Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

am verificat cu ajutorul cu unei cunostiinte de la o repr vw aproximativ 100 de serii de la masini aduse de dincolo(nu exagerez deloc in privinta numarului) .o singura masina din toate a corespuns cu km spusi de catre vanzator adica masina avea aproxim 190000 km .restul e de groaza toate masinile in romania pana in 150000 km si la verificare apareau cu ultimele intrari in service undeva in jur de 230000-250000 km in germania ca si medie.deci pentru vanatorii de BEST-DEAL cascati bine ochii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum am avut 4 masini, toate de noi. La cate am invatat despre masini intre timp, as lua si SH, dar numai de la cunostinta sau prim proprietar (preferabil tot prin cunostinte). Asta vizavi de utilitatea intretinerii masinii si a dovedirii unui istoric clar. Eventual din Germania direct de la proprietar (am prieteni stabiliti acolo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roy22ro, imi cer scuze pentru indiscretie, dar sa stii ca nu suntem de la ANI, DNA, ANAF, si nu ne intereseaza de unde ai avut banii sa iti iei masina, ci doar cat a costat. oricum, punct in plus pentru perspicacitate: te-ai prins tu de ce vrem sa stim cat ai dat pe ea.

fiind un topic dedicat achizitionarii unui passat b6, cum ar fi daca toti care au scris aici ar fi descris masina si-atat. cand vine cineva sa citeasca si vrea sa-si faca o idee de km si echipare vs pret, sa-ti dea pm tie ca sa afle si el cat costa a ta?

dat fiind ca ai laudat-o ca are km reali, injectoare schimbate, pompa de motorina la fel, eram curios la ce pret ai achizitionat un BKP cu cele mai cunoscute probleme rezolvate deja, dar pe care altii probabil tot nu ar fi avut curaj sa-l cumpere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.ok..eu am considerat acest topic ca este strict legat de detaliile tehnice asa ca mea culpa :).surse de informare pt pretul unei astfel de masini sunt o gramada(gen siteuri vanzari masini unde in urma unei filtrari logice poti elimina 70% din masinile de bisnitari) nu trebuie sa imi dea mie pm ca nu eu fac preturile.eu doar zic pretul cat am dat eu pe masina nu si al pietei si pana la urma l-am facut public ca sa putem duce o discutie contructiva in continuare.orice am zice noi aici oricum romanul-cumparator va cauta tot timpul cea mai eftina masina cu cei mai putin km in bord si cu cele mai multe dotari..cati crezi ca vor verifica la sange un istoric al unei masini etc

2.Nu am laudat ca are km reali etc-am dat doar niste date tehnice pt colegii mai experimentati considerand ca in functie de ele pot veni cu niste raspunsuri concrete -astfel se face eliminarea gen " o sa iti pice injectoarele;o sa iti pice pompa de motorina".

Precum am scris mai sus am oscilat intre 3 marci recunoscute pe piata in dorinta de a avea o masina fiabila.(am avut si masini cu un renume mai prost la acest capitol gen fiat stilo,alfa 159) si incerc sa aflu daca am facut o alegere corecte

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos in primul rind, ma bucur sa mai vad oameni care isi cumpara o masina verificata asa cum trebuie si poate la pretul corect(evaluat). :) Pentru toate intrebarile dumneavoastra puteti consulta topicul urmator, cu siguranta veti gasi cel putin 12pag. cu raspunsuri la subiect -> http://vwforum.ro/topic/35570-ce-tip-de-probleme-aveti-doar-b6/

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Razvan

si pe langa mersi..recunosc ca am vazut si topicul acela dar dintr-o oarecare comoditate am evitat sa parcurg cele 127 de pagini pt a cauta strict ce mai intereseaza pe mine si am preferat sa pun o intrebare aici :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dati un search dupa ,,motor BKP'' sunt doar 12...

si aici sunt doar 146! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice client nu va da doi bani ca masina dvs are km reali si se va raporta tot timpul la pretul pietii adica cel facut de bisnitari unde in 99,99% din cazuri masina are 120000 km pe bord si 250000 km reali.

Nu te supara, dar nu toti suntem ignoranti in tara asta. Exista o categorie de cumparatori - se numesc avizati - care mai intai isi fac temele si abia apoi pleaca la cumparaturi.

Si mai exista seviciul de "trade-in" DOAR pentru masinile curate, cu istoric dovedit. Acest serviciu este o modalitate eleganta de a scapa de tiganeala, marlania si bagarea de seama, asociate cu orice fel de activitati de vanzare a unei masini in targ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut aceasta filtrare si nu vad sa fie foarte relevanta deoarece cauta orice expresie ce contine cuvantul motor in cele mai multe cazuri,dar intradevar sunt si cateva cazuri interesante strict legate de acest subiect.daca puteam cauta strict numai dupa BKP era mai bine :) dar nu este permis acest lucru

Mersi

75NOR..o greseala de exprimare la mine ..adevarat nu toti sunt ignoranti sunt si cumparatori avizati dar numarul lor este cu mult depasit de prima categorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am observat un mare nivel de plangeri legate de calitatea masinii comparativ cu rivalele(studiu facut pe forumurile in cauza)

motivul principal nu e calitatea acestei masinii ci numarul de masini existente - muuuult mai mare la Passat fata de oricare alta marca din vest

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am observat un mare nivel de plangeri legate de calitatea masinii comparativ cu rivalele(studiu facut pe forumurile in cauza)

motivul principal nu e calitatea acestei masinii ci numarul de masini existente - muuuult mai mare la Passat fata de oricare alta marca din vest

Aici am o alta parere: toti naivii care au pretentia ca la 8000 sa cumpere un Passat tipla, cu maxim 80-90 000km, vor ajunge sa constate dupa 2-3 luni ca masina lor "ca noua" are probleme. Apoi vin si toarna problemele pe diverse forumuri pe principiul "ce proaste e masinile astea" :)

Una e sa vorbim despre reparatii normale la 250 000km si alta este sa vorbim despre masinile cu 250 000km dar cu 90 000km pe bord....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate aici ,passatul este o masina care se preteaza foarte mult la bisnitareala se vinde destul de mult si ma gandesc ca nici un samsar nu e pus pe a face fapte bune "sa ia masini bune si scumpe si sa vanda cu un profit mai mic" si oricum cine isi ia masina din germania isi asuma faptul ca masina are km multi..trebuie sa fi naiv sa crezi ca neamtul isi ia masina mare diesel sa mearga 15000-20000 km pe an.totusi masina asta s-a nascut cu un nr mare de chestii "gresit" concepute (injectoare,pompa motorina,angrenaj pompa ulei etc) care in timp au fost remediate.totusi nu la multe masini auzi sa iti pice toate injectoarele pana in 100000 km reali si cazuri de astea au fost gramada.asta eram curios daca mai sunt si alte lucruri de acest gen pe care putem generaliza asa cum e clar ca la bkp pica injectoarele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit mesajul tau cu pretul...da spune mai bine ce dotari are si daca e adusa din germania sau cumparata de aici. km mi se par destui de putini pentru o masina rulata in germania dar daca tu zici ca ai facut verificarea in baza de date si nu cu cartea service e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e din tara..nu am zis niciodata ca e din germania.dotari normale inclazire scaune ,geamuri electrice jante 16 alia, dublu climatronic etc

am zis ca am verificat si f multe aduse din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din tara sunt sanse sa fie cu atitia km citi spui tu..da din germania nu o luai la pretul asta inclusiv si inmatricularea. deci ai facut o afacere buna zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e buna afacerea o sa vad in timp...din ce am vazut pe aici :)) sunt putin ingrijorat .precum am zis am mai avut masini cu renume prost la capitolul fiabilitate si speram sa scap de acest stres.vedem ce imi pregateste si mie fierul asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja se discuta aiurea....tot topicul b6 e plin de informatii de care ai tu nevoie.cred ca ti s-a raspuns deja mult prea mult pentru felul cum abordezi tu problema(atat de secretos de parca am fi de la fisc.acum nu ca ma intereseaza pretul pe care l-ai platit dar colegul te-a intrebat ce dotari are iar tu nici macar varianta de echipare n-ai putut s-o spui).dupa ce ca problema ta nu are un substrat exact(practic tu nu te plangi de vreo problema la masina,vrei doar sa stii cam ce ar putea pica) stau si citesc 2 pagini in care vad colegi de pe forum care trag de tine sa le spui ce dotari si cat ai dat pe masina.colegii te-au intrebat cat te-a costat pt ca aici e topic ACHIZITIONARE PASSAT B6 si nu probleme tehnice.despre asta se discuta aici,pret masina,dotari,km reali etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce insemana BlueMotio , ce rol are?? Am o oferta Vw passat B6 1.6 TDI Bluemotion 2010 105 CP 10500 euro , 90 mii km,dotari ; electric doar geamuri fata, optiune start stop,pilot automat,oglinzi electrice , clima si cam atat... merita? Ce parere aveti si sa ma lamureasca cineva ce e bluemotion , ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum redus de combustibil inseamna parca asa stiam eu..daca sunt reali km si masina e euro 5( deci taxa e mica) pretul e foarte ok. fa un tester si verifica km la reprezentanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandesc ca in doi ani cat de multi km poate face un neamtz ? Si + 2 ani garantie imi da la masina asta

E euro 5 dar o inmatriculeaza firma respectiva , eu oncumpar gata imatriculata cu toate taxele achitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in doi ani poate sa faca si 300 de mii. oricum sa fie clar ceva..nimeni mai ales neamtul nu vinde o masina dupa 2 ani la asa un pret daca nu are multi km sau nu a fost implicata intr-un accident si reparata dupa...deci verifica km la reprezentanta si fa un tester la ea..chiar daca are si 160 mii la bord sau mai mult dar e intretinuta corect nu e o problema asa mare!

deci verifica ambreiajul, turbina , discurile si iti dai seama cam cum e treaba. pretul e bun zic eu chiar daca are si mai multi km decit ai zis tu.risc la un sh exista mereu sunt masini noi ce au probleme asa ca nu te speria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma respectiva ia masini din germania de la licitatii , ma gandesc ca poate unu nu a avut parale sa o achite si i-au ridicat-o sau cine stie

(Risc la masini sh exista mereu , sunt masini noi ce ae au probleme asa ca nu te spria)....

Pai sa ma sperii sa nu :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti dau un sfat ?

renunta la masinile cumparate de "firme", la licitatii..... de obicei au km mai multi ca trenul. Firmele respective, sunt ale samsarilor. De aici si pretul mic....

Nemtii nu sunt prosti - nu iti vand masina de 2 ani, sub 100.000km,... si la 40% din pretul de achizitie...

Mai bine mai strangi ceva bani, sa cumperi una curata.... sau cumperi an 2008.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce insemana BlueMotio , ce rol are??

de prin 2008 cred , pana in 2010 , BlueMotion era versiunea de motorizare cu consum redus

din 2010 ( nu stiu exact luna ) versiunea se numeste BlueTDI

oferta aia care spui tu la 90.000 km probabil inseamna ca are minim 90.000 km dati inapoi

dar eu cred ca are minim 120.000 dati inapoi

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!