Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

Asa voi face, merci.

Revin dupa :) cu vesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai avea un spray de contact ce bine ar fi. Eu cand am schimbat semnalizarea am gasit "calcar" in mufe...ca la masina de spalat

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si a mea, o zi merge, una nu.. daca-i dau 2 palme isi revine si iar merge :)) Dupa experienta mea de viata as crede ca nu e arsa.. ma gandesc ca e vreun contact. Daca-i dai de cap, te rog sa ma luminezi si pe mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ars inseamna ca nu se mai aprinde deloc niciodata. Ce e la voi e contact imperfect.... asa am patit eu cu becul de la numarul din spate, functiona numai la 2 palme pana

s-a ars. Am cumparat altul si la fel facea...solutia venind cu un spray curatitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut ,eu nu stiu fratilor sa reglez oglinzile,sunt eu dobitoc si nu stiu. vad butonul de pe portiera dar cand misc de el nu se intampla nimic,ma refer la butonul acela in 3 pozitii. sa-mi explice si mie cineva cum se regleaza oglinzile va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,razvan vad ca are 74 de pagini dar cum fac ca se vede invers? pe ce apas ca sa nu stau cu capul stramb:)))

am inteles acum,trebuie pusa in treapta R ca sa reglez oglinzile,mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

invarti cu [cenzurat] in dreptul R si apoi misti joystick-ul si vei regla oglinda din partea dreapta, dupa care rotesti butonul in drepul lui L si te joci cu joystick-ul si reglezi oglinda din stanga. asta e teoria. daca rotesti si [cenzurat] e indreptata spre botul masini inseamna ca e pe pozitia dezaburire oglinzi (daca are masina dotarea respectiva) si intra in actiune undeva sub 9 grade celsius, daca stiu eu bine. daca nu, astept corectii. cert e ca la 30 grade nu are efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Oricum, se poate dezactiva functia asta - de reglaj in tandem - cu VCDS-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau din meniul mirror de pe maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot n-am reusit sa reglez oglinzile. in oglinda din dreapta m-am obisnuit sa vad cerul si in oglinda din stanga ma vad pe mine :). am inteles ca pun butonul in pozitia L sau R si misc joystick-ul dar care joystick fratilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul care il pui pe pozitia L sau R este joystick-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update: pana la urma a trebuit sa schimb semnalizarea din oglinda stanga fata. A mea mergea 1 zi si 4 nu functiona, asa ca m-am enervat si am schimbat-o.

110 Ron (tva inclus) de la Tess BV.

Instalarea mi-a rezolvat-o cu maxima amabilitate (sunt dator in beri reci :) colegul nostru Riddler, caruia ii si multumesc pe aceasta cale !

E relativ usor de inlocuit, dar nu am vrut sa invat pe masina mea si eventualele mele costuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A inceput sa imi "fluture" oglinda din stanga si dupa ce am tras putin de geamul ei am vazut ca este partial dezlipit. Am citit pe aici si unii recomanda silicon pt lipire, altii "picatura", altii un fel de prenandez.

Pana la urma ce recomandati pentru lipire?

Daca folosesc silicon, rezista la iarna la temperaturi sub zero?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rezista. Eu le-am lipit pe amandoua cu silicon si am trecut fara probleme peste iarna. Si a fost IARNA. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Razvan. Si cum crezi ca este mai bine de aplicat siliconul? O pelicula subtire sau mai multe puncte dispuse uniform pe toata suprafata? Intreb deoarece nu stiu cat de bine conduce termic siliconul.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu in iarna asta cu "falfaitul" oglinzii stanga, chiar prin ianuarie, si am lipit cu silicon cu un contur subtire si alte forme in interior (adica sa acopere intreaga suprafata dar sa nu fie stratul gros) si am strans bine sa iasa excesul pe afara, am lasat 1 zi la uscat, si e ok. am testat si incalzirea si a mers in parametri. am mers pe ideea ca daca nu tine siliconul, e usor de curatat fara sa ramana urme ca siliconul se poate curata (fiind elastic) dar daca pui picatura, poti strica ori partea argintata a oglinzii, ori partea de plastic unde este incalzirea.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri! O sa ma "distrez" astazi cu oglinda, am niste silicon transparent universal pe la servici, sper sa fie ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bun, eu tot universal am folosit doar ca am avut grija sa nu o incarc, ci sa acopere cu o pelicula subtire pe o suprafata cat mai mare.

spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonnnard, cred ca ai activata optiunea de modificare a ambelor oglinzi in acelasi timp. La mine in BC , am aceasta posibilitate, sa le reglez separat sau pe amandoua odata.

Modificat de aurel_ian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era problema cu joystick-ul... dar cred ca a gasit, de atatea luni... butonul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cei care au cosntruit oglinda retrovizore exterioara, nu au fost atit de dobitoci incit sa trebuiasca sa desfaci toate oglinda pt un nenorocit de bec, atunci am fost la un mester in ale masinii, a incecat si el sa socoata sticla de jos, dar nu a putut apoi a impins oglinda spre botul masinii si uite minune, un surub, niste inscriptii cum ca e becu de 6w si altele, si uite asa se scoate becu si se poate schimba, nu stiu ce va exprimati daca nu ati experimantat, pui pe om sa desfaca toata oglinda si apoi sa vada ca nici asa nu poate sa scoata becu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. As dori sa imi schimb oglinziile de la un passat B6 din rabatabile manual in rabatabile electric. In afara de Oglinzi, buton de comanda si o siguranta mai am nevoie de ceva?? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil si calculatoarele de usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cele existente nu sunt ok ?? decat le codez si gata

Modificat de Smile2me
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!