Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

octaviaVRS,ceva ultime informatii?plec vineri pe transfagarasan,cum e drumul de la curtea de arges pana la balea?sa o iau pe partea cealalta pe la cartisoara,sau sa imi risc si masina asta?brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devil nu am mai auzit nimic nou despre starea drumului, nu am mai ajuns in zona, de la raliul argesului, unde mi-am cam zdruncinat rinichii, dar a fost ok fata de ultimul drum din martie cand mi-am blestemat zilele! pt mine, pt masina mea si pt cat tin eu la masina mea, mi s-a parut decent, daca se circula incet si cu atentie, trec repede portiunile alea rele.Eu totusi sper sa mai fi asfaltat ceva din acele portiuni decopertate si daca s-a asfaltat, e OK! duminica dimineata ma duc in zona, aproape de coada lacului si trec exact prin acel sector de drum la care se lucra, deci abia duminica seara voi reveni cu noutati! bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e monumentul electricianului parca, e langa baraj

sany0047l.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de cip12cip12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost eu vinerea trecuta pe Cartisoara pana sus si inapoi, nu am coborat pe partea cealalta... drumul se prezenta neasteptat de bine, si chiar se asfalta la greu pe portiuni destul de mari iar in rest se carpea pana la Balea Cascada unde desi la intrare de pe DN spre Cartisoara scrie ca e deschis drumul aici scrie ca e inchis :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu ai avut curiozitatea sa mergi mai sus,avand in vedere ca pe web cam se vad masini pe la balea?brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ziceam ca fapt divers ca scria inchis :rolleyes: am avut o ezitare dar dupa ce au trecut cateva masini de mine mi-am dat seama ca drumarii nu se obosisera sa ia semnul de acolo, sus era plin de masini intradevar iar drumul era blocat doar pe o portiune foarte mica pe un sens de o alunacare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali, sfarsitul asta de saptamana se anunta vreme nasoala, asa ca ai grija. Daca te razgandesti si o amani o saptamana da un mesaj sa mergem impreuna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te cred,ai dreptate,dar unde ma duc eu,iese soarele sa ma vada!

serios,pe 2-3-4 iulie dau o fuga pan la mare.as mai fi amanat pt sambata,dar e zi de stare civila...iar eu am liber vineri sambata.un plan maret,iti dai seama.oricum ar fi,o sa fie bine.

brgds

de fapt era planificat pt saptamana viitoare dar imi este dor de mare ca de litrul de benzina 10 000rol.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. altadata

Bafta si nu te grabi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagati ultimele informatii,ca maine plec la drum...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I'M THERE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Vali

Este deschis Transfagarasanu,am trecut saptamana trecuta pe acolo se poate merge linistit. De asemenea, poti trece prin tunel - este deschis.

Drum Bun!

Update:

Scuze de dublu post - a cazut servarul

Modificat de bogdan.cocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am f pe transfagarasan pe 12 iunie . pe drum era panou cum ca drumul e inchis dar am ajuns pana la balea fara vreun obstacol (in afara de drumul prost).acum nu garantez ca cine mai pleaca il gaseste deschis din moment ce oficial e inchis. eu am ajuns relativ ok. am inteles ca pe partea cealalta,pe la sibiu drumul ar fi mult mai bun dar in cazul meu insemna o ocolire si nu am luat-o pe acolo.

transfagarasanul e deosebit,merita sa mergeti(cei care nu ati mai fost), nu degeaba il lauda si aia 3 de la top gear!

post-66542-1277468426_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

excavator in mijlocul soselei chiar dupa monumentul genistilor.vremea super buna,pacat de cei ce au urcat si la intoarcere gasesc caderea de stanci in mijloc.

maine poze.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali,

Bine ca ai plecat din Bucuresti ca aici ploua mocaneste ca la ... munte!!

Iar la Balea este frumos chiar si cand este ceata de-ti bagi dejtele-n ochi!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate,dar ce folos daca au cazut bolovanii pe drum...bine ca au cazut in fata si ne-am putut intoarce.

oh well,next time.imi pare rau pt ca eram cu niste prieteni,care nu fusesera niciodata.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti detalia? unde au cazut? inainte de balea lac?drumul dupa vidraru cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg de exact 10 ani la Balea Lac si nu numai acolo.In toate imprejurimile dinspre Arges sau Sibiu, indiferent, imi plac ambele parti ale masivului si ale Transfagarasanului.Au fost ani cand am mers de 2 ori vara si de 2 ori iarna, in vremuri cand putini stiau de Balea, si cand nu era asa mare mediatizarea.Vara trecuta a fost ptr prima oara cand pe Transfagarasan am intalnit aglomeratie si forfota ca pe valea Prahovei si sincer mi s-a strans inima ptr ca nu-mi place deloc aglomeratia si caut zone cat mai izolate de forfota sociala cotidiana.Mai pe romaneste imi place in locuri cum erau odata la Balea, Carlibaba,Vatra Dornei,Gura Portitei si alte zone pe care nu vreau sa le mai dezvalui ptr a le face cunoscute...

Vali,

Cand ploua pe Transfagarasan, mai ales in zona alpina, nu este indicat sa circuli nici macar pe jos.Daca ajungi la Balea Cascada ai sa gasesti un cabanier (ptr ca aceea locatie este considerata si clasificata ca si cabana) care, daca vei avea rabdare sa stai la un pahar de vorba iti va povesti multe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am urcat dinspre sibiu.este si asfalt proaspat,e ok.dupa balea cascada,la monumentul genistilor s-a intamplat.oricum,am sa pun pozele.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spuneam,poze.

post-34488-1277532825_thumb.jpg

fasii de asfalt proaspat,dar nu mai mari de 30 de metri...

post-34488-1277532923_thumb.jpg

post-34488-1277532961_thumb.jpg

post-34488-1277532999_thumb.jpg

dupa stanca monument la 300 de metri mai sus,s-a produs ghinionul...

post-34488-1277533072_thumb.jpg

post-34488-1277533116_thumb.jpg

cam de aici...

chiar de langa excavator se vedea jos la balea cascada

post-34488-1277533234_thumb.jpg

mama lui...

post-34488-1277533270_thumb.jpg

post-34488-1277533300_thumb.jpg

am mai tras cateva poze si ....am luat-o inapoi...cum spuneam,pacat de cei care au vrut sa se intoarca de sus,si au constatat ca in fata lor e drumul blocat. elanul muncitorilor de a face treaba,ar fi lasat rece si un urs polar.pacat

post-34488-1277533557_thumb.jpg

post-34488-1277533629_thumb.jpg

post-34488-1277533672_thumb.jpg

post-34488-1277533706_thumb.jpg

restul de poze in aria masina mea.brgds

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim mult de tot pentru poze si pentru info...

Vroiam sa te intreb ca nu prea am inteles bine..ai urcat pe sibiu si ai incercat sa te intorci pe partea argeseana nu? aici asa e mereu ba lene ba drumul prost ...per ansamblu nu pot sa-mi dau seama daca de la c de arges in sus spre vidraru s-a asfaltat si dupa daca s-au asfaltat si restu de 18 km infernali spre balea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap,urcare pe la cartisoara.si eu astept informatii despre partea argeseana.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roli wrc,

De la Vidraru la Balea nu sunt 18 km, ci vreo 55 de km.!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca sunt 55 am urcat de cel putin 15 ori, dar dupa virdraru anu acesta cand am fost in februarie era praf drumul pe o portiune de 18 km dupa. asa ca daia intrebam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate circula? Oare au deblocat?Maine dimineata vreau sa merg de al Sibiu la Pitesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!