Jump to content

Accesorii New Leon, Altea, Altea XL, Toledo


vincentsv
 Share

Postare recomandată

La orice dealer Seat.Trebuie insa sa ai grija la culoare,sunt mai multe nuante de gri si pe langa aceasta masca iti mai trebuie inca 9 clame (de metal,culoare galbena) in numar de 9 buc. care au rolul de a fixa aceasta masca daca dvd-ul este de marime dubla(double DIN).Daca playerul dvd este de marime normala atunci iti mai trebuie si un sertaras.Masca mai este si de culoare neagra,comanzi culoare in functie de culoarea bordului masinii tale.Uite aici un exemplu,post#10 & #11: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=403860 Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alteacupra

    37

  • Cristi_fx

    31

  • mirceagsm

    29

  • TIBI_84

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

da ,este grila fagure din oferta de accesorii originale oferite si de dealerii de la noi.

a incercat cineva sa monteze pe leon protectie pentru etrieri? de genul asta

cica merg pusi daca exista cel putin 2 cm intre etrier si janta din aliaj si ca merg pe orice model de masina cu jante peste 15"

Sal,

stie cineva unde se gasesc aceste "caliper cover"? (am gasit doar site uri din SUA)

ms....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice dealer Seat.Trebuie insa sa ai grija la culoare,sunt mai multe nuante de gri si pe langa aceasta masca it mai trebuie inca 9 clame (de metal,culoare galbena) in numar de 9 buc. care au rolul de a fixa aceasta masca daca dvd-ul este de marime dubla(double DIN).Daca playerul dvd este de marime normala atunci iti mai trebuie si un sertaras.Masca mai este si de culoare neagra,comanzi culoare in functie de culoarea bordului masinii tale.Uite aici un exemplu,post#10 & #11: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=403860 Numai bine!
mersi de cele doua raspunsuri, am sa incerc zilele acestea la dilerul seat dar stii ce cod are aceasta masca ?
Sal,stie cineva unde se gasesc aceste "caliper cover"? (am gasit doar site uri din SUA)ms....
aceste produse le-am gasit foarte usor pe ebay, doar din USA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Altea si stiu pt. Altea si Toledo 5P codul dar cu siguranta dealerul stie codul pt. Leon.Mai pun o poza cu clamele ce ajuta la priderea mastii pt. HU neoriginal (doubel DIN).Daca nu ma insel se vand intr-un pachetel cu 10 buc. in el. post-5905-1205098160_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Asa repede iti pot spune ca trebuie sa dai mai inainte jos manerul de desfacut capota,dupa care trebuie dat laoparte "peretele" de plastic stanga.Nu e chiar asa de greu.Manerul de la capota il desfaci cu o surubelnita lata,tragand inspre fata masinii capacelul de siguranta afara,dupa care manerul il tragi inspre interiorul masinii,apoi ridici unpic pragul de plastic (de pe parte soferului) in sus ca sa ai un pic de joc dupa care desfaci "peretele" din stanga.Asta ar cam fi,mult succes!

PS. Merci de poza.

Inca ceva,la Altea mea era deja suportul asta de picior din fabricatie. :)

sal

ai o adresa de mess unde sa purtam un dialog despre cum monteaza footrest ul.

tu ai scris destul de bine dar mai sunt unele intrebari: cum se da peretele de plastic jos si daca gaura pt prindere este data sau tre sa o faci tu?

ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
sal

ai o adresa de mess unde sa purtam un dialog despre cum monteaza footrest ul.

tu ai scris destul de bine dar mai sunt unele intrebari: cum se da peretele de plastic jos si daca gaura pt prindere este data sau tre sa o faci tu?

ms mult

mi am montat footrestul si am urmarit descrierea ta,,,,,,,,era sa rup partea de plastic care ramane pe caroserie

noroc ca am un prieten la PBA si mi a explicat prin tel

am sa pun eu o descriere explicita si poze

mi ar placea sa fie mult mai "profesionist" acest forum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matlyxx2

Ma bucur ca ti-ai montat footrestul si nu ti-ai rupt nimica;eu personal nu am fost in tara in ultimele 2 saptamani si imi pare rau ca nu te-am putut ajuta cat despre calitatea acestui forum nu-ti ramane decat sa pui si tu umarul pt. a deveni unul mai "profesionist".

Nu am scris in nici un post sau DIY ca in cazul unei esuari raspunde (autorul sau forumul) pt. paguba adusa de voi propriilor masini dar poate pe viitor vom specifica si lucrul asta.Numai bine! :banghead:

PS: ID-ul meu de MESS. este: alteacupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matlyxx2Ma bucur ca ti-ai montat footrestul si nu ti-ai rupt nimica;eu personal nu am fost in tara in ultimele 2 saptamani si imi pare rau ca nu te-am putut ajuta cat despre calitatea acestui forum nu-ti ramane decat sa pui si tu umarul pt. a deveni unul mai "profesionist".Nu am scris in nici un post sau DIY ca in cazul unei esuari raspunde (autorul sau forumul) pt. paguba adusa de voi propriilor masini dar poate pe viitor vom specifica si lucrul asta.Numai bine! :banghead: PS: ID-ul meu de MESS. este: alteacupra

Hai sa montam footrestul:

1. tragem maneta de deschidere capota si prima data scoatem acea siguranta. ea se simte cu degetul si cu un varf de surubelnita se trage f usor. retineti doar ca siguranta e pe maneta si nu trebuie tras cu ceva mai ascutit de ce se vede sub (acolo e mecanismul care tine cablul de deskis capota)

2. dupa ce am tras siguranta maneta cade si apoi eliminam un fel se surub care prima data este acoperit de un capacel. acesta tine plasticul care vine sub maneta de deschis catota

3. dupa eliminarea acestui surub tragem de plastic prin miscari repetate. undeva la mijloc are o clema care iese usor prin tragerea plasticului

4. dupa eliminare plastic ramane sa decupam mocheta; in partea de jos (vezi in poza) am decupat o bucata mai mare pt a se aseza bine footrest ul; altfel ramane distanta intre el si mocheta in partea de jos

5. pozitionam bine footrest ul si il prindem cu un horsurub urmeaza operatia inversa de montare a componentelor doar ca e putin dificil de incalecat acel plastic mare peste buza footrest ului dar cu un varf de surubelnita merge; pozitionam ca si o pargie surubelnita si se incaleca unul pe altul

6. dupa ce terminati tot si puneti siguranta la manerul de deschis capota nu puteti decat sa va bucurati cu dezlipirea foliei de protectie de pe footrest

sper ca pozele sa va fie de un mare folos si poate cand mai montati ceva pe masina procedati tot asa (descriere si poze pe forum); e pacat sa aruncam banii la service

bafta

post-21663-1209901287_thumb.jpg

post-21663-1209901299_thumb.jpg

post-21663-1209901309_thumb.jpg

post-21663-1209901316_thumb.jpg

post-21663-1209901325_thumb.jpg

post-21663-1209901331_thumb.jpg

post-21663-1209901337_thumb.jpg

post-21663-1209901345_thumb.jpg

post-21663-1209901354_thumb.jpg

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

continuare cu poze la montarea footrest ului

post-21663-1209901855_thumb.jpg

post-21663-1209901860_thumb.jpg

post-21663-1209901864_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am mai montat,,,,becuri cu led la plafoniera

se vad mult mai bine doar ca atunci cand se opresc raman fff putin aprinse, ca un bec de veghe

sunt luate de la b_76_jaf

in ultima poza se vede diferenta cu un bec normal

post-21663-1209902169_thumb.jpg

post-21663-1209902202_thumb.jpg

post-21663-1209902210_thumb.jpg

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca nu am avut la reference acea dunga cromata in jurul mansonului de la schimbatorul de viteze am vrut sa o cumpar si nu exista decat cu toata maneta si am aflat cu uimire ca daca pun maneta normala (eu deja o aveam mai putin dunga cromata) e acelasi pret aproape cu cea de cupra

asa ca am ales o pe cea de cupra, desigur :icon_cool:

post-21663-1209902596_thumb.jpg

post-21663-1209902603_thumb.jpg

post-21663-1209902623_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ornamentele cromate ale ceasurilor de bord montate de mine intr o ora fata de 1,5 mil pret cerut de ALTO

:icon_thumright:

post-21663-1209912390_thumb.jpg

post-21663-1209912396_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat footrestul si maneta de schhimbator pt Cupra? Daca poti sa-mi dai si mie codurile ar fi super..

Arata bine schimbatorul de cupra, numai ca e marcat cu sase trepte :icon_thumright: Poate mai e cineva interesat cum se monteaza footrestul, ar trebui sa scrii un DIY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat footrestul si maneta de schhimbator pt Cupra? Daca poti sa-mi dai si mie codurile ar fi super..

Arata bine schimbatorul de cupra, numai ca e marcat cu sase trepte :) Poate mai e cineva interesat cum se monteaza footrestul, ar trebui sa scrii un DIY.

pai footrest ul e cel de cupra si costa 53 ron iar schimbatorul de cupra e 220 ron si 80 ron schimbatul la ALTO.

probabi; reuseam sa il schimb eu dar mi a fost frica sa nu rup ceva.

eu la reference nu aveam acea dunga cromata din jurul burdufului de la schimbatorul de viteze si de cumparat nu se gaseste ci doar cu toata maneta iar la pret nu cred ca e diferenta fata de maneta clasica dar efectul este f spectaculos-se vede super mai ales ca am si volanul imbracat in piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Zorro Classic

Exista footrest standard pt. Altea XL? Desi ma asteptam sa aiba montat in echiparea standard, masina mea nu are acest accesoriu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Footrestul de Altea XL este acelasi cu cel de la Leon 1p/Altea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

N-am inteles, footrestul este luat de la Alto? Sau se gaseste si in alte parti (magazin, net)?

Multumesc, matrixu!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Footrestul ce la montat matlyxx2 l-a cumparat separat dar daca te referi la un footrest standard (negru de plastic,nr. de comanda:1K1 864 777 B 9B9) acesta nu se mai monteaza direct din fabrica la nici o echipare de vreo 2 ani incoace la nici un model Seat insa se poate si acesta cumpara de la orice dealer Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Multumesc, alteacupra! La dealer nu prea am chef sa ajung curand, deci incerc prin Volksman.

Sau poate are cineva drum pe la un dealer Seat zilele astea? As ramane profund indatorat...

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu trebuie sa trec dar de abia sambata sa imi cumpar stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Multumesc! Dar sunt plecat in weekend si nu prea pot sa ajung alta data in localiatea de unde esti (doar daca lucrezi cumva in Bucuresti...).

Nu ma grabesc asa de tare, deci as putea astepta pana saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu trebuie sa trec dar de abia sambata sa imi cumpar stergatoare.

sal

sa ne spui si noua ce pret au stergatoarele si de ce le schimbi?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele sunt cam 170 RON ( pe codurile date de elanul)

In alta ordine de idei, mi-au sosit pragurile interioare si exterioare si covorasele de velur. De abia astept sa le montez duminica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele sunt cam 170 RON ( pe codurile date de elanul)

In alta ordine de idei, mi-au sosit pragurile interioare si exterioare si covorasele de velur. De abia astept sa le montez duminica.

ms matrixu ca m ai anuntat si pe mine pentru acele praguri

:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am vrut sa iau cotiera de leon si e 9 mil

credeam ca e mai ieftina

pretul e acelasi la orice dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!