Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

Este cineva care și-a montat volan multifuncțional,cu toate că mașina nu era dotată din fabrică?

Este posibilă o astfel de operațiune și cam ce ar implica aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai teoretic daca ne gandim cred se poate. Dar presupun ca trebuie trase cateva fire din volan la radio-cas si probabil este nevoie si de vreun modul. Nu ai gasit pe alte forum-uri mai multe explicatii ? :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci rost de o schema electrica. de pe volkswagen.msk.ru.

Am inteles ca trebuie sa faci rost de volan + airbag din cate am inteles. Si costa cam mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. E posibil...ideea e sa ai volanul multifunctional, airbag-ul potrivit.

Fata de cel normal vei mai avea cateva fire, care se potrivesc merfect cu sptele casetofonului, mavigartiei...sau ce ai tu.

Restul este simplu...merge repede....in max 30 min e schimbat volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care si-a montat volan multifunctional,cu toate ca masina nu era dotata din fabrica?

Este posibila o astfel de operatiune si cam ce ar implica aceasta?

Ai tu volan multifuncional?

Eu am din fabrica si vreu sa il schimb? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e misto.

te deranjeaza pe volan ?

cam cat te tin bateriile?

unde ai pus receptorul pentru ir ?

nu ai prin manual la ce tipuri de unitati se potriveste? eu as fi interesat daca se poate pune pe VW RNS MCD - e unitatea cu navigatie cu ecran monocrom

Modificat de CosminSideras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu deranjeaza absolut deloc.

unitatea IR este pusa pe bord in spatele volanului - sub ceasuri - cu firul ascuns.

bateriile nu le-am schimbat de asta-vara si o folosesc zilnic, destul de des.

cred ca functioneaza cu toate unitatile blaupunkt care au optiunea de adaugare RC - zic eu marea majoritate.

nu stiu daca functioneaza cu ce vrei tu dar poti trimite un email la Blaupunkt sa-i intrebi.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Administrator
Incearca sa faci rost de o schema electrica. de pe volkswagen.msk.ru.

Am inteles ca trebuie sa faci rost de volan + airbag din cate am inteles. Si costa cam mult!

Nu sunt necesare si modificari la calculatorul masinii? De ce intreb chestia asta? Stiu ca atunci cand se schimba airbag-ul, se schimba si calculatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,

Intrebarea mea este daca se pot monta butoane multifunctionale pe volan.

De exemplu eu am volan cu 3 spite si as vrea sa stiu daca se pot monta butoane pentru controlul volumului de la cd player.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cd playerul butoane pentru volan le poti monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am casetofon + cdplayer original si din fabrica volanul nu a venit cu butoane in volan.

Sa inteleg ca se poate schimba cdplayer-ul cu unul care are niste butoane ce pot fi montate pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai discutat problema volanului multifunctional cu ceva vreme in urma, dar eu intrebam depre cel OEM si a oferit un coleg pe topic-ul asta o solutie aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wns, mersi de raspuns. continui discutia pe firul acela

am impresia ca functia de cautare a forumului nu functioneaza chiar cum trebuie. pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ne ajuta un moderator si lipeste cele doua topic-uri. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai si tempomat, acesta probabil trebuie inlocuit. Ca la masinile cu comenzi pe volan, accelerezi de pe + de pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Poate ne ajuta un moderator si lipeste cele doua topic-uri. ;)

Done!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RedFigher, paia o sti de la mine. Nu neaparat daca are tempomat pe masina trebuie sa schimbe si maneta. Are un tovaras pe un A6, i-a schimbat volanul cu unul cu comenzi. Are tempomat normal, adica accelereaza dupa maneta, dar butoanele de pe volan, cele de tempomat, sunt nefunctionale. E cam mare investitia ca sa schimbi maneta. O maneta cu tempomat pentru comenzi volan este vreo 560 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

La renault megane, sunt comenzi pe volan la unele variante, dar una din probleme o reprezinta fiabilitatea sistemul de transmitere a comenzilor, adica fire si contacte pe rotorul volanului se strica.

La pasat sunt in volan, dar se mai intimpla sa le incurci cind mergi in oras si tragi de volan.

La BMW din proiectare amplasamentul radiocasetofon auto este ca la golf 4, astfel incit atingi usor cu degetele chiar daca tii mina pe schimbatorul de viteze.Evident ca sunt modele cu butoane in volan.

Parerea mea ca la golf 4 nu merita investitia fiindca este singurul model din gama golf care are amplasat radiocasetofonul amplasat linga schimbatorul de viteze si e atit de simplu.

Personal nu am vazut la un golf 4 butoane de radio in volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata. :offtopic:

post-14575-1210164277_thumb.jpg

post-14575-1210164303_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mentionez ca e OEM, foarte util zic eu, de aceea am preferat sa nu schimb cass-ul masini si sa montez o magazie de CD-uri

post-13656-1210256240_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care doresc sa faca un update la masina, codul volanului este 1J0 419 091 DG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eXtenZy tu ce volan ai pe masina ?

Airbag-ul vine direct cu acel capac ce are si butoanele pe el ? Nu se desfac unul de celalalt (airbag-ul de capac) ?

Sa inteleg ca nu se poate folosi airbag-ul de la un volan cu patru spite si caruia sa-i schimbi doar capacul ce vine peste airbag ?

Poate o sa vi se para banale intrebarile mele, dar chair nu stiu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!