Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Pentru Romania 205/55 R16 sunt mai mult decat multumitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am si eu o nedumerire

Vreau sa achizitionez un set de jante din tabla pentru Golf 6, care sa le pun pe cauciucurile existente de iarna Dunlop WS 3D 205/55/16

Pana acum am tot schimbat gumele de vara/iarna pe jantele OEM Cleveland din echiparea standard

Din ce am citit am descoperit doar latimea 7J si PDC 112

Ce specificatii trebuie sa aibe jantele din tabla pentru aceste cauciucuri?

Ma refer in special la ET

Modificat de Antihazul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cauciucuri 205/55 R16 iti trebuie 6.5J, 7J sau 7.5J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET de 50 pana la 44 ca sa fii safe cu 7j, pana la 42 cu 6.5j

Eu am 6.5jx16 iarna cu ET50, ies cat trebuie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc baieti

eu asa am luat masina cu jante de 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7.5J este maxim (atentie, maxim normal) pentru 205. Daca insisti la vulcanizare... s-ar putea sa ti le monteze.

O sa fie cam asa.

post-77175-0-87231500-1335108985_thumb.p

Unora le place... altora nu le place.

post-77175-0-11147700-1335109117_thumb.j

Eu fac parte dintre aia carora nu le place, asa ca nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eEon se poate pune 205/55/16 pe 9j si va arata asa:

http://tyrestretch.com/9_205_55_R16/9_205_55_R16_MICHELIN.jpg.php

Pe ce masina vrei sa le pui?daca vrei golf 4,5,6 iti recomand sa vinzi jantele mai bine si sa iei ceva mai mare,fiindca nu va arata bine deloc e prea mare peretele lateral!

victoras pune macar poze cum ar arata in realitate nu cu cauciucuri pe 13 trase!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, pot sa pun cauciucuri 205/55/16 pe janta cu 9J ?

Pe 9j se pune minimum 235mm, sa zicem ca ar merge cea de 225mm dar cea de 205mm in nici-un caz nu merge pe 9J si nici nu cred ca ti-o monteaza cineva.

post-19340-0-79382000-1335167606_thumb.j

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal stai linistit ca se poate pune 205/55/16 poti pt inceput sa mergi la orice vulcanizare normala daca atunci nu iti va merge montat va trebui sa mergi la cineva sa il puna cu tunu!Lista ce ai atasato tu este o lista cu dimensiunea recomandata de ei minima,pt a nu avea efectul de stretch!

ps:"eu pe 9j am avut 225,andu are pe 9j 215 si mai 1 prieten are pe 9,5 j 215"

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stretch se face mai ales cand e talonul mic, asa ca 205/55R16 pe 9j mi se pare aiurea, va arata foarte urat.

215/45 sau 225/40 pe 9j e deja altceva, insa merg pe jante de 17/18 daca e vorba de golf6.

Inca o regula nescrisa, nu faci stretch daca nu ai de ce. Se face in mare parte ca sa nu atinga daca masina e coborata mult, este hellaflush cu ceva camber negativ sa stea aripa pe buza (daca vorbim de air-ride).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yasmin, se pot face multe pe o masina dar trebuie sa ne mai incadram si in niste limite admisibile, iar daca nu , macar sa existe o motivatie.

The_Ego, ai un mare plus de la mine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri, de montat iti monteaza cauciucul la orice vulcanizare cred (pe propria raspundere) dar nu pare safe deloc, ma gandesc ca la G lateral e posibil sa iasa cauciucul de pe janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu iese. :lol: Mai sunt destui care au asa si n-au avut probleme.

Parerea mea e ca un golf VI merita niste jante frumoase. Dar am vazut ca cei care cer sfaturi aici sau in alte topic-uri legate de jante nu au intotdeauna bani sa dea pe alte jante sau alte anvelope. De-aia ti-am raspuns ca daca insisti la vulcanizare s-ar putea sa ti le monteze. Cauta jante care sunt in parametri si n-o sa-ti para rau.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri, de montat iti monteaza cauciucul la orice vulcanizare cred (pe propria raspundere) dar nu pare safe deloc, ma gandesc ca la G lateral e posibil sa iasa cauciucul de pe janta.

Safe ca daily driver este, asta daca nu se abordeaza mai violent curbele caz in care se pot intampla evenimente neplacute la nivelul talonului anvelopei. Fiind stretched e si mai solicitat decat in mod normal. Cine le face asa nu se gandeste sa mearga pe circuit sau sa conduca mai sportiv ci doar low&slow, deci mai mult spre show car.

Ca idee cum se monteaza anvelope stretched, metoda inedita :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu_LWR

va salut cu respect...

am primit o oferta de schimb jantele mele...model oem Le'Castelliet cu acestea...post-14266-0-88366900-1336291976_thumb.j

ma intereseaza daca se potrivesc pe masina mea...fara distantiere si alea alea...

acesta este ET-ul...dar nu imi dau seama exact ce valoare are...

post-14266-0-97383400-1336292076_thumb.j

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad acolo un ET 55. Jantele mi se par groaznic finisate pe interior, iar pe exterior arata foarte ieftin. Eu nici nu m-as gandi la acest schimb.

Revenind la ET, mi se pare prea mare pentru platforma de G4. Le'Castelliet ce ET are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Le'Castelliet

6.5 J

ET 42

jantele RVS

vanzatorul zice

7J

ET35 dar si io am vazut 55 acolo...dar am zis ca poate nu vad bine

uite anuntul pentru mai multe detalii

http://forum.4tuning.ro/459-jante-anvelope/312979-vand-schimb-jante-rvs-5x100.html#post4981417

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt facute in PRC, China pe romaneste.

Cu atat mai mult cu cat el zice 35 si acolo parca scrie 55, eu zic sa cauti alte jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ideea de a schimba jante 16" OEM cu chinezarii pe 16". Jantele care le ai tu sunt parfum pe langa ale lui..

Nu numai ca alea OEM sunt de 10X mai frumoase, dar sunt si mai rezistente. Vanzatorul a folosit veche metoda cu "udatul jantelor", in acest fel se vad mai putin defectele si zgarieturile.

Tot din cauza apei nu putem clarifica daca este 35 sau 55. (Parerea mea... ET 35)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai acu nu ma mai tenteaza...dupa ce am aflat de china...mai ales cred ca sunt si mult mai grele...

modelul meu imi pare prea cuminte...prea incarcat...de asta ma gandeam la un schimb cu ceva mai aerisit...

daca aveam un montreal 2 va dati seama ca nu ma gandeam la schimburi nimic:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi super multumit sa am un set Le Castellet pe Golful meu ;)

Decat celelalte mai bine de tabla.

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am o mare nelamurire nu stiu ce sa aleg intre: o janta de 7.5 inch / 50 ET si una de 8 inch / 48 ET (anvelopa este pe 17'') pentru masina din semnatura. Sunt presat si de timp pentru ca trebuie sa ma hotarasc pana maine dimineata.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu e sa ramai cat mai aproape de ET-ul si latimea oem. Cu cea de 8 inch si ET48 rotile vor iesi mai mult cu 5mm fata de celelalte. Tine cont ca anvelopa, banuiesc ca mergi pe 225/45 va face streach putin pe 8, la 7.5 nu (nu ca ar fi o problema, dar ca sa stii)

Nu imi dau cu parerea care ar fi mai indicate pt ca nu stiu specificatiile jantelor oem de O2.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!