Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

Am citit dar vad ca parerile sunt impartite: exista persoane care au pachetul de oglinzi pliabile electric inclusiv cea interioara heliomata la care le functioneaza functia mirror down, si altii, cu acelasi pachet la care nu le functioneaza (x vs. y). Oricum, o sa verific acea mufa si o sa incerc si codarea modulului din usa dreapta sa vad daca suporta functia scaune cu memorie. Merci oricum si tie si lui Al Bundy pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am oglinda interioara heliomata si oglinzile pliabile electric si cu puddel lights, eu o lasasem balta cand am citit ca trebuie scaune cu memorie, insa cand am vazut la cel la care mergea functia mirror down ca nu are scaune cu memorie, am zis sa mai ma interesez inca odata care e adaptarea si cum se face aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar vad ca parerile sunt impartite: exista persoane care au pachetul de oglinzi pliabile electric inclusiv cea interioara heliomata la care le functioneaza functia mirror down, si altii, cu acelasi pachet la care nu le functioneaza (x vs. y). Oricum, o sa verific acea mufa si o sa incerc si codarea modulului din usa dreapta sa vad daca suporta functia scaune cu memorie. Merci oricum si tie si lui Al Bundy pentru informatii.

salut!

ma intereseaza si pe mine functia asta, asa ca daca reusesti s-o activezi, da=mi te rog un semn.

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am verificat mufa de la oglinda: are 16 pini si 9 fire conectate. Codul mufei este 1k0972928 (codul este de la oglinda de pe partea stanga nu de pe cea dreapta-dar nu cred sa difere codurile mufelor). Am verificat din nou setarile pentru mirror down activand in 46 Central Conv. la Byte 14 bit 7 "Mirror lowering with reverse gear". Am codat si usile pentru "memory seats". NU FUNCTIONEAZA sad3.gif.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Memoria depinde NUMAI de motorasul oglinzii. Oglinda cu memorie are motoras cu mufa de 8 contacte (numai 7 sunt ocupate), iar cea fara memorie numai 3 contacte. In mufa T16 sunt ocupate 15 contacte (oglinzi pliabile, lumini ambientale, semnalizare, incalzire, oglinda cu memorie si antiorbire). Oricine e interesat daca are oglinda cu memorie, da jos sticla de la oglinda (dureaza 30 secunde) si verifica daca in motorasul negru intra 3 fire sau 7. Concluzia o trage singur.

Daca motorasul e cu memorie se trece la codari, adaptari etc. Daca nu, se face analiza, e necesara oglinda cu memorie? Aceasta implica costuri: 425 lei motorasul (la reprezentanta), procurarea a cel putin 4 fire cu mufe (3 exista deja de la motorasul fara memorie), demontare-montare oglinda+fata usa (destul de munca munca).

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate pune cineva o poza cu "oglinzile" heliomate exterioare, care e defapt doar una? In oglinda am cele 2 firicele de la incalzire, si inca o mufa de plastic neagra care e in gol... si nu are nicio margine neagra de cauciuc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este de Passat, dar seamana cu ea. Se vede clar chenarul negru

broken_dimming_mirror.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in ETKA pentru masina mea am asa:

3C0 857 521 F - aspherical wide angle with plate mirror *with automatic anti-dazzle (stanga)

si

3C0 857 522 - convex mirror with plate (dreapta)

Asta e cea heliomata normala sau heliomata electrica? Sau e doar un singur tip?

Totusi, de la 50 euro cea normala la 300 euro asta, mi se pare nesimtire.. cat e optiunea de nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As vrea si eu sa fac astfel incat oglinzile sa se plieze/deschida electric atunci cand incui/descui masina. Hai ca la incuiat sa zic ca e ok, ca doar dau de rotita interioara dupa ce am oprit motorul si se pliaza singure. As vrea insa sa se poata realiza miscarea asta fara sa actionez eu manual sa o faca la fiecare inchidere/deschidere a masinii. Imi spunea cineva ca se poate, ar fi tare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat si eu asta acum ceva timp dar din pacate cica nu ar merge, ma gandesc ca poate cu o alarma cu modul special pt asa ceva ar putea merge :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in ETKA pentru masina mea am asa:

3C0 857 521 F - aspherical wide angle with plate mirror *with automatic anti-dazzle (stanga)

si

3C0 857 522 - convex mirror with plate (dreapta)

Asta e cea heliomata normala sau heliomata electrica? Sau e doar un singur tip?

Totusi, de la 50 euro cea normala la 300 euro asta, mi se pare nesimtire.. cat e optiunea de nou?

Nu prea stiu ce intelegi tu prin "electrica". Acolo este vorba de geam, care nu poate fi electric. Unul este heliomat (cel scump), celalalt este normal. De rabaterea/reglasjul electric se ocupa un motor electric care are alt cod si de care se poate atasa un geam normal sau heliomat

Imi spunea cineva ca se poate, ar fi tare :D

Nu se poate ce doresti t. Nu prea ii vad utilitatea, dar in fine. ba din contra... Iti cresc sansele ca intr-o zi sa-ti schimbi portiera :(

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu ce intelegi tu prin "electrica". Acolo este vorba de geam, care nu poate fi electric. Unul este heliomat (cel scump), celalalt este normal.

cred ca trebuie sa te mai documentezi, exista la golf 4 spre exemplu heliomata simpla, adica de culoare albastra, iar la mine la masina, cea din stanga are 2 fire pentru incalzire, si inca 2 fire pentru a se intuneca odata cu cea din interior, la aia ii spun eu heliomata electrica, sau electromata cred ca se numeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am cum este la Golf IV si nici nu este vorba despre el aici.

La Passat exista sticla heliomata (electrica) si sticla chioara. Sincer, nici nu mi-am imaginat ca sunt heliomate automate non-electrice. Chiar asa, cum functioneaza alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea si eu sa fac astfel incat oglinzile sa se plieze/deschida electric atunci cand incui/descui masina. Hai ca la incuiat sa zic ca e ok, ca doar dau de rotita interioara dupa ce am oprit motorul si se pliaza singure. As vrea insa sa se poata realiza miscarea asta fara sa actionez eu manual sa o faca la fiecare inchidere/deschidere a masinii. Imi spunea cineva ca se poate, ar fi tare :D

Se poate realiza. Pe inchiderea centralizata e putin mai complicat, dar pe contactul de la cheie e mai simplu. Cand se scoate cheia din contact se pliaza oglinzile, iar cand se introduce cheia se depliaza. Te-ai gandit ca uzura angrenajelor va creste f. mult (angrenajele nu au fost proiectate sa se plieze de atat de multe ori si pot ceda)?

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi dupa ce am dat oglinda mai jos sa pot vedea cand dau cu spatele apoi in mers am observat ca geamul oglinzii trepida ,am oprit si am constatat ca intr-adevar se misca m-am uitat si la cealalta si aceea este de neclintit,acum as lasa-o asa dar mie frica ca mi cade in mers ,mai atarna cred ca de o clema si atat!!!1aveti idee ce pot sa fac sau tre sa merg la service!!!!multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-l afara cu tot cu partea din spate de plastic . trebuie lipit la loc de partea din spate am patit si eu la fel .

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa demontez tot bratul oglinzii ca sa pot sa lipesc la loc sau sa scot doar geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu demontezi bratul .scoti geamul si probabil o sa se rupa de partea din plastic cu cleme . normal ar trebui sa iasa cu totul dar daca zici ca se clatina.... dupa care le lipesti cum au fost si pui geamul la loc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai usor sa pui palma pe oglinda si sa presezi sa intre iapoi in clema?Este posibl sa fi iesti doar din clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si asta dar nu mi-a iesit,nici nu am insistat mult,o sa ma uit atent mai incerc si asa cum ai zis tu si daca nu merge fac cum mi-a zis iuly si o rezolv!oricum de plecat cu ea asa nu plec,sigur cade!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu cu oglinda din dreapta. Recent, am observat ca se misca. Stiu ca mai citisem udneva ca se dezlipesc de pe suporti :vaidecapulmeu:

Dar de atunci am mai mers vreo 600 km fara sa cada. Dar trebuie sa o rezolv totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pararazi

Am patit si eu acelasi lucru la ambele oglinzi. Nu trebuie decat sa reglezi oglinda astfel incat sa fie la maxim spre interior ( aici iti dai seama despre ce vorbesc ) ca sa poti trage de suportul sticlei care e prins in niste cleme de carcasa. Dupa care, nu trebuie decat s-o lipesti pe pozitie cu un silicon, de preferat transparent si rezistent la temperaturi.

Ai aici si ceva poze exemplificative: Demontare/montare sticla oglinda

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult Razvan mai mult de atat chiar nu puteai sa-mi dai!pana sa o dau jos mai intai tre sa cumpar siliconul apoi ma apuc de treaba!Am sa postez rezultatul operatiei dupa finalizare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am dat-o jos inainte de a cumpara siliconul sa nu care cumva sa-mi cada si s-o sparg. Bine, pe stanga am spart-o ca era prinsa nitel mai bine intr-un colt si a plesnit.

Toata treaba nu are de ce sa dureze mai mult de jumatate de ora cu tot cu lipire. Ai grija la centrare si uniformitatea aplicarii siliconului.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siliconul l-am cumparat ieri!acum tre sa o dau jos aseara m-am uitat atent la toate indicatiile lasate de voi!cand o dau jos cel mai probabil maine am sa pun poze pas cu pas pana la finalizare,poate altcineva care o sa intampine aceeasi problema o sa aiba nevoie!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!