Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

Airbagul are "decupajele" acelea pentru butoane. Butoanele apartin de volan :) Nu cred ca s epotriveste airbagul de pe volan in 4 spite, normal pe cel cu comenzi :)

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca schimbarea volanului costa o gramada de bani.

cred ca montarea unei telecomenzi pe volan ar fi o solutie mai buna.

Am vazut modelul de telecomanda pentru casetofoane blaupunct . Pare o solutie rezonabila.

Aveti idee cine e producatorul casetofoanelor gamma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@WNS: Am volan normal in 4 spite. Capacul vine direct pe airbag, iar airbag-ul de la volanul normal difera fata de cel multifunctional pentru ca are decupajele pentru butoane (care sunt montate pe volan), o alta diferenta intre cele doua airbag-uri este faptul ca carligele care prind airbag-ul de volan sunt deplasate cam cu 1-2 cm, ceea ce face imposibila folosirea volanului multifunctional (care e din piele) cu butoanele demontate ca inlocuitor la volanul normal.

@Adi Roiban: Sunt 4 producatori de Gamma : Blaupunkt, Siemens, Sony si Grundig. Probabil ca ar merge , asta daca telecomanda trimite mesajele la care se asteapta radioul. Este aici un topic cu telecomanda respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

Volanul multifunctional este disponibil si in 3 si in 4 spite? Eu de exemplu am in 3 spite si ma gandeam ca daca este disponibil asa as putea muta airbagul. Nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Gata am inteles, multumesc. :huh: Nu am vazut niciodata unul desfacut.

Vitezomanul din pacate in trei spite nu au existat volane multifunctionale, numai cele in patru. Vorbesc aici de cele OEM, cum au postat mai sus colegii, care sa comande instalatia audio si tempomatul.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitezomanul

Ehh, e ok. Nu renunt la volanul in 3 spite pentru 4 butoane in plus. Iar daca stau sa ma gandesc bine nici nu prea as avea nevoie de asa ceva. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa va faceti o idee mai buna a cum arata volanele fara airbag am atasat doua poze cu ele :

ab2d1os5.th.jpg4cc51wd4.th.jpg

Se vede ca distanta dintre arcurile in care intra carligele de la airbag este diferita intre cele doua volane.

Mai sunt doritori la modificarea asta? Sau trece la cosul "faina, dar prea scumpa" :) ?

Pentru mine acum singurul inconvenient este procurarea airbag-ului caci volanul il am, iar restul pieselor se gasesc usor pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am renuntat de mult la idea de a schimba volanul si incerc sa caut o telecomanda faina pe care sa o atasez volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

dupa un an "redeschid" aceasta discutie, poate s-au mai ieftinit solutiile de a monta volanul multifuntional...si as vrea sa stiu daca in afara de volan multifunctional + airbag (pt el) + spirala din spatele volanului (daca masina nu are ESP) + casetofonul / CD player-ul OEM mai este de nevoie de ceva ?! ceva componenta intermediara intre volan si CD-Player care sa decodeze click-urile? sau asta face direct head-unitul?

alte variante de a monta comenzi pe volan pe un Golf 4 s-au mai incercat? poate chiar si avand alt model de volan (golf 5, 6, altele) ... excluzand butoanele acelea oribile care se prind de volan

Modificat de DjHojd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie controller-ul, care arata ca un releu dublu. Nu mai stiu cat costa asta, dar era in jur de 20 de euro pe ebay.

Nu m-am interesat niciodata de compatibilitatea comenzilor de pe generatiile mai noi de masini pe masinile noastre, poate merge, poate nu. Ce stiu cu siguranta ca trebuie ceva componenta aftermarket pentru a decoda semnalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Voi cauta acel controller si voi reveni cu detalii.

Eu am in plan sa montez pe masina mea (Golf 4) comenzi pe volan (nu stiu inca daca volan de Golf 4 sau 5) + un mp3 aftermarket (Alpine) care are modul de comenzi pe volan, voi reveni cu informatii (daca gasesc) despre acest "proiect"

Modificat de DjHojd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

DjHojd este pe forum un coleg cu un Golf 4, care a montat volan cu comenzi de Golf 5, dar nu gasesc topicul din aria "Masina mea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi Marius, voi cauta si eu si daca tot voi reusi poi posta aici pasii pentru ca momentan acest topic nu iti spune decat ca se poate monta...nu si cum :lol: si bineinteles se discuta despre montarea unui volan tot de G4, poate reusesc sa strang informatii despre montarea unui volan de G5

am aflat codul acelui controller de care zicea eXtenZy, codul lui este 1J0907487 si sunt mai multe variante 1J0907487 A, 1J0907487 C din cate am inteles A ul suporta comenzi audio si C ul suporta SI comenzi telefon....ceva de genu

Modificat de DjHojd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cel cu A nu se mai produce din 2005 si e inlocuit cu C ,dar ,cam scumpa chestia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
am aflat codul acelui controller de care zicea eXtenZy, codul lui este 1J0907487 si sunt mai multe variante 1J0907487 A, 1J0907487 C din cate am inteles A ul suporta comenzi audio si C ul suporta SI comenzi telefon....ceva de genu

DjHojd daca e vorba de volanul multifunctional de Golf 4 & Passat B5, are comenzi pentru sistemul audio si tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este topicul al lui Edy care a reusit sa isi monteze volan de Golf 5 GTI cu comenzi, dar din cate mi-a spus este foarte multa electronica:

http://vwforum.ro/index.php?showto...13888&st=80 . Oricum dupa parerea mea parca tot mai frumos arata un volan multifunctional de G4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aare cineva idee unde as putea gasi un volan de bora/golf 4 in trei spite, imbracat in piele perforata? Am o bora din 09/2005 si are volanul in tri spite dar nu e in piele si as vrea sa-l schimb. Ce costuri si ce riscuri implica aceasta treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine sa zicem ca volanul il gasesc pana la urma dar ce riscuri si modificari implica schimbarea lui? Se va potrivi, vor corespunde mufele de la airbag? Caut pe cineva care a facut aceasta modificare deja si poate sa imi explice mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai citit topicul acesta? Gasesti raspunsuri la intrebarile tale in posturile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare! puteti sa-mi spuneti si mie ce cheie se foloseste pentru demontarea volanului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles de care trebuie dar nu este pe marimi ? ma intereseaza si marimea...

gata m-am uitat mai atent la poza postata de colegul aerofan si acum am inteles. multumesc

m-am uitat mai atent la poza postata de colegul aerofan si am inteles despre ce este vorba.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am gasit un volan de seat ibiza fr 2006 si imi place mult dar nu stiu daca trebuie sa fac modificari la mufe, nici nu stiu daca ibiza are tempomat pe volan.

Daca stie cineva daca e posibil sa-l montez fara prea mare bataie de cap la electronica. nu stiu daca pe generatia de ibiza 2004-2008 s-a folosit electronica de pe generatia de golf 4 sau golf5 (ma refer la ani nu neaparat la model)

post-13656-0-58568600-1327865863_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!