Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

I-am cerut poza cu VIN-ul masinii si l-am dat azi la o cuostiinta care lucreaza la reprezentanta si aflu azi ce si cum e cu masina.M-ai cam speriat cu km.Totusi la 14000 de euro sa aibe mai multi km deja e hotie.Dar tin sa cred ca nemtii nu fac asa ceva.Oricum maine ajunge un var de al meu care e in Germania sa o vada live.As mai putea sa urc pretul pana spre 16000 dar nu mai mult si sa aman inmatricularea cu 3 luni pana acopar gaura din buget dar nu as vrea sa dau toti banii pe masina pentru ca dupa ce o aduc vine revizia totala de ulei si filtre poate distributia placute discuri cine stie ce mai gasesti ca doar nu e noua.Chiar acum ne mai uitam la cate ceva si o sa va mai arat sa va dati cu parerea.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Nu vreau sa te sperii, dar din experientele personale iti pot spune ca in general, un diesel 2.0 face 60 000km/an in medie in De

Asta e media, nu e obligatoriu.

Chestia cu tapiteria si schimbatorul: eu am acum 80 000km cu masina si nu am pe interiorul scaunului de la sofer "ridurile" alea in tapiterie. La fel si maciulia schimbatorului, la mine arata mai proaspat - ma uit la imbinarea dintre capacelul pe care sunt trecute vitezele si maciulia de piele - acolo vezi uzura cel mai usor.

Nu e o garantie ca uzura implica km aia, ci doar o atentionare, e posibil ca fostul proprietar sa fi purtat portofel la spate - asta ca exemplificare pe faza cu tapiteria.

Totusi, asa cum ai zis si tu, la banii aia ar trebui sa fie ok. Eu tot cam asa l-am luat din Romania, dar cu 60 000km, asta ca sa-ti faci o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit telefon de la amicul meu de la reprezentanta si masina are la ultima revizie 128.000km deci e in regula,a fost schimbata volant pe garantie la 45.000 in rest reviziile normale asta le arata in baza lor de date.Mai dupa amiaza ajunge si varmiu sa o vada si atunci voi fi sigur daca plec dupa ea sau nu.Neamtu e neamt ce sa mai.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculeaza cat timp a trecut de la revizie si aplica rulajul lunar si vezi daca pici pe aceiasi km ca cei din bord.

Tine-ne la curent. Bafta, e misto masina si are o echipare foarte ok !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu postez unde trebuie...

Un 1.8 TSI 160 de cai, e mai potent ca si un 2.0 FSI de 150 Cai? Daca da, cu o resoftare la FSI, pana la 165 de cai, tot TSI-u e mai potent?

Cu consumu cum e, ca-m cat consuma TSI-u? Ca acuma FSI-u stiu cat consuma..

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e cat se poate de simplu din acronime:

"Un cal putere, prescurtat CP sau C.P. este o unitate de măsură pentru putere, presupusă a fi egală cu puterea mecanică pe care este capabil s-o furnizeze un cal. Calul putere se utilizează uneori pentru a specifica puterea motoarelor termice sau electrice. În contextul motoarelor termice, se utilizează ca unitate de măsură pentru energie calul putere oră."

asta ca unitate de masura. matematic:

160>150 ; 160<165

gresesc undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai postat unde trebuie... daca vrei sa cumperi TSI de 160 CP :P

:offtopic:

Ideea e ca TSI are turbo, si implicit cuplu mai mare. Acum, strict pe 0-100 km posibil sa iasa 10 cm in fata FSI-ul daca restul conditiilor ar fi aceleasi (etajarea cutiei, greutatea masinii). Insa cei 5 cai pot fi usor batuti de un sofer care schimba mai bine; mai mult decat atat s-ar putea ca TSI sa aiba etajarea mai buna pt primele trepte, sau sa fie mai usor decat FSI din cauza optiunilor..:)

Overall TSI e mai placut la condus datorita cuplului. Gata cu off topicul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tsi-ul consuma mai putin, e mai rapid si are cuplu mai mare. Sigur e mai placut la condus. Nu cred ca dupa remapare se poate comporta ca un tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc pentru raspunsuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

ce parere aveti de aceasta masina?

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C25701557.html

aveti idee ce echipare e, din pozele pe care le-a pus? mie-mi pare un confortline.

daca trebuia sa postez la B7, voi scrie dincolo, da' am vazut ca acolo lumea discuta mai mult despre masini noi...aici pare mai activ poporul :)

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita banii.... e frumoasa foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine bine, merita banii, dar ma gandesc ca e totusi cam putin la ce vad pe-afara... 19-20k E, la nivelul asta de echipare (in cazul in care e confortline)

ma intereseaza ce credeti ca ar putea sa aiba (pentru a verifica). de exp, kilometri dati inapoi nu cred ca are sens, pentru ca mai mult de 100k de km reali, nu cred ca are, si nu s-ar merita efortul.

ma gandesc la ce-i mai rau, si anume: sa fie lovita, sudata, motor schimbat, din astea d-ale samsarilor :))

momentan, i-am trimis un email in care l-am rugat sa-mi trimita VIN-ul ca sa deslusesc exact echiparea si alte informatii.

ar mai fi si asta: http://www.autovit.ro/show?id=C25169590 care are un pret mai realist... (fiind luata pe firma probabil e fara tva, nu stiu, e o parere, o posibila explicatie a faptului ca are pret apropiat de cel de-afara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E diferenta de 1 an intre ele, nu-i normal sa fie si diferenta de pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, verifica bine dupa VIN, cand au intrat ultima oara in service - daca - si de ce.

Altfel, majoritatea le aduc pe firma, deci fara TVA... plus ca au aranjamentele lor si in cele mai multe cazuri, le dau masluiesc la km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca sunt aduse fara tva... exista riscul ca eu sa mi-o fur si sa ma trezesc ca trebuie sa platesc tva la un moment dat? ce acte imi trebuie de la vanzator pentru a nu avea probleme?

daca o cumpar de la persoana fizica banuiesc ca n-am nici o problema ca se va rasfrange asupra lui o eventuala problema a tva-ului. ca el apare pe actele de ... import sa zicem.

daca o cumpar de la o firma, si-mi da factura pe care apare tva-ul, iar ar trebui sa fiu ok, pentru ca teoretic am platit bunul cu tot cu tva, corect?

va multumesc pentru raspunsurile prompte, intrebari vor mai fi cu siguranta :) nu scapati usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tie ti-o vinde o persoana fizica.... cam asa fac ei treburile. Deci, nu e treaba ta si nu ai de unde sa stii cum a fost adusa ... cu sau fara TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema tva-ului este problema firmei pe care se aduce, tu ca si cumparator nu ai nicio legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa sperii pe nimeni sau sa ma contrazic cu cineva, dar stiu un caz cu un tip din Pitesti care si-a luat un B6 adus din afara cumparat de o firma din Romania si vandut catre el.

La 1an de zile s-a trezit acasa cu o citatie ca sa plateasca TVA-ul la masina. Acum nu stiu daca a platit sau nu TVA-ul la masina respectiva pentru ca nu m-am mai intalnit cu el de cateva luni bune. Lucreaza in Spania dar masina o foloseste sotia lui.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, exact asta e motivul pentru care intreb care e treaba cu tva-ul.

adica chiar daca o cumpar de la persoana fizica, aia la fisc s-ar putea sa vrea sa vada o factura cum ca s-a platit tva pentru masina aia, ori aici, ori in germania...or eu daca o cumpar de la persoana fizica, ala nu are de unde sa-mi dea factura. s-ar putea sa ma aberez, dar incerc sa ma gandesc la toate posibilitatile, si sunt multe in romania :))

daca o achizitionezi de la o firma si-ti da factura pe care apare si tva-ul , nu cred ca pot fi probleme. Repet, CRED...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica daca eu vand o haina din magazin unuia si nu dau la stat tva-ul incasat pe haina respectiva, statul merge sa recupereze tva de la cumparator? eu inca nu am mai auzit cazuri de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a ajuns la ultimul proprietar al masinii mergand pe fir. Banuiesc ca masina a fost adusa pe o firma fantoma, pe urma vanduta catre alta firma tot fantoma si pe urma direct pe persoan fizica odata ce s-a trezit cu citatie in cutia postala ca sa plateasca diferenta de TVA la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti pf. si cumperi masina, ai factura cu tva la o valoare decenta(~reala) nu vei avea nici un fel de problema d.t.p.v.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca peste 80% din masinile cu valoare peste 6000-7000 euro, sunt aduse pe firma... daca s-ar resfrange asupra cumparatorului, e doliu national.

Cumparatorul de buna credinta, trebuie sa dea statul - anaf - in judecata, in acest caz.

Oricum, eu am adus masina de afara. In afara de taxa de poluare, ANAF mi-a dat o hartie din care rezulta ca eu nu trebuie sa platesc TVA. Daca ai asa ceva, nu ai cum sa ai probleme.

daca o cumperi de la p.f. - nu cred ca o sa iti dea factura la ea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ta probabil a fost scutita de tva inca din Germania.. :)

Daca persoana X a cumparat masina pe firma din DE de la firma Y, cum spui tu ca ~80% la valori de peste 7000euro, nu contest, teoretic nu mi-o poate vinde mie mai departe ca pf Z decit daca aplica tva la factura iar valoarea nu poate fi in nici un caz 10,000lei inclusiv tva pentru o masina evaluata in acel moment de primul broker la 15.000euro si intrarea pe firma din Ro sa zicem ~10,000euro decit poate peste inca citiva anisori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e.... in teorie. Ce se intampla cu firmele, cum deduc TVA-ul, etc... sunt lucruri pe care le stiu numai cei ce practica asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!