Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

a fost colegul meu de apartament, cu un hyundai i10. Coborarea spre Arges e intr-adevar mai rea decat cea dinspre Sibiu, dar nu imposibila!

Cel mai bine e sa urci pe la Sibiu si cobori spre Arges. Este mai frumoasa vederea si cum a spus un coleg merita macar o data in viata sa cobori spre Arges.

Abia astept sa ajung si eu in 2 saptamani :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Calinutz" tu stai in Romania sau ai venit doar in vizita? Fara suparare dar nu e chiar asa, drumul este practicabil, e mai rau in prima parte (drumul dinspre Curtea de Arges), in tunele poti avea probleme majore doar daca mergi tare, iar diferenta de lumina te poate incurca.

Din ce am vazut eu, pe Transfagarasan e chiar animatie si nu cred ca au o problema cabanieri (poate doar la faptul ca nu prea se inghesuie sa ofere conditii mai bune si la preturi mai "relaxante"). Pe la Cascada chiar e devenit un mic talcioc care nu prea mai are nimic in comun cu ideea de traditional ... mai mult chinezisme.

Eu concluzionez ca merita sa mergi pe Transfagarasan si chiar se poate merge cu o masina normala, si spun normala in sensul ca daca ai o garda la sol foarte mica poti avea ceva probleme, dar asta se poate intampla si pana ajungi acolo.

Drum buna la toata lumea.

Modificat de angel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angel, cand dau banii mei(munciti cu greu) pe o masina noua(pe care o iubesc la nebunie) si merg pe un drum prost, pentru care platesc taxe(culmea!!!) sunt indreptatit sa afirm orice. Idem colegul Calinutz. Pot sa merg pe acelasi traseu cu Jeep-ul lu' tata si sa zic ca drumul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am traversat si eu Transfagarasanul in acest weekend si zic ca nu merita trecut mai mult de Balea Lac decat maxim 2-3 km. Dupa cativa km drumul e mai prost dar nu se pune problema sa atingeti indiferent de cat de joasa aveti garda. Sunt si portiuni asfaltate dar putine insa peisajul e mai putin impresionant. Eu in zonele proaste mergeam cu 20-30 km/h si a treapta a 2-a sau a 3-a, doar la o groapa am oprit roata insa masini ca golf 4 sau passaturi m-au depasit mergand cu 50-60 km/h. Acum fiecare cat tine la masina lui. Pe mine nici barajul de la Vidraru nu m-a impresionat, n-as mai trece a doua oara din cauza ca nu am ce vedea.

PS: atentie in tuneluri, acolo erau mai mari gropile si nu se vedeau daca se circula cu viteza.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce am fost azi pana la balea,dinspre sibiu.am facut o tona de poze,dar am sa le postez dupa ce vin din concediu,maine dimineata ies din tara.per total drumul e bun pe sibiu,pe arges nu mai merg in viata asta.

pt cine nu a vazut tsfg pana acum,nu stiti ce pierdeti.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce de forumisti in week-endul acesta pe Transfagarasan. Ne-om fi intalnit si nici macar nu ne-am salutat.

Intr-adevar, dupa ce se coboara de la Balea lac spre barajul Vidraru pe langa faptul ca mi s-a parut destul de lung drumul (parca nu mai ajungeam odata la Vidraru) mai sunt si portiuni foarte proaste de drum.

Una peste alta drumul merita facut, chiar si numai pt privelistea drumului care serpuieste inspre baza muntelui.

Apropo, ati vazut masina aia cazuta de pe drum? Oare cum o fi ajuns acolo si or mai fi existat supravietuitori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off

"cip12cip12" sunt de acord cu tine, dar in acelasi timp nu pot spune ca nu se poate circula, ca iti rupi masina si ca mai bine evitati portiunea aia. Daca vrei sa vezi Balea Lac si Cascada Balea e cel mai indicat sa mergi pe Sibiu, dar daca vrei sa faci tot Transfagarasanul trebuie sa cobori si spre Curtea de Arges.

Eu personal am ales varianta cu urcare dinspre Curtea de Arges si coborarea spre Sibiu, am o masina normala, fara pachet de drumuri grele sau alte modificari si nu am avut probleme pe traseu, m-am informat inainte de traseu, am tinut cont de sfaturile citite (inclusiv aici pe forum) cu privire la drum.

Chiar mai sus scrie "vali_devill" de tuneluri ca trebuie sa fi atent, asa este, au mai spus si alti, acum daca tu mergi cu 60 km/h prin tunel clar risti sa rupi masina si asta cu toate ca ti-ai platit rovinieta si restul de taxe.

o zi buna.

Masina rasturnata pe Transfagarasan

Modificat de angel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers si eu in 2008 si am urcat dinspre Sibiu. Am coborat spre Arges apoi. Drumul e foarte prost dar merge facut cu 20-30km/h fara sa-ti distrugi masina. Macar odata in viata. Oricum peisajul e superb si pe o parte si pe cealalta.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa de rau este Calinutz?

Cum ai trecut cu variantul ai atins pe undeva cu scutul? Din ce vad avem masini surioare :))

Am atins cu scutul in tunelul imediat dupa barajul de la Vidraru. Ca sa ii linistesc pe colegii care spuneau ca doar mergand tare atingi cu scutul aveam maxim 30 de km, doar ca nu exista nici o avertizare ca in tunele sunt transee, ca de tunele luminate nu se pune problema in Romania. Oricum una peste alta merita facut tot transfagarasanul macar o data. Asa ca o comparatie intre drumuri pentru cei care cunosc drumul Timisoara - Lipova cu precadere cei 15-20 km inainte de Lipova sunt parfum pe langa partea din judetul Arges a Transfagarasanului.

Offtopic: Recomand ca spatiu de cazare in judetul Arges pensiunea "la Cetate" chiar langa cetatea Poienari. Foarte frumos si curat! Partea naspa este ca mi se pare ca am fost cazati pe naspa(fara a se plati taxe), pentru ca nu am primit nici macar bon si nici nu am fost inregistrati, dar poate asa se practica pe acolo(e vina mea ca nu am cerut bon).

Modificat de Calinutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: Recomand ca spatiu de cazare in judetul Arges pensiunea "la Cetate" chiar langa cetatea Poienari. Foarte frumos si curat! Partea naspa este ca mi se pare ca am fost cazati pe naspa(fara a se plati taxe), pentru ca nu am primit nici macar bon si nici nu am fost inregistrati, dar poate asa se practica pe acolo(e vina mea ca nu am cerut bon).

asa se practica in zona :( toti vor sa se imbogateasca!

Referitor la drum, ieri am fost la un peste si, chiar e prapad, nu am mersi mai mult de Valea cu Pesti, dar daca il abordezi incet si cu calm, totul va fi OK, mai ales ca am fost cu un Golf 4(masina normala cum are mai toata lumea) si la jumatea zilei am mutat locul de pescuit pe drumul forestier, ce leaga barajul Vidraru de cabana Cumpana si nici acolo nu am atins pe nicaieri, si ala nu mai e drum forestier, e spre OFF-Road din cauza santurilor facute de apa de ploaie! Incet si sigur...asta e premiza pt partea Argeseana de Transfagarasean.

Drumuri bune va doresc!

Modificat de OctaviaVRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am fost si eu din nou, am mai fost in iunie... atunci am facut doar Sibiu - Balea si retur, am scris la vremea respectiva, drumul bun... superb fata de cel de acum... 20-30 km de la Vidraru e destul de rau, exact cum ziceau cei de la TopGear, aveam impresia ca nu se mai termina :banghead: nu iti rupi masina daca mergi cu atentie dar e naspa rau drumu, iar in tunele sunt cateva gropi care abia le vezi :251: oricum merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi, vreau si eu maine sa fac o excursie pana pe Transfagarasan. Imi poate spune si mie cineva din Targu Mures pe unde pot ajunge cel mai repede si sa fie drumu bun ? ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi, vreau si eu maine sa fac o excursie pana pe Transfagarasan. Imi poate spune si mie cineva din Targu Mures pe unde pot ajunge cel mai repede si sa fie drumu bun ? :)

Targu-Mures -> Sighisoara -> Medias -> Sibiu -> Cartisoara -> Balea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca sistemul de navigatie stie drumul ? Nu am mai fost nicio data si de asta intreb :rolleyes:) Pana la Sibiu stiu drumu cu ochii inchisi, da de acolo se rupe filmu :icon_cool: Multumesc Calinutz :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca sistemul de navigatie stie drumul ?

Nu avea frica ca stie Navigatia drumul doar ca nu cred ca o sa ai nevoie mai ales daca stii drumul pana la Sibiu. Treci de Sibiu in directia Bucuresti/Brasov/Ramnicu Valcea si mai mergi aprox 20 km pana la un sens giratoriu mare semnalizat cu indicatoare, iar acolo faci stanga spre Brasov(cum a zis @crazymih), mai mergi aprox 20-30 km pana dupa satul Scoreni parca si acolo o sa dai de un nou sens giratoriu la iesirea din sat unde ai sa faci dreapta spre Balea. Totul este semnalizat corespunzator. La noi acasa nu ne pierdem :huh: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine, daca sunt indicatoare :) Vreme buna sa fie, ca ma descurc cu restu :blah_: Multumesc de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pe 25 iulie pe Transfagarasan, foarte frumos. Niciodata pana acum n-am vazut atata lume. Drumul in mare parte bun, pe alocuri lasa de dorit, dar cum nici noi majoritatea nu avem masini DSG....merge...., dar de exemplu acum ma dor muschii gambelor de atata ambreiaj si frana. O priveliste foarte frumoasa (cu soare) pe partea sudica, am urcat pe la Vidraru, iar cand am iesit din tunel la Balea am dat direct in nor, nu se vedea nimic, super frumos. Sotia mea a ramas incantata de senzatia de a merge prin nor. Mai jos spre Balea cascada deja ploua. Cei cativa km de la Lac la Cascada i-am cobarat prin nor/ceata nu se vedea nimic, dar a fost bine. Un drum placut pe care il fac in fiecare an si nici o data nu este la fel. Pot spune ca este cel mai frumos traseu din tara noastra. Pacat ca asfaltul nu este impecabil, ar fi atras multi turisti si mai ales straini. Plus ca s-ar fi facut un raliu pe acolo........dar cum noi romanii nu ne pricepem la nimic este bine si asa si ca nu sunt gropile mai mari. Una peste alta mi-a placut si anul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, intreb si eu( cer sfaturi) pentru cei care au fost recent; chiar atat de distrus e drumul din Curtea de Arges spre Balea?, credeti ca ma descurc cu suspensia mea tare si jante pe 18? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladprobe

vali devill nu urca dispre Arges. Dupa Vidraru spre Balea, aia 20 si ceva de km sunt praf. Eu am fost nevoit sa urc

deoarece am fost cu cineva care nu a mai fost si trebuia sa-i arat barajul, cetatea Poienari, etc. Sa confirme si animalutzul,

m-am intalnit cu el la Balea si a coborat spre Arges cu mine. Sau poti sa mergi cu viteza a doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate merge daca vrei neaparat dar nu recomand. Prin tuneluri va trebui sa fii atent. Si la suspensia tare a ta, viteza maxima va fi de 20-30 la ora si o sa-ti faci multi nervi. In tuneluri maxim 5 km/h. Mie nu mi-a placut peisajul pe partea argeseana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i'm back!am o tona de poze,de pe tsfg,dar dupa ce vin din concediu!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam cu nerabdare, cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost weekendul trecut. initial am vrut Fagaras - Transfagarasan- Curtea Ag - C.Muscel - Bran - Bv

datorita drumurilor ,,bune,, am trecut pana in Ag si apoi retur.

Oricum si vremea se stricase total

Oricum, peisaje Super, merita - pt cine nu a fost. Am facut cateva sute de poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi pe Transfagarasan. Au reparat drumul pana la Balea Lac (dinspre Sibiu). Spre Arges nu m-am incumetat sa ma duc pentru ca am citit doar pareri proaste.

Fata de anii anteriori mi s-a parut cam multa verdeata la Balea :)

Pentru ca este sambata, a fost aglomerat ca pe litoral in sezon, din pacate. Dar merita oricum... :)

post-19163-1280594736_thumb.jpg

post-19163-1280594806_thumb.jpg

post-19163-1280594956_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!