Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

drumul este f bun dinspre sibiu . pe partea cealalalta este ceva mai prost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali devill nu urca dispre Arges. Dupa Vidraru spre Balea, aia 20 si ceva de km sunt praf. Eu am fost nevoit sa urc

deoarece am fost cu cineva care nu a mai fost si trebuia sa-i arat barajul, cetatea Poienari, etc. Sa confirme si animalutzul,

m-am intalnit cu el la Balea si a coborat spre Arges cu mine. Sau poti sa mergi cu viteza a doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ieri am fost pe transfagarasan de la Sibiu la Curtea de Arges, intradevar drumul foarte prost intre Balea Lac si Barajul Vidraru, dar cu rabdare si viteza adecvata se trece cu bine si peste acest inconvenient. Mare grija la turmele alea de oi :icon_thumright:, am incercat sa ma strecor printre ele, dar degeaba, cum sunt oile, una dupa alta :winter:, mai jos putin am dat de vreo 3 sau 4 magari fix pe mijlocul drumului care in ruptul capului nu au vrut sa se dea din drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le dai claxoane pana li se pleostesc urechile!! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata 10.07.2010 la Balea Lac

Transfagarasan

Drumul este ok, mare atentie la primele doua tunele dupa baraj, tavanul se cam prabuseste iar gropile sunt maricele.

Graba strica treaba

Cabana Balea Lac

Este si zapada Balea Lac

Transfagarasan - pana in Balea Lac dinspre Pitesti

Drum romanesc ...

Din informatii de la localnici chiar si cei de la Top Gear au avut ceva probleme cu masinile ... si au cam injurat, dar tot a meritat (unde mai pui si ca au avut probleme cu asigurarile ca drumul nu era deschis oficial)

DSC_2125.bmp

Modificat de angel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai jos putin am dat de vreo 3 sau 4 magari fix pe mijlocul drumului care in ruptul capului nu au vrut sa se dea din drum.

de magarii aia am dat si eu. isi bagase un magar capul la unu in jeep, dupa mancare cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cip12cip12:nu ma vede pe mine judetul arges pe acolo.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi zicea un prieten ieri "Cred ca firmele noastre de asfaltat gandesc asa - intr-un fel e bine ca e "rau" drumul pt ca esti obligat(daca ti la masina) sa mergi incet si in plus admiri si peisajul, in schimb daca e asfaltat in intregime ii dai talpa, treci peste o ora doua TF-ul si pa, nu ii observi toate detaliile " o sa merg in 25 iulie pe TF. O sa revin cu info. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic mai fals. faptul ca mergi mai incet nu inseamna ca admiri peisajul, ca esti cu ochii numai dupa gropi, pasagerii da, se bucura. tu ca sofer nu numai ca urli ca in loc sa te bucuri de serpentine, rupi masina, dar nici nu iti iei ochii de la drum. astea sunt legende, cum ca pe drumurile bune nu te bucuri de peisaj ca mergi tare. lasa, sa fie la latitudinea mea cum merg, nu sa ma oblige ei fortat, dar sa platesc accize si roviniete ca prostul.

Vali, du-te pe sibiu, faci acelasi timp, dar te bucuri de drum macar. Cred ca vineri dimineata plec si eu sa urc 2 zile in fagaras ca innebunesc de la atata stat la birou. Cica se face si vremea frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa devansez plecarea cu o zi,adica sa urc duminica pe transfagarasan!poate ne ochim pe sus!dupa aceea oricum coboram tot pe sibiu pt ca imi continui drumul in concediu!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu duminica dimineata plec inapoi spre bucuresti. si cum ma cazez in cartisoara, plec direct de acolo, pe sibiu. nu e sanatos sa urci pe munte si in aceeasi zi sa mai si conduci 4 ore. e mult prea obositor (de asta plec de dimineata spre casa, urc vineri si sambata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Va rog sa-mi recomandati un loc de cazare pe transfagarasan , pentru 2 nopti , 3 camere , 5-6 persoane , cat mai aproape de Balea lac , la un pret decent (100-120 RON/noapte , mai ieftin nu se supara nimeni) . Singurele conditii ar fi :

-curatenie in camera

-baie pentru fiecare camera ( proprie )

-eventual parcare pazita

Perioada ar fi 07.08-09-09.08 .

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piscul Negru : 0744.437.934 sau 0744.658.660. Dl.Velcescu.Si spune-i sa nu-ti dea vreo camera fara fereastra, ptr ca are si din alea.Mai sunt pensiuni in acea vale de la Piscul Negru, dar nu le recomand ptr ca mi-am luat diverse tzepe (am inghetat intr-o noapte de iulie si eram cu fimiu care avea pana-ntrun an, si treburi de alte genuri).Mai e un hotel, chiar pricopsit, Siesta se numeste, dar au scoruri mari.Sau mai poti incerca la Cumpana la coada lacului, insa se ajunge pe un drum forestier, destul de rau (ptr Passatul meu cel putin).0248.721.451. este tel. de la Cumpana.Restul cabanelor, adica Capra si cea de pe marginea lacului Balea, de la fratii Klingais sunt mai scumpe decat esti tu dispus sa oferi!

Iar la Paltinu nu-ti recomand ptr ca au un aer comunist, atat locatia cat si cei ce-l patroneaza, si sunt foarte gretzosi!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishulake, La Piscul Negru e asfalt, adica se ajunge chiar din drumul principal sau cum e? e totuna cu Canton Piscul Negru?

te intreb astea ca de la piscul negru se poate ajunge la lacul caltun in 3 ore si dupa niste calcule de-ale mele ar fi drumul cel mai scurt pana pe Negoiu si ca atare s-ar putea face intr-o singura zi dus-intors, dar voiam sa stiu daca se poate ajunge cu masina la piscul negru si lasa acolo.

Paltinu nu recomand nici eu, preturi f mari pt ce ti se ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandelu,

Piscul Negru este chiar in stanga drumului de asfalt.Este tot una cu cantonul Piscul Negru, numai ca acela este in dreapta drumului, adica vis-a-vis de valea cu pensiuni si cu acea biserica mare din vale.Dar n-am idee ce e acolo ptr ca e interzisa intrarea celor multi.Deci ai asfalt exact pana-n Piscul Negru.iar mai sus de Pisc este Capra, tot in drumul spre Balea, pe asfalt binenteles!

De trasee nu-ti pot spune nimic ptr ca nu am facut niciunul in Fagaras.Iar de-acum incolo nici pomeneala la cele 100 de kile ale mele! :vaidecapulmeu:

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishulake, multumesc frumos, asa ceva tineam si eu minte cand mai trecusem cu masina (cam in goana :(. de trasee nu e nevoie, stiu eu destule. eu zic sa te bagi la din alea de 2-3 ore, dupa 3-4 zile ajungi rapid la 90 de kile. slabesti la urcusurile alea ceva fantastic. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins mandelu de eficacitatea traseelor in eliminarea kilogramelor, insa nu prea am cu cine sa ma aventurez pe-acolo!Iar amicii cu care m-as putea aventura sunt prea profi, adica fosti speologi si mari aventurieri, din aia care s-au insurat la 40 de ani si tot nu se potolesc si nu prea pot sa tin ritmul cu ei, desi nu sunt nici eu vreun hipopotam inert, din contra!Insa am avut o experienta in Piatra Craiului, unul din astia de care ti-am spus, ne-a luat la o plimbare pe langa cabana lui de la Ciocanu si plimbarea in jurul cabanei s-a facut de vreo ... 5-6 ore!El, evident, s-a descaltat si a luat-o pe jos la pas tot traseul!Noi, "pantofarii", la un urcus printr-o padure era sa murim de inima!Asa ca nu prea am cu cine sa fac asemenea trasee!Poate cand va mai creste baiatul meu care are doar 6 ani!Si scuze de ... :)) !

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1344374

Dragilor...aria mk1 mk2 pleaca pe transfagarasan...daca doriti sa va alaturati, sunteti bineveniti ca invitati ai arie mk1mk2

Se sta cu cortul

multumim frumos,am citit la voi pe topic...insa eu luni ma aventurez,pt ca plec in concediu,si imi e mai la indemana.va doresc drum bun si vreme frumoasa,ca daca o sa fie urat nu o sa vezi la 3 metri in fata ta.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate va ajuta pozele astea:

Cabana Capra vazuta de sus

Hotel Siesta ...

La Siesta pretul obtinut prin rezervare telefonica si avans a fost mai mic fata de cel afisat la receptie. Preturile sunt ... cam maricele, dar locatia este ok, e curat si este mai retras fata de drumul principal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ajung vineri pe acolo deci o sa ne vedem probabil Sambata, pt cei cu mk1,2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu traseul Buc-Pitesti-Curtea de Ag-Balea si de acolo am coborat pe partea cealalta pana in Sibiu o portiune mai rea de drum am prins pana la balea in rest asfaltdestul de ok fiind si primul meu traseu al TG ca sofer a fost ceva deosebit.recomand tuturor sa faca acest traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors si eu de pe Transfagarasan. Am urcat de la Cartisoara (SB) si am coborat la Curtea de Arges. A fost foarte frumos. Am sa mai fac traseul pana la Balea Lac dar niciodata nu mai cobor spre Curtea de Arges. Este o rusine de drum partea inspre Arges. Jenant. Cine tine la masina coboara o data in viata inspre Curtea de Arges. Am stiut ca e drum rau de la voi dar nu mi-am inchipuit ca este in halul ala. Pacat, pentru ca din cauza drumului pierd pensiunile si oamenii din Arges.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Chiar asa de rau este Calinutz?

Cum ai trecut cu variantul ai atins pe undeva cu scutul? Din ce vad avem masini surioare :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!