Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

are careva habar cum puii mei se baga carcasa aia pe oglinda ca mia mancat ficatii. mie frica sa trag tare de ea ca o rup ce sa faci cu o bucata de plastic

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare am montat in sfarsit oglinda noua dar nu imi placea cum sta pentru ca jos unde este bandoul acela cromat ramane spatiu de 2 mm , m-am dus la reprezentanta la Targoviste si le-am spus sa se uite la ea sa vada daca merge fixata perfect si surpriza , mi-au spus ca nu merge pentru ca oglinda nu este originala de la mama ei , dar nu ii cred pentru ca eu la cateva zile dupa tamponare am dat oglinda cea avariata jos vrand sa ii pun ceva acolo sa nu se mai vada urat dar am renuntat la ideea de a mai pune ceva acolo si am montat oglinda cu pricina si nu mai venea fix pe fix , deci eu nu cred ca asta este motivul deoarece nici oglinda cea originala nu mai vine fix acolo , si mai rau de atat este ca imi baga apa in interior si ma cam streseaza acest fapt. E bizara traba. :dry:

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Chiar si acum imi vine greu sa cred ca am ramas fara oglinzi(sticle) de la masina parcata in fata blocului, de altfel o zona linistita. Nu am mai avut probleme de acest gen, asa ca nu prea stiu cum sa procedez. Am si atasat o imagine ca sa vedeti cu ce am mai ramas. Oglinzile erau cu incalzire si nu erau heliomate.

Ba mai mult a nins, si am zi zapada inauntru. As dori sa imi spuneti daca mai lipseste ceva, firele sunt ok si ce fel de oglinzi sa cumpar? Cei care au mai avut probleme, imi pot spune de unde le-au achizitionat.

Va multumesc!post-52986-0-40938200-1327753311_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti lipseste nimic de acolo. Papucii firelor le conectezi la noua oglinda (asta daca iti iei oglinda tot cu incalzire) si o pozitionezi in locasurile ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mar87:Au fost totusi finuti ca nu ti-au smuls firele,mama lor...... . O gasesti de cumparat separat,se monteaza fff usor. STIMA

Am patit-o si eu la fosta masina(G4), dar n-a reusit ca l-am vazut si de emotii a scapat si surubelnita,mai departe nu zic ce-a patit...... .

post-88683-0-33866500-1327754834_thumb.j

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri. Da, se pare ca au fost "finuti" ca nu mi-au stricat si firele. Cand il prinzi asupra faptului, e greu sa te abtii si sa nu il "rasplatesti" cu varf si indesat, dar mai bine este sa nu se intample. O sa merg sa ma interesez sa vad preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am cumparat oglinzile, insa as avea cateva intrebari. Pe spatele oglinzilor acei conectori nu au inscriptionati + si -. Cum potrivesc firele? Eu am un fir albastru si unul negru cu rosu, asa cum se observa din imaginea postata mai demult.

A 2-a intrebare, oglinda din stanga are suplimentar, 2 lamele metalice. Sunt pentru ghidaj sau ce rol au?

Multumesc!

Modificat de mar87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LAmelele sunt de ghidaj, intra in 2 locasuri de acolo, din carcasa. Nu conteaza cum pui firele, nu se tine cont de + si -.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui si mie cat au costat cele 2 geamuri(incalzite si heliomate) pt. ca am si eu problema cu niste binevoitori care m-au lasat fara geamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vrei sa stii pretul la cele electocromate. 1200 lei bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o intrebare: As putea achizitiona doar capacul oglinzii adica plasticul acela care acopera oglinda si semnalizatorul de pe oglinda??? Daca da atunci cam cat m-ar costa. Am nevoie doar de capacul acela de plastic nu si de semnalizator sau oglinda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CArca sa oglinzii vine separat si este pregatita pentru vopsire,a dica e data cu primer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare..am spart de curand oglinda stanga la un passat din 2009,iar dupa ce am inlocuit-o cu una noua am observat ca oglinzile se regleaza amandoua in acelasi timp,nu conteaza daca comutatorul este pe R sau L.....deci nu mai functioneaza separat ca inainte.Ce poate fi?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica setarile din BC - daca sunt puse pe simultan, eventual seteaza-le pe independent si vezi cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa i-au functionat si inainte dar nu a bagat de seama ca pe L se regleaza amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda dreapta se misca cand faci reglajul pt cea stanga? Pentru ca daca asa se intampla, este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra in se

tarile din bord si ai posibilitatea de a selecta reglaj independent simultan sau oglinda din dreapta setare separata pentru mersul cu spatele pentru a vedea bordura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la reprezentanta (germania) am cumparat semnalizare oglinda stanga 22 euro. cea veche s.a ars pt ca a intrat apa in ea (sa crapat de la o piatra sarita de la un tir pe autostrada). Este made in italia, si am schimbat-o eu. A parut greu la inceput dar acum spun ca e usor, dar fara ajutorul colegilor de aici mi-ar fi fost si mai greu. Va multumesc pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare referitor la oglinda retrovizoare din interior (modelul cu senzor de ploaie si lumini): poate fi montata ulterior parbrizului (carcasa senzorului + oglinda sa fie prinse dupa ce am montat parbrizul), sau trebuie atasat de parbriz inainte de a-l monta?

Cea simpla banuiesc ca se lipeste pur si simplu de parbriz, dar cele cu senzor am vazut ca au un locas special pe parbriz pentru prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta acolo si dupa ce montezi parbrizul.

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inceput si eu sa experimentez "bucurii" cu semnalizarea din oglinda stanga fata.

Din 10 folosiri, in 9 cazuri nu se aprinde, in unul se aprinde.

Din experienta voastra, sunt arse ledurile sau nu ? La putina electrica pe care o cunosc, stiam ca ori merg, ori se ard, chestia cu ba merg, ba nu merg e cam ciudata.

Poate fi o problema de contact pe undeva ?

La Tess BV e 110Ron o semnalizare, la autovag cu transport cu tot ies tot acolo... :(

Ma gandesc cu groaza ca o cumpar si va face la fel daca e vreun contact pe undeva intrerupt.

Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu desfaci oglinda, reasezi componentele si vezi cum se manifesta dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!