Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

cand o sa treaca zapada o sa il incerc sa vedem de ce este in stare la bani astia (26ron) pana acum am folositFast Black de la Mafra si am fost fff multumit si dintr-un singur tub am dat de vreo 4 5 ori pe roti si mai am inca din el

Dragilor ce va faceti probleme cu solutii peste solutii cu care sa dati pe cauciucuri pe vremea asta ?

Stati linistiti ca va da primaria cu tot felul de chimicale pe care le imprastie ei pe starada si cu care ne umplem noi rotile zi de zi ... si nu ne costa nimic !

Vorbiti de toaleta cauciucurilor la vara ... si si atunci cautati solutii antipraf ... ca intr-o suta de metrii de mers prin oras , oricuce ati fi dat voi , tot gri o sa arate din cauza prafului ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste solutii nu doar fac cauciucul sa arate negru , dar il si protejeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit o sticluta de Turtle Wax si cand s-a terminat am zis sa incerc si Mafra Nouveau Noir. Turtle Wax-ul tine mult mai mult timp, dar este mai greu de aplicat.. Cel de la Mafra se aplica mult mai usor, dar tine mult mai putin decat celalalt. Daca masina sta sau nu merge prin praf (sanse mici in Bucuresti..) tine si acesta ceva timp..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc produsul GUMAX de la TENZI si este foarte bun, plus nu mai pui ca este si concentrat

atasez o poza cu ambalajul produsului...

daca este cineva interesat ma poate contacta si dau detali de unde se poate cumpara :Driver:

post-46846-1264755085_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu foloseam pana nu demult spuma de la wurth si avea rezultate foarte bune , cum in ultima vreme nu am mai gasit , am incercat si o spuma de la armorall.rezultatele sunt asemanatoare , plus ca e ceva mai ieftin.

Folosesc cateva produse de la Wuerth si sunt foarte multumit de calitate. Cand am intrebat reprezenantul local de spuma pentru cauciucuri mi-a zis un pret de am ramas masca (aprox. 90 RON) si in consecinta nu am cumparat. Cred ca o sa ma orientez catre TW Platinum cu atat mai mult cu cat am observat ca au si ceva ceara din aceeasi gama Platinum. A folosit cineva aceste produse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc TW Tyre Dressing Platinum si sunt multumit de cum se vede si cum tine. E adevarat ca se aplica mai greu. Eu folosesc un burete pentru a-l aplica.

L-am folosit si pentru bara spate si buza de la bara din fata + capacele de pe la motor. Da bine si pe acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de cel indicat de sageata nu?Eu il folosesc de aproape 2 ani si sunt fff multumit.Se aplica intr-adevar mai greu(eu il dau cu o perie moale),dar tine foarte bine(aproximativ 3 spalari)si de asemeni trateaza cauciucul,nu doar il face negru.Sa nu mai spunem ca miroase senzational...vi-l recomand!

post-20522-1265036716_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am folosit si eu si am fost multumit de el! :) Mai greu la el e cu aplicarea!Este cred ca unul din singurele produse folosite de mine care fac bine si anvelopei nu doar ii dau luciu superficial care la prima spalare dispare!

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu TW Tyre Dressing Platinum dar inca nu l-am folosit, ma dispera zapada asta :), chiar eram curios daca este ceva de capu lui, am sa revin cu poze inainte si dupa aplicare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat si eu ieri Turttle Wax Tyre Dressing si l-am aplicat pe anvelope.Uitasem complet de el din gama de produse pentru anvelope.Are rezultate foarte bune conferind anvelopei un aspect negru mat daca nu se aplica in cantitate mare.Eu il aplic cu un burete,totusi aplicarea fiind singurul minus,pentru ca ma murdaresc pe maini :D Din cate solutii am folosit aceasta este singura care trateaza cauciucul,ramanand cu aspect de anvelopa noua si dupa spalare!

Un mare plus de la mine pentru aceasta solutie! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc TW Tyre Dressing Platinum si sunt multumit de cum se vede si cum tine. E adevarat ca se aplica mai greu. Eu folosesc un burete pentru a-l aplica.

L-am folosit si pentru bara spate si buza de la bara din fata + capacele de pe la motor. Da bine si pe acolo :D

:P imi aduc aminte ca m-ai intrebat odata cu ce am dat pe cauciucuri si pe la motor :blah:

TW tyre dressing folosesc si eu ..sunt super multumit.

Il aplic cu un penson rotund gen Swissvax apoi sterg.

Modificat de Z X Z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

chiar ma gandeam ce solutie folositi pt. a da o culoare de negru mat si a proteja cauciucurile ... m-am hotarat si eu asupra lui TW Tyre Dressing Platinum ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

am un coleg care dadea cu coca cola amestecat cu antigel...si ieseau foarte frumos...puteti incerca si variante mai ieftine:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare la utilizatorii de TW Tyre Dressing Platinum .... cat tine un bidonas de ala verde? adica cate utilizari ? in sensul ca o utilizare inseamna 4 cauciucuri date cu solutia respectiva :rolleyes: ...

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un bidon de 500 ml te va tine minim 6 luni,cu 2 aplicari pe luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oho ... deajuns :rolleyes: ...

Multumesc @cata5maj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am incercat un produs de la Nigrin pentru intretinerea anvelopelor.Se numeste Nigrin Reifen Pflege...este destul de bun,se poate da si pe un cauciuc mai prafuit chiar daca producatorul recomanda spalarea cauciucului inainte de folosire.Ca proprietati este mai bun TW tire dressing platinum,dar Nigrin compenseaza printr-o aplicare foarte rapida.Aspectul final este cam acelasi la ambele!

post-20522-1269086812_thumb.jpg

post-20522-1269086812_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am aplicat si eu TW tire dressing platinum pe cauciucurile de vara ... intra-adevar cum ii place migaleala (asa cum sunt eu :P ) e produsul "perfect" . Am aplicat cu un recipient de KiwiPratico :cool:, din acela cu burete in cap(recipient nou) ... am avut posibilitatea sa procur nou, mocca :Driver: ... si ma declar multumit de rezultat ... Atasez si 2 fotografii pt. o idee ;) ...

post-48653-1269162369_thumb.jpg

post-48653-1269162451_thumb.jpg

post-48653-1269162369_thumb.jpg

post-48653-1269162451_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am profitat si eu de vremea buna de afara si de oferta de la Metro si am aplicat TW Platinium. Ma declar foarte multumit de rezultat. Se aplica foarte usor (eu am dat cu un burete de bucatarie) si se consuma destul de putin la o aplicare pe toate cele 4 cauciucuri. Ramane de vazut cat de des trebuie aplicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu eu o varianta super ieftina dar cred ca mai murdara ca sa zic asa: se ia o bucata de cauciuc (anvelopa uzata) se baga intr-o galeata de tabla si se da foc, se lasa sa se arda complet iar peste cenusa rezultata se toarna putina benzina, se amesteca iar cu ce rezulta se da pe anvelopa. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@baca ... asa faci tu ? sau doar asta e sfatul tau pt. noi ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta era o metoda de a da cauciucurile de pe masinile din armata pe vremea cand ieseau la parada..........vremuri de mult apuse.......avand in vedere ca in compozitie intra si benzina, putina dar este, nu as da cu asa ceva pe cauciucuri, cu toate ca ea se evapora...dar cine vrea poate sa incerce.

P.S. doar pentru cei care vor sa iasa la parada :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am trecut si eu la cauciucurile de vara,motiv pentru care le-am spalat bine pe cele de iarna si le-am dat cu tw tyre dressing pentru pastrarea in bune conditii pana la iarna.Cam asta a iesit...

post-20522-1269638695_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da o solutie buna si protectoare pt. anvelope ... si eu pe ale mele numai le-am spalat ... trebuie sa-ti urmez exemplul sa le dau cu TW Tire Premium dar dupa sarbatori cand se face si mai caldut oleaca :huh: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!