Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

please help, spart plastic oglinda laterala, cum se demonteaza?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult numai ca as fi vrut sa stiu cum se da jos de tot de pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc inca o data mi-ai fost de mare ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu in VagCom, insa scria in paranteza ca doar la scaune cu memorie.

Am o amica care are un golf plus si oglinda ei din dreapta se modifica automat cand da cu spatele fara a avea scaune cu memorie.

Asta inseamna ca se poate seta si la passat. nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista asa ceva.daca nu ai scaune cu memorie nu se misca nici o oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta 2008 - scaune fara memorie, oglinda dreapta se lasa in jos la mersul cu spatele!

DECI EXISTA si fara scaune cu memorie, dar nu la Passat!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si cu ajutorul unui modul ;)

Voinea avea (si cred ca mai are) a vanzare un modul care o arca de functii faine, printre care si aceasta si merge ok pe Passat, el testand-o pe masina sotiei lui un Golf 5 Plus :wub:

O sa caut iar anuntul lui, si pun un link aici :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se pare ca masina asta se incapataneaza sa ma faca sa cer sfaturi pe la toate topicurile cu probleme....

Acum a apucat-o problemele la oglinzile electrice.

Nu mai merg. Am verificat sigurantele dupa care...au inceput sa mearga aiurea...in sensul ca , daca vreau sa reglez din buton oglinda din stanga... functioneaza cea din dreapta. Si-atat. Daca doresc sa reglez oglinda din dreapta nu mai functioneaza nimic. Incalzirea la ele nu stiu daca mai merge,iar rabatare automata nu are masina.

Am facut o scanare si mi-a dat ca butonul este defect (semnal intermitent) ..

Imi poate da cineva un sfat ptr rezolvarea problemei?

Sa fie defect butonul?

Are cineva idee cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod 1K0 959 565 H

Pret estimativ 100-120 RON

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@criv: vezi sa nu fie si aici vreun contact slabit sau vreun pin care nu face contact calumea in mufa care intra in butonul de reglat oglinzile cum ai patit si cu coaloana de directie :lol:

Da jos manerul usi si vezi care-i treaba pe acolo, poate s-a gripat ceva pe acolo :P

Vezi ca pe eBay un astfel de buton se apropie de 20 E fara transport, deci va ajunge sa coste cat unul nou prin reprezentante daca incluzi si transportul :lol:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut azi manerul ,inclusiv butonul de oglinzi. La mine are codul 1K0 959 565 F . L-am desfacut si pe el bucati-bucatele. Nu "parea" nimic defect. Apoi l-am montat la loc

Aceiasi manifestare. Functioneaza oglinda din dreapta cand comand din buton pe cea din stanga.

Asta e. Nu mai stiu ce sa-i fac, singura alternativa pare sa schimb butonul. Ma gandesc sa nu fie defect din altceva...si cu buton nou sa ma trezesc ca face la fel.

Oricum, mutumesc ptr raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, daca zici ca nu`i de la buton, oare cablajul sa fie de vina ?! :blah:

Sa nu ai probleme cu vreun calculator de usa, ca atunci e mai nasol :(

Deobicei nu se repara calculatorul de usa, ci se schimba :Driver:

Pune si tu aici logo-ul scanari sa vedem si noi :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce spune Criv.Deci,acum vreo 2 luni ,mi-am schimbat carcasele de la oglinzi cu unele cromate ,de la Inpro.Bun,le-am montat conform diy-ului de pe oemplus,ma sui in masina si incep sa reglez oglinzile propiu zise(sticlele) si ce sa vezi ,cand am inceput sa reglez oglinda din stanga se misca si cea din dreapta in acelasi timp si asa e si acum ,cand o reglez pe cea din dreapta se misca independent si va intreb daca asa trebuie sa fie ,adica asa e la toate passat-urile B6 ,pt.ca pana in acel moment nu am remarcat sau nu ma vazut eu.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, faza cu miscatul oglinzii din dreapta in acelasi timp cu cea din stanga, e perfect normala.

Daca ai BC+ exista in meniu o setare in acest sens, adica daca sa functioneze separat sau se se regleze cea din dreapta in functie de cea din stanga. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutatile de azi in privinta anomaliei de la oglinzi.

Butonul, in mod sigur, nu e defect. Azi am schmbat butonul meu de oglinzi cu un alt buton de la alt passat b6 (al unei cunostiinte-practic am facut o incercare cu schimb de butoane intre masini) si butonul meu a functionat normal pe celealata masina, iar pe masina mea, butonul "nou" a facut aceleasi figuri (functioneaza doar in mod eronat, cand actionez ptr oglinda stanga, functioneaza doar cea din dreapta si atat).

mai multe ,nu mai stiu ce sa spun...poate stiti voi ce poate fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca calculatorul de usa incepe sa-ti creeze probleme :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor, la ce am citit pe aici in ultimele posturi imi intareste convingerea ca Passatul este o masina ciudata. Eu aveam o problema cu meniul de comfort (am expus-o la reprezentanta la 15 k, nimic), mi-a spus cineva de pe forum sa deconectez bateria 1 h si-a revenit pt putin timp, mi-am facut setarile si e ok, dar a disparut (meniul comfort). Acum nu ma deranjeaza dar...... intre timp aparuse convenience in fraceza....... sunt sictirit... apoi iar a disparut, dar m-am invatat asa. Si cu oglinzile? bine ca nu cad de pe usi, nu mai avem pretentii sa se lase cand dai inapoi (pt Golf 5).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o intrebare la voi. In acest moment am oglinzi incalzite, nerabatabile electric si fara lumini sub ele. Vreau sa stiu, daca as cumpara oglinzi cu lumini, rabatabile electrice, impreuna cu butonul aferent(acela de pe usa, interior) ar merge? sau mai trebuie sa schimb ceva?

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mai trebuie niste fire trase in plus si niste sigurante

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

semnalizarea din oglinda din partea stanga nu merge, daca a mai schimbat cineva becul dinauntru,rog sa posteze, banuiesc ca s,a ars ,trebuie data jos toata oglinda sau numai sticla?,la bord nu.mi indica eroare de bec ars,cum ajung la bec?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nici un bec in semnalizare... sunt 3 leduri. trebuie schimbat tot blocul optic este vreo 70 ron cel putin atat am dat eu pe el acuma 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut aceeasi problema cu semnalizarea din oglinda. Oricum, decis fiind sa-l schimb am spus ca merita facuta o inceracare de a-l demonta. Ca sa scot blocul optic, am scos oglinda, sunt ceva suruburi pe acolo si niste cleme (nu am facut poze), am scos carcasa de plastic si in final blocul cu ledurile. Ceea ce am observat a fost faptul ca geamul de la blucul respectiv este lipit insa cu un cutit (cutter) subtire l-am indepartat cu grija fara sa-l crap. Inauntru sunt 3 leduri SMD legate in serie cu o rezistenta (daca nu merge unul nu merg toate ca la instalatia de brad). Le-am inlocuit cu leduri galbene normale (nu am gasit in momentul respectiv smd-uri decat albastre si rosii). Am probat totul inainte sa lipesc geamul la loc a functionat fara eroare, am lipit cu superglue geamul si am montat blocul optic inapoi in oglinda. Nu stiu cat costa unul nou dar nu stiu daca merita munca de inlocuire la ledurilor pentru 70 lei cat spunea cineva pe forum ca ar costa unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Cum pot inlocui ledurile de la oglinzile de pe usa, nu le-a inlocuit nimeni?? cum se demonteaza, cum pot sa ajung la ele??

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!