Jump to content

Accesorii New Leon, Altea, Altea XL, Toledo


vincentsv
 Share

Postare recomandată

Da, probabil la inceput, in primii ani, masina venea ceva mai dotata. Intrebare: bec in torpedou aveti? Stiu ca la un moment dat nu era, masina mea a venit cu lumina in torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 449
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alteacupra

    37

  • Cristi_fx

    31

  • mirceagsm

    29

  • TIBI_84

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Altea mea, Stylance(an fab. 2004, model an 2005) a venit fara desi cred ca o lampa in torpedou este , cateodata, poate mai importanta decat fotrestul de plastic dar si mai scumpa; din fericire pt. noi cei care nu avem 2 maini stangi le putem pe amandoua ulterior avea, adica singuri monta cu ajutorul acestui forum. :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, orice este posibil, doar ca unii sunt mai indemanatici decat altii. Deocamdata nu vad sa-mi mai lipseasca ceva, scaune incalzite mi-as fi dorit, dar sunt greu de adaugat dupa, nu prea gasesc unitate de climatronic cu comanda pentru scaune incalzite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bec in torpedo eu nu am avut,in schimb mi-am pus.

Am luat un intrerupator de matiz si o bagheta cu leduri.Cost 20lei.Lumineaza de vreo 3ani.

Daca nu ma insel este un tutorial aici,daca nu ai sigur pe un alt forum(detalii in pm daca ai nevoie,ca sa nu fie considerata reclama)

S-au tras fire de la casetofon(si asta l-am schimbat,pt ca nu aveam mp3 si acumulasem cam multe CDuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bec, ziceam doar ca stiu ca la un moment dat Leonul venea fara bec in torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre rusinea lor,DA.

Cum nu vine nici cu lumini pe/sub usi.Dar o rezolv si p-asta :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bec in torpedou am, dar pt tempomat ON/OFF nu.. Ce sa mai zici, cost reduction (0.01 euro 1 led) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu becul de tempomat n-am inteles-o nici eu....

Pentru footrest (care costa 30 ron) dar manopera/timpul de montat in fabrica poate fi mai mare l-am inteles.

Foot rest pot monta usor, dar becul respectiv nu o sa vreau sa umblu in IC ever....

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate led-ul pt. cruise control NU se poate pune pe ceasurile de bord cu display mic.. Circuitele electronice pt. ledul respectiv nu sunt pe placa de baza (nu au fost realizate din fabrica). Chiar daca se adauga ledul ulterior, nu o sa functioneze. Cel putin asta am observat eu la toate ceasurile de bord cu display mic pe care le-am desfacut, e posibil ca primele generatii (Altea 2004 si Leon 2006) sa aiba martorul activ.

In schimb, martorul pt. cruise control functioneaza pe ceasurile cu maxidot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la mine functioneaza ledul pentru cruise control. Asa o fi si la modelele similare, Golf si Octavia cu computer de bord mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la VW si Skoda ledul functioneaza, chiar daca au display mic.

Doar la Seat s-au zgarcit la un led plus ceva conexiuni pe placa de baza a ceasurilor.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci se mira mai marii de la VW ca Seatul se vinde cel mai prost din tot concernul, pai daca ei l-au sapat sistematic cu asemenea nimicuri care totusi fac diferenta, exe. noul Leon: VW Golf 7 si noul Audi A3 au frana de mana electrica Seatul Leon nu! De ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca Seatul nu are voie sa fie mai frumos, sa aiba materiale de o calitate macar egala cu Skoda, nu mai zic de VW sau Audi, nu are voie sa aiba ultimele dotari, dar marca Seat trebuie neaparat sa fie profitabila ca altfel se vinde sau dispare. Eu refuz sa cred ca e vina muncitorilor din fabrica ca marca asta nu e profitabila de ceva ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au muncitorii, designerii sau femeile de servici si portarii nimic de vina, "Pestele de la cap se impute".

Scuze de offtopic dar nu ma pot si nici nu vreau sa ma abtin de la o asemenea remarca, cine are ochi sa citeasca! Lucrurile astea trebuie spuse pur si simplu in fata celor care carmuiesc( a se citi doar a 2- jumatate a cuvantului) concernul VAG. Un lucru e sigur: eu personal nu am sa ma las impins intro directie de catre cei de la VW; mai bine renunt la cele 4 marci decat sa-mi iau Golf sau A3 pt. ca are display de 10" si nu de 7" ca in Leon sau Exeo, doar ca exemplu. Ca urmare a 2-a masina din casa noastra, a sotiei, nu mai este o masina VAG.

PS: Adevaratii soferi SEAT stiu exact despre ce vorbesc.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: Sa nu uitam ca Leonul totusi are faruri cu led, Golful are doar xenon.

On topic: Pana la urma stiu ca se pot lua pedale din aluminiu cu coduri de Skoda la un pret mult mai mic si sa se potriveasca perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente mai sunt,leon 1p a avut faruri adaptive pe cand pe octavia2 si pe golf 5 (parca) nu au fost.Starchaser poate spune exact ;) .

Sincer chiar nu m-a deranjat absenta acelui led,mie unul imi place sa nu vad prea multi martori luminosi in bord :blah: . Stiu cand functioneaza,ca doar eu il comut.Daca aveam Alzheimer, poate-mi era util :))

Lipsa luminilor pe usi sau in torpedo mi se pare chiar o tampenie.Totusi tin de siguranta si de utilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca discutia o ia pe drumul asta, sunt multe chestii care lipsesc seatului, chesti care au fost "impartite" fratilor mai mari.

Fara ca enumerarea sa fie limitativa, includ:

- sistem de sunet (VW are / avea Dynaudio, Skoda are / avea Skoda Sound system),

- navigatie (din 2009, RNS 510 nu se mai pune pe Seat, a fost inlocuit cu RNS 310),

- camera de mers inapoi (asta e legata direct de lipsa navigatiei),

- footrest, lumina in terpedou (desi astea s-au pus la un moment dat, insa au fost scoase),

- guri de ventilatie pt. locurile din spate in consola centrala (la seat exista niste tuburi in podea, sub scaune, foarte inestetice)

- scaune cu reglaj electric (VW / parca si Skoda au)

- plus multe altele (lumini in usi, martori in bord - cum au spus colegii mai sus).

Pana la urma , VAG se joaca pe bani cu brandul Seat, e liber sa faca ce vrea... Singura modalitate sa-i pui cu botul pe labe e sa nu mai cumpere nimeni.. Ceea ce nu cred ca se va intampla

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Poftim lumini in usi :blah:

Se pot lega la plafoniera,insa e multicel de demontat.

post-8822-0-64523000-1354779742_thumb.jp

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, dar nu fac nimic din ce nu e OEM, n-am nevoie de batai de cap mai tarziu. La ibiza era simplu de demontat fata de usa, la Leon deocamdata nu ma bag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile pe fata usii sunt pt a fi vazut,eu am vrut sa bata in jos.

Ce batai de cap sa ai ulterior?

Multe lucruri erau mai simple la modelele anterioare...asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Poftim lumini in usi :blah:

Se pot lega la plafoniera,insa e multicel de demontat.

post-8822-0-64523000-1354779742_thumb.jp

Ai facut poze cu montajul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am, din pacate erau prea multe de pozat,plus ca unele repere mici nu le puteam poza.Ma gandisem la un DIY.

In mare pot sa-ti spun daca vrei sa-ti faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca postez unde trebuie insa tot accesorii se numesc: a sosit iarna, in magazine majoritatea lanturilor antiderapante sunt de 12mm desi cele de la Rud de pe site pentru Altea XL sunt de 9 mm. Nu sunt prea mari lanturile de 12 mm incat sa atinga ceva pe la masina? Voi de care folositi? Este vorba de roti 205/55/16. Multumesc si m-as bucura daca mi-ar raspunde cei ce le-au folosit ca inca sunt in dilema de care sa cumpar si cam a sosit sezonul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 9mm, Michelin 2MX (Nr. 9) adica pt. marimea noastra de 205/55/R16. Nu cred ca e vreo problema cu lanturi de 12mm, nu vor freca vreo aripa sau sa faca ceva la pneuri sunt doar 3mm mai mult. Totusi intereseaza-te si tu pe la altii care au asemenea lanturi de 12 cum stau pe roata.

PS: Eu le am de vreo 6-7 ani si nu le-am folosit pana acum, nu a fost nevoie dar le-am montat odata de proba ca sa stiu cum trebuie sa le pun cand va fi nevoie si este loc destul intre roata si aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!