Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

"tyrecare" tub albastru cu negru

cam scump 160-170 ron dar si protejeaza cauciucul nu numai il da cu vopsea neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

msn2 poate ai vrut sa zici 16-17 ron! :)

Eu sunt innebunit dupa anvelope negre...cred ca am experimentat zeci de solutii.Cea mai buna solutie care am descoperit-o acum vreo luna este de la Turttle Wax.Ca idee baietii de la spalatoria unde merg(de vreo 3 ani de cand am masina) stiu ca trebuie sa spele bine anvelopele ca altfel... :P

Atasez o poza cu solutia magica...e cam ciudata(ca o crema alba :D ) insa miroase bine si se vede ca trateaza anvelopa nu doar o coloreaza pentru 2-3 zile. :)

Poza

post-10235-1223564022_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

huhu, nice nice... dar o intrebare acum mai seaca :P : DE UNDE POT SA-L IAU ?! ;)

hai ca deja m-am plictisit sa le tot sterg cu apa in care am dizolvat crema de papuci la fiecare 2 zile :P)))))))))))) :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Brico gasesti mai mult ca sigur, au cam toata gama TW Platinum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni stiu ca esti expert in acest domeniu....daca nu sunt indiscret tu ce solutie folosesti? :D

Cam nasol la anvelope 225/45/17 ca imediat se murdaresc inapoi pe drumurile patriei noastre.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un TurtleWax Extreme Tyre Gel, care cred ca este aceeasi solutie ca si ce folosesti tu. Dupa miros si consistenta par la fel.

Se poate aplica in mai multe moduri in functie de ce nunta se doreste :D Daca decat il aplici si nu freci prea mult, cauciucurile vor ramane mai lucioase. Eu in schimb il aplic cu o pensula, iar apoi frec cu o carpa pentru a prelua surplusul iar cauciucul ramane la o culoare mai naturala, mai spre mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru aplicarea solutiei mai recomand un burete mare care impregneaza foarte bine solutia pe toata suprafata aplicata a anvelopei si in acelasi timp nici nu curge solutie pe janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cand in cand le "ung" cu Coca Cola + un spray special (am uitat cum se numeste, este in masina) care are rol de protectie asupra cauciucului

rezultatul? am deja 3 zile si sunt negre :D

post-2262-1223801838_thumb.jpg

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni multumesc pentru promptitudine!

Si eu folosesc burete pentru solutia Turttle Wax si o aplic in acelasi mod...destul de putina ca sa ramana negrul mat(cauciuc natural)! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cola sau pepsi (sper ca nu fac reclama :blah: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
F.F bune rezultate, silicon de bord.

da, ala folosesc si eu :dry: dupa bord, urmaza cauciucele si...au nu negru foooartye frumos..plus ca merge si pe capace ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc(si am vazut ca nu sunt singurul) 2 produse mafra: spray fast&black si solutia nouveau noir.sunt multumit de ele si merg si pt presurile din cauciuc

va salut

Modificat de slowdriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat astazi de la un prieten o solutie fabricata de firma CRC numita ''CRC wet look tyre shine'' si se pare ca aceasta imi place cel mai mult.Am sa astept sa vad cat dureaza aplicata pe anvelopa si daca e oki am sa imi cumpar!

A mai folosit cineva? :) Se aplica ca o spuma pe anvelopa si in 2-3 minute se dizolva :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu am citit decat ultimele pagini alte topicului si nu stiu daca s-a mai zis.

Insa eu folosesc un spray foarte bun, STAC PLASTIC, pentru cauciucuri. Este galben si are poza unui cauciuc lucios pe el.

Protejeaza roata si mentine culoarea foarte mult timp. Aproape pana la urmatoarea spalare, adica o saptamana.

Daca nu o spal in fiecare saptamana, mentine culoarea undeva in jur de 8-9 zile. Si nici nu costa mult. In jur de 11 RON.

L-am vazut mai des la benzinariile MOL, dar si in alte locatii, insa nu totdeauna.

Conducere placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma dupa ce am incercat toate solutiile existente pe piata :beerchug: ,am descoperit de pe un forum dedicat de Detailing (mersi Toni) solutia Sonax.Este foarte usor de aplicat(sub forma de spuma) nu murdareste janta si lasa un aspect negru spre negru mat(nu straluceste).Tind sa cred ca are si un efect benefic asupra anvelopei,tratand fisurile si aspectul de imbatranire a acesteia.

Ca mod de aplicare dau cu spuma pe anvelopa dupa care sterg cu o carpa.Sper sa si tina acest efect de anvelopa noua!

Atasez o poze cu solutia respectiva,costa 25 lei si cred ca se gaseste usor(eu am luat de la un magazin de piese auto).

post-10235-1228919302_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cauciucuri, dupa ce le spal bine cu detergent si se usuca, folosesc crema de ghete, pasta, nu solutie cu burete, ies perfect. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt curios, cu ce or da baietii aia la reprezentanta, la masinile expuse. Arata intr-un mare fel. Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia am cumparat-o de la un magazin de profil din oras.Sunt foarte multumit de ea si de acum numai asa ceva o sa folosesc.O sa fac poze si cu anvelopa insa dupa ce se termina cu mizeria de pe strada ca spal degeaba masina. :wub:

Cei de la reprezentanta dau tot cu solutii din astea dedicate insa gandeste-te la faptul ca acele anvelope nu au fost niciodata bagate in mizeria de pe drumurile noastre...de asta arata asa bine :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca speli cauciucurile bine de tot astepti sa se usuce apa si dai cu silicon industrial si aplici bine cu un burete.

obtii un negru de invidiat si de durata! in plus, mizeria se duce mult mai usor la o noua spalare . :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat un spary cu spuma ptr cauciucuri e super ok

Modificat de last
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am sters posturile Off Topic si am rugamintea la dvs. sa pastrati subiectul topicului.

Multumesc pt intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun cu ce dadea cineva pe bord cand eram eu mic (pe timpul lui Ceashca atunci cand nu existau tot felul de silicoane pt bord):

cand se taia gaina la tzara se lua grasimea si se dadea cu ea pe bord. Multi o foloseau si pentru pantofii de piele. Nu pot sa uit ce lustru capatau lucrurile dupa aceasta operatiune......

P.S. Nu stiu daca ar mai face cineva asa ceva dar atunci erau alte vremuri si omul se orienta. Oricum, pot spune ca in ciuda metodei, rezultatul era nemaipomenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Recomand Nouveau Noir , este bun :D . Transportul este gratis daca cumperi de 75 de roni parca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!