Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Momentan am jante de 7j*17 ET 54 (cred) modelul Seattle. Stau foarte mult in interiorul aripilor si nici nu mi se par tocmai late pentru 17". Poate este off-topic, dar ce imi recomandati ca si distantiere ca sa ajunga la linie aproape cu caroseria. Eu personal ma gandeam la un 15mm pe spate, 10mm pe fata - per roata.

E mai ieftin sa mi le schimb cu 7,5j*17 ET 50, model Goal, sau sa fiu chiar temerar sa ma bag pe 8j*17 et 41 (jante de CC) ? :lol: Am vazut ca se pot monta, mai ales ca mi-as pastra cauciucurile de 225

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

stie cineva ce tip de prindere este pe Seat ibiza din 2005 cu 5 prezoane???

5x100 sau 5x112??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George mihail mai bine mergi la jantele de passat CC 8jx17!insa dat fiind faptul ca ai deja jante oem pe 17 eu ti-as sugera sa faci upgrade la 18...:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ziceam si eu. Alea de CC vin foarte "flush" cu aripile. De Interlagos nu mai zic, arata perfect, dar prea scumpe si nu merita decat sa iei OEM, nu copiile.

:offtopic: E foarte posibil sa urmeze acest pas la anul :icon_cheesygrin: . Acum am doar perechea astea de jante, nu o pot da ca raman in aer, la propriu :)) . Cel mult sa schimb cu unele pe 18, dar cam vine iarna si parca nu are rost pentru 1luna-2. Ma cam doare sa stiu ca voi merge 5 luni pe an cu niste table :(

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De pe phaeton?daca vrei pot sa-ti dau un exemplu mai similar la mine cu 8,5j et 48 statea fix in aripa pe fata,in ceea ce priveste 9jet52 teoretic ar trebui,acum daca e fa-le o proba sa vezi exact cum vor da,oricum data iei de 9j sa pui strict 225/40/18....:D sa faca stretch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de Audi TT :D .usa_2009_audi_tt_cvt_2_x_exwheel_x.jpg

Citisem pe internet ca ar scadea unghiul de bracare folosind 9 pe golf, asadar si raza cercului de intoarcere (sper ca m-am exprimat bine) ar avea de suferit. Oricum doar 225/40, peste cu siguranta nu :))

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nush ce sa zic,insa daca sunt de audi TT atunci in mod logic merg folosite si pe golf dat fiind faptul ca sunt aceeasi platforma deci in telescoape 100% nu iti va da,acum ramane de vazut cum se aseaza pe exterior!daca vrei poti sa te uiti la mine sa vezi cum vine pe spate 9j et 48 si zic ca pe fata nu ar avea cum sa-mi incapa,acuma na eu am golf 5 tu golf 6 desi dedesubt sunt identice la exterior difera deci poate tu poti monta jante care eu si invers...:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sasiul e la fel, iar dimensiunile caroseriei sunt foarte apropiate. Am vazut la tine si stau flush pe spate :icon_thumright:

Crezi ca ar trebui evazate aripile fata ca sa incapa bine? Mai e varianta unor cauciucuri 215/40 pe fata ca sa fi bagate sub aripa

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine sa faci o proba,pana atunci degeaba vom vorbii asa teoretic ca se poate ca situatia in realitate sa difere destul de mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut sa cumpar un set de jante de tabla ca roti de iarna pe 15 de audi.io pe masina am 16 originale.idee ie ca cele de tabla imi lovesc in etrier...nu mi se potrivesc.oare pe masina asta nu pot pune numai de 16 fiind sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare , pe golf 4 am jante de aluminiu pe care am vazut ca scrie ET 38 7J R15 incaltate cu anvelope 195/65/r15 ...cel care mi-a schimbat cu anvelopele de iarna mi-a zis ca jantele nu ar fi 100 % compatibile cu aceasta dimensiune la anvelope desi eu le folosesc de vreo 4 anu...

Care ar fi dimensiunea potrivita ?Chiar as intentiona anul viitor sa imi iau niste jante de tabla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe jantele de tabla pe 15" scrie 6Jx15 ET 38 iar codul este 1J0601027Q

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am tot cautat pe topicul asta cat si pe la seat nu am gasit nimic sau probabil nu am cautat destul de atent. Pentru un seat leon 1P am achizitionat 4 anvelope de iarna 205/55/R16 si doresc sa cumpar si jante de tabla.daca puteti sa-mi spuneti si mie care este Et-ul si j-ul recomandat pentru jantele pe 16 de tabla. multumesc si astept raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!!! am pe masina anvelope 205/55/R16 cu jante 6,5j/R16 ET50, si vreau sa cumpar anvelope de iarna 195/65/R15. Cei de la Vw recomanda pentru 195/65/R15 jante 6j cu ET47. Insa azi am achizitionat jante 7j cu ET37. Credeti ca voi avea probleme de la diferenta aceasta de de J si ET? va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Nu o sa ai probleme. Janta va sta cu 10mm mai in exterior fata de ce ai avut tu dar anvelopele sunt mai inguste asa ca esti in grafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am gasit niste jante de Golf V originale pe 16", 6.5J, ET50.

Cum ar arata pe Passat b5.5?

Cauciucurile probabil vor fi 205/60, inca nu m-am gandit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata naspa pe passat b5.5! Nu ti le cumpara ca o sa-ti para rau. Passatul tau are din fabrica ET 37, de aceea e bine sa pui maxim ET 42. Sunt unii care si-au pus pe B5.5 jante de B6, adica ET 45 si daca ai ochiul bun, le vezi in trafic foarte usor pentru ca rotile sunt intrate tare sub aripa.

Ar fi posibilitatea sa le cumperi si sa pui distantiere de 10-15mm, insa aici incep complicatiile cu prezoane mai lungi, costuri prezoane si distantiere, plus probleme cu RAR-ul. Asta e parerea mea.

Uite un calculator care te-ar putea interesa.

Calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victorash_cw spune-mi te rog frumos cum D-zeu vezi tu acele diferente de 3MM cu ochiul liber,nu de alta dar ca sa-mi dau si eu seama pe viitor cand mai vad jante care imi plac daca merg montate pe masina mea si cum vor arata?

Ciprian D daca sunt singurele jante care le-ai gasit si ieftin poti sa le pui in ideea ca merg montate pe masina ta,asta nu stiu sa-ti spun,si in ceea ce priveste gumele pune 195/65/15 iarna trebuie ca suprafata gumei sa fie cat mai mica pentru momentele in care va fi multa zapada sa treaca prin ea si sa nu o taseze,plus de asta cred ca 195/65/15 este la tine si oem de fabrica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victorash_cw si yasmin - multumesc de sfaturi. Jantele intr-adevar sunt la un pret bun, dar ET-ul ma pune pe ganduri. Jantele alea as vrea sa le iau pentru vara, de aici si dimensiunile date de mine pentru cauciucuri. Pentru iarna am jante si cauciucuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yasmin

Nu e o diferenta de 3mm ci de 8mm cu roti de 205/55R16. Adica daca iei rotile de la Passat B6 si B5 (1997-2001) de 205/55R16 cu ET 45 respectiv ET47 si le pui pe B5.5 ai sa vezi diferenta din orice unghi ai privi. Tot asa se vede (ochiometric :lol: ) daca pui roti de Scirocco ET 33 pe Golf 5 si 6 ET 50, doar ca in cazul asta rotile o sa iasa foarte tare de sub aripa.

Am avut pe Passatul meu B5.5 jante de A3 cu 225/45R17, 7J ET 54 si treceau pe la 1mm de brate in fata. Erau foarte adanc sub aripa.

Apoi am avut de Scirocco modelul Donington 235/45R17, 8J ET41, acum am Scirocco Long Beach 225/45R17, 7J ET 33.

ET-ul schimba look-ul unei masini enorm.

Asa ca daca iti iei niste jante care sa schimbe aspectul masinii, atunci ia-ti cu ET-ul potrivit sau mai mic. (ex: eu am ET 37 pe B5.5 si mi-am pus jante cu ET33 )

Un Golf 5 cu jante de B5.5 arata ca un tractor. Va spun ca am vazut.

on topic dar off forum: BMW-urile serie 3 cu jante de serie 1 = jante intrate tare sub aripa

BMW-urile serie 1 cu jante de serie 3 = iesite tare de sub aripa

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man no offence insa sunt cazuri pe forum de golfuri 5 incaltate cu phoenixuri care sunt OEM de passat B5,5!NU are nici o treaba ce spui tu acolo,nu este o generalitate in momentul in care alegi niste jante iei in considerare et-ul respectiv latimea jantei!

No ofence insa nu cred ca este posibil asa ceva ca tu OCHIOMETRIC sa-ti dai seama ca niste jante de table nu apartin de b5,5 ci apartin de b6 din cauza faptului ca sunt mai inauntru cu 0,8 cm,din punctul meu de vedere eu cel putin consider ca nici un ochi neantrenat nu poate vedea aceste diferente!

PS:"ai dat un exemplu foarte foarte prost cu bmw-uri,seria 3 cu jante normale arata ca ceapa,seria 3 cu jante de seria 5 arata foarte foarte bine!La fel este la orice masina si golfurile arata mai bine daca pui jante OEM de pe passat/phaeton/bentley!

Ciprian D: Sincer pentru vara ti-as sugera sa alegi ceva de passat ca sa mai arate si a masina....:)) eu am crezut ca doresti cauciucuri de iarna de aceea ti-am zis ca is ok,insa daca pt tine nu conteaza aspectul asa de mult precum functionalitatea poti sa le iei linistit

VIctorash_cw:"Uite aici adresa mea de mess Te_Ammo_Inter,putem sa ne lamurim acolo nu are rost sa transformam locul acesta in chat-ul nostru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi spuna ce ET au jantele OEM de 17 pentru A5. Din fabrica sunt de 18 si eu vreu jante pentru anvelope de iarna 225/50R17 94H. THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!