Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

ai aici toate schemele si tot ce ai de facut.

care computerul masinii ??

de la releu se trag firele pana in mufa intermediara, pentru tempomat - ti-l confectionezi.

Delta 6 imi pare ca este pe can, daca imi aduc bine aminte.... daca e asa, nu il poti face sa afiseze la tine fara instalare TMC si tot asa, pt comenzi - si aici intervine o alta problema, avand in vedere faptul ca Golf 4 are un can versiune mai veche si posibil sa nu faca treaba.

Tot asa, cand ai un singur post si aceasta este de a solicita ajutor.... e decent sa asculti/citesti parerile colegilor...... eu asa cred.

1 hour ago, robertoozee said:

ptr raspunsuri de la cei care au faxut ,nu pareri!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Florin. Am citit toate parerile din acest topic inainte sa scriu! Nu am gasit asemenea descriere adica sa trec direct de pe o masina care nu a avut tempomat direct la tempomat functionabil de la comenzi volan! Am studiat schemele de aici dar nimic concret! Chiar cu a face functional  claxonul sant mai multe pareri!  Masina neavand tempomat initial trebuie sa ajung la calculatorul masinii sa scot o mufa neagra in care sa introduc 4 fire.(asta la partea de tempomat!) Am MCD (Delta 6) momentan dar daca zici ca e complicat cu asta il voi inlocui cu un MFD1. Nu mi-ai spus nimic despre acele 3 fire in plus iesind dintro mufa din dreptul manetei tempomat de pe apira airbag (fata de ce am  acum). Deci daca e amabil sa-mi explice cineva simplu astept si ii multumesc! (am uitat toate piesele pe care le am sant oem nu aliexpress etc etc. Simplu la mine inseamna : firul rosu il legi la pinul x firul verde la releu y samd! Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. tempomat - din modul, spre mufa maneta pilot duci numai alimentarea - t10/6 si negru/alb - t10/4+t10/7 (sper sa imi aduc bine aminte culorile) - dupa aceea, se pleaca catre modul - pin 4 si catre mufa intermediara.

Din modul, pentru tempomat mai duci alte 3 fire. de la 8, 16 si 16

Pin 9 este claxonul - nu ai ce variante sa ai aici..... tai firul care vine acum de la claxon in releu si conectezi la el firul de la modul, pin 9.

atentie si la MFD1 - sunt unele care merg pe remote - un singur fir - asta iti trebuie tie... si altele care merg pe can cu TMC - asta nu.

In rest, cam greu sa stea cineva sa iti faca tie o schema simplificata.... din lipsa de timp. Gasesti in schimb pe Google, cate vrei.

cu mare placere, iti pot atasa o diagrama cu legaturile volanului multifunctional, daca te descurci cu ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumes mult Florin Adica in total sase fire din modul catre tempomat??? Mufa intermediara ar fi? Modulul inseamna cel cu 451 resp 452? . "mai duci alte trei fire  de la 8,16 si 16??? Adica doua de la 16? Unde sa  le duc!?? Vezi despre asta vorbeam ca explicatie simpla. Astept diagrama daca te rog. Poate ne va ajuta totusi. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegul robertoozee, te rog frumos sa folosesti un "ton" mai prietenesc si-ti sugerez inainte de a intreba sa studiezi ariile bine de tot. Ca ai intrebat nu e nici o problema insa "tonul" pare a fi agresiv cu multe semne din astea "!!!!!".
Aici e o comunitate in care oamenii isi iau din timpul liber sa ajute pe altii, nu e un loc unde se cere imperativ, la fel, rabdarea este ceruta pentru ca nimeni nu sta toata ziua pe forum sa raspunda la intrebari, nu este call center aici.

Multumesc de intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, robertoozee said:

Vezi despre asta vorbeam ca explicatie simpla

eu stiu ce vrei, ca nu sunt retardat........- dar nu uita, nu avem atata timp... de aia ti-am zis - daca vrei sa iti faci singur - ok - te ajutam cu mare placere, dar nu iti putem face noi toate temele. Munceste si tu ! cauta, etc..si vei rezolva.

In diagrama ai tot ce iti trebuie.

Nu te pricepi sa o studiezi ? inseamna ca te bagi in ceva care te depasteste.... decat sa te chinui si sa strici si altele, mai bine cauti pe cineva in zona ta care te poate ajuta - si in aprox 3 ore, ai totul functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am montat pe o skoda si toata treaba a durat fix 2 ore.

firul care duce acum la spira pentru claxon se scoate din mufa si se intoarce catre releu.

la sopira se duce in fir de alimentare dupa contact si in fir de comunicatie cu releul.

in releu se duc in fir de alimentare dupa contact, unul de dinainte de contact si unul de la iluminarea interioara.

releul se mai leaga la masa, la mufa de diagnoza pe linia K si la cele mai noi la firele de can de la ceasuri sau modululm de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la can nu merge la Golf 4, nu stiu ceasurile/versiunea de can e prea veche.

ideea este ca robert nu vrea asa - ii trebuie sa ii spui direct de la ce pin, unde il duce, la ce pin, ce culoarea are firul.

daca ii pui si tempomat, montat/demontat ansamblu stergatoare, etc  - depasesti 2 ore. Daca are tempomat, 2 ore sunt de ajuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pus si tempomat, masina nu avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Imi puteyi spune va rog daca in loc de 452(montat de mine) pun 451 mai merge sau trebuie sa mai modific fire?

Ma refer la alte fire in afara de cele 2 pt can?

Sa fiu mai explicit am 452(analog) si am schimbat playerul original cu un pioneer 2din si as vrea sa.i leg si comenzile. Masina(crysler 300c) de pe care am luat playerul avea si un modul adaptor pt comenzile pe volan UNICANPLUS  si ma gandeam sa pun 451 sa pot folosi acest adaptor.

Asta

Screenshot_20181107-234745_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce player vrei sa montezi ?

nu va lucra pe can gateway, la Golf 4 - am scris mai sus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un pioneer. Pai ma gandeam sa leg fire de can doar comenzile volan=》modul 451=》adaptor unican=》pioneer

Fara sa merg si la ceasuri

Sau dupa aia nu o sa mai mearga pilotul si claxonul?

Am vazut pe youtube pe cineva lucrand cu el pe masa, si nu am vazut nici un ceas de bord pe acolo.

Sau daca este nevoie iau si ceasurile de pe passat(sunt maxidot) si le pun la mine, doar ca tre sa caut sa modific si eproom de la modul confort ca e de anglia si o sa arate usile invers.

Sau daca sunt doritori il expediez.

Modificat de eu_markhu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu lucreaza Golf 4 cu modulul can de comenzi. Tot asa ma indoiesc de compatibilitatea acelui modul cu modulul 451

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci astept connects2 , astăzi îl trimite din anglia. Merci Florine de ajutor. Vezi ca ai un pm de la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am cumpărat de la falcon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi cer scuze de la inceput daca raspunsul la intrebarea urmatoare a fost deja dat, si eu l-am sarit.

Am schimbat casetofonul initial de pe Passat B5.5 cu o navigatie cu Android, care poate primi comenzile de la volan pe un singur fir (ceva de genul rezistentei, in functie de valoarea rezistentei, determina butonul apasat). Problema e ca fostul radio primea comenzile cumva digital, nu analogic. Am inteles ca exista interfete (care costa mai mult decat navigatia mea) capabile sa faca aceasta treaba. Intrebarea este: se poate cumva si fara aeste interfete? Pot cumva capta semnalul de la volan, inainte de a ajunge la releul 452 (sau 451), si duce direct la navigatie ? sau e si ala tot digital ?

Masina are din fabrica si tempomat si comenzi radio pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, vezi ce modul ai tu. Daca aibpe can, trebuie unul analogic, inlocuit, modificat cablajul si vazut daca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am tot cautat, citit si in acest topic. Lucrurile au avansat cu timpul..Am montat un volan de passat cc si as vrea sa ii fac si comenzile funcționale..A reusit cineva sa faca asta? Cu navigație can sau ceva de genul? Am văzut si metoda telecomanda wireless dar as vrea altceva.

Comenzile audio volum, din stanga. Restul greu

Modificat de Daniel43
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, se face. Terrabyt iti poate confectiona un modul dedicat, care va functiona cu volanul nou.

Am facut T5 multivan cu volan de Golf 7 si tempomat functional de pe volan, Golf4/Bora cu volan de Golf 7R, Audi A3 2009..cu volan de A4 B9 2020, passat b6 cu vopan de b8R...si temp functional de pe volan....deci, se pot face

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 4 din 2000 ALH, am un Sony dsx dar pot lua altceva daca trebuie. Nu pot sa dau mesaj. Cum pot sa iau legătura?

Modificat de Daniel43
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chin din ce am citit pe aici ... 

Playerele noi acum vin cu o mufa w/r pentru comenzi audio, zic de cele aftermarket 1din mp3 playere, nu cele cu android desi au si ele ... Am vazut la mufa w/r este jack mic ... la acea intrare se poate lipi un potentiometru de 50 kohm de exemplu cu 3 pini si lipit pe un fir ce are - . + si masa, lipit firul pe un jack stereo si sa se poata actiona doar partea de volum, fara schimbarea melodiilor etc ... pe player pioneer ce stie si bluetooth dar ce telecomenzi am gasit ... au pretul cat playerul in sine :)) ... MVH-S320BT ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pt pioneer ai aici valorile. Dupa modelul asta mi-am facut si eu un modul.

pioneer_wired_remote.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!