Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

Probabil ai dreptate. Eu tot sper sa schimbe materialele folosite la bord. Plasticul ala ordinar nu isi are locul in plansa de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plastic ordinar?! Chiar nu mi se pare ceva in neregula cu plasticul in cauza; am echipare Sport, probabil conteaza si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Genesis, am o rugaminte, daca nu ma insel ai postat pe clubseat despre unele modificari cu care a venit masinuta ta (probabil comenzile de pana la lansarea facelift-ului beneficiaza deja de anumite modificari care se vor regasi in intregime pe facelift), printre care cea mai importanta remarca de-a ta mi se pare cea referitoare la maciulia schimbatorului de viteze, daca ai putea sa pui niste poza ar fi super, sau eventual un link daca exista deja pozele pe vreun topic...sincer sper sa nu arate ca pe noua ibiza...ptr mine personal ar fi o dezamagire totala, era foarte misto schimbatorul original, ar fi un regres dupa parerea mea :vaidecapulmeu: dar nu vreau sa ma pronunt pana nu ma conving! Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper din toata inima ca face lift-ul din 2009 sa pastreze forma celui actual la exterior. Din punctul meu de vedere Peugeot 206 & Opel Astra Limousine arata oribil. Ca si cand balotii de paie romanesti nu incapeau in vechiile portbagaje s-au gandit ei ca ar fi bine sa le mai alungeasca.

Nu cred ca mi-ar placea LEON Limousine. Dar este vorba de gusturi si nevoi.

La interior ar fi binevenita o schimbare sau macar calitatea plasticului din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa apara o berlina Leon, ci una dezvoltata pe generatia anterioara Audi A4, care nu va avea nici o legatura cu platforma tehnica care sta la baza Leonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy, gata uite am facut 2 poze cu schimbatorul. E ca cel de pe noua ibiza, doar ca nu are partea cromata in zona inferioara ; mie unul imi placea mai mult cel vechi, dar nu e urat nici asta nou, dar e prea comun, multe modele avand o maciulie in genul acesteia; as fi preferat alta culoare in loc de gri-ul de pe partea inferioara a maciuliei. Si am pus o poza si cu noua pozitie a clapetei pt reglarea coloanei volanului:

imag000et7.th.jpg imag001br0.th.jpg imag002xd8.th.jpg

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de poze Genesis, da din pacate au facut un pas inapoi zic eu cu aceasta maciulie, bine bine nu e urata clar, insa cealalta era mult mai aspectoasa, sper din toata inima sa gasesc o posibilitate daca va fii vreuna sa imi comand vechea maciulie care conferea o nota de originalitate in comparatie cu noua maciulie care desi nu e urata este mult prea comuna precum ai subliniat si tu, daca nu se va putea cumva comanda maciulia veche cea de fr stiu sigur ca se poate si voi fii nevoit sa o aleg...poate gasesc vreun membru de pe forum caruia sa-i placa mai mult si sa le interschimbam cand va venii vremea :vaidecapulmeu:

Din pacate am tot cautat pe net si nu am reusit sa gasesc nici o informatie legata de facelift...asta e mai asteptam....mai cautam...vor aparea si datele oficiale pana la urma...m-as bucura daca ar pune bara de cupra / fr fata / spate sau macar daca ar modifica bara actuala astfel incat sa para mai agresiva dar totusi stilata...altfel voi fii nevoit sa-mi comand si bara de fr cand imi voi comanda masina :P

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zengy cred ca poti face sigur comanda la orice dealer pentru vechea maciulie,atata timp cat ai codul produsului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristy30, de-ar fi asa... ca tare mult imi placea maciulia veche...ms de info! Acuma sa ma interesez de cod :)

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Primele imagini "spion":

http://globalmotors.net/spy-shots-2009-seat-leon-facelift/

http://www.evo.co.uk/news/evospyshots/2285...n_facelift.html

http://www.auto.ro/stiri/spyshot/spionat-seat-leon-facelift

sper din tot sufletul sa nu-l "poceasca" voi ce spuneti fata parca seamana cu cea de a3 iar stopurile spate cu cele de ibiza!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zengy, vizioneaza aici: Schimbator original Seat -> iti poti comanda de aici altul. Exista si o alta consola, ceva gen cromat (sau plastic vopsit argintiu), costa 462 RON. Nu am idee insa cum arata in realitate. M-am interesat de coduri si de preturi la schimbatoare si ar fi cam asa:

1P1064321 =1P1064321A =134 RON

1P1064320 =440 RON

6L0064335 =591 RON

De cel cu Seat Sport nu m-am mai interesat pt ca Matrixu mi-a spus ca Seat Sport nu e gravat ci doar vopsit si se ia vopseaua de pe el. Asa ca nu cred ca merita.

Cat despre facelift-ul la Leon, nu stiu parca nu vreau sa il vad cu spate de ibiza. Partea frontala se poate descifra deja, va fi ca la Exeo si la noua Ibiza. Dar spatele gen Ibiza nu mi se pare inspirat deloc, mi se pare mult mai reusit actualul. Ma refer ca forma. Sa vedem totusi cum vor arata stopurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu riscul ca voi fi un pic OffTopic,trebuie sa spun ca sa vede clar ca designerul este neamt!Liniile,unghiurile si designul per total dezvaluie o forma tipic germana,oarecum rece;nu departe de Opel...si ma opresc aici cu exemplele ca sa nu se simta cineva jenat de cuvintele mele.Nu spun ca Ibiza noua(de exemplu) arata rau,ci doar ca nu mai continua linia de design cu care eu,ca un sofer Seat,am fost obisnuit si imi placea.Seat s-a decis sa treaca de la un designer italian la unul german iar acesta este rezultatul.

Daca ar fi sa schimb acum masina si sa raman la acest design(latin) voi alege cea mai buna alternativa a actualei mele masini,adica Lancia Delta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

genesis, mersi mult, stiam de variantele respective insa sincer in afara de cele cu seat sport, nu imi plac...iar acum daca am aflat ca scrisul nu e gravat, imi iau gandul si de la acelea :( oricum nu-mi fac griji ptr ca exista o cale de mijloc si ptr schimbator - pot linistit sa-mi comand de fr / cupra iar daca faceliftul nu-mi va fii pe plac o sa-mi comand versiunea actuala, ma bazez pe faptul ca vor exista imagini oficiale pana sa intre numai faceliftul in productie si o sa am timp sa fac comanda, legat de noua linie de design nu sunt incantat deloc mai ales daca va semana prea mult cu noua ibiza frontal si la spate ptr ca sincer nu imi place nici spoilerul fata, nici grila, nici farurile si nici stopurile noii ibize, insa nu este exclus ca, aceste elemente cu mici diferente de design sa dea totusi bine pe leon facelift - banuiesc ca aceste elemente nu vor fii 100 % identice pe leon ar fi ilogic :icon_thumright: ele trebuie sa aiba o amprenta proprie, o identitate aparte fata de ibiza...we will see

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai frumos actualul leon. Si cg-ul asta e relativ corect, se poate observa din pozele spion ca partea frontala va fi ca la ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place mult noul leon cu facelift, da se vede clar ca fata e preluata de la noua ibiza, din cate am observat si modelul exeo are cam aceleasi forme in fata, sa fie noul "look" seat in urmatorii ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper din toata inima sa nu arate asa, e oribil nu cred ca cei de la seat si-ar permite sa banalizeze leonul actual, din punctul meu de vedere ar fi accentuarea declinului ptr marca seat in vanzari... start-ul si l-au "programat" singuri cu noua ibiza (exceptie fr, cupra - cel putin exterior), oricum daca va fii asa o sa imi cumpar leonul actual, ramane dragostea mea de multa vreme, o sa-l comand inainte sa apara acest facelift, vreau totusi sa-mi exprim optimismul in ceea ce priveste acest facelift, instinctul imi spunea ca ne va srprinde pe toti in mod placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie instinctul imi spune ca o sa fie de mantuiala acest facelift. Adica pe graba cuma fost facut si exeo. Nu vrea domne' VAG-ul asta sa faca masini frumoase sub marca seat. Nu cred ca prezinta prea mare interes pentru ei publicul targetat de seat. Eu sunt dezamagit de exeo, de noua ibiza si cred ca voi fi si de leon. Sper sa ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cine e noul designer, dar cu siguranta nu e Walter de'Silva.

Adio, auto emocion!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul designer de la Seat e fostul designer de la Lamborghini, cel responsabil pentru Gallardo si Murcielago, Luc Donckerwolke. Eu zic ca se vad din plin liniile drepte de la Lamorghini pe noua Ibiza, pe Exeo doar in partea frontala. In momentul asta, am mai spus-o dar o repet, Seat nu mai poate face exercitii de design. Poate tocmai din aceasta cauza i s-a bagat pe gat fostul A4... Seat trebuie sa vanda. Fiti mai ingaduitori, stiu ca va placea acel ceva numit "auto emocion", si mie imi placea, si sper ca o sa-l mai regasesc in viitoarele modele Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care il faceam "neamt" :) dar dupa designul pe care il aplica nu ma mira,oricum anii petrecuti la Audi si Lamborghini si-au pus amprenta.Sub forma de gluma as putea spune ca tinand cont ca e belgian are liniile in vene,de la pommes frites. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit ceva informatii noi ale unui editorial din UK, se pare ca faceliftul va fii prezentat / lansat oficial in martie la salonul auto de la Geneva, si cele mai importante modificari vor fii aduse interiorului ci nu exteriorului, precum cu totii banuim:

"But while the exterior changes are modest (and, let's face it, the Leon is still an appealingly designed family hatch), more attention will be lavished on the 2009 car's interior."

http://www.carmagazine.co.uk/Secret-new-ca...009-spy-photos/

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum parca arata ca o IBIZA mai umflata. :))

Nu este pe gustul meu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stau si ma intreb daca o sa se poata personaliza culoarea plansei de bord,cum e la noua ibiza.

verdele asta ciudat ma scoate din minti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!