Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Eu detin jante OZ 8Jx18" cu anvelope 225/40/18 fata si 235/40/18 spate, iar ET-ul lor este 48. Nu am avut nici cea mai mica problema cu ele, se comporta impecabil! Parerea mea ar fi sa-ti iei cu ET mai mare sau egal cu 45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi iau 225/40/18 pe jante de 8jx18 5x112 ... si nu stiu ET-ul cat sa fie.

In primul rand, daca imi permiti sa comentez, trecerea de la 205/55/R16 la 225/40/R18 e o trecere mai mult decat "indrazneata" pt drumurile noastre!!

O janta pe 17 inch cu o anvelopa 225/45/R17 mi se pare mai mult decat suficient, anvelopa asta fiind o alegere destul de buna intre confort, stabilitate si drumurile de la noi din tara.

Dar, daca vrei neaparat sa pui pe 18 inch, producatorul pune pt Octavia 2 RS pe 18 inch jante cu 7.5J latime si ET51, prindere 5x112 si 57.1 la diametrul gaurii de la butuc.

Latimea de 8J pt anvelope 225, la fel, mi se pare f indrazneata, riscand sa le atungi in borduri. De fapt orice abatere de la dimensiunile producatorului sunt facute pe riscul tau.

Astea ar fi jantele de Octavia 2 RS pe 18 inch:

post-10565-0-09888500-1331221456_thumb.jpost-10565-0-14157700-1331221470_thumb.jpost-10565-0-12289900-1331221671_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri.

@meghitz

Din fericire nu sunt nevoit sa rulez pe drumurile din RO, eu locuind in alta parte. Deci o sa merg pe varianta de 18'' cu siguranta.

Conform carbible, la dimensiunile cauciucului de 225/40/18 ... janta pleaca de la 7,5 pana la 9, deci aparent 8 ar fi OK.

Pana acum nu mi-am pus niciodata problema diametrului butucului. Credeam ca e standard. Si oricum pe orice site de vanzari jante nu se specifica diametrul gaurii centrale ...

Ce reprezinta codul acela din a 3-a poza (partea stanga)?

@SEA

Cu ET de 48 nu ti-a atins nimic in interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E codul original de piesa de la Skoda.

Pe 8J va fi destul de "intinsa" anvelopa... trust me. Vei atinge cu usurinta janta in borduri si apoi va arata intr-un mare fel!! :)

Majoritatea site-urilor de vanzari nu vand jante OEM ... si de asta nu se specifica (intentionat) diametrul gaurii centrale. Bine, ca multi nici nu-l cunosc dar asta e alta poveste!!

Orice producator de jante are interesul sa faca o janta care sa se potriveasca pe cat mai multe masini... folosindu-se in f multe cazuri inele de centrare pt a face adaptarea de la un diametru de butuc mai mare la altul mai mic.

Grupul VAG foloseste de obicei 57.1 mm diametru la butuc (iti spun asta ca sa stii ce sa ceri cand iti cumperi jantele), cu exceptia modelelor mai noi care folosesc 66.6 mm la butuc, cum ar fi fi de ex noile modele de Audi A4, A5, A6, A8, Q5, Q7...deci cele care au iesit in general dupa 2008 (exceptand facelift-urile). In rest, pe Vw, Skoda si Seat, cat si pe facelift-urile de la Audi se foloseste in continuare 57.1.

Orice seller neamtz care se respecta si care vinde jante OEM iti va furniza si acest diametru... asta spre deosebire de cei care i-am pomenit mai sus!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uite astea vreau sa le iau: http://www.alloywheels.com/8x18_Inch_2967_Style_Gunmetal_Polished_Alloy_Wheels_Only (sper sa nu se considere reclama ... ca nu am nici un interes)

In pozele de pe site pare sa vina destul de bine anvelopa pe janta. Intradevar v-a fi nasol daca iau borduri, dar parerea mea e ca prostia se plateste.

Tot ce ma intereseaza este sa nu am probleme de siguranta la volan.

Vad ca e specificat si diametrul butucului ... stii cumva daca e diferit la mine la masina (O2 FL 2009)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai 57.1 la butuc iar janta aia e la fel. Sper sa fie fix 57.1 pt ca altfel la viteze mari vei avea vibratii in caroserie!!! Am cunoscut extrem de multe cazuri... dar nu vreau sa detailiez!!

Vad ca sunt doua ET-uri acolo, ET35 si ET45. Tu sa iei cu ET45!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta o sa iau ET45.

Deci nu are nimeni o poza cu o Octavie cu anvelope de 225 si jante de 17/18 si ET aprox 45? As vrea sa vad cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ET ai la ele? Ai cumva si o poza din lateral ... ca sa vad daca iese in afara liniei caroseriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa iasa si nici nu vor atinge in aripi... sunt jante originale de Octavia 2.

ET54

Latime 7J.

Cod: "1Z0 601 025 D Octavia" Search: https://www.google.ro/search?q=1Z0+601+025+D+OCTAVIA&hl=ro&prmd=imvnsfd&source=lnms&tbm=isch&ei=ErldT-DsH-nd4QT_raC5Dw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CA4Q_AUoAQ&biw=1280&bih=869

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo problema cu 8j si ET44 pe un Golf 6 daca masina e mai coborata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca o sa mergi pe 225/40/18. Cu masina incarcata sau in curbe luate tare s-ar putea sa atinga putin. Fa asta si esti ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar nu stiu ET-ul, si nici nu le am la indemana pentru a citi pe ele

Dar dupa cum zice si meghitz sunt originale O2 (model pegasus), nici poza din lateral nu am, dar nu ies in afara liniei caroseriei...

Personal mi-ar fi placut un pic mai in afara decat sunt acum si caroseria un pic mai coborata (suspensie sport)

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dar nu stiu ET-ul, si nici nu le am la indemana pentru a citi pe ele

Dar dupa cum zice si meghitz sunt originale O2 (model pegasus), nici poza din lateral nu am, dar nu ies in afara liniei caroseriei...

Personal mi-ar fi placut un pic mai in afara decat sunt acum si caroseria un pic mai coborata (suspensie sport)

Cumperi niste jante de Passat B6 sau B7 cu ET 45 si o sa iasa mai in afara. Cu suspensie sport sau fara, vezi tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo problema cu 8j si ET44 pe un Golf 6 daca masina e mai coborata?

Original pe Golf 6 e 7.5J si ET51.

Deci rotile vor iesi mai in afara cu 12+7=19 mm.

Acum depinde si cat de coborata va fi masina dar nu prea as crede sa ai vreo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Imi poate spune cineva ce diferenta in centimetri e intre 8J si 8.5J (jante pe 17)? Din cate am inteles ar trebui sa fie 12mm (juma de inch)

In cazul in care ET-ul jantei initiale e 55 pentru 8J, pentru 8.5J va fi 49 ? Cam ce dimensiune de anvelope credeti ca s-ar potrivi daca pe fata e 8J si spate 8.5J ?

Mentionez ca intentionez sa montez jantele pe un golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e de 0.5inch adica 1.27cm, 12,7mm corect :P

Nu trebuie sa scazi asa de mult ET-ul, tine cont ca doar jumatate din latime se va duce inspre exterior, iar cealalta jumatate spre interior.

Atentie sa nu cazi in capcana de a pune un ET cat mai mare de frica sa nu iasa din aripa si sa sfarsesti in a atinge in amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 8J se potriveste de la 225 la 245.

Pentru 8.5J de la 225 la 255. Depinde si de cauciuc, cu protectie pentru janta... fara protectie...

Fara protectie faci janta KO... :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

A incercat cineva sa puna jante R18 cu 9J si ET 50 pe un passat B5?

Din cate am inteles sunt ceva probleme pe fata...spatiul cam mic..

Orice parere e binevenita.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9J sunt foarte late pentru B5. ET 50 e bun pentru B5, dar nu pentru B5.5, B5 avand ET 45 si B5.5 avand ET 37.

9J=229mm latime, deci pneul de 225/40 R 18 nu va proteja janta, fiind mai ingust. Directia se va intari semnificativ si va deveni obositoare la drum lung si deranjanta prin oras.

Fa-i o incercare daca ai posibilitatea, dar nu le cumpara fara sa le incerci. :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut incercarea...nu merge...decat cu distantiere de 20mm (asa am avut la dispozitie)

Facand asa ies afara foarte mult , pana la limita aripii, care trebuie latite...

PS: le-am cumparat deja, cine e interesat de ele sa ma contacteze...

este vorba de niste Lorinser D93 R18 cu 9J ET50 toate (doar 2 au capace)..necesita ceva ingrijire caci sunt murdare si usurel zgariate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa-ti zic eu de distantiere da stiam ca o sa iasa prea tare cu ele asa ca nu am scris. Vad ca tu ai incercat deja...

Sa nu-ti para rau dupa ele ca oricum erau prea late si n-ar fi fost "comode". Directia se va intari semnificativ si va deveni obositoare la drum lung si deranjanta prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca incerci cu distantiere de 10mm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are sens....prea mari....nu e masina de show, e pur si simplu "masina"....cert e ca acum stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!