Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Este un topic "intalniri in Oradea" si vezi cine e disponibil pt o verificare cu vag-com

Vezo ca si dealerul local vag are program sambata. Eventual suna si fa o programare

http://www.dcvw.ro/

Treci pe langa el inainte cu cateva sute de metri de tabla cu intrarea in Oradea.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Modificat de YoYo_man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca eventual o verificare la reprezentanta dupa seria de la sasiu eu asa am facut chiar daca nu eram inca propietar. cu o mica spaga a mers.la mine mi-a spus samsarul ca a fost inlocuit haionul un stop dreapta spate si vopsite 2 portiere, exact asta am gasit si in baza de date, inclusiv km reali din bord si schimbarea distributiei si a ambreajului.la 155 mii respectiv 177 mii.dupa a urmat un tester si ridicare pe elevator la un mecanic cu un servise micut care il stiu de mult.( 80 roni a costat verificarea amanuntita a masinii ala a vazut si elementele vopsite eu asa cind ma uit nu imi dau seama) deci in concluzie un sh e o loterie in mare masura dar daca mergi cu frica nu faci nimic in viata. oricum toate problemele chiar si cele mai neinsemnate le vezi in timp dupa citeva saptamini de mers cu masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in poze apar doua randuri de jante (aliaj ambele, probabil are si anvelopele de iarna). Daca masina e ok, fa cumva sa fie incluse in pret si rotile de iarna, ca in curand o sa ai nevoie de ele si mai tre sa scoti cateva sute din portofel. Masina arata bine, are dotari dar ar fi bine sa reusesti sa verifici istoricul la reprezentanta. Vanzatorul e samsar sigur la cum e prezentata masina, pozele... Sper sa fie unul serios in schimb :)

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb pt maine. Proprietarul a recunoscut ca masina este ce din parcare de la Penny si mi-a rezervat-o pana maine seara. El zicea ca cel mai lesne era sa ma urc in tren in seara asta si sa dorm drumul pana maine..urasc sa dorm in tren. Asa ca am sa merg cu un prieten pana acolo. Nu stiu de ce el zicea sa mergem pe drumul via Brasov ca ar fi mai usor edcat cel de pe Valea Oltului..

LE: Vanzatorul a avut 2 masini identice, cea pe care o voi cumpara eu este:

http://www.autovit.r...-C26089064.html

Diferenta dupa spusele lui intre ele ar fi ca asta nu are telefonul ala care iese din consola. Sigur asta e masina cu 2 randuri de jante?

Eu am un singur dubiu: stiam ca la Passatul de 170 cp, i-ul de la TDI ar fi trebuit sa fie rosu, sau?

Modificat de dr_dumi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul cunoscut e cel mai "usor". La service/reprezentanta ai sunat?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as spune sa dai un tel la reprezentanta si sper sa gasesti loc pt maine... Oricum dai cateva milioane pe drum. Mai dai cateva si la reprezentanta si stii exact ce e cu masina. Adica 100 euro la 10-11 mii cat face masina nu ar trebui sa fie un capat de tara. Decat sa o iei ca e buna (si poate sa fie f buna) dar sa aflii dupa ce o cumperi ca are 300 000 km sa ai mereu un gust amar. Dai suta de euro si printre altele o sa aflii si istoricul...

Cred ca el spunea sa mergi cu trenul, ca mai mult ca sigur o sa te intorci cu masina... ;)

Succes inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e o problema...numerele mai sunt valabile? Altfel cum mergi la test...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Si cum pleci cu ea ca nr rosii...sambata....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi scos omul nr rosii... Sau sper sa o fi facut. :) Daca nu are scose, inca se mai poate ocupa de nr rosii azi. Daca nu are numere rosii, eu nu as merge sa vad masina. Trebuie sa poti da o tura cu ea, trebuie sa ajungi la un service.. trebuie sa ajungi acasa la o adica...

Vb cu omul la tel si vezi cum sta treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de numere, omul mi-a zis ca imi da alea de nemtia si m-a rugat sa i le trimit inapoi cand ajung cu ea la Bucuresti la RAR, nu prea stiu cum vine asta exact.. Mi-a zis ca imi da si asigurare la masina tot din DE.

Ce acte trebuie sa ma asigur eu ca are omul la masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brief mare, brief mic, contract vanzare cump intre neamt si samsar...actele care tin de nr de zoll nu le stiu. La rar poti merge cu nr de zoll daca mai sunt valabile sau luni scoti nr rosii care se scou usor.

Pe unul din briefuri tre sa fie stampila de radiere din De daca nu ma insel...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni as vrea deja sa si inmatriculez masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe alt forum am gasit mai complex

La achizitionarea unei masini din Germania, din punct de vedere al actelor trebuie sa aveti:

Brief-ul mare (este cartea de identitate) numit in germana: Fahrzeugbrief

Brief-ul mic (este talonul masinii) numit in germana: Fahrzeugschein

Actul de vanzare-cumparare numit in germana: Kaufvertrag. (acesta poate avea diverse forme, poate fi individualizat, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un document important lipseste din lista: Certificatul European de Conformitate (EuCOC).De asemenea, uitati de numerele galbene in cazul in care doriti sa nu aveti probleme, numerele rosii sunt cele de export (numerele galbene - cele pe 5 zile nu sunt numere de Zoll)Succes!

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din poza reiese ca masina are la numere 24/11/2012 deci se mai poate circula cu ele si sunt si rosii numerele..

Multam pt informatii YoYo_man, habar n-aveam de toate chestiile alea, iar cat despre certificatul de conformitate, am sa il intreb pe vanzator despre el..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni as vrea deja sa si inmatriculez masina...

E putin mai complicat acum. Nu cred ca apuci intr-o zi. mai e perioada de 48h de la plata taxei de inm pana la depunerea actelor la politie?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ma duc cu dovada ca am platit taxa, gen chitanta, la politie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o vreme, datorita aparitiei chitantelor false, era un termen gen 48h de la plata taxei pana la depunere dosarului ...pt actualizarea unei baze de date comune...nu stiu daca mai e asa....ultima oara am inmatriculat motocicleta si nu am avut nevoie.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Modificat de YoYo_man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai este acum acel termen...cat despre numerele galbene, in romania sunt valabile (daca mai au valabilitate), doar in ungaria sunt probleme cu acest tip de numere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am predat numerele de germania ce le aveam in portbagaj la ghiseu cind am dat dosarul cu actele complete la politie acolo le cere nu la rar! pe masina aveam numere provizorii rosii al treilea rind care le-am aruncat la tara nu trebuiau predate nicaieri dupa expirarea chitantei aferente lor.dar sfatul meu ar fi sa iei masina cu rar-ul facut adica cartea de identificare in alb cu folia pe ea si certificatul de autenticitate. eu asa am procedat si am platit asta la samsar ca avans. astfel poti afla cu siguranta ce norma euro ai si cit ai de plata si daca masina nu are probleme...ca o intrebare ce te faci daca noxele iti iese nasol si te trece la euro 4 sa spunem? sau nu corespunde o serie la motor ori altceva? banii sunt dati nu ramine decit sa te judeci cu ala ce ti-a dat masina si poate nici el nu are vreo vina..

nu e nevoie de nici un termen acum in aceasi zi am platit taxa la finante de prima inmatriculare si am depus dosarul la politie...cartea de identitate luata in aceasi zi dupa 2 ore de la depunerea dosarului la ghiseu cu numele meu ca prim propietar al masinii si dovada provizorie in loc de certificat care vine mai tirziu prin posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seriile le verifici pe loc. Norma euro e evidenta...daca totul e ok pe tester nu vad de ce sa nu iasa noxele. Rar nu fac smasarii decat la sigur deoarece fisa aia de identificare e valabila doar 60 de zile. In plus ar trebui sa vii de la buc de 2 ori. Daca e samsar "serios" nu se ocupa cu tiganeli cu serii masluite ca e caz penal si suma nu e mica. Un km dat inapoi...o eroare stearsa...o bara vopsita da...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rar-ul cu cartea id a masinii eliberata in alb si certificatul de autenticitate valabil 60 zile a costat cam 400 roni.nu eu m-am ocupat de ele am vrut atit sa fie scoase si am dat avans banii astia. tu fa cum vrei sau cum crezi...dar la rar nu iti trece masina daca are cea mai mica problema la noxe ori frine, etc...si o revenire costa si nervi si bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La rar trece cam orice...depinde cum te "invarti". ;) il poti face dupa ce o cumperi in orice oras din tara

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate nu zi asta ca seriile le verifici usor, unde? la reprezentanta iti spune daca e furata sau acte in neregula? eventual km reali si ce s-a schimbat la ea atit. la rar se vede restul...e adevarat ca rar-ul il poti face tu la orasul tau de domiciliu insa sfatul meu e sa nu dai atitia bani lasind o marja cit de mica de risc! mai stai o zi acolo la hotel si mergi cu ala la rar sa zicem si dupa dai banul!

la banii astia dati nu e cazul sa dai spaga sa treaca bucse sau altele slabite cu vederea... si oricum la serii daca e o problema te asigur ca oricit ai da nu se baga nimeni! stiu la cineva ca erau 2 litere la motor ce nu se distingeau si a fost mare problema pina se lamureste treaba.. tu fa cum crezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la RAR nu am temeri. Vanzatorul chiar m-a sunat azi stiind ca urmeaza sa vin maine si m-a intrebat daca vreau sa ma combin la drum cu un alt client care si el pleaca maine din Bucuresti ca sa ia alta masina de la el. Mi s-a parut de treaba la faza asta ca nu e chiar un nimic, scuteam la o adica un plin (a amicului cu care merg). Oricum i-am multumit pt gest insa la intoarcere vreau sa ma opresc la Bv sa las un pachet la cineva. Dragut din partea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca la masinile furate... De ex . cand cumperi un touareg din 2011 cu 5000 euro conditia e sa nu mai mergi lavreprezentanta cu ea si mai putine treceri ale frontierei ;)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!