Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Cea mai buna solutie este Coca-Cola "fara glume" incercati si veti vedea !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dada..exact...ca obsedat de roti am incercat si COLA,,,SI CHIAR DA REZULTATE insa de scurta durata si cu o intensitate mai slaba!

plus ca COLA cand se usca devine lipicios!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu stiati secretul celor care reconditioneaza cauciucuri (reesapeaza) cam asta e si smecheria la ei! 100% din acel autovapant se reconditioneaza...da un aspect de rota noua tocmai ca e un strat nou de cauciuc!!

O resapare e mult mai complicata decat pare. Nu intru in detalii, dar una din operatiuni e tocmai inlaturarea aproape in intregime a benzii de rulare (se lasa aprox 2mm), inlaturarea unui strat de pe laterale, tratamente, solutii, adaugarea de cauciuc care mai apoi se polimerizeaza la cald si presiune intr-o presa ...

Parerea mea ca nu au cum sa arate estetic din moment ce dai cu "marmelada" pe ele, oricat de bine ai intinde-o.

Poate ne convingi cu poze cat mai relevante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu vreau sa reesapez..delok..ci mai degraba sa am cauciucuri cu aspect placut

tu cand le dai cu spay le reesapezi?

cand am zis de reesapare nu m-am referit la reesaparea care se face in industrie..si care e asa cum zici tu...ci la reesaparile astea after market la vulcanizari...am vazut cu okii mei cauciucuri second si RECONDITIONATE sa nu zic reesapate!

dar bineinteles o sa postez poze

si repet iar :marmelada e cand o cumperi dar tu trebuie sa o diluezi si sa o faci solutie

va rog mai asteptati pana next week cand postez pozele atat cum se face solutia cat si cum se aplika .cat si cum arata la final!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu vreau sa reesapez..delok..ci mai degraba sa am cauciucuri cu aspect placut

tu cand le dai cu spay le reesapezi?

cand am zis de reesapare nu m-am referit la reesaparea care se face in industrie..si care e asa cum zici tu...ci la reesaparile astea after market la vulcanizari...am vazut cu okii mei cauciucuri second si RECONDITIONATE sa nu zic reesapate!

dar bineinteles o sa postez poze

si repet iar :marmelada e cand o cumperi dar tu trebuie sa o diluezi si sa o faci solutie

va rog mai asteptati pana next week cand postez pozele atat cum se face solutia cat si cum se aplika .cat si cum arata la final!

Aviz amatorilor care incearca tot felul de descoperiri faimose si celor care le practica si le mai place sa merga si cu viteza si sa i-a si curbele tare ca poate intr-o zi o sa zica anvelopa poc si nu vreau sa continui cu ce se poate intampla.

Ce parere ai de anvelopele astea:

Daca iti plac am sa iti spun si secretul negrului "negru".

post-13930-1195752388_thumb.jpg

Modificat de bogdancu24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.-tu ai dat pe roti cu antifon diluat cu benzina care sigur imbatraneste preamtur anvelopele

2 .pt un negru -negru -cumpari solutie de curatat de la mafra- mafrasol si o diluezi 1 la 15-20

si dai cu un fas-fas de geamuri cu solutia pe cauciucuri si ies impecabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nouveau Noir (produsul din al doilea link) folosesc si eu. Mi se pare super ok, si e si ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, oare de ce trebuie sa fiti "romani" pana la capat, sa cautati tot felul de improvizatii? Si sarma tine loc de colier, mai ales daca stii cum sa o legi. Asta nu inseamna ca e cea mai buna solutie.

Eu folosesc silicon de bord, din ala de la Metro care mai e si 25% gratis, dau cu el si pe pneuri si pe plasticele exterioare. E drept, aduna praful. Apoi mai am solutie de la MaFra, acel NouveauNoir, am mai folosit tot un spray dedicat de la Wurth cu spuma care insa are un pret exorbitant. Asa ca am ramas la clasica solutie de la MaFra, sunt super multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviz amatorilor care incearca tot felul de descoperiri faimose si celor care le practica si le mai place sa merga si cu viteza si sa i-a si curbele tare ca poate intr-o zi o sa zica anvelopa poc si nu vreau sa continui cu ce se poate intampla.

Ce parere ai de anvelopele astea:

Daca iti plac am sa iti spun si secretul negrului "negru".

Imi plac mie la nebunie...ia zi-ne si noua cum le faci asa...imi plac ca sunt negre insa nu stralucesc aiurea.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le are asa negre ca merge pe drumuri spaniole, nu pe hartoapele noastre mioritice pline de praf sau noroi de santier pus pe asfalt de fel de fel de basculante, tractoare sau carute....scuze de OFF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Daca iti plac am sa iti spun si secretul negrului "negru".

bogdancu24 astept si eu cu "interes sectetul negrului" ! Sper sa nu fi uitat de topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o varianta la cauciucuri negre ar fi solutia speciala a baiatilor de la spalatoria cu aburi..:D sau coke-fara reclama...dar dupa ce sunt spalate cu coke trebuie lasate sa se usuce f bine ca altfel mai rau iese...:) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai simpla solutie :D VOPSITI-LE !!! :) Am vazut multi prin Arad care au recurs la metoda asta :P

p.s.: nu fac parte din categoria aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.-tu ai dat pe roti cu antifon diluat cu benzina care sigur imbatraneste preamtur anvelopele

2 .pt un negru -negru -cumpari solutie de curatat de la mafra- mafrasol si o diluezi 1 la 15-20

si dai cu un fas-fas de geamuri cu solutia pe cauciucuri si ies impecabile

Asta era raspunsul pe care il asteptam :)... ca am cumparat o solutie din Selgros.... a fost destul de scumpa... si ieseau un albastru spalacit cauciucurile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le are asa negre ca merge pe drumuri spaniole, nu pe hartoapele noastre mioritice pline de praf sau noroi de santier pus pe asfalt de fel de fel de basculante, tractoare sau carute....scuze de OFF.

In primul rand va rog sa nu luati in deradere ceea ce scriu eu aici. Eu chiar asa fac si asa am facut si in romania cand am fost in vacantza si am avut cauciucurile la fel de negre ca in spania (Acuma normal ca daca e noroi afara nu tine).

Ideea e urmatoarea: (inainte de a explica tehnica voi adauga ca eu spal masina ma niste spalatori unde iti speli tu singur masina) Speli super bine cauciucurile cu apa+detergent (sau ce o fi ca nu stiu ce amestec au dar cred ca e detergent sau ceva solutie de spalat si asta e cu apa fierbinte.) dupa care le limpezesti bine iar la urma dai cu solutia de ceara lichida si gata. Ideea ca in spania ceara lichida nu mai trebuia spalata la sfarsit.

Aceasta e toata istoria acuma cine ma crede bine ma crede ci nu, nu. Eu cred ca ceara ajuta mult la pastrarea anvelopelor in stare cat mai buna adica nu se lipeste praful si raman tot timpul negre.

Cine vrea sa incerce sa incerce, eu zic ca da rezultate deoarece la mine se vede super bine ca da.

Modificat de bogdancu24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inafara de crema de ghete neagra care da un efect de negru mat care mie imi place foarte mult as fi interesat ce efect are produsul de la Mafra Nouveau Noir.Ma refer daca raman negru mat si se pastreaza sau capata o stralucire neuniforma? :lol:

PS:Daca are cineva poze astept sa vad rezultatul :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e super bun

folosesc de ceva vreme si sunt foarte multumit

da un luciu gen negru mat nu din acela lucios

in concluzie merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt multumit de MAFRA: NOUVEAU NOIR , 4abc ne vedem la urmatoare intalnire si aduc recipientul sa-ti faci cauciucurile sa te convingi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Mersi....poate ne vedem maine... :rolleyes:

Pana la uramatoarea intalneala ma duc sa imi iau:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

off Doamne am cautat peste tot ma fra asta noir si nu am gasit..DE UNDE IAU SI EU ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite de aici: http://www.mafra.ro/?id=58

Eu il folosesc de ceva timp.Sunt extrem de multumit de el.Face cauciucurile negre si nici nu raman stralucitoare....recomand aplicarea solutiei cat timp anvelopa este uda :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de 4abc, iar pretul mi se pare chiar OK.

Recomand!

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar acest Mafra afecteaza cumva cauciucurile, fiind o solutie cu nu stiu ce compozitie chimica?

Iar treaba cu Cola bagata in FAS FAS merge in continuare de minune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cu ce sa aftecteze...ba din contra evita imbatranirea acestora... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!