Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Oricare le-ai alege pentru Octavia 2, in ce priveste ET-ul te incadrezi. 225-ul merge pe oricare dintre el fara probleme, dar e mai bine ca jantele sa aiba 7.5 inches.

Cum adica sa alegi intre o janta... si o janta? Nu patru jante trebuie sau mai ai jante ca alea? Eu unul nu pricep...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri.

@Flavyus - chiar asta am facut pana acum, inca studiez...

@The_Ego - da, anvelopele sunt cum ai spus - 225/45R17, iar o janta oem O2 are 7inch / ET54. La asta ma gandeam si eu ca la 8 inch vor fi mai intinse iar la o groapa nu cred ca vor amortiza suficient socul.

@victorash_cvv - ma refeream la alegerea uneia dintre cele doua dimensiuni pentru jante.

Modificat de seto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ca la Golf, in cazul asta mergi pe 7.5x17 ET 50, cu mentiunea ca s-ar putea sa para putin bagate in interior.

Mai aproape de aripa vin cele cu ET48 si 8 latime, fara a o depasi. Intinsul anvelopei este minor(daca era vorba de latime de 9 atunci da) si nu cred sa fie diferenta sesizabila la confort din punctul acesta de vedere.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego - da, anvelopele sunt cum ai spus - 225/45R17, iar o janta oem O2 are 7inch / ET54. La asta ma gandeam si eu ca la 8 inch vor fi mai intinse iar la o groapa nu cred ca vor amortiza suficient socul.

Indiferent daca e 7.5" sau 8" amortizarea socului de catre cauciuc va fi aceeasi. ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am sa aleg pana la urma 7.5 x17 ET 50 pentru faptul ca dimensiunile astea sunt apropiate de cele oem, chiar daca in cazul meu trebuie sa astept doua saptamani pana ajunge comanda (cealalta dimensiune era pe stoc :( ). Daca sunt prea in interior am sa folosesc distantiere de maxim 5mm. Va multumesc.

Modificat de seto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt f ok pt Octavia 2. Ai ales f bine 7.5J pt anvelope 225. Mergea bineinteles si 8J dar atingeai jantele mult mai usor in borduri si e pacat de ele.

In niciun caz, NU folosi distantiere!!! Mi se pare cel mai mare kitsch adus unei masini, sa folosesti distantiere puse la roti!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa folosesc distantiere la roti. Era doar o idee in cazul in care nu as fi multumit de aspectul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A mai montat cineva pe Golf 5 jante 7.5 j 17 h2 ET 56 ?

M-am uitat in acel program de simulare,dat tot nu m-am lamurit.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa le pui fara probleme.

Sunt de Audi A3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de la un A4 si imi este teama sa nu imi atinga pe interior.

Jantele vin cu anvelope 225.45 r 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca n-au atins la A4 pe care au fost... sigur nu ating la Golf 5. Daca sunt jante de audi si au ET56 atunci sigur sunt de A3, doar ca au fost montate ulterior pe A4.

Edit: Pune poza sa vedem ce model ai...

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasat poza. Stiu ca exista si solutia cu distantiere, care nu imi surade deloc.

post-63908-0-06095000-1338212127_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie distantiere, jantele potrivesc foarte bine.

Sunt foarte frumoase si arata impecabil. Nu o sa te deranjeze logoul de audi pe Golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvam problema, le voi schimba. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca au fost luate de pe A4, jantele cu siguranta sunt de A3, avand ET56 si 7.5J latime. Pe A4 aceste jante stau f la interior, probabil acesta fiind si motivul pt care au fost vandute.

Revenind, pe Golf se pun tot 7.5J latime dar cu ET51. Asadar aceste jante vor sta si pe Golf cu 5 mm la interior fata de original. Nu e f mult dar e de preferat sa stea mai spre exterior decat spre interior.

De atins, nu vor atinge nicaieri cu siguranta.

Daca nu sunt revopsite (si din poze nu par revopsite) se pare ca arata intr-o mare forma, fiind si un model destul de rar. Din ce stiu, pe modelele standard de Audi A3 vandute in Romania nu se pun aceste jante... deci daca vreodata le vei revinde poti lua cu siguranta bani buni pe ele deoarece nu le prea vezi pe strazile noastre.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

pe o jetta 6 am acum jante de tabla 6,5J si ET50 si vreau sa trec la 7J si ET35... credeti ca o sa am probleme?

folosind http://www.rimsntires.com/specs.jsp reiese ca jantele vor iesi 15mm in exterior.

E ok?

Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 mm pare mult. vezi ca linkul respectiv nu salveaza datele tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge super ET 45 cu 7J. Mai putin de ET 45 o sa iasa prea tare in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal m-am tot uitat la masina si cred ca acei 15mm nu sunt prea vizibili si mai ales nu va necesita alte modificari ulterioare (roluit aripile).

am sa vad saptamana viitoare cand am sa le montez.

Jantele sunt niste OZ-uri 5star pe 16".... si cred ca o sa arate bine.

Astept o parere a cuiva care are jante ET 35 in loc de ET50 iar daca poate sa-mi spuna si cum e la jetta, ar fi perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La jetta e ca la Golf, avand in vedere ca vine cu acelasi tip de jante. Eu am trecut de la 7jx17 ET54 la 8jx18 ET44, iar diferenta este mare.

ET35 cu 7j eu zic ca ies putin pe fata.

Ca sa fie safe, mergi pe un 40-41 si 7j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa trec la 7J si ET35... credeti ca o sa am probleme?

Cu siguranta nu vei avea.

eu personal m-am tot uitat la masina si cred ca acei 15mm nu sunt prea vizibili si mai ales nu va necesita alte modificari ulterioare (roluit aripile).

Jantele sunt niste OZ-uri 5star pe 16".... si cred ca o sa arate bine.

Atat timp cat anvelopa va fi 205/55/R16 nu vei avea niciun fel de probleme nici macar cu incarcatura mare la mersul pe serpentine.

Eu am pus pe Jetta janta 7J latime pe 17 inch, cu ET33 si anvelope 225/45/R17... deci rotile astea ies cu 12 mm mai in afara (10 mm de la anvelopa + 2 mm de la ET) fata de ceea ce vei pune tu. Masina nu a avut niciun fel de probleme. E adevarat ca astea au fost cele mai "indraznete" roti pe care le-am pus pe o Jetta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe Jetta janta 7J latime pe 17 inch, cu ET33 si anvelope 225/45/R17... deci rotile astea ies cu 12 mm mai in afara (10 mm de la anvelopa + 2 mm de la ET) fata de ceea ce vei pune tu. Masina nu a avut niciun fel de probleme. E adevarat ca astea au fost cele mai "indraznete" roti pe care le-am pus pe o Jetta!!

Cred ca arata ca un tractor. Fara suparare, dar roata iese cu 27mm mai in exterior decat roata pusa de constructor. Normal tu fiind vanzator de jante ar trebui sa dai exemple logice, avand in vedere ca ai experienta cu asa ceva, nu sa le zici ca merge si asa unde nu merge prea bine. ET 33 banuiesc ca sunt jantele Long Beach de pe Scirocco, le am pe Passat-ul meu care are ET 37, nu ET50 ca Jetta.

Pentru claudellus, pe spate o sa arate frumos, dar in fata o sa fie prea scoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul care a cumparat jantele respective de la mine asa a vrut sa arate. E treaba lui cat de tractor vrea sa arate masina.Sunt oameni si oameni, gusturi si gusturi!! Datoria unora ca mine care au experienta in acest domeniu este doar sa spun ce merge si ce nu merge.... decizia finala fiind a utilizatorului masinii.

Am spus f clar ca pe masina respectiva am facut cea mai "indrazneata" echipare... asta pt a-l linisti pe claudellus ca rotile lui nu ii vor freca nicidecum in aripi. E cale lunga pana acolo...

Mai departe, hai sa uitam de echiparea basic pe care o are el pe masina si care intre noi fie vorba, sta super nashpa si mult prea la interior....si sa comparam mai bine ceea ce pune omul, cu echiparile premium OEM pe care le pune fabrica, dand si "exemple logice":

Janta Vw OEM 7J x 17 inch ET54, model Queensland, cu anvelopa 225/45/R17:

post-10565-0-85870500-1339139443_thumb.j

Aceasta va sta cu 9 mm mai la interior fata de ceea ce vrea sa puna el

Janta Vw OEM 7.5J x 18 inch ET51, model Bilbao, cu anvelopa 225/40/R18:

post-10565-0-42253200-1339139001_thumb.j

Aceasta va sta doar cu 6 mm mai la interior fata de ceea ce vrea sa puna el.

Hai sa ne uitam pe o rigla ce inseamna 6 mm .... mai nimic!!

Deci, raportandu-ma la echiparile OEM ale producatorului pt masina asta, zic o data in plus, ca e in parametri f acceptabili ceea ce pune el, fara sa stea nimic prea "deocheat"!!

Desigur, preferabili sunt echiparile OEM pt care a fost proiectata si testata aceasta masina dar aici intram deja in alta discutie...!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta Vw OEM 7.5J x 18 inch ET51, model Bilbao, cu anvelopa 225/40/R18:

post-10565-0-42253200-1339139001_thumb.j

Aceasta va sta doar cu 6 mm mai la interior fata de ceea ce vrea sa puna el.

Asa-i cum zici.

Comparatie intre cele de Scirocco, Long Beach si cele de Jetta, Bilbao.

post-77175-0-51169900-1339177561_thumb.j

Cam asta e treaba cu Jetta care ziceam ca arata ca un tractor, cei 18mm in plus fata de janta Bilbao.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am inteles, arata ca un tractor, ai mai spus. Ai ramas in continuare la Long Beach... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!