Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Cum a zis Exxcalade, e bun drumul. La întors după Motca sa fii atent la denivelări... 

Atenție la radare... Sunt un card... Pe timpul zilei cel puțin... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Maracineni se lucreaza la pod si sunt cozi de 5-30 min. Mai mult se sta pe sensul spre Bucuresti, mai ales in weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Imi puteti recomanda si mie o ruta buna si frumoasa de la Targu Jiu la Orsova, eventual prin Herculane?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut,
Trebuie sa ajung de la Onesti pana la Baile Tusnad si de la Targu Secuiesc se poate ajunge fie pe DN 11B prin Sanzieni - Casinu Nou - Cozmeni, fie pe DN 11C prin Turia - Bixad. Daca sunt colegi de forum care cunosc starea actuala a acestor drumuri ii rog sa-mi spuna pe unde e mai bine sa continui traseul de la Targu Secuiesc spre Tusnad.

Multumesc, cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe prima varianta era destul de ok drumul in primavara. De la Tg Secuiesc pana la limita jud Covasna era chiar mai mult decat decent, apoi dupa intrarea in Harghita mai erau ceva gropi, dar fiind si foarte liber drumul, se pot evita usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai documentat si am aflat ca prima varianta - DN 11B - este inchisa deoarece in doua locuri soseaua a fost degradata  din cauza viiturilor, se preconizeaza ca reparatiile vor fi gata la inceputul lui septembrie. Preluat de pe site-ul CNAIR:

'' In urma inundatiilor calea de rulare s-a surpat si nu se mai poate circula. Intre km 14+0.60  -  14+120 dr. 1/2 de cale este surpata si intre km 15+200 - 15+240 dr.3/4 de cale este surpata. Zona este semnalizata corespunzator. Termen orientativ de finalizare a lucrarilor este inceputul lunii sept. 2018.Ca ruta ocolitoare se recomanda  DN11B Tg. Secuiesc - DN11C Bixad (Cv)  - DN12 cozmeni (Hr) - DN11B  Catrusa (Cv) ".

Modificat de margarit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cineva care a fost anul acesta pe DJ705A? Sunt curios daca ultimii 20 de km spre Sarmisegetuza au fost asfaltati si daca sunt in stare buna sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost saptamana trecuta, e decent. Ultimii vreo 10 km sunt asfaltati mai proaspat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, 

cum se prezinta DN72A, targoviste-campulung?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Cineva care a fost prin vacanta anul asta sau de curand pe la lacul Sf. Ana imi poate spune si mie cum se prezinta portiunea de drum Dj113? Ma intereseaza de la intersectia cu E578. Am citit pe topic ca in urma cu cativa ani era bombardat si ulterior s-a mai peticit ceva. Dar acum?

111.thumb.JPG.0dd36e49085686f939fe1216c28572e9.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jorjel: E cam asa: tot ce inseamna DN Miercurea Ciuc - Sf. Gh este absolut impecabil. De la intersectia din Bixad catre Sf Ana ai vreo 2 km prin sat care sunt ok. Apoi ai drumul judetean care duce la Tg Secuiesc, din care trebuie sa parcurgi cam 5km absolut bombardati. Se circula efectiv pe camp, pe unde poti ocoli. E nasol rau - si o spun din perspectiva de mers cu 4x4 dedicat. Ai inca 2km de "asa si asa" si ajungi la intesectia in care faci stanga catre Lac. Acesti 5-6km au fost asfaltati relativ recent, sunt impecabili, pana la buza lacului.

Poti merge cu orice, dar fii pregatiti ca pe aia 5km bombardati sa mergi cu 1-a la ralanti. Sau, mai repede, functie de cat de mult te intereseaza masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos @75NOR

Renunt sa ma mai duc! Voi fi in drum spre Brasov pe acel traseu si ma gandeam sa fac o abatere sa vizitez lacul dar daca zici ca 5 km sunt bombardati ... cu alta ocazie dupa ce se va asfalta! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ce zici. Când am fost anul trecut în toamna nu erau probleme cu drumul ăla. Erau denivelări și câteva gropi. Drumul era peticit cu asfalt unde erau vechile gropi. Sus erau multe mașini scumpe cu jante mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman: am fost si eu iarna trecuta de 2 ori si era mult mai ok. Ce am scris mai sus sunt impresiile de la vizita din August

In continuare sunt atat la lac, cat si la Hotelul de 4 stele masini scumpe si cu roti mari. Tine de fiecare cum isi exploateaza fierul. Perceptia fiecaruia e diferita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci da, starea drumului era ok anul trecut in toamna, pentru ca au turnat asfalt cu roaba in gropi, si se putea merge fara probleme. Daca spui ca e jale anul asta atunci e de evitat.

 

Imi pare totusi impropriu sa nu se ocupe odata primaria si de bucata de drum pana la intersectie,  deoarece sunt multi oameni care vin la baile Tusnad, si multi care vin sa vada lacul.  Mie mi-a placut mult zona, si asa cum zici si tu, de la intersectia aia asfaltul este foarte bun si banuiesc ca a fost asfaltat de catre cei care administreaza lacul si turbaria de sus.

Pentru vizitatori, va recomand sa cititi si sa vizitati si turbaria Mohos este chiar sus pe dreapta cum ajung la cateva sute de m de drum. Despre ea vad ca nu zice nimeni nimic.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am fost in weekend in zona Tusnad, am mers cu masina pana la lacul Sf Ana.

drumul este peticit dar practicabil fara probleme. atat doar ca reduceti viteza si miscati mai mult de volan.

nu va speriati, merita peisajele mai ales toamna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: ai cumva vrei poza de la iesirea din Bixad pe drum ? Vrei sa spui ca nu mai sunt cratere si gropi pana la pamant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ma uit diseara pe camera daca mai are bucata aia de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi super daca mai ai! Sa-mi fac si eu o parerea daca o bag sau nu la offroad :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt cele mai strălucite imagini, am pozat ecranul laptop-ului. 

Sper sa va ajute, vedeti si coordonatele in stanga jos.

Pe google maps traseul nu este fotografiat. 

Eu spun ca se poate face fără probleme. 

IMG_20181008_204216-1152x864.jpg

IMG_20181008_210453-1152x864.jpg

IMG_20181008_204017-1152x864.jpg

IMG_20181008_204041-1152x864.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. 

Am vazut ca s-a discutat chiar mai sus despre acelasi subiect, doar ca pe mine ma intereseaza in special bucata de sosea dinspre Tg Secuiesc spre Lacul Sf Ana. Atasez o poza cu traseul pe care as vrea sa il fac. La inceputul lui august am fost si eu dinspre Bixad spre lac si era aproape impracticabil cu Leonul.

Ceva recomandari de vazut in apropierea traseului, respectiv starea drumurilor? Am inteles ca DN2D e frumos pt condus si ca toata zona e frumoasa in special toamna, dar in rest nu stiu nimic.

image.thumb.png.6a4500b7ac146d2167dfe4058153847d.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/26/2018 at 9:20 PM, florinrmn said:

Salut. 

Am vazut ca s-a discutat chiar mai sus despre acelasi subiect, doar ca pe mine ma intereseaza in special bucata de sosea dinspre Tg Secuiesc spre Lacul Sf Ana. Atasez o poza cu traseul pe care as vrea sa il fac. La inceputul lui august am fost si eu dinspre Bixad spre lac si era aproape impracticabil cu Leonul.

Ceva recomandari de vazut in apropierea traseului, respectiv starea drumurilor? Am inteles ca DN2D e frumos pt condus si ca toata zona e frumoasa in special toamna, dar in rest nu stiu nimic.

 

Salut,

Se pare ca doar tu si cu mine am remarcat starea in care era drumul intre Bixad si Sf Ana. Alti colegi ziceau ca e foarte bun. Nu mi-e clar daca s-a asfaltat. Eu am fost in Iulie.

Ce pot sa-ti spun este ca si intre Sf. Ana si Tg Secuiesc era exact la fel ca intre Bixad si intersectia cu Sf. Ana. Daca s-a asfaltat, s-a asfaltat pana la Tg Secuiesc probabil, dar, dupa cum spuneam, eu am fost in Iulie cand era distrus.

Tg. Secuiesc - Focsani e foarte misto, proaspat facut, e drivers road.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am fost chiar sambata trecuta, traseul a fost ok. Drumul de la Tg Secuiesc pana la Balvanyos este ok-ish, drum de beton. Dar de la intersectia spre lac pana la Bixad e nou nout asfaltul. Iar despre DN2D, foarte bine spus ca e drivers road + ca are o aderenta exceptionala asfaltul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!