Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

la bkp se schimba gratuit nu am dat un leu . cine nu intra in celebra circulara le poate reconditiona la pret decent . in topicul de cc e cineva care a fost cu problema respectiva la CR si i-au dat pret de reparatie 5000 euro .

mai am o masina cu CR ( opel ) si la cati bani am bagat in reparatii la motor mai luam una . injectoare , pompa inalte senzori si multe altele unele schimbate degeaba ca nu stiau ce are masina . Nici macar in Germania

asta e parerea mea si nu inseamna ca nu ar trebui sa cumpere lumea CR . sunt si avantaje si dezavantaje

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi parerea mea este ca nu mai exista vechea calitate de la b5 nici in privinta motoarelor.masinile sunt gindite sa mearga fara probleme majore un anumit numar de km si la caroserie un anumit numar de ani.cind o iei de noua chiar daca motorul e generatie noua ( cr) macar ai garantie daca iti pica ceva. insa la un sh riscul e mult mai mare mai ales ca piesele sunt mult mai scumpe si nu prea se gasesc la dezmembrari( exemplu este pretul la volant si ambreiaj motor cr ori pompa de inalta). tabla mie cel putin la b6 mi se pare mai proasta decit la b5.au facut economie si la becurile de la usi au doar varianta de virf asa ceva pe cind la b5 aveau toate pentru picioare cind deschideai portiera sa vezi asfaltul.... si exemplul poate continua si cu alte aspecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai compara merele - B5, cu perele.... B6.

In rest, legat de problemele CR-ului, se pare ca sunt exclusiv de la carburant. Cert e un singur lucru - daca e diagnosticata la timp problema, scapi doar cu inlocuirea pompei - pe SH sau chiar noua, se poate face rost si pana in 300 de euro.

La PD-urile echipate cu injectoare Siemens... se schimba gratis, daca te incadrezi in circulara... si pe masura ce trece timpul, tot mai mult nu se mai incadreaza.... atunci sa vezi bucurie, ca nu o sa mai ai curaj sa iesi cu ele, din localitate....

acum, rusinoase sunt ambele probleme..... dar nu va mai bucurati in speranta ca moare si capra vecinului.....

Legat de tabla... care e mai groasa, care mai subtire... eu zic ca aceasta comparatie nu e relevanta fata de nimic... ce e tanc, sa te intereseza grosimea blindajului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Florin si cum iti dai seama de problema? Ma refer in stadiu de inceput, de exemplu eu la mine la CBBB la ce trebuie sa fiu atent?

O zi buna!

Badea Gabriel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, singura varianta e sa desfaci si sa scoti filtrul de la motorina. Te uiti in vasul lui si urmaresti daca exista particule de metal, pe fundul vasului sau prin motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre masina aceasta: http://www.autovit.r...-C26303972.html ? *In anunt sunt cateva greseli: fabricatie aprilie 2008, achizitionata din Romania.Serie motor BXE , pretul mi se pare cam suspect (daca nu are probleme este un best deal)

intuitia imi zice ca a gresit la capacitatea motorului. BXE e cod de motor 1,9 nu 2,0. la ce configuratie are si "babeste", eu cred ca e 1,9.

bafta si mare grija. cascati bine ochii!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin putem sa introducem un magnet in vasul filtrului de motorina sa vedem daca culege ceva?(e doar o idee ,nu ma pricep la mecanica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt student in Uk si dupa o vaara luuunga am reusit sa imi strang si eu un capital relativ suficient incat sa imi pot cumpara un B6 (2005-2006) (de aici din uk) .. cu volanul pe partea gresita.

Intrebarile mele sunt:

-1.9 sau 2.0?

- poate fii schimbat cumva undeva volanul pe partea stanga? Daca da un pret aproximativ?

-CARE E TREABA CU TAXA AUTO?? E SUSPENDATA? TREBUIE PLATITA? DACA TREBUIE PLATITA CAT COSTA (APROXIMATIV)?

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin putem sa introducem un magnet in vasul filtrului de motorina sa vedem daca culege ceva?(e doar o idee ,nu ma pricep la mecanica)

off topic.......se poate introduce magnet in filtru pentru a culege si constata daca incepe sa produca pilitura, insa nu stiu daca se poate lasa acolo.....am auzit doar de varianta magnetului in rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pilitura nu e toata feroasa... pompa avand carcasa si lagarele de aluminiu, iar cama de otel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot off topic si sper sa fie ultimul...........nu cred ca pilitura neferoasa produce pagubele ulterioare, fiind foarte fina si cel mai probabil se opreste in filtru de motorina sau face tot circuitul, problema cea mai mare este pilitura feroasa care este mult mai mare si ea provoaca pagubele majore.

L.E. eu zic sa facem petitie........uitati aici:

http://www.aboutautomobile.com/Complaint/2011/Volkswagen/Golf/10445533

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=268609

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, da drumul la treaba.....

din pacate, nu am desfacut niciun injector de common rail, ca sa vad ce fel de pilitura are in el.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as da drumul, insa nu stiu de unde si cum sa incep.......poate ne ajuta cei in cunostinta de cauza ( IT guys sau care au mai facut asta ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au trecut cateva luni de la primul meu mesaj in acest topic , azi am achizitionat masina , nu este un b6 dar am ramas tot in grupul VAG si anume Audi B7 Sedan 1.9 TDI 2006.Saptamana urmatoare o sa-i fac un topic de prezentare.

Modificat de inspirion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sunt nou pe acest forum, dar discutiile le urmaresc de ceva vreme.

As dori parerea voastra de cunoscatori de vw passat b6, deoarece vreau sa achizitionez unul zilele/saptamanile astea.

Imi doresc sa fie fabricatie cel putin 2009, diesel, de 140 sau 170 cp, sa aiba cutie automata si, eventual, display cu navigatie mare, color, impreuna cu restul de optiuni (parbriz incalzit, scaune incalzite, senzori parcare, etc).

Am zis cel putin fabricatie 2009, deoarece am inteles ca generatia asta au motoarele cu tehnologia Common Rail, ceea ce inseamna (teoretic) mai putine probleme. Gresesc?

Mentionez ca bugetul meu este undeva pana in 10000 de euro.

Credeti ca gasesc o masina buna la banii astia? Am tot cautat pe diferite site-uri din Romania si am gasit cateva care s'ar incadra in conditiile de mai sus.

Ma ajutati, va rog, cu ceva sfaturi?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2009 curat, cu ce dotari vrei tu, nu are cum sa se incadreze in 10000 euro, decat daca are km mai multi ca trenul (in realitate, nu pe bord)...... sau probleme grave, accidente, etc

daca mai pui vreo 2000 de euro, posibil.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe afara este foarte posibil sa gaseasca ceva bunicel in bugetul asta, eu as exclude cutia automata, dar fiecare cu paidosul sau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca am voie sa dau link-uri (daca nu, rog moderatorii sa le stearga), dar iata ce am gasit:

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C26128090.html

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C26526900.html

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C26370447.html

Adevarul este ca ultimele doua mi se par si mie "trase de par"... mai ales in ceea ce priveste nr de km.

Si atunci, eu ce ar trebui sa fac? Sa consider ca toate aceste anunturi sunt "tzepe", sau sa caut o masina cu un pret cat mai mare, ca aia sigur e buna?

Repet: nu sunt cunoscator, tocmai de aceea am intrat aici sa apelez la sfaturile voastre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu este sa mergi la niste parcuri auto mai cunoscute unde iti ofera si o garantie la motor etc. daca iti iei asa sunt sanse mari sa iti iei teapa mai ales daca nu esti cunoscator. Eu zic ca la banii aia nu gaseti ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sugestii!

Probabil o sa dau o fuga pana la Oradea, sa vad masina din anunt.

Iar in ceea ce priveste parcurile auto, am inteles ca si pe acolo se fac "manarii", ca si la samsari.

Imi puteti spune niste parcuri de incredere (eventual, unele mai aproape de Ploiesti)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la al doilea anunt, usa dreapta spate imi pare revopsita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o intrebare (tot de necunoscator :icon_redface: ): de unde imi dau seama ce tip de motor e (BMP, BKV, CBAB etc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! O parere Despre 1.6 TDI BLUEMOTIO 105 CP 2010 , va multumesc !!!

B6 , am uitat sa specific

Conte... Te pot pune in legatura cu cineva care ofera si garantie la livrare , firma serioasa , mie mi-a acordat 2 ani garantie la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!