Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

Gata am rezolvat toata treaba,asta multumita voua logic,treaba sta cam asa:

Daca nu are cine sa ti arate cat este de simplu la urma este foarte complicata si cea mai banala chestie la masina!Am cumparat siliconul,am dezlipit geamul oglinzii de plasticul care il tine,apoi am desprins placuta din plastic de motoras(este foarte usor pentru ca este prinsa cu cleme si mai trebuie desprinse firele de la incalzire care sunt papuci si trebuie trase),am curatat atat geamul cat si placuta iar la urma am pus siliconul pe plastic intinzand uniform peste tot si am adaugat geamul peste plastic(putina atentie aici sa nu murdariti oglinda exterioara de silicon)am astepttat 10 min sa se usuce am reconecatat firele si apoi am prins-o pe mototas si gata,punct final.Am atasat mai jos cateva poze!!!!! :icon_thumright:

P.S:poza finala nu am facuta din cauza rasnitei de telefon care nu face pozele bune cand se intuneca :D

post-83335-0-23639900-1309637726_thumb.j

post-83335-0-26323500-1309637743_thumb.j

post-83335-0-75619600-1309637758_thumb.j

post-83335-0-19180000-1309637780_thumb.j

post-83335-0-44771700-1309637795_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca a inceput sezonul de ...lipire oglinzi.Astazi a trebuit sa efectuez si eu operatiunea respectiva - nu a fost greu, mai ales ca sunt deja la a doua operatiune de genul acesta, prima fiind anul trecut. Solutia folosita a fost de la Bizon, ceva gen fostul prenandez. Sticla incepuse sa "falfaie" si se mai tinea doar in cateva puncte ramase de la ultima lipire. Nu am mai desfacut si partea din spate a sticlei din lipsa de timp - am aplicat numai solutia, le-am suprapus, si gata - merge ca noua smile.gif.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este usor dar uite eu cand am vazut ca se misca oglinda am zis ca tre sa o duc la service!am crezut ca tre sa desfac tot corpul,dar daca ai pe cineva care sa ti arate de exemplu vwforum toata treaba e floare la ureche!!!!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@parazi, @pronet: imi puteti zice va rog ce nume si cod are siliconul folosit? La mine s-a desprins oglinda si provizoriu, ca sa am vizibilitate, am dat jos suportul de plastic, ce vine montat pe motoras si am lipit oglinda cu niste scotch.

Siliconul trebuie aplicat pe intreaga suprafata? Se mai face transferul de caldura intre suport si sticla daca se pune silicon?

Cu ce se curata geamul si suportul inainte de aplicarea siliconului?

Am observat ca intre suport si oglinda, acum este un fel de foita subtire care se cojeste. Aceastra trebuie indepartata la curatire?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija cum cureti sticla pentru ca daca insisti prea mult o sa o zgarii partea neagra de pe verso si se va observa pe fata!

Curatarea sticlei presupune mai mult o degresare!

Eu am folosit adeziv de la moment ( cel care vine in doua flacoane, lipirea facandu-se prin amestecul celor doua substante) si am aplicat in cateva puncte, nu pe toata suprafata!

Tine de mai bine de 1 an, nu au aparut probleme cu incalzirea, sticla se incalzeste perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti grija in ce cantitati aplicati cu silicon pentru a lipi oglinda. este posibil ca la un moment dat sa nu mai functioneze incalzirea in oglinzi. aplicati in cantitati mici , si in mai multe puncte. eu unul recomand "picatura"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu indepartezi folia pentru ca prin ea se face incalzirea oglinzii!!!!!!!!!cureti plasticul cat si oglinda in spate cu dergent pentru geamuri normal!dupa care aplici siliconul pe plastic(orice marca de silicon e buna doar sa fie silicon si atat) astepti 4 5 minute si apoi asezi geamul pe plastic,presezi bine pana cand vezi ca devine din ce in ce mai solid si apoi mai astepti 15 minute pana sa il fixezi pe motoras!bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, a reusit cineva sa schimbe becu ala de sub oglinda? mie mi s-a ars si nu stiu cum se da jos. se poate da doar daca demontezi toata oglinda??

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut si tu bunavointa sa citesti macar o pagina in urma sau trebuie cineva sa caute si sa-ti dea raspunsul punctual? Ai aici ce te intereseaza, respectiv aici. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

am pliat oglinzile si acum dea de la sofer nu mai revine la normal! Aveti idee cum o pot rezolva fara sa ajung la service?

Cineva care a patit la fel?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de pliere electrica sau manuala? Daca e electrica, vezi ca nu cumva sa fi tras vreun binevoitor de ea. Incearca sa o ajuti usor cu mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu codul lampii de semnalizare din oglinda de pe partea soferului? Eventual de unde as putea sa o cumpar (exceptand reteaua Porsche). Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare am si si eu o nelamurire , de curand am lovit masina un passat b6 si ca paguba nu am decat oglinda dupe partea dreapta rupta (nu se mai poate alege nimik din ea ) si aripa infundata , in fine am cumparat o oglinda cu totul de la dezmembrari si este dupe un passat cu volan pe dreapta , oare se potriveste ?

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU prea, bratul are alt unghi, si ca sa reglezi cum trebuie oglinda, o sa stea in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa o montez astazi si sa vad cu sta oricum si eu cred ca nu o sa se potriveasca , problema e daca ala de unde am luato o sa vrea sa isi ia oglinda inapoi si sa imi dea banutii , ceea ce nu prea cred ca daca era un om serios si corect imi zicea el ca daca am masina cu volan pe stanga nu se potriveste. acum ce o fi o fi ...... Apropo stiti cum se schimba oglinda ?

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@viktor25: ca sa inlocuieste tot corpu' oglinzi (ca asta am inteles din ce-ai scris), trebuie sa dai jos fata de usa si tweeter-ul.

Tweeter-ul NU iese fara sa dai jos fata de usa :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daaa am dat fata jos si toate alea pacolo si nu se potriveste oglinda , am facut kktu praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V i c t o r

Sal.,

Codurile lampilor de semnalizare de la oglinzile retrovizoare sunt:

Stanga - 1K0-949-101

Dreapta - 1K0-949-102

De cumparat poti sa mergi la orice magazin de piese auto.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru precizari. Nu am mai schimbat-o si cred ca bine am facut. Vreo saptamana a mers perfect (nu mai aveam eroare nici la scanare), dar acum din nou lumineaza cu slaba intensitate. Cred ca este vorba de un contact imperfect. Cand voi avea timp si dispozitie voi demonta oglinda si voi curata bine acele contacte. Pana atunci - merge si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. Va rog mult daca ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat cum sa schimb semnalul din oglinda de la passat b6. Va multumesc mult de tot

Modificat de R_a_z_v_a_n
Citeste acest topic unde ti-am mutat postul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va trebui sa desfaci carcasa oglinzii - se prinde pe baza de clipsuri, apoi scoti sticla sio sa gasesti 3 suruburi torx prin care semnalizarea e fixata pe corpul oglinzii. Vezi aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tavi200

Sal.,

Vezi ca la pagina 3 postul 51 a pus colegul Al Bundy un atasament PDF cu montarea oglinzii.

Tu trebuie sa procedezi exact invers.

Vezi ca se scoate intai sticla de la oglinda si dupa aia carcasa din cleme.

Spor la treaba.

O seara buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ADRI@N - se poate sa scoti carcasa si fara sa desfaci sticla oglinzii - se incepe din partea de jos si din cea de langa bratul oglinzii - acolo sunt clemele de blocare, si mai ai una parca in partea opusa bratului, in zona superioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare intervin si eu cu o problema , am comandat o oglinda cu totul (pentru un passat B6) si a venit demontata adica carcasa, oglinda si corpu oglinzi sunt demontate. Intrebarea mea este pt voi daca trebuie sa dau cu ceva pe oglinda sa se lipeasca de motoraselea alea sau nu mai trebuie sa fac nimik.

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie facut nimic. Ele se clipseaza - oglinda in suport si carcasa pe corpul oglinzii. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!