Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Mi-am dat si eu cauciucurile de cateva ori cu cola si pot sa spun ca am fost multumit de rezultat.Partea nasoala e ca a doua zi era invazie de furnici pe ele(noroc ca furnicile nu se hranesc cu cauciuc :beer: )

Aceiasi chestie am patit-o si eu cu Cola... Intr-un timp le dadeam cu o solutie speciala de prin benzinariile Lukoil...rezultatul era ok, nu devenea lipicios dupa uscare... cred ca o sa incerc si cu silicon pt bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare, din cate am inteles pe la unele spalatori s-ar folosi gaz lichid pe care cei de la spalatorie dupa spalarea masini l-ar da pe cauciucuri cu pensula ....sa fie si asta o metoda de a reda culoarea la cauciucuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ii zice la produsu de ai dat pe roata ? si eventual pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NOUVEAU NOIR de la ma*fra, putin peste 12 lei, dar grija comanda minima este de 80 lei, dar ai ce cumpara de le ei de pe site, baieti de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat acum doua zile cu crema de pantofi din aceia lichida, dupa ce in prealabil am spalat bine cauciucurile si arata bine, oricum e ceva pentru moment deoarece vreau totusi sa cumpar si NOUVEAU NOIR de la ma*fra ca vad ca multa lume e multumita de acest produs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut acum doua zile comanda la MAFRA de spuma activa Jedy Self si pachetul promotional 2, au uitat insa sa imi trimita solutia pentru geamuri, le-am dat telefon si s-a rezolvat. In pachetul promotional nu aveau Nouveau Noir si Fast&Black a folosit cineva? eu astazi am sa le incerc pe toate si v-a spun mai pe seara cum au decurs lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,eu, foarte multumit, de produs Nouveau Noir,ideal e sa ai un penson , ceva sa-l aplici uniform, da bine si pe jante,succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu ieri Fast&Black si sunt super multumit de rezultate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doriti ca anvelopele masinii sa arate perfect negre (cea mai inchisa nuanta) va relatez cum faceam in armata (pe vremea lui Ceausescu) ca anvelopele tunurilor (am facut la antiaeriana) sa fie impecabile - negru de fum, obtinut in urma arderii unui cauciuc vechi, amestecat cu motorina. Se aplica cu o pensula (noi nu aveam pensula in armata si dadeam cu o carpa...). Pare amuzant dar va garantez ca un negru mai negru nu exista. Doar ca trebuie sa ai mare grija sa nu te murdaresti. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc un spary de la Carplan (este bun zic eu , s-a terminat cam repede , cumparat din hypermarket) .

Aniuei , in Bucuresti de exemplu este destul praf , incat sa nu tina negrul destul .

Modificat de Cheşnoiu Adrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

iata si rezultatele cu Fast&Black de la Mafra o singura aplicare imi este sufeicienta pt cel putin 2 saptamani, mai am si acum din el pt o ultima "lustruire"

am sa incerc sa fac poze si dupa 2 saptamani de la aplicare numai sa nu vina iarna :icon_thumright:

post-19020-1259618526_thumb.jpg

post-19020-1259618537_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cu cola rezultatul e vizibil prea putin

cu bere (tuborg) am incercat dar rezultatul a fost nul.

eu le dau cu spray pt bord cu silicon ...e ok, adica tine 2 spalari,la a doua negrul e putin atenuat, dar totusi negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Eu folosesc silicon de bord, din ala de la Metro care mai e si 25% gratis, dau cu el si pe pneuri si pe plasticele exterioare. E drept, aduna praful. Apoi mai am solutie de la MaFra, acel NouveauNoir, am mai folosit tot un spray dedicat de la Wurth cu spuma care insa are un pret exorbitant. Asa ca am ramas la clasica solutie de la MaFra, sunt super multumit.

MaFra, acel NouveauNoir nu este alceva decat un spray cu aceasi compozitie cu sprayurile ce se folosesc pentru plastic exterior.

Wurth cu spuma asta este solutia corecta pentru cauciuc negru este destul de scump;acelasi produs insa mai ieftin

a aparut la Lidl ,, Tyre Care W5,, cu spuma acum un an pentru o perioada scurta in jur de 4 euro.

eu am luat spray-ul asta ( cam 15 lei) care are tot un fel de spuma care se resoarbe de pneuri si le lasa lucioase; acu o sa le vad cit vor fi asa pt ca tocmai a dat o ploaie ...

partea funny e ca atrag atentia sa nu dai cu spuma pe jante dar asta e doar teorie...in practica sare spuma si pe ele si trebuie sa stai cu cirpa umeda la purtator :(

Daca ai vreun magazin on line pentru Tyre Care W5 ti as fi recunoscator. :blah_:

Am folosit mai multe tipuri,singura de care am fost multumit a fost asta cu spuma.

post-20258-1264445883_thumb.jpg

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe google Sonus Tire Gel & Tire Swipe Applicator

Sigur nu o sa iti para rau de efect, este o solutie care miroase ca nuca de cocos, nu lasa urme pe cauciuc si tine circa o luna. Avantajul este ca efectul poate fi mat sau lucios in functie de cat de mult aplici. Inca folosesc acelasi tub de 1 an si ceva, cu spalari saptamanale!

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt foarte pretentios cu anvelopele cu toate ca la noi sunt greu de intretinut.Din tot ce am incercat,si am incercat majoritatea de pe piata nu am gasit nimic sa dea un efect de negru mat(de anvelopa noua).Ideea cu aplicarea solutiei in cantitate mai mica pentru a crea un astfel de efect nu prea imi place.Din cauza faptului ca la noi e mult praf suprafata de rulare se face maro si anvelopa negru stralucitor,se se vede foarte urat! :icon_thumright:

Colin,vad ca te ocupi cu asa ceva...recomanda-mi o solutie care sa aiba efect de negru mat si sa fie si durabila!

Modificat de 4abc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai PM,

Iti recomand practic Solutia de la Einszett care dupa ce se usuca ramane un efect de mat, indiferent cata folosesti, desi e recomandat sa dai pe un buretel cu ea pentru a nu face risipa

Un mic review gasesti aici: http://www.detailing-club.ro/forum/showthread.php?t=1470

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu foloseam pana nu demult spuma de la wurth si avea rezultate foarte bune , cum in ultima vreme nu am mai gasit , am incercat si o spuma de la armorall.rezultatele sunt asemanatoare , plus ca e ceva mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos, sunt curios, de ce sa folosim negru de fum cu motorina, cand stim sigur ca motorina mananca cauciucul? Si chiar si negru de fum simplu, e oare bine? Sincer eu nu as folosi desi imi plac metodele home made. Partea cu murdaritul de la negrul de cauciuc ma cam sperie sa fiu sincer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu foloseam pana nu demult spuma de la wurth si avea rezultate foarte bune , cum in ultima vreme nu am mai gasit , am incercat si o spuma de la armorall.rezultatele sunt asemanatoare , plus ca e ceva mai ieftin.

Arrmorall,Wurth,Carecare nu conteaza care fac spuma ,se gasesc on line de cumparat ? Eu nu am gasit. :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a folosit cineva Turtle Wax Tyre Dressing Platinum ? merita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Briliant Tire de la FLOWEY.

Dupa spalare se da cu un burete mare care impregneaza bine solutia in anvelopa.

Daca nu e mizerie mare, tine chiar si dupa 2 spalari.

post-15613-1264532065_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a folosit cineva Turtle Wax Tyre Dressing Platinum ? merita ?

Eu am folosit TW Extreme Tyre Gel despre care sunt destul de sigur ca este acelasi produs (miroase la fel si are aceeasi consistenta si culoare) si este bun. Arata bine si se tine binisor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand o sa treaca zapada o sa il incerc sa vedem de ce este in stare la bani astia (26ron) pana acum am folositFast Black de la Mafra si am fost fff multumit si dintr-un singur tub am dat de vreo 4 5 ori pe roti si mai am inca din el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!