Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

Multumesc utilizatorilor care mi-au scris PM.

Am luat oglinda cu incalzire (geam + suportul cu rezistenta electrica si clemele de fixare) a doua zi dupa ce am pierdut-o pe cea originala, de la Augsburg la 42 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curand am patit o problema la oglinda de pe partea stanga , presupun ca a fost fortata de un anume smecheras de cartier . In prezent oglinda se mai tine doar in partea din dreapta sus , efectiv la un drum cu ceva denivelari ar putea pica in orice moment . Intrebarea mea este urmatoarea : Cum as putea sa dau carcasa de la oglinda jos si cu ce ar fi de indicat sa o lipesc fara a strica mecanismul electric ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!Sper ca incadrez bine acest topic.Am un passat b6 din 2006 si recent am descoperit o problema.Atunci cand selectez sa reglez oglinda din stanga mi se regleaza ambele oglinzi,cand dau sa reglez oglinda din dreapta doar cea dind reapta...plus ca nu imi merge incalzirea in oglinzi.ati mai intalnit aceasta problema?Crede-ti ca poate fi butonul de reglaj defect?Astept un raspuns daca ma puteti ajuta.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai o setare in computerul de bord. cand selectezi stanga sa se regleze ambele. trebuie sa deselectezi aia si o cam rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru incalzire vezi siguranta, cat priveste functionarea oglinzilor este perfect normal. Pentru a dezactiva respectiva functie verifica ce ti-a zis colegul @ DonzDonz sau se poate verifica/seta din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal.,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un DIY cu montarea de Mirror Puddle Lights OEM pentru Passat 3C ?

Multumesc anticipat.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici detaliat (e pentru platforma de Golf dar procedura e la fel.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet

Sal.,

Stiu de acel thread care l-ai pus dar nu e ce ma intereseaza pe mine.

In primul rand ca-s oglinzi de Golf MKVI iar eu vreau de MKV .

In al doilea rand oglinda de MKVI are Puddle Light-ul pe partea mobila iar la mine este pe cea fixa + ca are si alta forma acea lampa .

Multumesc oricum de info.

Dar eu caut totusi un DIY pentru Pudle Lights de Golf MKV sau Passat 3C .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema la rabatarea/plierea oglinzilor.

de fapt atunci cand le aduc in pozitia normala. cea din dreapta face cursa mai mare si se aude un poc ca si cum ar sari peste ceva , nu revine la pozitia normala ,merge mai mult, trebuie tot timpul sa o readuc eu circa un 0.5 cm catre geam ptr a vedea normal in oglinda.

Aveti ideea de la ce o fi?

Ce piesa sa inlocuiesc?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet

Sal.,

Stiu de acel thread care l-ai pus dar nu e ce ma intereseaza pe mine.

In primul rand ca-s oglinzi de Golf MKVI iar eu vreau de MKV .

In al doilea rand oglinda de MKVI are Puddle Light-ul pe partea mobila iar la mine este pe cea fixa + ca are si alta forma acea lampa .

Multumesc oricum de info.

Dar eu caut totusi un DIY pentru Pudle Lights de Golf MKV sau Passat 3C .

O seara buna .

Eu ma refeream stric la procedura in sine - demontat oglinda, codat etc. Stiu cum este sistemul la Passat ca am asa ceva pe masina. Ideea este urmatoarea - daca la G VI se poate decupa acel spatiu, la B6 nu se va putea decupa talpa. Daca vrei, eu am o oglinda schimbata de pe dreapta - cand ai drum prin Bucuresti ne intalnim si ti-o arat demontata sa vezi exact cum este sistemul respectiv.

Am o problema la rabatarea/plierea oglinzilor.

de fapt atunci cand le aduc in pozitia normala. cea din dreapta face cursa mai mare si se aude un poc ca si cum ar sari peste ceva , nu revine la pozitia normala ,merge mai mult, trebuie tot timpul sa o readuc eu circa un 0.5 cm catre geam ptr a vedea normal in oglinda.

Aveti ideea de la ce o fi?

Ce piesa sa inlocuiesc?

 

Desfa-i carcasa - o sa vezi ca are ca o roata dintata sa zic asa la sistemul de pliere - posibil sa se fi rupt pintenul acela de blocare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Se pare ca  este o operatiune destul de complicata asa ca ma las pagubas .

O zi buna .

 

**

 

Sal.,


Macar are careva dintre voi idee ce cod are oglinga completa cu acest puddle lights si rabatare ?

Ambele ST + DR .

Sau tot cu aceleasi optiuni dar cele de Passat CC sau B7 aveti idee ce coduri au ?

Si daca se potrivesc pe usile de B6 ?

Multumesc.


O zi buna .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu interesat de acest retrofit pentru puddle lights, si vreau sa va intreb o chestie : trebuie neaparat o alta carcasa+suport oglinda pentru operatiunea in sine? Eu m-am tot uitat pe sub oglinda dar nu vad acel spatiu in suportul de oglinda in care s-ar putea monta puddle light. Exista mai multe variante de corpuri de oglinda+suporti la B6?Mersi.

 

L.E. imi cer mii de scuze, am gasit pana la urma pe etka cateva coduri diferite pentru carcase+suporti oglinda, mi-am raspuns de unul singur :)

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zine si noua codurile .

Poate gasim de cumparat doar acel plastic gata decupat unde sa punem lampa de Puddle Light .

O schema din ETKA nu strica daca o atasezi .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat :(, imi cer scuze, eram la munca si eram foarte prins, si dadeam un ochi pe forum unul pe proiecte si ce mai ramanea :) pe ETKA, dar la mine preturile nu sunt concludente, eu am un ETKA mai vechi si nu pot modifica TVA din 19% dar pretul pentru un corp oglinda cu puddle light, incalzire, rabatare electrica cu sau fara mirror down era undeva pe la un 1200 ron. Sunt acolo o gramada de coduri pentru o singura pozitie (1) si o sumedenie de explicatii la fiecare cod (gen electrica, heliomata, rabatabila, incalzita, cu puddle lights, cu mirror down etc cu diverse coduri).

Din cate am vazut pe ETKA trebuie achizitionat suportul de oglinda si nu carcasa care vine separat.

L.E. daca vreun coleg are o versiune mai noua de etka si cu preturi si poate sa ne ataseze o poza (la mine nu prea se distingea 100% cum si ce e pe acolo, posibil sa imi lipseasca unele chestii de la program) ramanem recunoscatori.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oauuuuuuuuuuu!!!!!! No lasa ca maine incerc sa pun poze cu oglinda din Etka (se pare ca nu e chiar asa de vechi programul meu) sa vedem daca se poate lua separat sau nu. O seara/noapte faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept pozele de maine cu mare nerabdare.

O seara/noapte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci da, nu se poate :)) trebuie luat suportul de oglinda, eu asa vad in acest desen cu piesele, nu vad sa fie pe undeva ceva carcasa sau locas separat de luat, eu cred ca vine impreuna cu celelalte dotari (incalzire, mirror down, puddle light, rabatare) all inclusive :).

Sper sa se vada ceva din poze, le-am dat un resize, erau prea mari pentru a fi incarcate.

La poza 3 - am pus pe pozitia in care se poate achizitiona oglinda cu puddle lights (pret 726 ron fara T.V.A. ) modelul cu incalzire si atat, pentru restul dotarilor ce ar trebui sau pentru cei ce au pretul creste simtitor de bine.

 

L.E. D@ny : GP - 8(Aufbau) ; SG - 57; ILUSTRATIE 857-40

post-46152-0-88582600-1361431131_thumb.j

post-46152-0-53263300-1361431139_thumb.j

post-46152-0-24537100-1361431346_thumb.j

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum l-ai gasit in ETKA? Eu tot ma uit si nu gasesc suportul, doar desen cu oglinda ...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat cu precadere prima data la partea electrica dar nu am gasit tot corpul, am dat foaie cu foaie dupa care am gasit  lampa perifierica si de la ea m-a trimis la tot corpul oglinzii in grupa 8(Aufbau - Constructie). Cam atata. Mai multe informatii despre oglinda sau desene nu mai sunt, am mai cautat si in grupa 8 fila cu fila dar nu mai este nimic legat de aceste puddle lights.

 

L.E. il mai putem ruga pe colegul @pronet sa puna o poza cu oglinda lui, sa vedem cum arata in realitate, poate ne descurcam mai bine cand vom vedea pozele live :) (parerea mea). El zicea ca are una de vanzare OEM care a venit asa prevazuta cu puddle lights si este pe partea soferului doar ca nu suporta mirror down.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oglinda din stanga, a soferului, nici nu are de ce sa aiba mirror down :D

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mica problema la un GOLF 5 (ma gandesc ca nu ar tb sa fie mari diferente vs.passat). S-a despins "foaia" de oglinda de pe placa pe care era lipita in "carcasa"  (cred ca era lipita cu o folie dublu adeziva, etc). Imi puteti confirma daca se poate lipi pur si simplu la loc cu un adeziv bun, sau mai tb sa-i fac si altceva (pt cine nu a experimentat, e graoznic fara retrovizoare stanga in traficul de Bucuresti :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny  cum adica nu-ti trebuie mirror down la oglinda sofer ? pe strazile cu sens unic cand parchezi pe stanga ? :P :))  .. au fost cateva cazuri in care mi-as fi dorit sa am mirror down si la sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!