Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Recomand spuma de intretinere de la Sonax(costa cca 25 RON la magazinele de la AutoVit)...Dupa aplicare pneul capata un aspect mat...Cam aceleasi rezultate am obtinut cu produsele de la Simoniz si Arexons,dar n-am mai gasit din acestea...Atentie,Arexons are un produs comercializat sub forma de flacon(nu este spray presurizat) cu o solutie pt cauciucuri,chedere,plastice.Destul de bun,dar greu de aplicat;trebuie intins bine cu un burete pe suprafata pneului si ramane un aspect semi-lucios...

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor eu folosesc pt cauciucuri crema neagra de papuci ce care o dai cu peria nu cea cu burete.tin sa mentionez ca aceasta este o solutie care am vazuto in armata romana si mi-a placut foarte mult.rezultatul e unul bun si apa nu mai sta asa de mult pe cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

excelenta ideea colegului de mai sus...la fel fac si eu si tot cu aceeasi crema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iau un spray cu spuma de la benzinariile mol. e albastru recipientul. costa cam 25 ron. cauciucurile raman sclipitoare cam 2 zile, dupa care sunt tot curate. chiar sunt foarte multumit de asta. eu sunt un pic maniac cu cauciucurile curate si tot ma tine un spray vreo 4-5 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat spray-ul asta ( cam 15 lei) care are tot un fel de spuma care se resoarbe de pneuri si le lasa lucioase; acu o sa le vad cit vor fi asa pt ca tocmai a dat o ploaie ...

partea funny e ca atrag atentia sa nu dai cu spuma pe jante dar asta e doar teorie...in practica sare spuma si pe ele si trebuie sa stai cu cirpa umeda la purtator :ceuameni:

post-1792-1208023416_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa parerea mea spray-ul de la Mafra de 11 roni este best-buy . Nu stiu daca este cel mai bun din materie dar parerea mea este ca la raport calitate/pret este cel mai bun !

*nu am gasit inca un magazin de unde sa-l pot lua la bucata (am un amic care imi mai aduce din cand in cand cate un flacon , lucrand in domeniu )

Modificat de puff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experineta voastra... a-ti gasit ceva care sa tina si la praf?

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Mafra Nouveau Noir tine la praf.Am observat ca cel mai bine e sa ai talonul mic...adica roti de 17...ca nu prea mai are pe ce sa se puna praful.. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu Mafra Nouveau Noir se pot obtine rezultate bune, iar daca rotile sunt de 19 inch efectele sunt chiar remarcabile, cum sugera si 4abc ... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea spray-ul de la Mafra de 11 roni este best-buy . Nu stiu daca este cel mai bun din materie dar parerea mea este ca la raport calitate/pret este cel mai bun !

*nu am gasit inca un magazin de unde sa-l pot lua la bucata (am un amic care imi mai aduce din cand in cand cate un flacon , lucrand in domeniu )

te duci la depozit si il iei (langa pod otopeni-putin mai ieftin decat pe site) dar dupa parearea mea e o gluma acest spray.

initial am crezut ca e apa kioara, iar apoi am constat ca e un fel de apa cu zahar ca a ramas pe janta ceva transparent ca o dulceata si abia se mai lua; sunt curios daca maine e plina roata de furnici :)

am sa pun niste poze sa vezi diferenta intre spary cu spuma si bricforul de la mafra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu folosesc ulei siliconic dizolvat in coca cola. Negru mat, nu se lipeste praful si tine cam o saptamana daca nu ploua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de la Mol - o solutie pentru cauciucuri marca Iada ( Spania ), pret 10,5 ron - foarte multumit de rezultat. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Folosesc Sonax 435300, e bun, cu efect mat, insa eu il termin cam dupa 3 utilizari. Vad ca Mafra e mai ieftin. Cat de repede se termina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme am descoperit si eu produsul de la Mafra pentru intretinerea cauciucurilor. Intradevar, are un rezultat foarte bun, si avand si jante pe 17", cum s-a zis mai sus, cauciucurile raman destul de mult timp curate, ca nu prea are prafu unde sa stea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cola & Pepsi .curata il face sa arate ca nou si e cel mai ieftin :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat zilele trecute de la Carrefour un spray de Arexon, pentru cauciucuri, la 10 lei sau ceva de genul. Initial n-am avut incredere in spuma aia ce o improsca pe cauciucuri, dar rezultatul e super, le face ca noi! L-am incercat si pe presurile interioare, totusi cu mai putin succes! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu miam cumparat ceva turcesc!Am dat pe cauciucuri acum o saptamana si au ramas la fel de negre!Chiar da rezultate!Nu am mers prin zone asa,mai prafuite,dar e cel mai bun pe care lam incercat!Partea proasta e ca se gaseste numai la TEKZEN,care e in Brasov,si e singururl din tara!Costa 23 de lei dar merita!O sa zic mai tarziu cum se numeste,sa gasesc bidonasul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten vopsitor auto si tinichigiu si l-am intrebat cu ce da cauciucurile dupa ce scoate de la vopsit o masina ca le-am vazut curate si surpriza, imi zice tipul ca le curata cu diluant dupa care le face cu crema de papuci neagra... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io cred ca merge si benzina ca la dacie se murdarise rau bara din spate si am curatato super bine cu benzina... personat folosesc SO435300 Spray-curatarea si protejarea anvelopelor si sunt multumit. nu trebuie sa frec si rotile arata super bine. am observat ca dat si pe jante le curata destul de bine, sa vedem acuma si cat o sa ma tina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc solutia pentru cauciucuri de la Turtle Wax. O am din aprilie si am dat la 1 saptamana.. Raman negre destul timp si nu e prea scump.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: cum tinetivoi masina curata 1 saptamana? vad ca majoritatea dati pe cauciucuri la saptamana...Eu spal masina si dau cei de acolo si pe cauciucuri ..oricum se pune praful pe masina mai repede, deh suprafata mare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Solutia cu care am dat eu si ma multumit se numeste Tyre Black,de la Vizlo!Shtiu k are un nume prea comercial da ma multumit!E turcesc si costa 23 de ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un flacon comandat depe internet dela MA-FRA ... costa 11 lei, si e super mai ales daca dupa ce au dat si cei dela spalatorie dai si cu MA-FRA... la mine a stat 2 zile tot ca si ud cauciucu asa de bine arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sprayuri speciale de curatat si intretinut cauciucurile.

Cele mai bune dar si un pic mai scumpe in momentul pulverizarii fac o spuma ca spuma de ras.

Pentru a se mentine trebuie spreiate periodic ,la praful din Romania trebuie facuta mai des.

Bafta. :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc un silicon super ieftin cumparat de la piese auto .. o sticluta mica ... a costat 1 leu:| cauciucurile raman negre si frumoase cel putin o sapt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!