Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

OK

Dar acum poate spune careva dintre voi daca se pot monta oglinzile model nou cele de Passat CC sau Passat B7 pe usile de Passat B6 ?

Astept raspuns.

Poate acesta vine de la colegul F l o r i n, ca lui inca nu-i merge mesageria privata .

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am uitat ieri la un passat modelul nou aici in parcare la mine la servici(am studiat un pic problema in legatura cu intrebarea colegului @DRI@N) si pot sa spun din cate am vazut ca nu prea se potrivesc suporturile de oglinda, sunt ceva mai mari si in plus ar arata ciudat pe un B6, deoarce ca si dimensiune si forma difera mult  intre ele(parerea mea).

 

D@ny - asa este nu m-am gandit la treaba asta :), dar tind sa ii dau dreptate si colegului @ jiji2008 :icon_thumleft: cu privire la necesitatea de mirror down pe partea soferului pentru cazurile in care se doreste parcarea pe partea stanga a carosabilului.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori suntem soferi ori nu mai suntem :))) le facem dupa ochi (parcarile) ce atata mirror down :)) pana acum nu am julit nicio janta de bordura si de multe ori le fac asa dupa ochi fara sa mai "stresez" oglinda ,pe care banuiesc ca la un moment dat o s-o gaseasca dracii si o sa se blocheze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skorpyon_83

Vezi poate reusesti sa te uiti si la unele de Passat CC poate alea se potrivesc.

Sau poate avem vre-un coleg cu masina pe la tinichigerie care poate face o proba cu o oglinda de CC pe un B6 .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda (completa) de B7 se poate monta de B6; oglinda de CC nu se poate monta pe B7/B6 deoarece CC-ul are alta curbura la geam plus ca si usa este total diferita!


post-6376-0-73343600-1361439142_thumb.jp

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim D@ny de informatie si poza .

Acum mai trebuie cautate oglinzile ca eu gasisem de CC .

Apropo Passat 3AA ce este CC sau B7 ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad, imi cer scuze de confuzia creata.Nu am fost destul de atent. Dar in orice caz nu cred ca merita sa schimbi oglinzile cu altele de passat modelul nou.Ca si costuri cred ca te duci peste cele de Passat B6. Arata extraordinar de fain passatul din poza cu oglinzile noi dar arata si bine datorita kit-ului de R-Line care se pare ca nu scoate in evidenta noile oglinzi, este ca un tot unitar.I Love it :)

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina aia trebuie privita la "pachet" si nu pe componente, altfel ... este un B6 cu oglinzi de B7 deci ...!

Asta este tot farmecu el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut.....nu prea m-am lamurit....se pot plia oglinzile si din telecomanda la passat b6 sau nu?....al meu este din 2008 si sa uitat un tip pe calculatoarele din usi si mi-a zis ca-mi suporta functia.....vreau sa stiu sa nu dau banii degeaba si pe oglinda din dreapta ca pentru stanga am deja oglinda....multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot plia din telecomanda, ci numai din buton. Sunt tare curios ce calculatoare de usa a vazut "tipu" respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehe.... multi vorbeste vorbe.

 

Nu pliaza din telecomanda decat Skoda Octavia FL si Seat Leon - parca- restul, doar cu modificari hardware.

 

Cand voi avea disponibil un controler de usa de O2FL, o sa-l desfac sa vedem diferentele de HW precum si sa citesc eepromul, sa vad diferentele si cum sa le modific pe cele de B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.....ma intereseaza foarte tare daca pot fi rabatate si din telecomanda....pe buton functia mi se pare absolut inutila....daca pun controlere de o2fl sau seat leon se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu se potrivesc.... la Passat sunt altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functia pe care o vedea el pe tester de mi-a zis ca-mi suporta plierea oglinzilor din telecomanda era "folding mirror installed'....passatul lui era din 2006 si nu avea aceasta functie activa....am vorbit astazi cu el si mi-a zis ca daca nu suporta calculatorul de passat lucrul asta(plierea din telecomanda) poate sa faca manual niste conexiuni la inchiderea centralizata sa dea comanda oglinzilor sa se plieze cand inchizi masina.....singurul dezavantaj ar fi ca ele pot reveni la loc doar din buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA masinile din 2008 incoace, calculatoarele de usi au implememntata aceasta functie. Fiind passat, plierea si deplierea se poate face dioar din butonul de pe usa, nu si din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@uzzy81: Nu stiu cat de relevant era anul pentru ce spune el: masina mea e 2006 (fabricatie 05.2005) si are implementata din fabrica functia de pliere din buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la octavia, a[pare ca, codare pe usa folding mirror installed(MY2008+)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Cristi, dar la tine se pliaza si din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehe.... multi vorbeste vorbe.

 

Nu pliaza din telecomanda decat Skoda Octavia FL si Seat Leon - parca- restul, doar cu modificari hardware.

 

Cand voi avea disponibil un controler de usa de O2FL, o sa-l desfac sa vedem diferentele de HW precum si sa citesc eepromul, sa vad diferentele si cum sa le modific pe cele de B6.

 

 

functia pe care o vedea el pe tester de mi-a zis ca-mi suporta plierea oglinzilor din telecomanda era "folding mirror installed'....passatul lui era din 2006 si nu avea aceasta functie activa....am vorbit astazi cu el si mi-a zis ca daca nu suporta calculatorul de passat lucrul asta(plierea din telecomanda) poate sa faca manual niste conexiuni la inchiderea centralizata sa dea comanda oglinzilor sa se plieze cand inchizi masina.....singurul dezavantaj ar fi ca ele pot reveni la loc doar din buton.

 

si el si-a facut direct din activare, plierea din telecomanda ? ma indoiesc.... atentie - calculatoarele au multe optiuni, sunt cazuri in care zic ca suporta codarea.... dar nu executa functia.

 

Nu are ce legaturi sa-ti faca, doar sa-ti monteze un modul care sa faca lucrul asta.

 

 

folding mirror installed = oglinzi pliabile instalate.... dar nu din telecomanda.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in urma unui upgrade la oglinzi pliabile electric am intalnit urmatoarea problema.masina este un passat din 2006 si controlerul din usa dreapta fata nu suporta aceasta functie.am achizitionat un controler mai nou care suporta aceasta functie dar surpriza este ca nu mai comunica cu broasca usii.am nevoie de pinout la generatia 3 de module,fabricate dupa 2008.eu am gasit pinout la ce am eu pe masina.as foarte recunoscator daca ma poate ajuta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,de cateva zile am o problema cu oglinda din stanga,la viteze de peste 100 km/h incepe sa vibreze destul de tare,am miscat de ea dar pare prinsa destul de bine in cleme,a mai patit cineva treaba asta si daca ma puteti ajuta cu un sfat!Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ea este prinsa in cleme dar dezlipita de pe placa!

Desfa sticla si analizeaza bine ce se intampla acolo!

 

S-a mai discutat, citeste posturile anterioare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am și eu o întrebare: la un B6, când dai din buton să se plieze oglinzile, nu se pliază decât cea din dreapta iar cea din stânga rămâne fixă, cu mențiunea că asta se întâmplă rar.

Aveți idee care ar fi motivul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoras defect sau fire intrerupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cbogdanel - trebuie sa fie un contact imperfect, oxidat. Incearca sa cureti contactele si n-ar fi rau daca dupa curatare le-ai da cu WD40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!