Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

salut!. eu nu am fost niciodata... si vreau sa ma duc sa vad tot ce se poate vedea. de ex nu vreau sa aud nu te du la vidraru ca sunt gropi... le iau pe toate inainte doar sa-l vad.... va rog care stie si poate sa-mi faca un traseu asa (de la aisi la bv ma descurc).. deci de la bv- curtea de arges- sibiu- bran- zarnesti- si poate de acolo 2-3 ore la mare :vaidecapulmeu: se urca de la curtea de arges inspre nord sau din rmn.valcea? pe harta este drumul 7 sau 7c? va multumesc si nu radeti d mine .. ca nu am fost :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am fost dar stiu ca drumul este 7c si din Curtea de Arges ii dai bice inspre nord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci de la Brasov - Fagaras - Cartisoara -> Transfagarasan: Balea - Vidraru - Curtea de Arges. Apoi poti sa incerci sa mergi pe la Campulung - Rucar - Bran - Brasov. Nu am mai fost demult pe acolo deci nu stiu cum este drumul. Citeste despre asta aici.

Dn7C este Transfagarasanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub nici o forma sa nu incerci Curtea de Arges-Campulung....e aproape impracticabil din cauza alunecarilor de teren si a gropilor...acel drum nu a fost asfaltat niciodata, si este facut din BETON, de pe vremea lui ceasca...e prapad, nu am cuvinte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

Si eu vreau sa plec, cel mai probabil miercuri dimineata si ma tenteaza un traseu Bucuresti-Valcea prin Sibiu si pe Transfagarasan, pentru ca vreau sa il fac pe tot, daca ajung acolo.

E cineva care a facut recent tot traseul , ca sa stiu la ce fel de drum sa ma astept?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema/nelamurire. Poate ma ajuta cineva :)

Vreau sa fac un traseu Bucuresti-Transfagarasan-Sibiu. Ce ruta recomandati, ce se poate vizita, cati km ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Bucuresti-Valcea-Sibiu-Transfagarasan.Am facut traseul asta in concediu si a meritat fiecare km.Ai Dealu negru care e complet asfaltat, ai Valea Oltului care este ok.Doar sa va interesati de lucrarile care se fac la consolidarea versantului pe Valea Oltului.Se circula in reprize.Eu am plecat la 6 seara din buc si la 9:30 eram in Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce am fost weekendul asta. Am plecat din Bucuresti pe ruta - Valcea, Novaci, TransAlpina, Obarsia Lotrului, Vidra, Voineasa, Brezoi, Sibiu, TransFagarasnu, Curtea de Arges, Pitesti, Bucuresti. In doua zile bineinteles, cu oprire la Sibiu.

Ma uit mai sus la ce poze a pus WVWZZZ de la Balea si nu`mi vine sa cred... eu am prins un mare nor Duminica, n`am vazut nimic pe partea de urcare, abia pe partea de coborare a iesit si soarele pe strada mea.

sa nu va mire daca pe o parte o rupe soarele si pe cealalta intrati direct in nor si nu vedeti nimic.

Drumul e foarte bun la urcare spre Balea, dinspre Sibiu.

Pe partea cealalta, spre Curtea de Arges, de la Cabana Capra in jos se strica gradat, de la prost, la si mai prost. Sunt zone unde s`a peticit, zone unde s`a reabilitat complet dar toate astea alterneaza cu zone unde chiar tre s`o arzi cu viteza a intaia, a doua.

Daca o sa mai fac vreodata TF, o sa evit weekendul. O gramada de tarani prosti care parcheaza pe marginea drumului. La Balea Cascada avea loc doar un fir de mashini printre ei pentru ca erau si pe stanga si pe dreapta.

de asemenea, la coborare, atentie mare la tunelurile de la Vidraru si urmatoarele 2 sau 3, nu mai stiu exact cate sunt. Sunt extrem de sparte drumurile in tunele, trebuie maxima atentie.

Altceva decat drum bun nu va urez! :wub:

post-34458-1280879148_thumb.jpg

post-34458-1280879155_thumb.jpg

post-34458-1280879215_thumb.jpg

post-34458-1280879326_thumb.jpg

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza ca de luni sa plec intr-o mica excursie si cred ca pe miercuri ajung sa cuceresc si eu Transfagarasanul de pe partea Cartisoara spre Curtea de Arges.

Revin cu poze si pareri :))

Modificat de razvan87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva poze cu starea asfaltului pe partea argeseana? Sunt curios cat de rau e drumul.

Ma bate gandul sa fac o excursie iar singura varianta care o vad este Pitesti - Valcea - Valea Oltului - Sibiu - Cartisoara - Vidraru si inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am venit din concediu...cum spuneam,o sa pun aici pozele de pe tsfg...mentionez ca nu am poze decat de pe partea sibiana,pe cea argeseana nu o sa ajung decat dupa ce se va face ceva cu drumul,adica niciodata...

post-34488-1280906591_thumb.jpg

post-34488-1280906672_thumb.jpg

post-34488-1280906715_thumb.jpg

post-34488-1280906886_thumb.jpg

post-34488-1280906943_thumb.jpg

post-34488-1280907043_thumb.jpg

post-34488-1280907108_thumb.jpg

post-34488-1280907154_thumb.jpg

post-34488-1280907195_thumb.jpg

post-34488-1280907229_thumb.jpg

post-34488-1280907278_thumb.jpg

post-34488-1280907313_thumb.jpg

post-34488-1280907373_thumb.jpg

post-34488-1280907529_thumb.jpg

post-34488-1280907636_thumb.jpg

post-34488-1280907740_thumb.jpg

post-34488-1280907860_thumb.jpg

post-34488-1280907919_thumb.jpgpost-34488-1280907940_thumb.jpgpost-34488-1280907977_thumb.jpgpost-34488-1280907991_thumb.jpgpost-34488-1280908015_thumb.jpg

post-34488-1280908066_thumb.jpgpost-34488-1280908079_thumb.jpgpost-34488-1280908096_thumb.jpgpost-34488-1280908135_thumb.jpgpost-34488-1280908152_thumb.jpg

post-34488-1280908222_thumb.jpgpost-34488-1280908241_thumb.jpgpost-34488-1280908257_thumb.jpg

cam asta a fost ,asa pe scurt...drumuri bune va doresc si peisaje superbe...

brgds

post-34488-1280907960_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mamaaa...cate poze, stai sa le deschid...

Dupa cum spunea un coleg...scomoniti la arhive pozele cu partea argeseana, spre Cartisoara, ca eu asa mi-am facut traseul pentru la anul. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care vor sa faca un tur virtual pe Transfagarasan (pe ambele parti) va recomand sa incercati cu Norc - http://www.norc.ro/street-view/ - ca vad ca au adaugat si acest drum. (fie cautati pe harta, fie incercat cu search dupa transfagarasan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devill frumoasa masina si mai ales frumoase peisaje :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost norocos Vali, nu erau asa multi nori.

Luni, am fost pentru prima data pe Transfagarasan dar am avut ghinion. Doar 15 minute s-au ridicat putin norii si am reusit sa zaresc ceva. Restul timpului ma simteam ca intr-un film de groaza, nu vedeam decat la cativa metri.

Am mers doar pana la Balea, dinspre Cartisoara. Nu mi-a placut drumul inainte de Castisoara si apoi o bucata dupa, e plin de plombe si denivelari. In timp ce urcam, pe sensul opus se asfalta. Mai sus, desi e asfalt vechi, drumul chiar se prezinta bine. La Balea era foarte multa lume iar parcarile erau aproape pline, nu vreau sa imi imaginez cum e in weekend. 5 RON este pretul parcarii. Sunt 2 parcari mari, una asfaltata si marcata (se vede in pozele lui Vali) si una "asfaltata" cu piatra pe care n-o recomand.

O sa incerc sa mai ajung odata la Balea sa apuc sa admir pe viu privelistea chiar daca acum ceva timp am admirat-o online, pe site-ul indicat de RoSonic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna dimineata!

tocmai m-am trezit ca am ajuns acasa aseara pe la 4.. l-am facut si eu. tot... si din sud spre nord si din nord spre sud... drumul nu este impracticabil deloc... nu asta m-a deranjat..ca desi sunt denivelari merita.... ce m-a deranjat a fost ca in locurile unde puteai opri si te dadeai jos sa te mai uiti si u la rau sa prin padure.. vedeai sticle, absorbante, hartie igienica.... asta m-a enervat foarte mult... urata natie

in rest super frumos... sa urcati la balea cascada. se face un pic mai putin de 2 ore dus intors cu tot cu poze, fumat o tigara si o mica pauza pe la jumatate... si va sugerez sa urcati in adidasi :)

pastravul super bun la balea lac... foarte frumos..poate voi pune si eu cateva poze dupa ce le descarc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ce m-a deranjat a fost ca in locurile unde puteai opri si te dadeai jos sa te mai uiti si u la rau sa prin padure.. vedeai sticle, absorbante, hartie igienica.... asta m-a enervat foarte mult... urata natie...

Eti' de asta speram cu 1/2 din neuroni sa nu asfalteze Transalpina si altele... sa mai apuce si nepotii nostri ceva curat :D

Pe TF inca nu-i nimic du-te in Cheile Bicazului pe riu la vale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am urcat sambata pana la coada lacului Vidraru cu golful si drumul a fost acceptabil. Nu sunt gropi decat in tunele - unde trebuie mare atentie deoarece sunt adevarate cratere si pe 2-3 portiuni scurte. In rest este denivelat, toate drumurile din Arges. Era insa extrem de aglomerat, in zona barajului abia puteai trece - masini parcate pe ambele parti, ajunsesera pana in tunel.

Pentru cei care ajung in zona si vor sa faca si putina miscare, recomand o urcare pana la cetatea Poienari - nu sunt "decat" 1486 de trepte de urcat pana acolo.

In rest, drumuri bune si fara incidente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se urca spre cetate? Am trecut pe acolo si nu am fost atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se urca spre cetate? Am trecut pe acolo si nu am fost atent.

cand vii dinspre Curtea de Arges, pe la km 26, in Capataneni, treci podul peste raul Arges, si ai pe partea stanga o pensiune mare - La Cetate - de acolo mai mergi cam 500 m. E destul de slab semnalizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol. O singura data l-am traversat complet si am zis ca nu mai merg mai departe de Balea Lac. Cel putin nu cu masina asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care ajung in zona si vor sa faca si putina miscare, recomand o urcare pana la cetatea Poienari - nu sunt "decat" 1486 de trepte de urcat pana acolo.

Merita macar "efortul", e ceva spectaculos de vazut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!