Jump to content

Jante si anvelope Polo 9N


Luc BGN
 Share

Postare recomandată

marin_titus

Salut! Dezent V sunt, ai dreptate. Au et 38 si janta e pe 7". Am pus 195/50/15 si nu sta nici intins, nici bombat cauciucul. Am avut de ales intre astea si cele cu negru pe interior, dar le-am vazut pe alea cu negru pe o skoda si nu mi-a placut cum dadeau. Le-am luat din Buzau de la Viostar, m-au costat aprox 2100 ron cu tot cu cauciucuri. Dar le-am luat pe firma si firma e consumatoare mare de anvelope, deci am avut ceva discount. Probabil ca te va duce cu vreo 200 ron in plus. Cauciucurile sunt Dayton, facute de Bridgestone, o ramura mai low cost dar sunt superbe si se comporta si ft bine la mers. Multumesc de apreciere si sper sa te fi ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 749
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Adrian_S

    59

  • cosmin1012

    48

  • Snake_CMC23

    30

  • Aditu

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

petrisorionut86

Salut si mersi pentru informare, eu am gasit pe net cu cauciucuri cu tot 2400 lei dar niste cauciucuri middle range, arata bine si black pe masina cel putin pe polo argintiu ca ale noastre cel putin mie imi plac cum vine, pe skoda fiind mai mare si aleea fiind cu negru evident ca miscosreaza geanta un pic si pe o masina mare si lunga ca skoda e normal sa arate aiurea, trebuie sa fie minim pe 17 pe skoda octavia de exemplu sa fie un efect vizual frumos garantat. Dupa cum stii gusturile nu se discuta, :) Multumesc inca o data pentru informare si drumuri bune, sa tina cat mai mult. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Dezent V sunt, ai dreptate. Au et 38 si janta e pe 7". Am pus 195/50/15 si nu sta nici intins, nici bombat cauciucul. Am avut de ales intre astea si cele cu negru pe interior, dar le-am vazut pe alea cu negru pe o skoda si nu mi-a placut cum dadeau. Le-am luat din Buzau de la Viostar, m-au costat aprox 2100 ron cu tot cu cauciucuri. Dar le-am luat pe firma si firma e consumatoare mare de anvelope, deci am avut ceva discount. Probabil ca te va duce cu vreo 200 ron in plus. Cauciucurile sunt Dayton, facute de Bridgestone, o ramura mai low cost dar sunt superbe si se comporta si ft bine la mers. Multumesc de apreciere si sper sa te fi ajutat.

 

Uite cum dau V dark pe G6.

post-20693-0-21398600-1400267478_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marin_titus

Stii cum e, parerile sunt impartite... Mie imi par mici jantele pt masina ta... Faptul ca sunt negre pe interior le face sa para si mai mici... Si la mine imi par mici, ceea ce ma supara insa cel mai mult este distanta dintre cauciuc si aripa, asa ca urmatoarea achizitie va fi un set de suspensii reglabile. Masina e faina, doar ca mie nu imi plac breakurile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar a mea e 4motion, deci din start ridicata... Pentru iarna am jantele originale de Golf 6 HL. Poza nu e reprezentativa, insa doar pe asta o aveam la indemana...caut si una cu fosta O2 si o postez... se potrivea mult mai bine

post-20693-0-51557600-1400271566_thumb.j

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare am gasit niste jante BBS pe 16,5x100 cu tot cu anvelope toyo 215/401(dot bun,carnoase) la un pret zic eu destul bun,ce m-a descurajat a fost faptul ca am pus mana pe una din jante si mi s-a parut extrem de grea.

Eu la 9n3 ul meu am 175/65/14 si imi place ca merge directia superb,demareaza si franeaza zic eu destul de ok...Ma gandesc,oare imi stric masinuta pe dedesubt daca le pun? Are doar 35k si nu vreau sa regret peste un an,doi...

 

Mai jos e o poza cu modelul jantelor.

 

 

post-59930-0-72670800-1400445287_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marin_titus

Salut! Nu ai specificat dimensiunea balonului la cauciuc... In functie de asta o sa apara mai multe "probleme" si anume:

- o sa se decaleze km inregistrati si afisati la ceas;

- o sa fie mai inalta masina ... ceea ce s-ar putea sa iti placa sau nu, depinde de gusturi (personal eu nu stiu cum sa fac sa o cobor mai mult :D)

- daca ai balon mai mic o sa simti gropi mai multe (clar) si le va simti si masina ;)

In alta ordine de idei se vor intampla urmatoarele:

- frana mult mai buna comparativ cu ce o ai tu incalcata acum

- directie putin mai greoaie

- aderenta mult mai buna (depinde si de cauciucuri)

In general masina se "aseaza" mai bine la drum.

Eu le-as lua fara ezitare, dar e alegerea ta.

Drumuri faine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
petrisorionut86

Mersi Nervoss pentru postarea pozelor tale cu dezent dark, sincer are dreptate colegul din cauza acelui negru superb pe interior par mai mici dar tot frumoase sunt....o sa raman tot la silver deoarece dupa ce ca polo9n e u hatchback sa para si mai mic decat e arata ciudat. Merg pe silver si mersi pentru pozele postate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor.

As vrea sa-mi cumpar anvelope noi de iarna pt 9N-ul meu.

Good year marca doar ca nu sunt hotarat la dimensiune. 195/55R15 sau 185/60R15?

Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pentru iarna iti recomand anvelope mai inguste, cele de 185 cu 60 sunt ft ok. Drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti, va rog eu ajutati-ma la o intrebare: a incercat careva sa puna pe Polo 9n3 roti de 224/45/17 ? ar intra oare ? Am avut inainte 195/45/16 cu buza si vreau sa trec la Santa Monica daca s-ar putea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.O rugaminte am si eu pt cei ce vor sa ma ajute.Detin un polonic 9n,cu jantele pe 14 si mi.as dori sa aflu care sunt dimensiunile corecte/originale pt janta.Mentionez k akum am 6Jx14 H2 et 43.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stii cu ce jante si anvelope a iesit masina ta din fabrica vezi ca sunt trecute codurile pe stikerul din portbagaj de langa roata de rezerva sau lipit pe caietul de service original. La mine a iesit din fabrica cu codurile:

- C0D (steel wheels 5J x 14 offset 35);

- H8P (tires 165/70 R 14 81T);

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, de fabrica POLO 9n3 are 165/70/R14 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Hop si eu cu o intrebare  , vreau sa iau un set de jante de otel pe 15 pt polo-ul sotiei , dar nu stiu dimensiunea dintre prezoane , din ce citesc pe aici am inteles ca 5 x 100 , adica ca la golf 4 ? se potrivesc ? Mc mult baieti 

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti, de curand am achizitionat un polo 9n3. Pentru la vara ma gandeam la niste jante pe 16 si singura dimensiune care este trecuta in carte pe 16 este 205/45r16 , as vrea niste pareri de la persoane care au dimensiunea asta ... daca merita , unii spun ca s-ar duce pompa de servo ca e dimesniunea prea mare ... Astept raspunsuri , multumesc ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu,de 3 ani.Unii care spun,50% din ei nici nu au avut pe masina asa ceva.N-are pompa treaba cu marimea rotilor,ca nu e adaptiva.Ai in carte trecut 16?De RAR?Eu am mers cu 16 asa,la coada rindunicii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam trecut in carte de cand am luat masina. Deci nu are nici o problema in afara ca trebuie sa fiu mai grijuliu la gropi si consumul o sa mai creasca cu un 0.5%. Am dreptate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit niste jante foarte interesante si as dori sa stiu daca s-ar potrivi la 9N3 urmatoarele dimensiuni:  15" 6J 5x100 ET38. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg fără probleme, s-au mai discutat dimensiunile astea, uita-te in threaduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!