Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut, pot sa pun anvelope 205/60/r15 pe jante 6,5jx15 5x112 ET50 sau pe aceasta janta in ce dimensiuni de anvelope ma incadrez? Acum am pe aceste jante anvelope 195/65/r15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui 205/60 pe 15. Eu chiar am omologata aceasta dimensiune in CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca se apropie primavara, si eu sunt in cautari de jante, vin cu o intrebare.

 

Jantele de polo pe 16" sunt 7J si ET46 cu cauciucuri 215/45. Ce mi-ar placea mie sunt 16", dar au J6.5 si ET42 (sunt jante de golf IV). Intrebarea mea este, cum o sa arate aceleasi cauciucuri pe jantele cu J-ul mai mic ? Nu o sa arate mai urat ? mai mari, fiind si janta mai ingusta ?

 

In cazul jantelor de Golf IV, ar trebui sa ma gandesc si la alte dimensiuni pt cauciuc ? Ceva gen, 205/50/16 ca sa arate bine ?

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi "The ego"!

 



Intrebare: daca pe cartea de identitate a masinii am trecuta dimensiunea 225/45/r15 si pe certificatul de inmatriculare nu este trecuta, o sa am probleme la vre-un control trafic,  in cazul in care o sa am vreodata anvelope cu dimensiunea respectiva. Scuze daca sunt OFF topic :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In trafic daca esti oprit de echipaj mixt RAR-Politie e rau, se verifica de reprezentantii RAR dupa datele de pe cartea de identitate. Daca esti oprit de Politie nu e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am gasit si eu aceste jante de aliaj Aluett 6,5Jx15H2 et 38 anvelope 205/65/15.Va rog imi puteti spune daca se potrivesc pe o skoda octavia 2 si cum arata?

Multumesc.

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg fara pb... dar vor si putin mai scoase in afara fiindca la O2 iti trebui un ET 50...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o alta intrebare legata de J, poate de data asta am noroc si de un raspuns..

 

Am gasit jante pe 16 cu ET 35, dar J7.5. La Polo, cele originale sunt intre 5j (pe 14) si 7J (cele pe 16 si 17). Oare astea de 7.5J intra fara probleme cu cauciucuri 215/45, avand in vedere si ET-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215 s-ar putea sa fie usor intinse pe 7.5, mai ales daca au protectie de buza.

Et-ul nu are treaba cu latimea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am gasit niste jante si nu stiu daca potrivesc pe Golf 4.

unde le-ai gasit? ca de potrivit se potrivesc :)

http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=58223

http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=58224

et si j nu le mai retin, ce stiu e ca masina sta mai cracanata, rotile sint aruncate la exterior iar anvelopa e mai bombata nitel

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar are treaba cu iesitul in afara si ma gandeam sa nu atinga, dar am vazut acuma prin germania ca au pus 18x8J si nu au probleme, deci nici astea n-ar trebui sa puna probleme. Este vorba de jantele Oz Superturismo ce le vinde un coleg pe forum.

 

In cazul asta ar trebui sa iau si cauciucuri mai late ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua cauciucuri mai late, sunt foarte ok si acelea. Ca regula, mergi pe ce este omologat la tine. Din pacate nu stiu cum este la Polo 6R cu ET-ul, care ar fi minimul si maximul.

Eu am 225/40 pe 8x18 si sta usor intinsa datorita protectiei de buza pe care o are anvelopa.

215/45 pusa pe 7.5 merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Polo ET-ul la cele originale este intre 48 (jantele pe 16) si 40 (jantele de tabla, pe 15), dar se poate pune fara probleme si ET30. J-ul era mai problematic la mine, ca tot ce am gasit si mi-ar placea au ori J6.5 ori J7.5, deci nici unul care sa fie la fel cu cel de fabrica (J7).

 

Acuma ramane de vazut daca sunt ok jantele, daca nu, probabil raman la table cu 195/55R15 (acuma am 185/60/R15)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La jante cu J ul 7.5 pe 17" merg cu cauciucuri 225/45/17?



deoarece am vazut ca la acest J de 7.5 se recomanda 225/50/17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg fara probleme. Cu cat creste balonul cu atat se poate scadea latimea jantei. Pentru 225 50 R17 se poate si 7J, fara sa arate urat sau prea bombat.

 

Eu am la Sprinter 235/65 R16 pe 6.5J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa cred ca discutiile se mai poarta in aceasta maniera gresita.

J-ul reprezinta profilul jantelor. Latimea lor poate fi numita in limba romana prin termenul latime, fara nici un fel de problema.

 

QWK - in postul 728 ai zis bine parametrii rotilor pentru Polo, dar, nu stiu de ce, in 739 ai scos niste valori care sunt incorecte(la jantele de 16 originale ET-ul este 46 nu 48). Vezi ca am pus eu parametrii rotilor pentru Polo in subiectul din sectiunea dedicata modelului Polo.

Ai zis ca merg pe Polo jante cu ET 30. Probabil ca asta pentru o janta cu o latime de 7".

 

Eu sunt aproape gata sa iau Superturismo LM pentru masina mea, jante care, din pacate, au o latime de 7.5". Producatorul recomanda insa, chiar si la aceasta latime, cauciucurile cu dimensiunea 215/40 R17. Eu, din cauza fenomenului descris de EGO - o usoara intindere a cauciucului - as lua cauciucuri 225/40 R17. Dar inainte sa fac asta trebuie sa masor cu atentie sa vad daca am loc sa montez cauciucuri cu dimensiunea asta.

Jantele originale de 17, la Polo, sunt 7x17 ET 42, iar astea pe care le vreau eu sunt 7.5x17 ET 35.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele vor sta mai in exterior cu 10mm fata de cele oem 17".

 

Vei avea un diametru mai mare a rotilor cu 225/40 cu 8mm fata de 215/40 si talonul cu 4mm mai inalt.

Teoretic nu ar avea de ce sa incapa atat timp cat nu cobori prea mult cu reglabila. Posibil sa frece daca o lasi mult.

 

Singurul inconvenient este ca nu sunt omologate si nu cred ca se pot omologa prea usor 225/40 R17 pt Polo.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce socoteli ai facut de ai ajuns la cei 10 mm, ca mie imi iese altceva din calcule?

La fata exterioara a jantei avem asa:

+ 0.5 inch pe din doua, din latimea jantei (7" OEM vs 7.5" AM) => 6.35 mm

+ 7 mm din diferenta ET-ului (42 pentru OEM vs 35 pentru AM)

In total mie imi ies 13.35 mm.

 

Si in afara momentului fatidic si probabil unic de-a lungul a 100 de ani cand m-ar opri un filtru RAR, cand m-ar mai deranja lipsa acestei omologari ?

 

Vedem dupa ce montez suspensia ce rezulta din masuratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de 0.5inch in latime se imparte jumate inspre interior si exterior.

 

La ITP mai conteaza. Asta daca nu il faci iarna cum am facut eu :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si daca il fac vara, am setul de roti originale pentru cazurile oficiale.

Oricum ... nu prea se gaseste cauciuc cu dimensiunile astea.

 

Legat de calculul de mai sus: nu este corecta socoteala mea? Exact din considerentul pe care l-ai precizat si tu am impartit si eu pe din doua acea jumatate de inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Eu am gresit, acum am recitit mai atent. Am adunat mere cu pere si nu am transformat cum trebuie inch in mm.

My bad.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am gasit niste jante de tabla originale VW audi cu specificatiile 6 1/2Jx 16H2 ET50 si vreau sa pun pe ele niste cauciucuri 205/55R16 pentru iarna viitoare. Eu in momentul asta am pe masina (passat B6) 7Jx 16H2 cu ET 45 cauciucuri tot 205/55R16.

Ce ziceti  se potrivesc cele cu ET50 pt iarna? Care ar fi problemele daca avea ET50 in loc de 45?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune mana si citeste si tu ce s-a mai scris p-aici. Vezica sunt in spate niste link-uri care te vor ajuta sa stabilesti daca latimea cauciucului este buna pentru latimea jantei sau nu.

ET-ul mai mare inseamna ca roata va fi mai interior. Cu 5 mm. Deci trebuie sa iti faci griji cu atinsul elementelor de direntie/suspensie sau al caroseriei pe INTERIOR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit faza cu ET-ul ma gandeam ca poate are cineva pe passat ET50 sa imi zica daca se potrivesc si cum arata, sau ar fi mai bine sa caut ET45 tinand cont ca mai e mult pana la iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!