Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

de solutiile de la kimicar ce ziceti? a folosit cineva?

http://www.kimicar.ro/

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai la indemana cu Coca-cola, ies super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curate pe exterior si lucioase dar pe interior este jale......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Am cumparat un spray ma-Fra pentru anvelope dar inca nu am apucat sa il folosesc.

Pentru chedere, as putea oare folosi acelasi spray mai ales prin prisma apropierii sezonului rece.

Citisem undeva acum mult timp ca la chedere se poate folosi Glicerina.

Voi ce/daca folositi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok glicerina.

cu spray daca dai, trebuie sa ai grija sa nu stropesti si altceva sau sa te atingi de cheder cu tricoul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

k2 bono black. Mai am ceva de la procar parca dar nu e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand pt anvelope de la sonax este gel vine si cu pad de aplicare, un set te tine cam 6luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am folosit pana acum, niciuna nu era neagra.

plus ca niciuna nu lasa negru pe tabla (pentru ca mai atingeam pe janta).

e dubios ca trebuie sa dai cu decaflash ca sa cureti. sigur nu era bitum acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, deenman said:

k2 bono black. Mai am ceva de la procar parca dar nu e bun.

Din cate inteleg din descriere, acest produs este un fel de vopsea pentru elemente de plastic si cauciuc. Probabil pe anvelope nu adera foarte bine din cauza ca sunt mai elastice si sare in timpul mersului. Fiind in esenta o vopsea, se ia mai greu de pe caroserie.

Iti recomand sa treci la o solutie dedicata pentru anvelope, sigur vei avea mai putine probleme de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Nu recomand sub nicio forma solutia Dr. Marcus. Este de gasit in principiu prin Auchan, Carrefour. In momentul in care pulverizati pe anvelope, parte din solutie ajunge inevitabil si pe jante (ma refer la cele din aliaj). Cu timpul, de la franari, praful de ferodo se depune pe jante, logic. Problema este ca existand urme de solutie de anvelope, se lipeste praful ala de ferodo foarte tare. Daca pe masina sunt jante spitate, o sa fie horror sa le curatati. La mine abia dupa ce am mers in repetate randuri la spalatorie si mi-au dat cu ceva solutie puternica si au frecat cu periuta de dinti intre spite, am scapat de urmele si petele negre de praf de ferodo.

Tind sa cred ca solutia este foarte siliconata si lipicioasa si acapareaza mizeria extrem de tare. Si acest aspect se observa pe cauciucuri, in sensul ca dupa saptamani intregi de masina nespalata, pana si spuma activa de la spalatorie se aduna in bobite pe flancurile cauciucului, nu dizolva cu totul solutia asta si dupa spalare, mai ca nu mai trebuie sa dai alta tura de solutie, cauciucurile inca sunt negre.

Mie personal imi displace total solutia asta, am luat o singura data, am folosit din flacon cam jumate, pana mi-am dat seama cu timpul cum actioneaza si am aruncat restul flaconului.

41knqzvb7ol.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carpro pearl, diluabil de la lucios la mat in functie de preferinte.

Meguiars endurance gel, lucios si extrem de rezistent.

Nanolex tyre.

Pro-detailing.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc MA-FRA Fast & Black, dar nu pulverizez direct pe anvelope, ci pe un burete. In felul asta ma tine mai mult un tub si am mai mult control, nu ajunge solutia pe jante sau aripi ca atunci cand pulverizam direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu un review asupra produsului Meguiars Endurace Tire gel vs Spray Opona.(polonez). Am aplicat Endurance Tire gel după ce am degresat anvelopele și după un drum Târgoviște Brașov pe zăpadă nu mai era nici urma de el pe anvelope, cu toate ca ei zic ca tine săptămâni. În schimb spray ul la 14 lei tine cel puțin la fel, dacă nu mai mult. Trageți voi concluzia. 

IMG_20181212_153921.jpg

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mica "endurance"?

cu spray mafra cand le spal cu jet si se usuca natural, ramane negrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm marfa spusa de Muale, eu am un spray jet tot de la MaFra si ramane un luciu f insistent pe ele, acum iarna nu le dau, doar vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flaviusmaff

Meguiars Endurace Tire gel:

Dispare luciul, dar se mentine negrul, caracteristica de hidrofobicitate si de respingere a mizeriei. (vorbesc de cel putin 15 masini ce revin la mentenanta la mine la atelier)

Modificat de Mutzunache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun ca am încercat de 3 ori. Prima data au fost anvelopele noi, atunci nu le degresasem. Am aplicat direct pe ele după ce ai fost montate. Dar ultimele dați le am degresat bine, am dat doua     ,, mâini" și la mine pot spune ca nu a ținut. Or fi fost condițiile dure de mediu, zapada, sare și la final spălare la un self wash cu spuma activa. Nu-mi dau seama ce as putea face greșit la aplicarea lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aplicat cu unul de la Valet Pro. O sa mai încerc sa vedem cum se comporta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand fast & black de la ma-fra, pana in prezent cel mai bun. Si lasa in garaj un miros superb.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mafra - fast & black ramane pt. mine nr. 1 report calitate/pret

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!