Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

da, multumesc de corectare, le-am scris invers... deh, dimineata....- oricum, informatiile le-am mai postat de mai multe ori pana acum, daca ne uitam un pic in spate, gasim tot ce ne trebuie.

 

atentie la unitatile care lucreaza numai prin intermediul tmc box... sau nu.

 

atentie si la ceasurile de pe masina.... in functie de variantele de can gateway, unele o sa lucreze mai bine, altele nu... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 100% immo2 cu minidot.

unitatea este MFD fara DSP (cu k line, vazuta prin diagnoza, insa banuiesc ca toate is asa) - si la astea merg comenzile pe remote, nu? Ca oricum nu am conectat la ea decat mufele mari DIN si mufa xcarlinkului - nu si cea cu pini mici si multi.

 

masina de pe care as lua kitul de volan are Gamma

 

dar cel mai simplu e sa vad ce nr are releul si gata :D

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie.... vezi seria la MFD... sa vedem daca e pe remote sau pe can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca se poate citi cu vagcom, nu? Postez deseara si vedem :)

 

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

eu am legat dupa schema asta si totu l a iesit,

mai putin treaba cu claxonul ca nu stiu unde sa duc firul de la pinul 9,

l-am dus la releu dar degeaba,nu functioneaza:(((

traducerile le-am facut cu google,vedeti ca este  limba olandeza ca sa stiti ce dictionar sa cautati.

poate ma ajutati va rog cu firul de la pinul 9,ca sa nu calc un animal ceva fara claxon.

 

ms ms anticipat

post-113178-0-64543500-1416281223_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinul nr.9 de la modul , il legi la releu claxon, in locul firului maro/albastru (parca asa e la G4, daca imi aduc bine aminte...) - iar la Passat este maro/galben

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge,am pus firul de la pinul 9 la releu dar degeba nu face nimic,pe acel fir vine o tensiune +12 v,dar daca apas claxonul dispare tensiunea,dar de tipat ,,cucu....:)))

 


mai sus am inteles ca se leaga firul 9 la pinul 3 de la spira ,ala in doua culori,asa de face?asta este tot?sau este o schema ceva?,va rog ajutati-ma ca omor un caine ceva pe strada:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 1/71  - se taie firul si se leaga cel de la modul, pin 9

 

mufa de la spira - ai modificat pinii ?

 

 

ti-am atasat schema

volan comenzi.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,nu am modificat nici-un pin la mufa de la spirala am cinci pini:

2 sunt de la airbag -nu am treaba cu ei,

urmatori 2 pini sunt de la claxon

si al 5-lea fir este  cel digital de la comenzi

 

ce fir trebuia sa modific si cum :))) ceata totala

schema aia daca o intelegeam eram tare:))))


am inteles ca pinul noua de la modulul 452 se pune la mufa de la releu claxon,dar faza este ca mai trebuie ceva undeva,ca nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no... era bine sa stii sa o citesti, avand in vedere ca iti cam trebuie, la o astfel de modificare.

 

in spira, la pin-ul 3 - daca imi aduc bine aminte, iti vine alimentare +12v la volanul cu comenzi, din siguranta nr.5

in pin 2 vine masa

pin 1 - il duci la pin 18 modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Firul de masa ramane, masa, firul de claxon , se taie inainte de releu si se duce alimentarea din sig spre spira. Partea ramasa de fir (dispre releu) se leaga la pin 9 modul.


 

Mad_kat, tu ai nevoie de 452, pt ca acesta da semnal pe remote. 451 e pe can, pt RCD200 sau Delta6.

 

 Din HU din generatia 6 , doar Delta 6 stie comenzi pe volan (prin CAN bineinteles).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca RCD200 nu stie de afisare pe maxidot, nu si de comenzi pe volan. Mea culpa :D.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Firul de masa ramane, masa, firul de claxon , se taie inainte de releu si se duce alimentarea din sig spre spira. Partea ramasa de fir (dispre releu) se leaga la pin 9 modul. 

 

 

 

Multumesc pentru confirmare......  :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, o intrebare,

daca comenzile pe pilot functioneaza  pe volan,poate sa fie ceva gresit si sa nu functioneze comenzile din partea dreapta a volanului,cele de la  player ????

am incercat sa pun o interfata ieri si degeaba, nimic :)) ori interfata era de renault si de aceea nu mergea?, stiu ca in general astea sunt compatibile, ma refer ca merg amble pe semnal digital si ambele pe un fir ,dar comenzile mele nu mergeau:))), vand volan cu totul:)))) pile comenzi modul:))


apropo stie careva dintre voi pe cineva care monteaza esp in constanta?si cam la ce pret?

 

ms ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica pinul 5? da dar degeaba,no chance:)  cred ca interfata trebuie sa fie dedicata masinii.

zic si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pioneer avic F900BT  , FAZA ESTE CA AM BAGAT AZI FIRUL DE LA CLAXON ,SI FIRUL PE CARE L-AM TAIAT DE LA CLAXON L-AM BAGAT LA PLUS DE CONTACT, SI IN MOMENTUL IN CARE APAS CLAXONUL SE AUDE RELEUL CUM CUPLEAZA DAR NU TIPA CLAXONUL, STIE CINEVA MAI TREBUIE SA FAC vreo SCHIMBARE LA CABLURI CEVA?

 

balarie maxima este faza cu claxonul......stie cineva sa explice motamo ce anume sa mai fac?

Modificat de ct14ytr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am modificat si pinii,degeaba,claxonez se aude decat releul dar claxon "yok"  :))

mai trebuie sa modific ceva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, toata lumea spune firul taiat si gata,ete ca nu este gata,am dat de problema,releul are 85.86.78 30,eta ca 30 este mort,am bagat releul prin niste papuci intermediari

adica firul de la releul 452 si un plus de pe releul vechi,si comanda,asa ca este copilul in brate si nu pot sa exemplific dar revin mai tarziu.

deci nu este de ajuns doar firul taiat si gata si legat ,mai trebuie schimbat la releu ordinea,asa ca cine vrea sa ma contrazica s-o faca ca fac si o poza:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai avut alt volan::))), eu am montat volanul cu comenzi,stanga pilot si dereapta comenzi player,si a trebui sa modific ,cu releul in patru pini si soclul de rigoare nu mergea,decat facea clic clic si atat

in rest am verificat si am vazut ca releul nu scotea, pe partea pin 30 nu avea nimic ,dar cu volanul normal,mergea claxonul,si in principiu am schimbat ordinea pinilor, SI ACUM MERGE:pp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!