Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

plus altele sisteme de economisire a carburantului - start-stop, etc - si pentru a reduce noxele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiu e diferenta intre BlueMotion si BluTdi. Ele apar si separat in oferta.

BlueTDI e varianta cu mizeria aia de solutie in portbagaj (in locul rotii de rezerva) si un catalizator in plus, pentru reducerea noxelor, iar bluemotion e varianta cu suspensie mai joasa, aerodinamica putin modificata, etc, pentru reducerea consumului de combustibil.

Eu cel putin asa stiu, ca e diferenta, pentru ca gasisem o masina blueTDI si am cautat o gramada sa vad ce inseamna.

de pe wikipedia:

"All diesel engines feature BlueMotion Technology and Diesel Particulate Filter as standard. The BlueTDI engine is fitted with a Selective Catalytic Reduction system which makes it ready for Euro 6 standards."

BlueMotion

The BlueMotion brands represents the most fuel efficient model of its line and has the following.

Engine: Revised engine mapping, diesel particulate filters and oxidising catalytic converters help the fuel consumption and lower NOx levels. In the more modern incarnations there's also a start-stop system that halts and restarts the motor at brief stops.

Transmission: The last two gear ratios are longer than on standard TDI engine gearboxes.

Reduced rolling resistance: Low-resistance tires and better aerodynamics through lowered suspension, redesigned spoilers and additional enhancements underneath each car so the air is better channelled giving less drag which produces better fuel consumption.

BlueMotion Technology

Volkswagen offers BlueMotion Technology packages over the whole range and it can be configured with TSI and TDI engines. The package includes Stop-Start Technology, Change Gear Indicator and Regenerative Braking technology.

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.tocmai pt a mai evita inca un post de genul celui pus de tine am scris pretul mai sus dar se pare ca totusi nu ai citit bine pana la urma cele 2 pagini

2.unde sunt aceste doua pagini in care colegii trag de mine sa le spun dotarile si eu mai secretos din fire fac pe interesantul

3.am scris ca sunt dotarile standard si am enumerat cateva dintre ele, nu am scris nivelul de echipare pt ca nu stiu sigur si nu am vrut sa zic ceva de care nu sunt 100% sigur dar probabil ca linia de echipare este comfortline

4.am avut ceva de intrebat si asta am facut ...un coleg de forum m-a redirectionat civilizat spre un alt topic in timp ce tu faci pe justitiarul si oferi analize gratuite ale fiecarui post ce nu iti este pe plac

Modificat de roy22ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , are acel rezervor cu solutie ptr reducerea oxizilor de azot

citez :

Passat BlueTDI îndeplineşte cerinţele normei de poluare Euro 6, categoria N*, dovedind astfel că Volkswagen este o marcă atentă cu mediul, ţinând seama de ecologie la dezvoltarea propulsoarelor diesel.

Marca BlueTDI înseamnă reducerea oxizilor de azot (NOx) din emisii cu până la 90% faţă de motoarele diesel obişnuite.

Aceasta este posibil mulţumită catalizatorului special SCR, care tratează emisiile.

Cu ajutorul aditivului AdBlue, oxizii de azot sunt transformaţi în apă şi azot nepericulos.

Passat BlueTDI are la bază un propulsor Common-Rail de 103 kW (140 CP), cu turbină de supraalimentare cu gaze de emisie.

Motorul este disponibil pentru liniile de echipare Comfortline si Highline.

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte la moda chestia asta acum -cumparat la licitatie este noua expresie ce inlocuieste "a fost unui mos ce a tinut masina in garaj" .parerea mea este ca nu exista castane de genul asta dar daca vrem sa ne mintim singuri nu e nici o problema.fa o verificare dupa seria de sasiu daca ai posibilitate si te vei convinge singur de ce se aduce la noi in tara la preturi "super-beton" .nu exista riscul de care zici tu ca sa iti ei o masina second cu km dati inapoi fara sa iti dai seama ,exista doar posibilitatea sa fi ignorant si sa nu dai atentie la tot ce sa discutat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara a crea un flame dar sa stam stramb si sa gandim drept, ca batem atat apa in piua. Ce drumuri au esticii, ce ulite avem noi? Cum sunt exploatate masinile la ei, cum la noi?

Putem traduce simplu cat inseamna 200.000 km in est unde 70% a fost tempomat pe autostrada? Vreau sa facem doar un simplu exercitiu.

Al doilea ar fi, cum arata un filtru de aer in romania dupa 10.000 km sau aproximativ 10 luni si ne vom raspunde la toate insinuarile de teapa a samsarilor. Ca in orice tara libera, se vinde ce se cere. Se vor masini care sa aibi obometru cu index mic, astea sunt pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pur si simplu consider ca si posibil client ca am dreptul sa stiu ce imi cumpar.nu poti generaliza acum ca ei din cauza ca au drumuri bune asta inseamna ca automat ca o masina cu 200000 km este ca noua.trebuie sa vezi daca intervalele de service au fost respectate si plus ce busituri a avut masina.nu de putine ori am vazut jumatati de masina venind spre romania din tari straine.in 200000 de km se pot intampla multe

Modificat de roy22ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. dar multe exemple din experienta ne arata ca in 200000 km de afara, utilizata intr-un mod normal (nu barbar), de un om normal, apar mult mai putine probleme decat xxxx numar de km in romania, unde nu poti proteja masina cu adevarat decat "intr-un bol de sticla". normal ca exista si exceptii de masini lovite, facute praf apoi decupate si asamblate din 2-3 se face una.

este un exemplu aici pe forum cu un passat b6 negru pus la vanzare prima data sifonat tot cu numerele de inmatriculare la un pret, apoi apare boboc, si lucea de mama-mama, si culmea si nitel mai tanar cu niste mii de km in minus.

este o practica care e usor de descoperit.

personal, repet, personal, eu dau oricand o masina de 90.000 km rulati exclusiv in romania si servisata cine stie cum, unde, pe una cu 200.000 km rulata exclusiv in tari "mai europene", si servisata corect, unde nenea neamtu are asigurare si pt un bec, cheama pe cei de la dekra, adac, nu romanasul nostru care si in service de renume repara cu patentul si sarma cam orice.

am vazut multe masini rulate exclusiv in romania de noua, de la zero km, si nu prea mi-a placut. si daca dam vina pe proprietar si nu pe masina ca nu e "suficient de rezistenta", tot nu sunt pro masini chinuite in romania.

Numai bine, cat mai multi km fara incidente!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna , am citit tot acest topic de mi-a venit acru , acum am terminat ...

Vreau sa imi iau zilele astea ( vinde cineva in oradea ) un Passat 2.0 TDI 140 CP BMP 2007 ( nu stiu luna , doar azi l-am vazut ) Masina arata foarte bine exterior , interior de asemenea are dotari standard VW , ( inchidere centralizata , 4X geamuri electrice , clima tronic , incalzire in scaune cutie manuala 6+1 ) Kilometri masini de pe bord sunt 178.000 masina e in tara de 8-9 luni , proprietarul ar vinde masina cica " are nevoie de bani " . Nu am cumparat niciodata o masina , de unde ziceti sa incep sau cu ce sa incep ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai simplu ia seria de sasiu mergi cu ea la vw si vezi rezultatu...ca cineva sa iti poata da mai multe detalii aici pe forum are nevoie de mai multe informatii gen ce an este masina-aici vb de anul curat de fabricatie ,de unde este (tara strainatate) de cat timp este in tara .ce pret de achitzitie are nr propietari,ce date legate de istoric iti poate oferii actualul propietar plus alte chestii ...toate aceste raspunsuri odata ce le ai si puse cap la cap o sa te ajute sa iti formezi singur o parere legata de aceasta masina (asta daca nu esti un "mancator de galuste" :) ).oricum incerc sa te ajut cu cat mai multe sfaturi.personal cred adica eu sunt 100% sigur ca o masina din 2007 adusa de dincolo cu motor diesel de 2.0 nu prea sta in 2012 la 178000 de km atat timp cat media lor de km/an este undeva pe la minim 50000 si in mod normal 70000 km.nu crede in castane si o sa fie ok

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKP a facut probleme tuturor cu injectoarele

BMP nu a facut aceste probleme

totusi , unora ( inclusiv aici pe forum sunt cazuri ) , le-a facut probleme uriase, cu multe altele , probleme extrem de costisitoare

eu personal m-as feri de BMP vanduta "din lipsa de bani " , mai mult decat de BKP cu toate injectoarele schimbate recent pe circulara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e BKP,BMP??? Nu stiu ce inseamna sau ce e , eu am un passat b6 1.6 TDI BLUEMOTION 105 cp 2010 , la mine ce e ? ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste macar acest topic si te lamuresti de tot

s-a discutat destul pe teme de informare , trebuie doar citit

la tine e motor CR , cele doua de care intrebi sunt PD

oricum , ai masina , si ne intrebi pe noi ce motor ai ? uita-te in acte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKP , BMP, sunt coduri ale motoarelor, 1.6 tdi 105cp e CAYC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , m-am uitat pe acte si nu scrie nicaeri precum ca e bluemotio , oare nu e bluemotion sau nu se trece? stema pe porbagaj o are dar din ale pot sa pun si eu , are careva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scrie pe spate BlueMotion...sigur e...

Dar imposibil sa nu ai cartea masinii, si sa scrie BlueMotion, R36 pe ea

Si oricum cred ca toate motoarele de 2.0 110 Cai (CR) sunt Bluemotion..

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergem pe deductia de embleme e grav.

mai bine mergem pe anul modelului si capacitatea lui, decat acea emblema, blue sau R sau gti, care poate fi un fake.

exista indicatori clari pentru tipul motorului, se poate citi pe eticheta de la locul rotii de rezerva, sau din decodarea seriei de sasiu.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emblema din aia bluemotion mi-am pus si eu luata noua si originala asa pentru aspect pe haion..deci nu te lua dupa asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate citi pe eticheta de la locul rotii de rezerva, sau din decodarea seriei de sasiu.

confirm ca la roata de rezerva se poate vedea exact modelul masinii....mai exact "BlueMotion"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum asa , tu din Timisoara ai gasit doua masini tocmai in Constanta ?

ambele sunt de acolo si cel mai probabil au minim 100.000 km dati inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog ajuta-ma daca gasesti ceva.eu sincer nu prea ma pricep la masini.de aceea mai cer sfaturi si o sa mai postez si aici.orice sugestie si recomandare este bine venita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe cine gasesti pe forum in zona Oradea - Cluj care poate sa te ajute , eventual sa mearga cu tine sa iti alegi o masina

acolo se aduc cele mai ieftine masini de dincolo

ptr ce vrei tu , functie de dotari , trebuie doar sa te consolezi cu 150-200.000 km si sa ii faci o verificare completa la reprezentanta

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da spuneti-mi sincer...merita sa dau banii pe acest model? sunt pacatoase rau? costurile de intretinere nu mi se par exagerate...

am gasit un site interesant cu masini . http://www.autobihor.ro stiti ceva despre el?

Modificat de Slepy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!