Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor, este prima data cand postez, am urmarit cu interes discutile de pe acest forum si iata ca mi-am facut curaj sa lansez o provocare daca pot sa-i spun asa :rolleyes: Ma pregatesc sa-mi comand un seat leon 1.4 tfsi 125 cp stylance insa, de curand am aflat de faceliftul din prima jumatate a lui 2009 si sincer sa fiu parca as mai astepta un picutz inainte de a face comanda pentru a afla mai multe detalii despre imbunatatirile aduse si bineinteles pentru a nu regreta ulterior, inca cateva luni nu este un capat de lume.V-as ruga daca ma puteti ajuta, cei care afla sau care stiu deja, sa posteze aici pentru a impartasii informatile cu toti cei interesati, ce modificari vor fii aduse modelul actual? Va fii oare un facelift similar cu cel al Ibizei din 2006, sau pot exista si mici retusuri interioare, poate alte tapiserii sau ma rog poate bordul un pic cosmetizat? Pls orice informatie imi este cruciala pentru a ma decide daca mai astept sau nu! Va multumesc anticipat celor interesati de dezbatere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Deocamdata informatii despre modelul cu facelift nu prea exista, cel putin eu nu am gasit.

Dar, trebuie sa tii cont ca data de lansare a unui nou model, versiuni, etc... difera de la tara la tara. Parerea mea este ca modelul cu facelift va apare la noi in toamna-sfarsitul lui 2009 cel mai devreme.

In al doilea rand, pentru motorizarea 1.4 TFSI exista o restrictie de fabricatie, astfel incat termenul de asteptare este 4-6 luni, iar daca mai prinzi si ceva sarbatori, apoi mai ai de asteptat.

Deci, cum crezi si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca as vrea sa iti stric distractia. Personal nu am avut sansa sa conduc un 1.4 125cp. Posesorii din marea britanie (cea mai mare comunitate seat) sunt destul de dezamagiti de aceast motor. Acceleratiile nu sunt deloc pe masura cailor si cuplului iar consumul este mult mai mare decat cel declarat. Acum, daca vrei benzina, nu prea ai de ales. Adica 1.4 125cp e net superior lui 1.6. Mai bine un 1.8t de 160.

Mai documenteaza-te ca sa fi sigur ca asta iti doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.. Daca e asa cum zici tu Matrixu, e dezamagire cam mare. Vazand cum se comporta 1.4 aspirat cu doar 85 de cai (decent), am presupus ca 1.4 TSI de 125 e foarte potrivit pt Leon, luand in considerare si specificatiile tehnice oferite de producator. Na, parerile variaza. Pana nu vom face un test drive cu acest motoras, ramanem cu speranta ca totusi nu e chiar asa de dezamagitor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta incerc sa spun. Cel mai bine e sa te dai cu ea si sa simti pentru tine. Restul sunt pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ciudat, pentru ca cei cu Golf 5 si Jetta sunt destul de multumiti de motor. Vorbesc de cei din Romania, de pe vwforum. Cunosc parerea celor de pe seatcupra, insa acolo compara motorasul asta cu motoarele de pe FR si Cupra, pentru ca la ei majoritatea au FR si Cupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Va multumesc pentru sfaturi, sincer nu ma deranjeaza sa astept fiindca am o Ibiza de 1.2 din 2006 (cu facelift :ceuameni: )de care ma pot folosi linistit pana imi vine masina, am fost la Porsib reprezentanta Seat din Sibiu si cand le-am spus de motor au spus ca intre 8-12 saptamani este perioada de livrare, acuma sa va spun de ce am ales acest motor: ca performante este peste 1,6 clar (banuiesc ca nu numai pe hartie)cel putin din tabelul tehnic, nu este foarte diferit decat fratiorul 1.4 tsi 122 cp de pe vw golf , jetta , passat, motoras foarte apreciat de posesori, daca nu ma insel 1.4 tfsi-ul de 125 cp este si pe audi a3 fapt ce imi confera incredere, daca doresc sa merg cu ea intr-o maniera obisnuita nu cred ca are un consum mai mare decat cel al motorului de 1.6 102 cp, sunt taxe mai mici, din moment ce au existat restrictii din cauza cererilor masive in alte tari europene, banuiesc ca raportul pret / performante / consum / taxe mai ales pentru o persoana ca mine care trebuie sa se incadreze intr-un buget 19.000 euro cu toate taxele (mentionez ca 850 euro este discountul de care beneficiez - deci pretul ar fi 19850 ddp) este cel mai potrivit, m-am gandit la varianta stylance plus culoare metalizata (black), usb, eventual comenzi audio plus 8 difuzoare, acuma daca sunteti de parere ca in banii si conditile enumerate as putea sa imi creez alta configuratie mai potrivita, v-as fii foarte recunoscator daca m-ati ajuta in a ma decide ce vreau (nu exclud nici motorina), mototrul de 1.8 tfsi 160 de cai, mi-e teama de consum si mai sunt si taxele care nu cred ca sunt mult mai mari dar totusi...imi place sa fiu ponderat in taxe si alte cheltuieli!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as spune sa mergi linistit pe motorul 1.4 tfsi 125 cp. Nu are cum sa fie nasol din moment ce posesorii de golf (1.4 tfsi 122 cp) au numai cuvinte de lauda la adresa lui. In fapt sunt cam aceleasi motoare. Singura problema cred eu ca este pana te obisnuiesti cu el, la turatii joase nu te ajuta nimic, nici turbina ca nu lucreaza nici capacitatea motorului. Insa odata trecut de 2500 rot/min se cam schimba datele problemei. Nu mai spun ca are si un sound foarte cool :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acest motor. Este un hybrid intre diesel si benzina (trage de la turatii joase). Mie imi place motorul, ofera accelerari foarte faine chiar si la viteze mari. Consum, foarte mult de cum mergi. din ce am vazut nu intrece cu mult 1.9 tdi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca motorasul asta are cuplul maxim intre 1500 si 4000 rpm, afirmatia "Singura problema cred eu ca este pana te obisnuiesti cu el, la turatii joase nu te ajuta nimic, nici turbina ca nu lucreaza nici capacitatea motorului" e cam hazardata. Obisnuit cu un motoras aspirat pe benzina, adica cel de 1.2 de pe ibiza, poti fi sigur ca motorul asta trage mult mai bine. Si eu cred ca e o alegere excelenta, il iau in calcul si eu pentru viitoarea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acest motor. Este un hybrid intre diesel si benzina (trage de la turatii joase). Mie imi place motorul, ofera accelerari foarte faine chiar si la viteze mari. Consum, foarte mult de cum mergi. din ce am vazut nu intrece cu mult 1.9 tdi..

Mrpain poti sa imi confirmi te rog cat ai asteptat dupa acest motor, in cat timp ti-a fost livrata masina? Sunt curios daca ai senzatia macar in trptele 1,2,3 daca o accelerezi brusc si o tii in ture pana in 5500 ca se infige si simti ca te bruscheaza si te "baga" in scaun? Sincer sa fiu ibizuca de 1.2 l, in a 2-a, chiar si in a 3-a dupa 3000 de ture (ca pana ajunge la 3000 dureaza ceva ...mai mult) si pana la 5500 chiar se infige, adica te zdruncina un pic si iti permite sa faci si depasiri, da poate suna dubios dar chiar are un sambure de sportivitate in treptele mentionate intre 3000 - 5500, deja a 4 si a 5-a sunt f dezamagit. Daca ai putea sa descrii un pic daca i-ai testat limitele si ai accelerato brusc cam de la ce turatie si in ce trepte simti ca te lipeste de scaun? Presupun ca se intampla acest lucru la motorasul 1.4 de 125!

Mersi!

In legatura cu Leon facelift 2009, am interbat azi la Porsib Sibiu daca au ceva informatii, mi-au spus ca nu au vazut inca schitele (posibil sa aibe ceva modificari de design exterior, nu doar bara fata de cupra), insa mi-au confirmat ca nu va fii posibila comanda lui mai devreme de toamna lui 2009, asa ca m-am hotarat sa merg luni sa achit avansul, sper sa nu ma razgandesc intre timp si sa renunt la motoras, doresc totusi sa simt o diferenta consistenta intre ce am acuma si normal ar trebui sa fie... legat de drive test vreau sa va spun ca nu au nici o varianta de motorizare asa ca o sa mi-o achizitionez orbeste insa sunt foarte multumit de confortul pe care l-am avut in ibiza si nu cred ca o sa fiu dezamagit...precizez ca am condus skoda o1 1.9 tdi 90 cp, vw passat 2003 4 motion 1.9 tdi 131 cp (sper sa nu ma insel), golf 4 tdi 70 cp, opel astra diesel 1.7 vreo 70 cp, ford mondeo 2004 1.9 tdi 150 cp, vw polo 1.4 75 cp, peugeout 207 1.4 diesel 90 cp...dintre toate acestea ca parere personala nici una nu mi-a placut mai mult si ma refer strict la confort si tinuta de drum, stabilitate (nu iau in calcul puterea motorului aici toate sunt peste clar unele cu muuult mai mult), pe locul 2 ar fi fost mondeo, apoi passat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere, al unui jurnalist auto, iti spun sa stai linistit ca motorul 1.4 TFSI de 125 CP trage foarte bine. Neasteptat de bine. In plus, cum spunea mai sus un coleg, are un sunet sportiv. Intr-adevar, este un pic cam gurmand, dar asta doar in perioada de rodaj. Alegerea ta este foarte buna si iti urez asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

multumesc pentru informatii, asteptarea spun acuma ca va fii usoara insa sunt aproape convins ca nu va fii asa :icon_thumright: , sper totusi sa nu se intinda pe mai mult de 3 luni insa nu prea pot face nimc, motorasul asta e tot ce imi permit si asta l-am vrut de la inceput, am citit un articol al unei publicatii auto din UK Autocar, nu am gasit decat cuvinte de lauda, chiar m-au uitmit cand au spus ca pe leon se potriveste cel mai bine, mi s-a parut un pic exagerat, de asemenea nu prea au avut argumente pro sau nu au enumerat, a fost asa ca o parere personala, in rest a fost laudat "leutul": consum, acceleratie liniara...

pentru cei interesati:

http://www.autocar.co.uk/CarReviews/FirstD...tylance/234350/

Modificat de CristiN
renunta te rog la quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceliftul este anuntat pentru inceputul lui 2009. Trebuia sa se intample anul asta dar a fost amanat. Nu stiu ce modificari se vor face dar nu degeaba au amanat acest face-lift. Sper sa mai faca ceva la interior ca exteriorul e superb oricum :P

Off-topic:

Sa stii ca pe perioada verii este o pauza de productie la fabrica Martorrel din Barcelona (unde se fabrica masina ta).

Din experiente anterioare sa te astepti sa-ti vina masina mai greu. La fiecare masina eu am asteptat 2-3 luni ca am vrut ceva in plus si nu era pe stoc.

O sa treaca greu lunile alea dar merita asteptarea. Sa nu faci rabat de la nimic din ce ai vrea sa fie pe masina si sa cumperi ceva care exista pe stoc, le vei regreta mai tarziu :( Astepti 3 luni dar ai tot ce vrei pt urmatorii 4 ani sa zicem; mi se pare un deal f bun.

Nu am condus leon cu acest motor dar daca citesti sectiunea Golf V & Jetta o sa gasesti f multe impresii pozitive despre acest motor.

Uite de exemplu in topicul Golf V 1,4 TSI 122 CP sunt 42 de pagini :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2006 - pe 20 august am dat comanda, in 20 octombrie am primit masina. 2 luni. Hai ca se poate! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De facelift am auzit si eu si nu este numai pt. Leon,este si pt. Altea iar ambele modele vor suferii o oarecare "operatie estetica" care se va concentra mai mult pe mutantii A si pe interiorul masinilor care va fi cu o clasa peste cel actual,nu degeaba ne-am plans noi ca sunt greieri peste tot ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai gandit si cred ca o sa mai astept cel putin pana o sa apara mai multe informatii despre faceliftul Leonului din 2009 cat si despre un model nou sedan care cel putin din schitele de aici: http://www.autounleashed.com/new-seat-mode...oming-from-2009 arata beton!Bineinteles ca masina se vrea sportiva in adevaratul sens al cuvantului, mi-ar fi sincer ciuda daca nu as mai avea rabdare un pic sa ma lamuresc in legatura cu faceliftul si acest nou model daca m-as grabi acuma sa imi comand leonul, mai ales daca se va lucra la interioare pentru ca eu tin destul de mult si la calitatea interiorului insa in cazul leonului eram pregatit sa fac o exceptie, o sa incerc sa aflu mai multe detalii insa internetul e destul de sarac deocamdata in materie de informatii, se presupune foarte mult si sunt prezentate doar schite, dar nu-mi fac probleme sunt convins ca nu mai dureaza mult pana vom avea si date oficiale... in cazul unui esec estetic si poate chiar calitaiv in interior o sa-mi comand leonul actual insa numai cand voi avea destule informatii asa ca pls go searching :)

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este foarte corect pentru masina aia. la un motor de 1.4 turbo sa nu te astepti ca la un motor de 2 l benzina. Are un mic lag, dar trage fara probleme. la 4000 rpm ai 190 in treapta 6 (sper sa nu ma insel) . Gurmand , depinde f mult cum mergi cu el. Din ce am vazut consuma foarte apropiat cu 1.9 tdi, pe Leon . Zicea cineva de un murmur... este si la mine cand accelerezi. Ce difera fata de un aspirat : la aspirat ai senzatia ca fuge mai tare ca urca mai repede in trepte, asta accelereaza odata cu ce o duci in trepte, evident la un consum mai mic... Ce nu inteleg eu, ce trebuie masini cu' demaraje extraordinare, comparabile cu motoare foarte mari? In Romania chiar nu sunt strazi pentru a merge repede max 150 pe autostrata ( realizabil si cu matizul :) ) . Oricum, cum ziceam, motorul se descurca nu bine, ci foarte bine pe caroserie de Leon.

O poza tare, in parcarea de la serviciu. cea alba e a mea.

post-21560-1219954603_thumb.jpg

Modificat de Mrpain
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Mrpain pentru informatii, frumoasa foc alba insa nici neagra nu-i sta rau :), sa va purtati de grija reciproc, si eu sunt de parere ca motorul este una dintre cele mai bune compromisuri luand in considerare mai multi factori, acuma fiindca nu mai mai grabesc o sa am posibilitatea sa fac si un drive test sper, agentul de vanzari de la reprezentanta din Sb mi-a promis ca o sa-mi aduca masina ptr drive test, oricum daca o sa aman comanda pana la anul o sa-mi permit si motorul de 1.8 160 cp, cred ca in cazul lui nu trebuie sa-mi mai fac griji ptr accelerari rapide, voi avea timp sa ma gandesc bine ptr care voi opta, mentionez ca nu imi place viteza excesiva si mare, insa conduc f sportiv si imi plac accelerarile bruste, insa pot trai si fara ele, ratiunea imi spune sa raman pe 1.4 125 cp insa pasiunea mi-l arata pe cel de 1.8 160 cp!

Modificat de CristiN
renunta te rog la quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ratiunea probabil te-ar impinge chiar spre altceva decat leon. Doar pasiunea te poate face sa alegi o masina cel mai mult pt aspectul exterior. Asa ca...iti spun eu ca vei regreta daca ratiunea isi face si ea simtita prezenta in alegerea motorului. 1.8 clar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la masina de drive test pe care ti-au promis-o la Porsib, nu vreau sa supar pe nimeni dar nu-ti fa prea mari sperante. Si eu am luat masina orbeste..Am mers la drive test cu toledo diesel si eu vroiam clar altea benzina. Argumentul lor a fost ca interiorul arata la fel, difera doar motorul...In fine..

Si eu as inclina pt motorul 1.8 160 CP, chiar daca as prelungi asteptarea. Regret acum foarte multe lucruri la masina mea si mi-e oarecum ciuda ca nu m-am putut abtine cateva luni. Daca as fi stiut atunci lucrurile care le stiu acum, altfel ar fi stat treaba. Bine, in momentul in care am comandat eu masina (la cateva luni dupa lansare) nu existau decat motoarele de 1.6 si 2.0 benzina, deci nu am avut optiunile pe care le ai tu acum, inclusiv dotarile optionale de echipamente interioare. Sfatul meu sincer e sa te gandesti bine la ce vrei si sa iti comanzi din prima masina pe care o vrei. Altfel, cum au spus si colegii mai sus, o sa regreti mai devreme sau mai tarziu. Analizeaza bine si " nu te grabi ca fata mare la maritat " :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfaturi nu o sa ma grabesc, o sa astept cel putin pana se clarifica aspectele legate de faceliftul leonului, am gasit un forum din strainatate: http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=163199 unde se pare ca singurul lucru care se tot mentioneaza este faptul ca va fii echipat cu kitul aero...misto daca ar fi sa fie asa, oricum merita urmarit acel topic :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum e chestie de gusturi dar parca da mult mai bine kitul de cupra decat kitul aero.

Motorizarea e suficienta cea de 122 avand in vedere ca e turbo si tu ai un 70 aspirat acum. E mai mult decat dublu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai postat CristiN un plan similar dar am observat noi toate s-au intamplat mai devreme decat scria acolo. Aici spune ca in aprilie 2009 vom avea un facelift la Leon, Altea si Toledo.

Ibiza cupra de exemplu deja nu mai este un secret (sunt si primele poze oficiale cu ea) nu cred ca se va lansa in 3rd quarter of 2009.

Tot pe seatcupra forum spunea cineva ca i-a zis dealerul ca va avea un bord nou si probabil un kit la exterior.

9080702.010.1L.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal cred ca nu ii vor pune nici un kit. Poate vor restiliza bara fata, dar cam atat. Restul probabil la interior si iarasi nu va fi vreo schimbare majora. Poate alta culoare sau 1-2 butoane restilizate. Asa sunt facelift-urile.

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!