Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

mda, toata lumea spune firul taiat si gata,ete ca nu este gata,am dat de problema,releul are 85.86.78 30,eta ca 30 este mort,am bagat releul prin niste papuci intermediari

adica firul de la releul 452 si un plus de pe releul vechi,si comanda,asa ca este copilul in brate si nu pot sa exemplific dar revin mai tarziu.

deci nu este de ajuns doar firul taiat si gata si legat ,mai trebuie schimbat la releu ordinea,asa ca cine vrea sa ma contrazica s-o faca ca fac si o poza

 

eu am montat si pe Passat, pe Golf 4, pe Skode..etc.... si nu numai unul. Pana acum nu am fost nevoit sa modific nimic altceva la releul claxonului...decat firul de la modul, plus alocarea firelor in mufa spirei

 

nu zic ca nu e posibil.... poate e o exceptie la tine.... dar pe diagrame nu apare asa ceva.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

S-ar potrivi acest satelit de ford, pe cochilia de la volan de golf 4?

post-24088-0-19387600-1430849162_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, nu are nicio treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,am citit tot topicul de 2 ori si nu am inteles ce trebuie sa fac sa imi fac active comenzile pe volan.Daca are cineva rabdare sa explice pe larg, sunt profund recunoscator.

Am montat un volan multifunctional pe un g4 din 2004, cu tempomat. M-am pierdut in atatea scheme electrice, mai am nevoie sa achizitionez ceva?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, releul care preia semnalele de la volan si le trimite catre radio si catre ecu si soclul acestuia si sa faci legaturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am citit tot topicul de 2 ori si nu am inteles ce trebuie sa fac sa imi fac active comenzile pe volan.Daca are cineva rabdare sa explice pe larg, sunt profund recunoscator.

Am montat un volan multifunctional pe un g4 din 2004, cu tempomat. M-am pierdut in atatea scheme electrice, mai am nevoie sa achizitionez ceva?

 

Multumesc

 

dani - modulul de comanda (asa zis releu)  451 sau 452 - asta scrie pe el, in functie de ce unitate radio comanzi tu - trebuie sa stim si asta, deoarece unele lucreaza pe Remote, altele pe Can.

 

dupa ce vedem ce trebuie sa achizitionezi, trebuie sa ai ceva cunostinte legate de electrica, deoarece nu este chiar simplu sa faci acest retrofit - se face, dar ai destul de munca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un casetofon aftermarket. Cunostinte am,dar nu asa dezvoltate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai after market, nu il poti comanda din volanul multifunctional, decat daca o sa iti cumperi o interfata dedicata, care sa faca legatura intre modulul volanului OEM si unitatea AM - aceasta costa aprox 300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar claxonul su cruise control-ul, cum il fac sa mearga?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acestea vor merge - trebuie sa faci cablajul si modificarile aferente si se rezolva - montaj modul comanda, etc - daca ai radio aftermarket, cumperi modul comanda cu 452.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, deci pentru claxon si cc, nu imi trebuie releul 452. imi lasi in privat un pret, daca apelez la serviciile tale,Florin?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru comenzi de volan multifunctional - iti trebuie modulul, cablat, montaj...

 

petru restul detaliilor, ai PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, astazi am incercat si eu sa montez acest releu 452 pt a functiona claxonu, dar am ajuns la un punct in care m-am blocat si anume....am vazut 3 relee 53 pe fiecare rand, firul maro/albastru din mufa spirei nu stiu unde se duce. Intebarea mea e urmatoarea.... tai firul maro/albastru din mufa spire si partea cu mufa o duc la pinul 9,iar partea cealalta la siguranta 5?
Multumesc

Modificat de Dani101
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul de la claxon se duce in releu comanda volan si de acolo pleca comanda in 53 - releu claxon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor. la un mfd si bora an 99/00, trebuie releu 451 sau 452? multumesc.

Modificat de big_marian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am procedat exact cum se specifica in post. Firul maro/albastru la releu si la siguranta 5. Surpriza sa aprins eroare la airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori ai legat gresit,ori ai pus contactul cu airbag-ul scos. Vezi ce eroare ai.

LE Daca nu te descurci , mai bine apelezi la colegi care stiu cum sa faca. E posibil sa iesi mai bine...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce putem sa face sa nu mai intre noroi sub aparatorile din plastic fata am gasit foare foarte mult noroi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura are asta cu montarea volanului multifunctional? Ai gresit topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Trebuia sa iei maneta fara butoanele de set si res, alea la ai pe volan.

Salutare, am si eu o problema nerezolvata la cruise. Pe masina fara cruise s-a montat maneta cu on/off res si set. Totul mergea. Am pus volan multifunctional si l-am legat pe aceasta maneta. Merge tot mai putin butonul de cancel. Pe diagnoza il citesc daca il apas, ca si pe celelalte. Am pus maneta simpla cu on/off. Tot nu merge. Este posibil ca masina sa nu stie sa proceseze aceasta comanda de cancel? Cand am montat volanul multifunctional am tras firele: T18/4 la pin 5 maneta, T18/8 la pin 3 maneta, T18/14 la pin 4 si 7 maneta, T18/16 la pin 2 maneta. Ma puteti cumva ajuta cu o solutie? Masina este un golf 4 2001

Modificat de vlad.andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta nu are treaba.

 

este posibil ca modulul de comanda sa fie de vina - am intalnit si eu problema asta, la un singur retrofit - tot la un Golf 4.

 

nu are importanta ce maneta ai... merge cu amandoua.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc F l o r i n, revin cu info dupa ce verific cu alt releu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat releul (tot 452) si nu merge nici cu releul nou. este posibil sa fie o problema din ecu?

Modificat de vlad.andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!