Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Am "revenit" cu jantele montate.

1. da sunt putin iesite in afara caroseriei, aprox. 2-3mm (cred ca o sa am mai tot timpul masina murdara pe laterale si o sa improsc o gramada de noroi/praf/apa in spate :()

2. pentru a le monta am avut nevoie de niste prezoane mai lungi

3. ducandu-ma la cea mai mare vulcanizare din cluj unde se comercializeaza si jante mai de "lux" (OZ BBS etc..) patronul de acolo (D-l Macarie) a fost destul de dragut si s-a uitat intr-un configurator, cred ca de la Borbeit sa verifice daca jantele sunt OK (mai ales ET35 cu 7J) si mi-a confirmat ca sunt in regula

4. facut test la viteze mici, apoi la viteze mai mari si cateva speedbumps si nu au atins/frecat nicaieri.

Concluzia e ca daca vreti sa montati pe jetta 2011 jante 7j cu ET35 e ok.

Spor la toti.

Am sa adaug si cateva poze sa vedeti cam cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu freaca pt ca masina e cu suspensia normala si banuiesc ca nu era incarcata la maxim.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine ma poate ajuta cu un sfat, se da un set de jante pe 17 BBS Rc 041 7,5j fata 8,5J spate, et 41 ambele, ma intereseaza daca pe puntea fata pun anvelope 225/45/17 pe janta lata de 7,5j, pe puntea spate ce dimensiune sa pun anvelopa ca sa arate ca pe fata si sa nu stea balonul mai umflat, sau guma mai trasa, sau masina mai inalta, Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

245/40 R17, dar sunt mai scumpe ca 225/45 R17.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Am pe un Golf V jante 8,5J si ET 35. Acum vreau sa le schimb cu unele 7J si ET48 ... dilema mea este daca nu cumva va parea janta prea mica si prea in interior decat cele care le am acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa le dai la schimb linistit, iar alea de 7J ET48 o sa arate perfect cu pneuri de 225/45.

Cele cu ET 35 erau prea iesite in exterior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , cine ma poate ajuta si pe mine , pt o alta masina pe care o detin non-VAG . Vreau sa iau un set de iarna , iar fabricantul cere ca jantele sa aiba : 8.0 J x 17 H2 ET 48.

Eu am gasit un set care are : 7.5x17" 5x112 et 35. (vanzatorul zice ca se potriveste , ca asa ii apare)

Pe configuratoarele after market, pt masina in cauza toate marcile de jante au 5x 112 , et 35 dar 8x 17 .

Intrebarea mea este , daca se potriveste 7,5 x 17 ?! Sau sa ma orientez spre alte modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg! Vor iesi ceva in afara fata de actualele, dar merg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna. Am un Passat 2007, echipat cu anvelope 215/55/16 si jante standard 7JX16, 5x112x 57, ET 45 rezerva fiind cu janta de tabla aceleasi dimensiuni. Caut jante de tabla pentru a face un set de roti de iarna, anvelopele fiind tot 215/55/16, dar nu am gasit sa cumpar decat jante tabla de audi 7JX16, 5x112, ET 42 . Credeti ca as monta aceste jante se observa iesirea in afara ? Afecteaza stabilitatea in mers, mai ales in situatia cand as fi nevoit sa utilizez rezerva in locul uneia din roti ( mai ales pe fata ) ?

Sau mai bine sa mai caut pana gasesc altele cu ET 45 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfecte jantele de Audi, poti sa le pui fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa cauti altele cu ET45. Rezerva are doar rolul de a te deplasa pe distante scurte, pana la prima vulcanizare, nicidecum sa circuli o perioada lunga de timp cu viteze foarte mari. La multe tipuri de masini, producatorul a prevazut ca si rezerva o roata din aia ingusta care merge doar pana la 80 km/h... iar aia nu are nicidecum un ET similar cu celelalte de pe masina.

Cat priveste jantele 7x16 ET42 merg extrem de bine pe Passat.. si fata de cele cu ET45 ies doar 3 mm in afara, adica mai nimic! Am pus modele de Audi cu caracteristici similare pe Passat de f multe ori... le-am schimbat doar capacul de butuc de Audi cu cel de Vw.

Oricum, ET-ul si J-ul difera chiar si intre diferite modele si marimi de jante dedicate strict pt aceasta masina.

Spre exemplu modelul Vitus - orig. code 3C0601025Q - (deci e fix pt Passat 3C), are chiar ET42 dar 6.5J latime.

post-10565-0-48855100-1348123032_thumb.j

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca cele cu 6,5J au ET42, dar diferenta la J compenseaza tocmai iesirea in afara din cauza ET-ului banuiesc. In final ma intereseaza sa nu afecteze stabilitatea in mers si la franari, deci sa nu existe diferente intre cum ruleaza cu jantele originale. Asta exceptand faptul ca 3mm in afara pe timp de iarna ajuta la murdarirea pe lateral mai rapid cu noroi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti termine rulmentii iarna asta...:)))

Pune-le linistit ca sunt perfecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La un Tiguan, aveti idee ce ET ar trebui sa aiba jantele 16"?

Motorizarea este 2.0TSI 210cp, deci franele probabil ca sunt 312mm minim

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Acum ca vine iarna, vreau sa "incalt" masina cu anvelope de iarna. Anvelope sunt achizitionate deja, Matador 205/55 R16 la 1.200lei setul (asta in limita bugetului).

Acum vreau sa cumpar si jante de tabla. Dupa seria mea de sasiu reiese ca trebuie sa cumar 6,5 J16 5x112 ET42.

Eu am gasit jante de tabla la un pret de importator foarte bun produse din Germania la 130lei/buc, dar au alte cote: 7Jx16H2 5x112 ET45. Credeti ca afecteaza cu ceva la masina?

Asptept un sfat/parere din partea voastra.

Mersi!

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

afecteaza cu ceva la masina?

Nu.

ce ET ar trebui sa aiba jantele 16"?

33 - 35, nici 30, nici 40 nu strica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat ET este mai mic cu atit cercul jantei este mai iesit in exterior,vezi ceva apropiat de cele OEM.sa arate bine.Cele cu 45 sunt O.K

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns colegi. O sa ie iau pe astea 7Jx16H2 5x112 ET45.

O zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Daca jantele actuale de pe masina au diametrul gaurii centrale de 52.1 si jantele care m-ar interesa au 66.6 , ce efecte poate avea aceasta diferenta? Evident, capacele centrale cu sigla nu cred ca se mai potrivesc, dar in rest? Multumesc anticipat pentru orice ajutor!

LD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele tale actuale au 57.1 mm si ca sa treci la 66.1 iti trebuie inele de centrare, fara inele de centrare o sa ai impresia ca rotile nu sunt echilibrate. In Rest daca respecti ET-ul si J-ul nu o sa fie nici o problema, totul o sa potriveasca la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Este mai lejera trecere atunci. Inele de centrare cum, si mai important, din ce material ar fi recomandat sa fie? Am vazut ca majoritatea sunt din aliaj de aluminiu...

P.S: Imi cer scuze daca sunt offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele tale actuale au 57.1 mm si ca sa treci la 66.1 iti trebuie inele de centrare, fara inele de centrare o sa ai impresia ca rotile nu sunt echilibrate. In Rest daca respecti ET-ul si J-ul nu o sa fie nici o problema, totul o sa potriveasca la fix.

66.6mm

Din aluminiu sunt bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!