Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

E85 il voi evita pe cat posibil, mi se pare obositor sistemul de 1 + 1/2 benzi, cum mi'l amintesc eu.

Am retinut si voi taia definitiv de pe lista Gheorgheni - Bicaz.

 

Re-vizualizand harta de mai sus, cu starea drumurilor, mi'a picat fisa ca Pojorata - Chiril e Transrarau, care stiu ca era in stare f buna cand l'am facut acum ceva ani, iar Chiril - Toplita - Gheorgheni - Bv e marcat tot ca drum f bun, deci asta ar fi varianta castigatoare din toate punctele de vedere

 

LE: intre timp s'a incarcat si poza din postarea lui wert, era in mare aceeasi dilema

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca n-am parcurs traseul, in week-endul 25-26 iunie este programat.

 

In ceea ce ma priveste timpul total pe drum este criteriul principal avand un pui de akita la bord, iar calitatea asfaltului este al doilea criteriu (21"), asa ca am ales sa urmez sfaturile colegilor si voi folosi ruta Vatra Dornei - Brosteni - Borsec - Toplita - Gheorghieni - Miercurea Ciuc - Sf. Gheorge - Brasov.

 

Revin cu feedback daca exista interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atenție la Rarau - Chiril... Nu e la fel ca Pojorâta la deal.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rarau - Chiril e abrupt, ingust, cu cateva serpentine si cu cateva curbe fara vizibilitate. Are o singura banda pentru ambele sensuri si cateva refugii pentru intersectia masinilor.

 

Poti face traseul Pojorata - Chiril si prin Pasul Mestecanis - Vatra Dornei daca nu te deranjeaza niste km in plus. Intre Pojorata si Vatra Dornei drumul e bun, iar intre Vatra Dornei si Chiril au fost recent lucrari. Dar nu pot confirma daca este asfalt nou in intregime.

 

Alta varianta e sa faci stanga in Frasin, spre Ostra - Pasul Tarnita - Brosteni, pe DJ 177A. Asfaltul e bun, cu o banda pentru fiecare sens si fara zone dificile, cum e pe coborarea de la Rarau spre Chiril. Astfel scurtezi si traseul (si ca distanta, dar si ca timp).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, wert said:

Inca n-am parcurs traseul, in week-endul 25-26 iunie este programat.

[...]

Revin cu feedback daca exista interes.

 

Pentru mine abia in iulie ar fi drumul acesta, deci m'ar ajuta feedback'ul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe unde a zis Excalade... Suceava Castelul de apa e national normal, asfalt ok... De acolo până la Bacău e85 ok, dai in ea la limita luării carnetului :), atenție la radare... Spre Onești și Brașov asfalt ok, national... 

Nu încercați prostii, mai ales cu roți mari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wert cauta asfalt ok, eu caut peisaje cat mai misto, cam indiferent de starea drumului (merg fara pasageri, iar masina nu e cea din semnatura, ca sa am interes prea mare in a o menaja)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 daca te intereseaza peisajele, atunci poti alege traseul prin Gura Humorului - Brosteni. Varianta prin Pojorata - Rarau - Chiril si varianta prin Mestecanis - Vatra Dornei ofera cele mai frumoase peisaje. Tot legat de peisaje, daca mergi pe la Rarau poti face o oprire in zona Cabanei Rarau si sa faci o drumetie de 5 minute pana la Pietrele Soimului (traseu foarte usor), unde o sa ai parte de un punct de belvedere foarte frumos.

 

@wert toate cele trei variante propuse de mine pentru portiunea Gura Humorului - Brosteni ofera asfalt bun, cu mentiunea ca nu sunt sigur daca nu cumva au mai ramas cateva mici portiuni fara asfalt nou intre Vatra Dornei si Chiril.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rrobert Multumesc pentru variante dar punctul meu de plecare este chiar Vatra Dornei (de acolo iau puiul de akita), deci nu vad rostul sa ma intorc spre Gura Humorului pentru ca apoi sa cobor spre Brosteni. Oricat mi-as dori sa fac transraraul nu e fezabil avand in vedere ca de fapt trebuie sa ajung pana in Breaza, Prahova in aceeasi zi iar puiul nu e obisnuit sa stea 7-8 ore in masina.

 

Am fost in urma cu doua saptamani pana la Vatra Dornei plecand de la Bucuresti pe E85 - Falticeni - Gura Humorului - Campulung (aceasta fiind varianta pe care o voi folosi la dus, cu plecare tot din Bucuresti), si doar intre Campulung si Vatra Dornei drumul a fost o idee mai rau decat E85-ul, dar nimic de speriat nici macar cu roti de 21". Daca intre Vatra Dornei si Chiril este la fel, e perfect aceptabil, mai ales ca nu se pune problema de batut recorduri.

Modificat de wert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre Chiril era drum betonat parcă... Nu e de speriat, mergi cu 60 80 liniștit... E mai prost decât înapoi spre gura Humorului... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci ar fi de preferat varianta Bistrita - Reghin - Tg. Mures - Sighisoara? E aproximativ aceeasi distanta, cu o penalizare de timp de ~30 min.

Exista evident si varianta sa ma intorc pe E85 - Buzau - Mizil - Ploiesti, dar sunt 150km si aprope o ora in plus fata prima varianta (Chiril - Borsec - Toplita - etc.)... Sau chiar varianta propusa de excalade, cu Bacau - Onesti - Oituz - Tg Secuiesc - Brasov...

 

Decisions, decisions...

Modificat de wert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, Moog said:

Spre Chiril era drum betonat parcă... Nu e de speriat, mergi cu 60 80 liniștit... E mai prost decât înapoi spre gura Humorului... 

Acum 1-2 luni era asfalt proaspat turnat pe acolo. Imi amintesc si eu ca prin 2015 era betonat.

 

Tot acum 1-2 luni am trecut si prin Ostra - Pasul Tarnita - Brosteni si era asfalt bun si trafic redus.

 

Prin 2015 am parcurs tot Transraraul (Pojorata - Rarau - Chiril) si era asfalt impecabil. Dar foarte ingust si abrupt intre Rarau si Chiril). Intre Pojorata si Rarau am fost ultima data la final de 2019, iar asfaltul era bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 6/9/2022 at 5:41 PM, andrei0241 said:

 

Pentru mine abia in iulie ar fi drumul acesta, deci m'ar ajuta feedback'ul!

 

Dupa cum am promis, revin cu feedback. Din pacate nu despre portiunea de drum Vatra Dornei - Brosteni - Borsec - Toplita pentru ca, in urma recomandarilor primite local, am decis sa revin spre Breaza pe varianta Vatra Dornei - Bistrita - Reghin - Targu-Mures - Sighisoara - Brasov. Un drum foarte bun si foarte frumos, destul de liber intr-o zi de sambata dupa-amiaza, exceptand, evident, Valea Prahovei, dar asta e deja noul normal...

 

Despre varianta Brosteni - Borsec, in Vatra Dornei mi s-a spus ca asfaltul este vechi si prin urmare sunt multe portiuni in reabilitare cu semafoarele de rigoare deci ar fi de evitat. N-am confirmat informatia din mai multe surse asa ca un graunte de sare este indicat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stiti cumva daca in zona Rasnov, Bran, Moieciu au terminat cu reabilitarea drumului? In zona sunt ceva probleme cu lucrari, semafoare, etc?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paraul Rece-Rasnov-Bran l-am parcurs in urma cu doua saptamani si nu erau lucrari sau semafoare. N-am mers pana la Moieciu insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e ok totul in zona, cel putin pana la Bran. In zona Cristian Rasnov e chiar o portiune de autostrada de vreo 6 7 km deschisa... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! 
 

Am de facut vineri dupamasa un drum de la Sibiu la Focsani. Waze da cea mai buna ruta pe Brasov, Sf Gheorghe, DN11(Paraul Reci), Targul Secuiesc - DN2D , Raul Putna, Lepsa, Tulnici, Matacina si tot inainte pana la Focsani pe acelasi DN2D. Daca e bun, planul e sa ma intorc pe acelasi drum. 

 

Stie cineva cum e traseul mentionat? 

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aproape totul ca in palma. Mergi fara griji, doar sa iti placa serpentinele si o banda pe sens.

Doar sa ai plinul facut si apa, ca intre Targu Secuiesc si Focsani, nu gasesti nicio benzinarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos, apreciez! Plec din SB cu plinul facut, si teoretic trebuie sa imi ajunga dus-intors. In cel mai rau caz, fac iar plinul cand plec din Focsani. 

Drumuri bune! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior
On 8/7/2022 at 5:39 PM, Luciosu said:

Doar sa ai plinul facut si apa, ca intre Targu Secuiesc si Focsani, nu gasesti nicio benzinarie

Ei nu ?!

Nu sunt benzinarii din lanturile mari, dar sunt benzinarii locale, no name-uri, atat la iesirea din Tulnici spre Barsesti cat si imediat dupa intrarea in Vidra dinspre Valea Sarii. Mai este una fix in Vidra, langa podul de peste Putna. Apoi, mai avem una undeva pe la mijlocul Bolotestiului si inca una intre Focsani si Bolotesti, undeva in camp, destul de frecventata, din ce am vazut. In cazul unei urgente, sunt bune si alea.

Mai adaug ca pe tot traseul Focsani - Targu Secuiesc exista si vreo patru statii GPL 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi. Eu nu ma uit decat la lanturile mari, n-am curaj sa pun benzina/motorina de la astea no name 😂

Revenind la intrebare: drumul este bun spre foarte bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic OT: Sa stii ca astea no name, tot de la rafinariile Rompetrol, Lukoil, Petrom aduc, ca nu au de unde din alta parte. S-au dus zilele alea cand gaseai de exemplu, motorina din aia pt nave, fara accize, sau mai stiu eu ce tot felul de gaselnite. Plus ca la cate controale sunt in ultima vreme, nu ai nicio sansa sa mai faci astfel de magarii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa continuu OT: stiu, si tocmai ca nu vreau sa ma trezesc cu motorina/benzina de Lukoil. 
Plus ca sunt controale la lanturile mari, la astea mici, se stiu toti cu toti, asa ca prefer sa nu ma risc.

Ca sa inchei OT, eu nu stau cu bani cash la mine, iar la astea mici, nu prea am vazut sa accepte plata cu cardul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, Luciosu a scris:

Revenind la intrebare: drumul este bun spre foarte bun

Asta e ce ma intereseaza cel mai mult ca resimt bine in Golf4 suspensia sport cu bucsele pline si jante pe 17. 

Mixt, de cand cu swap-ul la DSG fac undeva la aproape 800 km cu un plin. Strict pe exterior, ar trebui sa pot face mai mult, deci nu o sa stau cu frica in san ca raman fara motorina. :) Worst case scenario bag si eu 10 litri de la no-name pana ajung la una din lanturile mari. 

Merci baieti, drumuri bune!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Putina atentie la iesirea din Targu Secuiesc spre Tinoasa/Oituz. Pe o portiune destul de mare se lucreaza. Se fac cozi interminabile pe ambele sensuri. Se poate sta cu orele pe acolo. Depinde de ora la care ajungi si traficul din zona. Evident, poti sta si maximum zece minute la stopurile improvizate. Vineri dupa-amiaza e posibil sa prinzi aglomerat sensul Oituz-Targu Secuiesc, multi moldoveni trec prin pasul Oituz spre Brasov/Valea Prahovei.

Ca alternativa pentru bucatica respectiva de drum, iti recomand o ruta ocolitoare prin Ghelinta:

Targu Secuiesc - Catalina - Ghelinta - Hilib - Ojdula (de fapt drumul se intersescteaza cu DN2D undeva intre Tinoasa si Ojdula). Peste tot este asfalt bun, nu te uita pe StreetView pentru ca scanarea este din 2012. Intre Ghelinta si Ojdula este drum comunal, dar asfaltat si marcat.

Alegerea este a ta!

Sanatate si drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!