Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Raliul s-a anulat... deci nu te mai baza ca se rezolva drumul paan in raliu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

As vrea sa fac un weekend + 2 zile in zona Transfagarasanului eventual cu 2 traversari in ambele sensuri + vizitat ceva prin zona. Puteti sa-mi spuneti unde ar fi cel mai ok sa ma cazez pentru a face trebusoara asta?

Care ar fi cea mai recomandata perioada? 15 iulie ar fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In comuna Cartisoara, la Vama Cucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa fac un weekend + 2 zile in zona Transfagarasanului eventual cu 2 traversari in ambele sensuri + vizitat ceva prin zona. Puteti sa-mi spuneti unde ar fi cel mai ok sa ma cazez pentru a face trebusoara asta?

Care ar fi cea mai recomandata perioada? 15 iulie ar fi ok?

Ca perioada iti recomand sa ai macar una din zile in timpul saptamanii, sa te bucuri cu adevarat de drum ;) In weekend deobicei e grataro-manea p-acolo si e aglomeratie mare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim de sfaturi nici acolo nu scapam de manele, de fapt nu stiu de ce ma mir, am auzit si in bruxelles ma un hotel manele,asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata lumea va pleca in timpul saptamanii fiindca in week-end-uri e aglomerat si asa sambata si duminica va fi pustiu, iar in timpul saptamanii bara la bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca urcati dinspre Sibiu nu va opriti in Cirtisoara, mai urcati ~5km si dupa ce intri in zona impadurita sint multe pensiuni mai mici sau mai mari dupa gust...mult mai "cool" peisajul...preturi bune...erau acu 2 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu. Anul trecut am stat la o vila Laura parca, mai sus de Vama cu vreo 100m, la 80 de lei cam dubla.

Stare traseu ? Se mai lucreaza la asfaltari dupa baraj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se circula pe Transfagarasan,sau tot este inchis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors de pe Transfagarasan.Drumul este plin de petice,se merge ok din partea Sibiului,dar pe parte Argeseana sunt numai cratere.

Oficial se deschide de la 1, dar te lasa sa te duci.

Aseara imi arata in masina 4 grade,iar sus la Balea Lac se schia, si batea un vant de nici nu am putut sa fumam o tigara afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e peticit dinspre arges de vreo 10 ani si tot asa o sa ramana inca 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar se poate merge sunt gropi mari??as vrea sa merg si eu maine 02.07.2011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul a fost acceptabil anul trecut. Zi mersi ca pun astia si peticele alea. Dute pana in Bulgaria sa vezi cand te intorci ce iti mai iubesti tara. Poate ca multi isi imagineaza ca va fi vreodata perfect, ei bine nu in Romania. Si acum pe bune, sunt unii care vor sa traga de bucsele alea o vesnicie daca se poate sa nu le schimbe niciodata. S-a dus vremea cand mergeai cu Golfu 2, cu ursuletul, cu cobra si nu pica nimic ... Suntem generatia de consum, accepta realitatea. Cred ca in weekend bag un Transfagarasan asa de nervi ...:blah_:

Modificat de Wug
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate colegu' si cu turismele mai noi...Am peste 45k cu Fabia din dotare si sta ca noua la capitolul bucse, pivoti, directie...etc. Am obisnuit-o de la inceput cu off-road si drumuri mai rele caci am invatat din experienta anterioara :)

Oricum nu ma asteptam sa fie asa de fiabila pe drumurile noastre.

Nu stiu daca si Octavia dupa 2007 e la fel de fiabila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa e, cum o inveti asa o ai. Multi nu cred, dar e probata si testata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi poate cineva sa confirme cat de bun sau cat de prost este drumul pe partea argeseana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun colegu' ...din 2001 consider ca e cel mai bun per total. ( poate 2003 sa fi fost similar )

Ai vreo 10-15 km de drum prost cu gropi multe dar mergi incet. In rest e asfalt nou sau vechi dar peticit.

Nu sunt alunecari, caderi...etc. In citeva puncte e doar ingustat din cauza surparilor.

Important e sa se rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau sa plec din Vatra Dornei spre Transfagarasan. Va rog sa-mi recomandati care ar fi cel mai bun traseu din punct de vedere al calitatii drumurilor. As vrea sa merg pe drumuri cat mai bune ca sa nu-mi stric toata buna dispozitie si sa ajung acolo cu nervii la pamant. Multumesc anticipat.

Modificat de wall-e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina aproape de Gheorghieni parca ai o singura varianta prin Toplita/Joseni.

De acolo poti sa mergi direct Odorhei sau prin Praid ...varianta prin Praid am facut-o anul trecut si e ok...si vezi si salina...mai pui vreo 25km la traseu...

Poti sa mergi dupa aia spre Sighisoara si o vizitezi si apoi spre Cartisoara care e la intrarea pe Transfagarasan...

Varianta scurta de pe Goagal intre Siggi... si Cartisoara e ok am facut-o acum 2 ani...e in valuri 3D dar nu are gropi...

Primul traseu dat de Goagal intre Vatra si Cartisoara pare a fi ok...ai putea sa modifici via Sighisoara...adica vreo 300km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos si eu masina din Bucuresti 14.07.2011 si am dus-o intr-o mica excursie pe Transfagarasan,urmand urmatorul traseu Bucuresti-Pitesti-Ramnicu.Valcea-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges,Bucuresti.Drumul a fost excelent pe partea dinspre Sibiu,dar cand am coborat pe partea argeseana vreo 15-20 de km numai cratere,trebuia sa mergi cu 20km/h ca sa nu iti rupi masina,dar pe de alta parte traseul a fost forte frumos,sus la Balea erau 17 grade,tunelul e deschis si iluminat, asa ca se poate trece pe jos si fara lanterna.

Poze....

P1020125.jpg P1020129.jpg P1020132.jpg P1020144.jpg P1020191.jpg P1020200.jpg P1020202.jpg P1020136.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bbogdanmircea

Gata!

Weekendul care vine + luni si marti o sa fiu in Sibiu deci facem Transfagarasanul!

Se da bucla

Cum si cat din urmatoare bucla recomandati sa parcurg si cum sa repartizez in 1 sau 2 zile?

Cam cate ore ati estima voi pe total sau pe bucati pentru aceasta bucla.

As putea sa o fac si in 2 zile dar in fiecare zi cu intoarcere la "baza" in Sibiu.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cite am "studiat" pe Goagal, e de preferat sa ocolesti zona Sebes-Obarsia Lotrului.

Sibiu-Brezoi, Voineasa, Obarsie, Ranca, Novaci...de aici ori urci spre Sibiu pe Valea Oltului-unde ai sa-ti maninci ficatii la semafor vreo 1-2h sau mai mult-- ori faci o pauza de o noapte in Caciulata-Calimanesti -Manastirea Cozia, o baie termala de relaxare :)- si apoi o iei spre Curtea de Arges si la deal pe TF...

Daca vrei intr-o zi e mai naspa... oricare din cele 2 TF sau TA...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am facut si eu transalpina in concediu si pot sa spun ca de la novaci pana la coborarea spre obarsia lotrului e 100% perfecta. apoi, apar zone neasfaltate sau cu asfalt distrus, dar practicabil si pe ploaie. apoi, unde se face dreapta spre sugag/dobra sunt portiuni de pietris, gropi si denivelari. recomandarea mea e sa nu faceti dreapta spre jina, mai bine mereti spre sebes sau petrosani (desi nu stiu cum sunt drumurile alea). drumul jina-sibiu e praf, intr-una din comune si-or tras oamenii gaz si au sapat transee prin fata caselor si nu prea apuci sa-i dai macar a 2-a.

Modificat de CrW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ta+tf se recomanda traseul asta

acum depinde de starea lucrarilor de pe valea oltului dar oricum macar stai si te relaxezi decat sa iti rupi masina intre zona sibiu-sugag/dobra drum de evitat

daca stie cineva cum e drumul sibiu-sebes(europeana)-dobra !? sa ne zica si noua.

asa ca fapt divers de la intersectia sugag-dobra pana la orbasia lotrului peisajul e frumusel dar nu spectaculos, mai faina e valea oltului. car despre starea drumului , tinand cont ca sunt potiuni bune neasfaltate si trecerile de la asfalt la pamant si invers sunt destul de dure eu nu recomand. cam astai concluzia pe traseul asta.

cat despre tf , portiunea nasoala este dupa vidraru vreo 20 km da nasoala rau cu cratere si taieturi.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!