Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Mie imi raman curate si negre si dupa ce spal masina (singur .. nu la spalatorie) cu un sampon special cu ceara .. dau bine si pe roti, si vad ca se pastreaza aspectul acela.

off-topic: sau .. puteti incerca asta: image016cj3.th.jpg :D .. abia o spalasem .. :) nu am vazut mocirla aia cu ochii la o rapa ... :P dar dupa cum puteti vedea .. cauciucul .. in zona neafectata de namol .. e foarte curat :P

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite de aia nu pot da sa-mi fac eu cauciurile negre :)

ca strada mea e plina de portiuni unde se aduna mocirla care e adusa de apa pluviala de pe dealuri :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei exista in spalatorie tratamentde cauciucuri. In C-ta costa 4 lei si le face sa arate bine o perioada. Toti baietii care se pregatesc sa vanda o masina fac acest mic artificiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu folosesc coca cola foarte multumit si nu au stricat nici un cauciuc pana acum ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ieftina solutie cred ca este o crena de papuci...din aia la borcanel ca e cea mai ieftina.....si daca dai cu o perie de haine iese luna si nici nu prea atrage praful asa tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca speli cauciucurile bine de tot astepti sa se usuce apa si dai cu silicon industrial si aplici bine cu un burete.

obtii un negru de invidiat si de durata! in plus, mizeria se duce mult mai usor la o noua spalare . :)

De unde se procura acest silicon industrial si cat costa?Protejeaza si cauciucul?Ar fi de dorit ca aceste solutii cu care le facem mai negre sa aiba si rol de protectie:iarna impotriva frigului si inghetului,iar vara impotriva soarelui care imbatraneste cauciucul (expus timp indelungat).Iarna,spre ex.metode mai vechi recomandau ungerea cu glicerina a cauciucului,pentru protectie.Deci vreuna din solutiile acestea contine si substante protectoare,sau sunt doar pentru aspect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin bujita
F.F bune rezultate, silicon de bord.

am dat si eu cu silicon de bord adus din italia si e bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am primit de la o cunostinta un silicon de bord, insa nu mi-a placut cum facea bordul (il lasa lucios) asa ca mi-am zis sa il consum. Si l-am folosit pe cauciucuri, presurile din cauciuc, si fusta spate. La toate cele 3 repere rezultatele au fost mai mult decat multumitoare. Cauciucurile au rezistat surprinzator de mult negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

incercati sa degresati bine cauciucul inainte de a da mcu ceva pe el, prinde mult mai bine si asa cum zicea un coleg mai us, incercati cu cola. o sa ramaneti uimiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc un produs al firmei SONAX si nu sunt multumit de el. dupa aplicare la cateva zile anvelopele sunt pline de praf

iar pentru jante tot SONAX ceva gel de jante cu mai multe roluri dar efectul este de altul: jantele sunt pline de praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc un produs Turtle Wax din gama Platinum-tyre dressing.A costat 27 lei,dar sunt super-multumit...da un aspect negru mat(nu luceste),daca nu te bagi in noroi tine fara probleme de la o spalare la alta,formeaza o pelicula pe cauciuc astfel incat apa se face broboane si se scurge foarte repede...aaa si miroase bestial...cremele pentru femei sunt minciuna :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

incercati sa degresati bine cauciucul inainte de a da mcu ceva pe el, prinde mult mai bine si asa cum zicea un coleg mai us, incercati cu cola. o sa ramaneti uimiti

Da eu cred ca racoritoarea fiind dulce se lipeste de cauciuc si probabil il face sa apara negru.Chestia este ca aceste produse care costa ceva mai mult decat o cola,protejeaza cauciucul si impotriva imbatranirii prin actiunea soarelui asupra lor(sau a frigului).deci daca vreti sa aiba si actiune de protectie,nu doar sa fiemai negre,Cola nu e suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu cred ca racoritoarea fiind dulce se lipeste de cauciuc si probabil il face sa apara negru.Chestia este ca aceste produse care costa ceva mai mult decat o cola,protejeaza cauciucul si impotriva imbatranirii prin actiunea soarelui asupra lor(sau a frigului).deci daca vreti sa aiba si actiune de protectie,nu doar sa fiemai negre,Cola nu e suficienta.

iti dau perfecta dreptate in cazul asta. :icon_thumleft: ma gandeam ca asta poate fi o solutie rapida, la indemana.

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa va interesati ce folosesc baietii de pe la spalatorii...arata foarte bine(acum depinde si de spalatorie :D )...au ceva solutie cu pulverizator si dupa aceea dau cu un burete...si isi mentin destul culoare dupa aplicare si protejeaza si de praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde spal eu masina baietii folosesc o solutie albastuie la culoare, si o intind cu o pensula pe marginea cauciucului. O tin in niste pet-uri taiate de la mijloc si inmoaie pensula in sticla si apoi intind pe cauciuc.

Vreau sa va spun ca nu se pune praful si tine substanta ff bine in timp.

Am intrebat pe unu dintre ei dar nu a stiut sa imi spuna ce e cu ea ... Mai intreb ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Saptamana trecuta a-m cumparat din Carrefour un spray de care sunt f.multumit . Costa doar 14 lei .Vi-l recomand.

post-19883-1243317657_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare mai ciudata , cum pot sa curat cauciucurile de silicon , am facut prostia sa le dau cu spray sliliconic , sunt prafuite si nu le pot spala . am fost la spaltorie , am dat cu jet dar au ramas patate . :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
am si eu o intrebare mai ciudata , cum pot sa curat cauciucurile de silicon , am facut prostia sa le dau cu spray sliliconic , sunt prafuite si nu le pot spala . am fost la spaltorie , am dat cu jet dar au ramas patate . :icon_thumright:

Le speli ku apa calduta si dero ku o perie de preferinta nu ku carpa pt k se mozoleste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la spalatorii au o substanta speciala pt.degresat. Incearca si cu aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la spalatorie am incercat dar nu am rezolvat mai nimica , o sa incerc si cu apa calda cu dero , sper sa rezolv pana la urma . mersi mult :rolleyes:

Modificat de mese_adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la spalatorie am incercat dar nu am rezolvat mai nimica , o sa incerc si cu apa calda cu dero , sper sa rezolv pana la urma . mersi mult :D

Ma anunti daca merge//Daca nu o sa mearga m-am informat si exista un sprei care topeste spuma poliuretanica aia de o dau aia la geamuri si asta sigur dizolva siliconu (garantat)

Modificat de claudiu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o varianta de curatare mai ieftina pentru a reda negrul curat al cauciucului nu stiti? Ca dupa spalare iese un negru prafuit :))

Si parca nu as mai da banii si pe solutie de cauciucuri. Merci.

Sprayul pentru cauciucuri in parte contine silicon ....Am vazut niste flacoane mici cu silicon care costa 2,5 lei bucata -cu un burete de bucatarie merge super si ma tin doua luni si spal masina destul de des , Incearca pe la magazine de piese auto , eu de acolo mi-am cumparat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut !

Eu am folosit un spray din comert si nu am fost multumit , de ceva timp folosesc silicon la sticluta de plastic la 5 ron , si cu un burete dau pe cauciucuri , ramane cam o saptamana depinde pe unde mergi cu ea , si ramane negru si dupa spalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar acel silicon cade pe jante care se umplu de praf si de mizerie mult mai repede. Eu unul de aproximativ 1 an si ceva am renuntat sa mai dau cu ceva pe cauciucuri si pot spune ca jantele raman curate mult mai mult timp. Iar cauciucurile nu au nici o problema ci tocmai arata mult mai bine pentru ca au o culoare uniforma. Nu suport cand marginile lucesc ( oricum dureaza doar doar 15 min ) iar partea de rulare este alba aproape de la praful de pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit de la cineva un Wurth, sprei cu spuma pentru cauciucuri. Nu ies ca atunci cand dai cu silicon, dar dupa curatarea cauciucurilor si aplicarea spumei, raman ceva timp negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!