Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

In general sunt cautate jante cu ET mai mic pentru aspectul exterior - rotile vor veni mai inafara.

Dar daca pe tine te intereseaza altceva atunci poate iti vor fi mai potrivite unele cu ET-ul mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor veni vizibil mai in interior, mai ales ca are si latimea mai mica. Sfatul meu este sa cauti cat mai apropiat de oem, eventul putin mai mic ET.

In plus pe Passat b6 trebuie sa ai 215/55 nu 205. Cauta 7x16 et45. Eventual vezi cat mai poti sa cobori ETul si sa fie safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-58507-0-86439800-1362223569_thumb.jDragilor, uite o schita :

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform acestui site: daca inlocuiesc 7j ET45 cu 6.5J ET 50 sunt mai intrate in interior cu 5mm (optic insesizabil zic eu) banuiesc ca nu o sa fie probleme nici cu stabilitatea masinii, nu?

Modificat de razvann87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am un passat b5.5 la care ET-ul OEM este 37. Am gasit niste jante de MB  R16, ET 34 si 8J. Merge sa le pun pe masina sau o sa am probleme? In prezent am un set de roti pe masina AM cu ET35 si 7J tot R16 si nu am nicio problema. Practic fata de ce am acum pe masina se modica ET-ul din 35 in 34 si J-UL din 7 in 8. Voi intampina probleme? Noile jante nu le pot proba pt ca sunt tocmai la iasi..de aceea cer parerea voastra..Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine cont ca latimea jantei de MB este cu 1inch (25.4mm) mai mult decat ce ai acum.  In total roata va fi cu 13mm mai iesita si in plus cauciucul de 205/55 R16 va sta destul de intins. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform acestui site: daca inlocuiesc 7j ET45 cu 6.5J ET 50 sunt mai intrate in interior cu 5mm (optic insesizabil zic eu) banuiesc ca nu o sa fie probleme nici cu stabilitatea masinii, nu?

Ba dimpotriva....diferentele vor fi sesizabile atat la look-ul masinii cat si la stabilitate. Daca mergi mai batraneste nu va fi sesizabil la capiltolul stabilitate... dar nu se stie cand ai nevoie sa tragi putin de volan la viteze mai mari si masina ar putea sa capete o tenta subviratorie sau supraviratorie, tocmai din acest motiv!!

 

Salutare! Am un passat b5.5 la care ET-ul OEM este 37. Am gasit niste jante de MB  R16, ET 34 si 8J. Merge sa le pun pe masina sau o sa am probleme? In prezent am un set de roti pe masina AM cu ET35 si 7J tot R16 si nu am nicio problema. Practic fata de ce am acum pe masina se modica ET-ul din 35 in 34 si J-UL din 7 in 8. Voi intampina probleme? Noile jante nu le pot proba pt ca sunt tocmai la iasi..de aceea cer parerea voastra..Multumesc

 

Nu vei avea probleme, vis-a-vis de "asezarea" rotilor pe masina. Vor sta ok... un pic iesite mai spre exterior.

Intrebarea mea este ce dimensiune de anvelope vrei sa pui pe masina, pt ca jantele sunt destul de late...!! Daca vrei sa pui 205/55/R16 pe jante 8J eu as spune ca esti mai mult decat "indraznet"!! Eu in locul tau nu prea as pune....

Cel mai mult am pus 205/55/R16 pe 7.5J si sunt destul de intinse si asa...

 

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo problema pt un passat cc jante pe 19, 8,5 j et 45 cu anv 235/35/19?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa faptul ca iti va crea o stare considerabila de disconfort si vei strica articulatiile masinii.....  in rest nicio problema dpdv tehnic!!

In plus de astea, din cate stiu eu, dimensiunea aia nu este trecuta in lista de anvelope optionale pt Passat CC, deci RAR-ul nu ti-o va trece in cartea masinii ever.... asadar D-ne fereste sa ai vreodata accident cu victime....!!!

De ITP si alte chestii de astea nu are rost sa mai discutam...

 

Parerea mea sincera este sa te limitezi la dimensiunea maxima standard pt masina respectiva si anume la un 235/40/R18. Este mai mult decat suficient si "indraznet" pt un Passat CC pe drumurile noastre!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe carte am 235/35/19, 235/40/18 si pe 17 dar cu et-ul si j-ul nu stiam. Oricum multumesc pt raspuns...:) raman la 18...nu prea vreau sa schimb articulatii etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.... mea culpa atunci... nu am stiut ca e trecuta in cartea CC-ului. Este extrem de rara oricum.

Eu nu le-am pus in Romania niciodata pe Passat CC. Pe toata lumea am sfatuit sa ramana la maxim 235/40/R18 pentru masina asta. Un set de Interlagos pe 18 inch sta la superlativ pe Passat CC!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat influenteaza o diferenta de ET de 1mm in viata reala ? Adica o janta mai "sub masina" cu 1mm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

O scobitoare e mai groasa de 1 mm !! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca ET-ul e cu 1mm mai mare decat originalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu influenteaza in niciun fel. Chiar si producatorii pun jante cu latimi si ET-uri diferite pe aceeasi masina!! Nu mai zic si de latimi diferite la anvelope...

 

Chiar si jantele pe aceeasi dimensiune recomandate de prodiucator pt vara si pt iarna difera intre ele. Cele de iarna sunt de obicei mai inguste decat cele de vara si au ET mai mare (stau mai la interior).... din ratiuni de formare de geatza la aripi, pt a pune lantzuri care sa nu atinga jantele, pt a nu le zgaria in zapada/gheatza, etc, etc

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planuiesc sa-mi schimb jantele si am gasit un set de Borbet TS, care imi plac, doar ca singura dimensiune pe care am gasit-o disponibila este cu latime 8.5J (17", ET 30).

Ce parere aveti, merg pe Leon?

Anvelopele sunt 225/45R17, oare vor fi putin stretch pe janta 8.5J? Acum le am pe jante 8J si arata ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trutan Darius

Eu am 215 45 17 pe 8,5j, este o idee tras, nu foarte tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merg. Eu am avut 8J ET 33 si nu am avut nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 215 45 17 pe 8,5j, este o idee tras, nu foarte tare.

Ai vreo poza? :)

 

Da, merg. Eu am avut 8J ET 33 si nu am avut nicio problema.

8J am si eu acum, dar 8.5J inseamna ~1.2cm in plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut o proba cu ele, sa vad cum stau.

Ce parere aveti, intra sau nu?

Pozele sunt ordinea:
Janta de iarna, ET 35, 7J latime
Janta Borbet, ET 30, 8.5J latime

Borbet_TS_test_01.jpg

Borbet_TS_test_05.jpg

Borbet_TS_test_02.jpg

Borbet_TS_test_03.jpg

Borbet_TS_test_07.jpg

Borbet_TS_test_06.jpg



Borbet_TS_test_04.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce vrei tu sa obtii, dar eu, daca as avea de ales, nu as merge pe o solutie din care sa ma aleg cu niste roti atat de iesite inafara.

 

Sau poate nu am interpretat eu corect pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult prea iesite. Pana si cele de iarna sunt putin cam prea in exterior.

In opinia mea daca se priveste de sus si se vede suprafata de rulare care depaseste aripa nu e ok.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina era ridicata pe cric in pozele. Rotile de iarna sunt muuuult inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la unii prin strainatate ca puneau sub janta probata o bucata de lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!