Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Aaaa, e doar 2010? Atunci nu merita :icon_cheesygrin: .

Glumesc, evident. Am gresit, 2010 voiam sa spun :lol:

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! E primul meu post pe forum, citesc de cateva saptamani forumul dar tot nu prea m-am lamurit cu ce vreau eu sa stiu.

Am vazut ca sunt foarte putini cei care sunt multumiti de serviciile celor de la weltauto, eu am gasit cateva passat-uri B6 pe site-ul lor care mi-au placut si mi se par destul de ok, as vrea sa achizitionez unul in leasing persoana juridica ( daca stie cineva detalii despre procedura de leasing ar fi perfect ), as dori sa va intreb si eu de ce anume ar trebui sa ma feresc la acest model, la ce elemente ar trebui sa ma uit cu atentie inainte sa o cumpar si alte lucruri de genul asta.

Imi cer scuze daca am gresit cu ceva prin acest post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa cauti unul dupa 2009 - facelift - deoarece are interiorul nou, motor CR... si i-au cam remediat din problemele anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedura de leasing o discuti la fata locului in functie de actele firmei ( cifrele ) cu care te duci si cu variantele care ti le ofera cei de la banca cu care lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel Goga: Salut ! Eu am luat de la Weltauto in leasing si e cam asa:

Procedura:

1- te duci, vezi, testezi Passat-urile care iti plac. Ideal ar fi sa le grupezi pe o zona, sa nu alergi gen Iasi - Tm pentru o masina. Neaparat ceri test rampa complet - CU TINE DE FATA. Daca vor comenta, il platesti - e intre 100 - 120Ron in functie de dealer. Ceri sa-ti arate istoricul masinii pe calculator, verifica corespondenta dintre revizii si carnetul de service - ar trebui sa existe, Welt spun ca toate masinile pe care ei le vand sunt cumparate de noi din reteaua Interna si servisate integral in retea.

2- Dupa ce te hotarasti pe o masina, te hotarasti la firma de leasing. Daca alegi Porsche Leasing vei mai putea negocia la dobanda, care este intre 8,16 si 9,86, pe 4 paliere.

3- Aduci actele pentru analiza leasingului, masina se rezerva. Daca se aproba, iti emit proforma, o platesti si ridici masina. Casco faci tot la ei, la fel si RCA. RCA e usturator, fiind pe firma, eu am platit 863 Ron/an la 2.0 tdi, te obliga la plata integrala.

Daca te mai pot ajuta, let me know.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel Goga: Salut ! Eu am luat de la Weltauto in leasing si e cam asa:

Procedura:

1- te duci, vezi, testezi Passat-urile care iti plac. Ideal ar fi sa le grupezi pe o zona, sa nu alergi gen Iasi - Tm pentru o masina. Neaparat ceri test rampa complet - CU TINE DE FATA.

Il pui pe Weltauto sa-si verifice singur masina ? Doar daca o duci la alt service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri tuturor, am mai vazut ca sunt probleme destul de serioase cu km dati inapoi si am vazut ca unul bun s-ar invarti pe la pretul de 10 000 din 2008-2009, am vazut ceva pe la 8500 cu km putini care ma cam sperie http://www.weltauto....l=1345387636000 Ce parere aveti ? Am voie sa pun link :-s ?

@75NOR "Daca alegi Porcshe leasing " Am vazut ca numai cu ei lucreaza pot face cu alta firma sau la ce te referi ?

Modificat de Gabriel Goga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc ca unul bun, km putini - reali - in jurul la 100.000, din 2009 si cu ceva optiuni, se invarte in jurul sumei de 10000 euro. Totusi, vb de o masina care a fost undeva in jurul a 30,000 euro.... alea cu 250.000km si manarite la km - cu 100000km pe bord, asa sunt la pret.

2008 - gasesti.

eu i-as zice pas, aluia din 2007.... mai ales daca faci leasing... cumpara ceva mai nou, motor CR.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flavius

Deschizi contract service pentru "verificare rampa" si stai langa masina si langa mecanic. Daca ai mai facut vreodata asa ceva, stii la ce ma refer si ce presupune operatiunea de "verificare rampa".

In plus, ai garantie 15 000km sau 6 luni. Daca masina are ceva se rezolva pe garantie. Testat pe propria piele la 14 000km dupa achizitie.

@Gabriel Goga:

Preferinta lor este catre Porsche Leasing din multe motive. Dar, nu te obliga. Eu am fost multumit de conditii si dobanda, am mai incercat 2-3 variante si overall iesea mai bine P.L.

Inca ceva: asa cum ti-a spus Florin: 2008-2009 poti uita la 10 000 Euro. Sub 12 000 FARA TVA poti sa uiti de 2009 cu km ok si masina ingrijita, cu istoric curat.

Te bagi sa iei una implicata in accidente serioase ? Asa ceva gasesti la 10 000E

Daca tot te bagi la leasing, nu te uita la 2 000 Euro - gandeste-te ca vei tine masina minim leasingul

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta este cea care ma incanta cel mai mult http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST/WA!ro!!!!l!!!/WA/Marke%7CVW/MG%7CVW_Passat/PS%7C140%7C0/Price%7C0%7C15000/Motor%7CD/ID%7C1010500448%7CVW_Passat_Highline_2.0_TDI_140_CP_4MOT,M6/detail.htm?src=list.htm&ml=1345387636000 le-am trimis un mail in legatura cu conditiile de creditare si sper sa fie totul in regula sa pot merge sa vad masina, multumesc tuturor pentru sfaturi, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motor? BKP sau BMP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am idee, nu am priceput aspectul acesta din ce am citit pe forum, am cerut detalii suplimentare despre masina, inclusiv seria aceea de poate fi verificata ( am vazut in alte posturi pe forum ca sunt persoane care pot verifica aceea serie ) poate ma ajuta si pe mine cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel: daca inmatricularea a fost Ian.2008, masina e facuta in 2007 cu siguranta, desi are serie de 2008. Cred ca e un BKP. Trebuie sa verifici daca au fost schimbate injectoarele

Mi-a placut masinuta, D&C sunt ok. Am avut ceva experiente cu ei in 2007 si 2008 cu un b5.5 si sunt ok.

Da-le un telefon, afla ce te intereseaza si fugi pana acolo...

2 chei, carte service, pare ok masina. Verifica in sistem reviziile sa corespunda cu ce e trecut in cartea service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot faci leasing in ziua de azi ... mai pune ceva si ia CR

sa iei PD , probabil si BKP si in leasing ...

te legi la cap rau de tot , parerea mea

stii cum e , azi e azi , dar maine nu stii exact ce va fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta a fost si sfatul meu.... sa platesti si rata, sa stai si cu ea pe la reparat....

Plus ca daca iti alegi ceva dupa 2009, ai si interiorul nou.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit pe weltauto, din 2009 care sa aiba tapiterie Alcantara si faruri cu xenon adaptive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si prin alte parti - reprezentante, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca motorul e BMP de ce s-ar lega la cap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul Passat-ului de la Weltauto nu include tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta este cea care ma incanta cel mai mult http://www.weltauto....l=1345387636000 le-am trimis un mail in legatura cu conditiile de creditare si sper sa fie totul in regula sa pot merge sa vad masina, multumesc tuturor pentru sfaturi, multumesc.

La masina din link poti negocia 300Euro, iar daca mergi pe Porsche Leasing negociaza si dobanda, se poate !

Mare atentie ca garantia o vei avea ACOLO DE UNDE CUMPERI MASINA, deci in cei 15 000 sau 6 luni de garantie, pentru probleme va trebui sa mergi la Oradea. Ce poti face este sa vorbesti sa-ti accepte constatare la tine la Serpico - daca nu ma insel, as ase numeste- si solutionare la Oradea.

Iti spun din propria experienta.

Inainte sa te duci sa vezi masina, cere poze din toate unghiurile la rezolutie mare si roaga pe cineva cu ochi format - daca nu esti tu acela - sa va uitati la poze. Nealinieri, vopsiri proaste, fisuri de vosea se vad din poze bune.

La fel interiorul: daca e jigarit, starea alcantarei e primul indicator - uita de masina asta !

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa iau un golf 5 de la ei nu din oradea dar tot de la weltauto luata la licitatie de catre ei.Fi foarte atent la ea si du-o la tester pune si tester pentru vopsea.Am avut surpriza cand am ajuns acolo si am dus-o la tester sa aflu ca a fost rasturnata si revopsita+alte defecte si ei ziceau ca nu stiu nimic.Fi foarte atent la ea. Cu garantia vezi ca nu-ti acopera ei tot costu nu mai stiu acum cat dar scrie in contract. Bafta la alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusmotorist

Si eu sunt in tratative pentru o masina de la weltauto, la ce tester ai dus masina , la testerul lor sau la altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La altul unde m-au trimis ei era aglomerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://home.mobile.de/ALDAUTOMOTIVEALDGEBRAUCHTWAGENINHANNOVER#des_166497460

Am nevoie de parerea voastra in legatura cu achizitia acestui passat.Tatal meu vrea sa mearga duminica in Germania.A avut tot passat b5.5 inainte luat de nou si ala dar l-a vandut dupa 10 ani ca si nou cu 98.ooo km.Are el o pasiune pentru passaturi de cand ma stiu de mic copil a avut passaturi toate modelele din 90' incoace iar acum vrea b6.Ce spuneti de masina asta?Nu ma puneti sa caut pe la noi ca nu vreau,am cautat eu anul trecut pentru mine passat si m-am lasat pagubas dupa jumatatea de an.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e corect pentru anul / dotarile pe care le are masina.

Cere VIN-ul si verifica-l inainte sa pleci dupa masina. Vezi cand s-a facut ultima revizie. Jantele alea sunt din catalogul de accesorii, nu au fost echipare OEM, trebuia sa vina cu Adelaide 16'' fiind Highline masina

Dupa niste detalii de uzura de la scaunul soferului si schimbator, raportat la masina mea in aceeasi echipare, imi miroase a 180 000km reali.

Nu te lasa pacalit de aspectul lucios al tapiteriei data cu crema, asta e o chestie pe care o faci in 30 min.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!