Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

lasa ca au fost trecute destule masini furate peste granita si nu numai scumpe.. da aici e vb. sa nu corespunda o serie dintr-un motiv oarecare.( inlocuire bloc motor la un servise ce nu tine de reprezentanta sa spunem) si daca nu iese la noxe? in fine nu intru in polemici insa se intimpla destule la noi si pina capeti dreptatea ai de asteptat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va voi tine la curent cu ce se intampla ca sa vedeti cum merge treaba din partea unuia care nu a mai facut asta pana acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai ceva probleme maine imi dai un pm sau ceva ca il primesc pe telefon si te ajut cum pot.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun hai concret sa spun ce am patit eu la cumparare si vinzatorul era foarte amabil tot timpul ( cu adusul masinilor se ocupa) mi-a garantat ca taxa nu costa mai mult de 1050 e avind masina si filtru particule motor 1,9 an 2008 luna a 6 in acte.daca eram destept faceam o copie a cartii de identitate in alb si mergeam la finante sa vad exact calculatia. ei la ghiseu am platit fix 5250 roni deci in luna aprilie anul asta.eram un pic mai istet si nu asa increzator in amabilitatile lui care spunea la cite masini a inmatriculat stie exact taxa uite scuteam ceva, nu? eventual intrebam si eu pe aici luam motorul euro 5 an dupa 2009 si cam tot atit ajungeam la pretul final al masinii!!

cu filtre si ulei schimbate( arata servise peste 1600 km in bord), antigelul schimbat si curatata instalatia( era cam la culoare ca borsul nu limpede) si un set de cauciucuri noi de vara( ale masinii erau uzate peste 50% mai puteam merge inca 10 mii sau 15 fara probleme da am preferat noi fiind o oferta la metro....setul bujii schimbat ca dadea eroare pe teste si alte maruntisuri m-am dus in 11 mii e masina cu motor 1,9 an 2008 deci zic eu destul de mult...nu ca mi-ar parea rau acum sa nu am probleme la ea( senzori parcare fata spate, comenzi volan, scaune incalzite dublu climatronic etc...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa verifici pe autovit.ro la taxa de poluare inainte. Ei sunt destul de exacti. La masina ta apare 1150 euro adica aprox 5100 lei.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e de acum faptul e consumat problema mare e ca nu am reusit sa dau passatul b5 nici cu 4300 e si am schimbat la ala bratele si capetele de bara fata totul e nou la el inclusiv dvd si sistem audio cu condensator si subwofer, piata e tare jos chiar bataie de joc si pentru masini bune si intretinute.bun era sa astept sa dau masina veche si dupa vedeam de un b6....eventual mai asteptam un an ca si asa pierd foarte mult la aia veche....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Piata auto e horror pt cine vrea sa vanda o masina buna....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dr_dumi

daca ti-a spus ca trebuie sa-i trimiti numere de Germania inapoi inseamna ca acele numere nu sunt pentru masina respectiva ci le plimba de la una la alta ca sa vada clientii ca au nr de tzoll foarte lungi ca si timp.

In acest caz o sa-ti faca contract de Germania direct pe tine,ca si cum ai adus tu masina personal din Germania.Asta ca sa nu-ti mai trebuiasca fiscal de la el cand o bagi la impozit.

Daca-i trimiti numerele inapoi,ai grija ca la politie,la inmatriculare,o sa-ti ceara nr. de germania impreuna cu asigurarea.Daca nu le ai dai o declaratie ca le-ai "pierdut in circumstante necunoscute".Mai ai varianta sa declari ca masina a fost adusa pe platforma insa in acest caz o sa-ti ceara copie dupa certificatul de inmatriculare a platformei-si nu o sa ai ce arata.

Sigur masina nu are km reali.vreo 250.000 cam ar trebui sa aibe.Mergi neaparat si verifica masina la un service autorizat.Sigur nu te pricepi sa verifici cutia DSG si multe altele.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 220.000 km reali, am facut intre timp rost de istoric. In afara de ulei si consumabile nu prea vad ce as mai putea schimba la ea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta asa e numerele de germania le predai la ghiseu cind dai la politie dosarul complet deci aici e ceva in neregula..am spus asta mai sus! si masina mi se pare la un pret prea acceptabil si la acei km....nu costa insa sa faci o incercare si cu ocazia asta chiar daca nu o cumperi mai inveti cite ceva despre ce sa ceri si ce e frumos si bun..nu mergi ca inecatul ca mine la prima masina vazuta...

cu 11 mii e acum si cu mintea de acuma cit am mai citit si m-am documentat nu numai aici pe forum si in rest la unul altul.. as stii acum ce sa iau...

:lol: :lol:

deci mergi si vezi mai multe masini si nu te teme ca se da aia masini o sa fie da bani mai greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la numere negre de zoll la numere negre de romania am vrut sa trec si eu si nu am putut. Am luat numere rosii si in romania/bucuresti a durat in jur de 25 de zile inmatriculatul.

Tu ca sa platesti taxa de poluare ai de facut:

1. Rar-ul cu certificatul de conformitate care te duci la fisc.

2. Te duci la tine la primarie sa o iei in evidenta impozitului cu fiscalul radiat de la romanul care a adus-o din germania.

3. Cand te duci sa platesti taxa de mediu ai nevoie de copiile actelor traduse si legalizate (brief + factura) din germana in romana iar fiscul are dispozitie 5 zile sa te cheme sa lasi banii dupa ce ai depus actele.

4. Te duci platesti taxa de poluare si cu toate actele, de germania si romania, (taxa mediu platita, taxe de inmatriculare, numere, talon, si cele de la impozit) te duci sa iei numerele negre.

Astea imi amintesc eu din aventura din ianuarie/februarie cat am alergat eu.

Ps: daca romanul care a adus-o nu a inscris-o la plata impozitului, tre sa plateasca " o amenda", altfel teoretic nu poti.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de toate astea pt ca eu cand m-am intors in Romania in 2010 cu masina de afara, am dat 100 Euro la o firma si s-au ocupat ei de toate formalitatile astea.. Pare mai simplu asa sincer, mai ales ca le dau alora procura si se ocupa ei, eu la de munca nu pot sa plec. Poate si de aia nu prea am timp sa alerg sa ma uit dupa masini.. din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la noi sunt persoane care se ocupa de asta...200 ron costa.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la masina...omul are 4 de vanzare...doar 2 mai au nr dr zoll valabile....2 expirate din august si sept.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

post-2003-13494630268922_thumb.jpg

post-2003-13494630348119_thumb.jpg

post-2003-13494630418758_thumb.jpg

post-2003-13494630668504_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci foarte tare, yoyo :))

Ideea e ca m-a sunat cineva acum si a mai aparut o masina care si aia era pe lista de preferinte, asa ca maine in drum spre Oradea am sa ma opresc la Brasov sa o vad. Este tot din gama VAG insa nu tocmai VW. Este un A4 B8 din 2010 tot break pt ca asa am vrut, dotari asemanatoare passat-ului mai putin Webasto insa are in plus: Navigatie, functie start-stop (nu cred ca voi folosi functia asta vreodata in Bucuresti), faruri si stopuri pe led, scaune sport si in rest cam tot ce are si passatul atata tot ca este manuala (din ce am inteles cutia automata de pe Audi nu este la fel de buna ca DSG-ul de la VW, deci e bine ca e manuala). E drept ca este mai mica la dimensiuni masina si mai scumpa cu 2000 euro insa fiind interesat si de acest model am zis ca de ce nu sa o vad si pe asta. Din ce am inteles are numere rosii deja masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie cu noroc, nu te baga la cutia DSG iar! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un link si cu audi asta din brasov

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce aveti cu cutia dsg? :)

O fi ajuns la brasov deja....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mult mai costisitoare intretinerea ei si uneori te poate face sa renunti chiar la masina! Nu ai siguranta ca a fost exploatata/servisata corect si la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la passat are vreo garantie de exploatare/servisare? Eu zic ca nu, e ca o loterie. Al doilea plan al meu inainte de passat a fost a4. Acum nu regret nici un minut balena neagra, dar nici un a4 nu mi-ar fi displacut, mai mic cum e el.

Asteptam vesti de la el acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am plecat inca.. Se pare ca a4-ul este la Turda. Teoretic plec peste 2h audiul nu este pus pe net din pacate.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te hotarasti sa iei passatul din oradea sa iti notezi nr. Biroului de copiat acte care l-am scris mai sus ca nu vei mai gasi altul deschis la ora aia

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi

post-27731-13495068672875_thumb.jpg

post-27731-13495068778831_thumb.jpg

post-27731-13495068922922_thumb.jpg

post-27731-13495069025975_thumb.jpg

Cam ciudate pozele dar asta e deocamdata..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata rau dar pp ca sunt cu o masina asemanatoare. Nu cea in cauza

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dc? oricum nu pare sa aibe numere de ro. Nici eu nu stiu de ce a decupat asa, probabil o fi de background..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!