si am vazuto ii din 06.2010 dar are motorul 2.0 tdi 140 Pd BKD nu ii motor commrail.

 

Masina are interior cu volanul nou, bordu nou si gps nou model cum sunt cele din 2012. Nivel de echipare TechSide. totul ii ok numai volant se duce ca are 245 mi km. la bani de nimic (5500€).

 

Acum intrebarile ar fi : Ii facelift? BKD ii acelasi motor ca si cel din 2005 adica are problemele cu pompa de ulei? injectoarele? si chiulasa (subtire)? Sau problemele s-au remediat pe BKD din 2010. Sa il iau?

Merci si scuze daca sunt offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKD nu a avut niciodata probleme cu injectoarele si pompa de ulei, poate BKP. cu chiulasa au fost probleme prin 2005-2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Merci de info, masina mi-a lasat-o de la 5900€la 5500€ din cauza ca volant ii pe duca, suna si la rece si la cald cand nu-i apasat pedala. Aici in franta am intrebat la serivce si mi-au spus ca costa undeva la 500-600€ volant si ambreajul daca pun cu masa simpla. Eu as vrea dar nu stiu ce model pun, as pune ptr ca dupa achizitie masina va ajunge spre 200 cp.

 

Initial cautam un motor commorail dar facand cateva simulari pe un site dedicat, am vazut ca PD ii cu mult peste Cr de pe golfu 6 de exemplu, seatu fiind mai usor si mai "exploziv" are reprize de invidiat fata golf6 Cr. 

Nu prea stiu nimic despre Seat avand tot passaturi si golfuri de generatie mai veche. Voi ce ziceti isi merita masina asta bani? Pe vcds nu a dat nici o eroare, desi dupa oprire se aude un sunet "electric" din zona EGR-ului. In rest ii foarte dotata are navigatie Pro cred cu afisaj incalzire scaune senzori parcae cu silueta masini, aer in habitaclu etc. Astept o parere. Merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am un Seat Leon FR 1P Facelift, din 2010, si imi trebuie aripa dreapta fata.
Stiu ca modelul facelift are bara fata si farurile diferite de cele fabricate intre 2006 si 2009. 
Poate cineva sa imi spuna daca aripile fata difera la facelift fata de cel din 2006 - 2009? Cineva de la un magazin de piese auto noi mi-a spus ca nu difera, altcineva de la dezmembrari mi-a spus ca difera.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea sa aiba alta forma doar inspre bara.... Ai incercat si nu se potriveste sau doar te gandesti ca fiind alte faruri nici aripa nu se potriveste ?  Intreb deoarece pare la fel aripa, daca difera, sunt diferente mici de tot pe care eu nu le vad(inca)....

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

referitor la aripa pot sa spun 100% ca aripa de pe seat leon 1P din 2006 si alti ani se potriveste foarte bine pe aripa de seat leon 1P Facelift.

Tocmai am montat o astfel de aripa. Se potriveste perfect si la faruri si la bara. Restul sunt povesti...

 

Intrebare: cu ce versiune de vag tacho  pot citi codul pin al ceasurilor de bord de pe Leon 1P facelift din 2010? cum pot afla ce ceasuri sunt fara sa le demontez?

Mersi!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!