Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

Transfagarasanul se inchide la 1 noiembrie. Zapada are oficial 4 cm, dar drumarii o vor curata. Nu va mai ninge pana duminica, dar probabil va fi ceata si foarte frig. Fara anvelope de iarna in conditii de vreme instabila nu m-as aventura acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

improspatez topicul cu cateva poze de pe transfagarasan la ultima iesire,din 25-26 septembrie.vremea foarte capricioasa,vant tare sus la balea,iar 3 serpentine mai jos,soare de facut plaja...pe alocuri,dar totusi soare si cald.

post-34488-1286457949_thumb.jpg

post-34488-1286458172_thumb.jpg

post-34488-1286458263_thumb.jpg

post-34488-1286458330_thumb.jpg

post-34488-1286458385_thumb.jpg

cam asta ar fi in linii mari,sus erau 7 grade,vant,dar tot a meritat.aunl asta am ajuns de vreo 4 ori pe tsfg,la fel de frumos,la fel de pitoresc,si va indemn mai ales pe cei dintre voi care nu ati ajuns inca sa va bucurati ochii si sa mergeti cat mai curand.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De maine vremea se incalzeste astfel incat week-end-ul viitor se va putea urca in conditii bune. Eu voi fi acolo. Pentru cei care nu au parasit soseaua Transfagarasanului va atasez o fotografie facuta din alt unghi.post-71168-1286621898_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant,dar topicul este despre tsfg...cred ca mai bine postai la concedii,sau la munte romania.parerea mea,no offence.

brgds

SORRY!!!!!!

Despre Transfagarasan am doar amintiri proaste. Acum vreo doi sau trei ani am ramas o noapte la un motel de pe lacul Vidraru nu mai stiu cum se numeste, am mancat acolo si m-am pricopsit cu o frumoasa toxiinfectie alimentara. Ca privelistea este exceptionala nu se discuta, chiar si TOP GEAR au facut o emisiune despre traseu, dar servicii, oamenii de acolo, amabilitatea etc... NO COMMENT. Banu sa vina ca in rest potopu...

Modificat de goguta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este foarte departe de adevar goguta!Si aici trebuie luata foarte bine in seama zona dinspre Arges, unde se mananca foarte slab,adica prost!De fapt, daca stau bine sa ma gandesc, in afara de pastarvaria Albota de la Arpasu, absolut niciunde nu se mananca bine in zona aceasta a lacului Vidraru si nici chiar la Capra sau pe lac la Balea, la fratii Klingais!Si ma indoiesc ca m-ar putea cineva contrazice ptr ca am mancat absolut peste tot in aceste zone.Acum depinde foarte mult si cat de pretentiosi sau sclifositi sunt oamenii, dar cred eu ca, toti oamenii sunt atenti la ce mananca pe banii lor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am ajuns si eu pe Transfagarsan, da am prins o vreme de toata frumusetea :mellow:

Nu am urcat decat vre`o 5 km de la Balea Cascada ! poleiul format pe sosea si zapada m`au facut de data aceasta ! daca stiam ca ninge plecam cu cauciucurile de iarna ;)

Oricum a fost bine, am lasat masina parcata si am urcat pe jos, la pas cat am putut.

Am facut miscare vre`o 30 min ...

post-34922-1286715487_thumb.jpg

post-34922-1286715491_thumb.jpg

post-34922-1286715496_thumb.jpg

post-34922-1286715502_thumb.jpg

post-34922-1286715505_thumb.jpg

post-34922-1286715509_thumb.jpg

post-34922-1286715514_thumb.jpg

post-34922-1286715518_thumb.jpg

post-34922-1286715522_thumb.jpg

post-34922-1286715527_thumb.jpg

Modificat de B32FDY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishulake nu ma consider sclifosit. Adica am mancat in total un pastrav, un cascaval pane si o bere. Nimica prea "dubios" ca sa zic asa. Si tot m-a dat peste cap. Poate ar trebui sa facem un topic si cu locurile unde mancam pe unde mergem in "plimbare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa stii ca exista un astfel de topic!Nu mai stiu exact, pe la "Social" parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa stii ca exista un astfel de topic!Nu mai stiu exact, pe la "Social" parca...

Aha! O sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

pentru cunoscatori o intrebare: pana unde pot urca pe transfagarasan in aceasta perioada? marefer la partea dinspre arges. pana la baraj sau si dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti urca cu siguranta pana in apropiere de cabana Capra,se curata regulat drumul,de acolo nu cred,totul depinde de caderile de zapada si de avalanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ştie cineva dacă s-a deschis transfăgăraşanul? Doresc să plec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial pe 1 iulie stiu eu.

Dar daca vremea este buna cu siguranta poti urca si mai devreme de aceasta data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este inchis, ca in fiecare an, pana la 1 iulie intre Balea lac si Balea cascada. Nu poti trece dintr-o parte in cealalta pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce bine ar fi sa se repare drumul ce apartine de Arges,am fost anul trecut ..e jale mare.In schimb cealalta jumatate a drumului e foarte buna :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dea Domnu sa il faca ca era sa raman fara caruta pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se lucreaza la portiunea respectiva.

Vedeti Aici

In mod sigur tunelul se va deschide odata cu raliul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pe partea dinspre sibiu? oare pot urca pana la balea lac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA cum s-a turnat asfaltul pe ploaie nu stiu cat o sa reziste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pe partea dinspre sibiu? oare pot urca pana la balea lac?

Doar pana la Balea Cascada. Cum am zis si mai sus, portiunea balea lac - balea cascada e inchisa pana la 1 iulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca e inchis oficial, dar am auzit ca altii au urcat cu masinile zilele astea pana la lac, si vrioam sa stiu sigur daca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca se duce cineva pe acolo sa ne zica si noua. Ceva poze nu ar strica.

Modificat de goguta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urcat in weekend dinspre Ag , spre surprinderea mea , s-au asfaltat vreo 20 de km(vreo 10 covor asfaltic vreo 10 peticit)asta imediat dupa baraj , mai sus , inspre capra , erau santuri sapate sa fie asfaltate si era jale,sper sa le rezolve pana in raliu.Am ajuns pana la tunel , care era blocat de vreo 2 metri de zapada, deci dupa 1 iulie se va deschide din ce am inteles de la cei din zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!