Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

eu am cumparat masina acum 4 luni , factura era pe o firma din suceava vinduta inca o data la cineva adica acea persoana care le aducea si le trecea pe acea firma ce nu era a lui, a trebuit sa am si fiscalul de la acea firma si de la vinzatorul ce a adus-o. eu am platit taxa de inmatriculare pe numele meu si restul daca dosarul a fost complet si masina inmatriculata cu numere definitive pe numele meu se poate ca cineva sa imi ceara acel tva daca nu a fost achitat? am si factura din germania cind a fost cumparata si acolo arata ca e fara tva valoarea in jur de 7900 e.

revin ca acum m-am uitat in acte.. masina e adusa pe o firma din suceava si vinduta catre acela care mi-a dat-o la rindul meu mie dar tot el a si adus-o din germania in factura respectiva de vinzare intre firma si el e trecut pretul unitar de 30808 lei si valuarea tva-ului de 7397 lei total de plata deci 38202 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu , cumparatorul persoana fizica de aici care cumpara o masina , nu plateste in absolut nicio situatie TVA

TVA-ul este platit CATRE STAT doar de o FIRMA PLATITOARE DE TVA care cumpara un produs si il VINDE apoi

daca acel produs este purtator de TVA ( are ptr el factura cu TVA ) , firma , la vanzarea acelui produs , plateste efectiv TVA catre stat pe diferenta de pret din cel de vanzare si cel de achizitie

inclusiv o firma care cumpara aici o masina cu TVA , nu plateste TVA decat daca o revinde , daca o pastreaza pe firma , nu plateste ( a platit vanzatorul ) - mai mult , isi poate deduce acel TVA ( aceste este si motivul general al unor investitii pe firma - deducerile )

ca idee generala , in orice produs , TVA-ul este regasit integral in pretul de pe raft , platit de clientul final , fara ca acesta sa stie exact cat e TVA-ul platit de el

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am achizitonat un Passat B6 Bluemotion motor 1.6 tdi 105sau 110 cp, fabricatie iunie 2010. Masina arata foarte bine., mergege impecabil ( poate si saltul de la Seat Toledo 2003 isi spune cuvantul ), nedumerirea mea este, ce echipare are sau ce pachet , nu stiu cum sa zic altfel. Este hightlight sau ce tip este ?

Pret achizitie 10250 euro + 110 e taxa de inmatriculare.

Ca si echipare pot enumera: 4x gemuri el, oglinzi el, dublu climatronic, cotiera fata + spate cu suport pt paharr, maxidot, mp3player , mufa aux in cotiera. Volan in 3 spite cu comenzi, senzori ploaie si lumina, proiectoare , scaun sofer reglabil electric, boxe pe fiecare portiera, ornamente aluminiu la bord.

Momentan nu am deschis topic in aria " masina mea " deoarece 28 aug am.inmatticulat-o si tot pe 28 am plecst in.concediu , unde " ma chinui " sa mai aflu ceva folosind telefonul.

Multumesc.

post-27430-0-41239800-1346579504_thumb.j

post-27430-0-84454200-1346579550_thumb.j

Modificat de aurel_ian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad in poze cred ca e confortline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pronet , pe 5 revin in tara iar la prima intalnire dupa aceasta data, am sa fiu prezent.

Unde si cand se tin intalnirile ? Scuze pentru off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi la roata de rezerva, ai o eticheta...acolo trebuie sa scrie echiparea....cateva initiale, de ex: conf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Carte scrie, la mine la amandoua Passaturi scrie in carte, unde sunt enumerate si dotariile...

Al tau cred ca este Comfortline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am descoperit lana roata de rezerva Passat LinBluCONFO , 77 kw , asta inseamna 105 cp.

Manualele le am acasa, momentan sun in concediu, oricum sunt in franceza :) . Am downloadat un pdf de pe forum in limba romana.

Inca odata multumesc si drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este berlina sau break ? cu cati km ai luat masina ?

si cum trage motorul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 108000, este Sedan, sau Limuzina ca suna mai bine :D , este fabricatie iunie 2010, motor CR , are cca 1480 kg , si trage foarte bine, in afara de acest Passat mai conduc un Nissan Navara 2500 cmc 170 cp, diferenta dintre una si alta este imensa, daca la Nissan indiferent de treapta daca bag piciorul in ea, te baga in scaun, Nissanul este de serviciu, pt offroad mai mult. In schimb, in acest passat nu simti diferenta daca rulezi cu 100km/h sau 180, este de nota 10 daca este sa vorbim de o masina confortabila, de oras, consum mic, taxe mici si la nevoie schimb intr-or treapta inferioara si ma baga in scaun :).

Offtopic, am facut cu un plin 1150 km si mai am 300 conform BC ( BUCURESTI - Bulgaria - Turcia- kusadasi , ) am rulat foarte putin pe autostrada, )

Modificat de aurel_ian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina lui este berlina si nu cred ca are mai mult de 2luni de cand a cumparat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stoe, daca este vorba de mine, ai dreptate, am masina de 16 zile si din 16 zile, de 5 zile sta in parcare la hotel, cu toate acestea am facut 2000 de km pana acum.

Sunt 100% multumit de ea.

Modificat de aurel_ian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ptr raspuns

deci se poate : masina buna , mare , destul de noua noua , berlina , dotata si ieftina

bine ca nu ai luat golful ala cu 10.000 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, mai ales dupa ce mi-am cumparat prima masina in 2006 de la un cumnat, fara sa o testez fara nimic, doar " asta e masina , astia sunt banii" dupa care am avut numai probleme. Este vorba de un Seat Toledo 2003.

Concluzie : daca vreti sa va cumparati o masina, indiferent de marca, nu va grabiti. Analizati piata si cel mai important mergeti cu cineva care a avut, are sau se pricepe foarte bine la marca masinii dorite. Eu am fost cu Turbocip de pe acest forum si caruia tin sa-i multumesc si pe aceasta cale.

La urmatoarea intalnire voi fi prezent ( sper sa aflu cand si unde e ) si am sa va las pe voi sa va dati cu parerea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stoe, daca este vorba de mine, ai dreptate, am masina de 16 zile si din 16 zile, de 5 zile sta in parcare la hotel, cu toate acestea am facut 2000 de km pana acum.

Sunt 100% multumit de ea.

Da, despre tine era vorba. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, schimbul de km e facut aproape cand trebuie - la 180.000km... chiar daca masina e foarte slab echipata, pretul imi pare mult prea mic.... in 3 ani, pe undeva pe la 30-35% din pretul de achizitie ? ceva nu e in regula.

Vanzatorul - cu asta se ocupa.... deci ai grija cum e cu increderea - asta nu inseamna obligatoriu ca masina are probleme...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AC manual , plus ca sunt minim 40-60.000 de km dati inapoi la orice masina inclusiv la asta

de aici si pretul

cand luati o masina de aici de la samsari trebuie sa va consolati cu acesti km dati inapoi

altfel va pacaliti singuri ca aveti o masina cu km " putini "

puneti masina pe rampa si verificare totala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este pe masura tinand cont de an si de km, nu are climatronic dar are navigatie, se compenseaza un pic,

Totusi daca poti, mergi si verifica masina , vezi cum arata ca diferentele pot fi uriase din descriere si poze fata de realitate. Eu mi-am luat acum 2 saptamani un B6, dar pana la el am vazut alte 10

Bafta si succes in gasirea masinii potrivite.

Modificat de aurel_ian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa te intreb , domnule Aurel , masina ai luat-o din Bucuresti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am luat-o din Bucuresti, am luat-o din Campina, masina este Euro 5, am platit 110 euro taxa, mai bine mai adaugi 1000e la masina si platesti taxa 1-150 e decat sa o cumperi cu 1000 mai ieftina si sa achiti 1000 de euro sau cat o fi pentru un euro 4

P.s. " Domn " am foat doar la cununie..." Domnule Aurelian....." majoritatea colegilor stiu continuarea :) , de atunci sunt Aurel sau Aurelian , ;)

Mult succes in gasirea masinii dorite !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am luat-o din Bucuresti, am luat-o din Campina, masina este Euro 5, am platit 110 euro taxa, mai bine mai adaugi 1000e la masina si platesti taxa 1-150 e decat sa o cumperi cu 1000 mai ieftina si sa achiti 1000 de euro sau cat o fi pentru un euro 4

P.s. " Domn " am foat doar la cununie..." Domnule Aurelian....." majoritatea colegilor stiu continuarea :) , de atunci sunt Aurel sau Aurelian , ;)

Mult succes in gasirea masinii dorite !

O.T.: eu anul trecut cand am luat masina, am platit taxa 7400ron (~1700euro la momentul respectiv), masina fiind euro 4 si cu DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autovit.r...-C25805580.html

Ce parere aveti? 186.000 km, distributia schimbata la 174.000, vanzatorul pare de incredere.

Multumesc!

Exact masina asta am verificat-o pt un prieten, din istoric e "curata", ultima intrare in service 179K, la 174K in luna 4 distributia schimbata, motor CBAB euro 5, fara evenimente majore, o carcasa de oglinda pe dreapta si un proiector, singura inadvertenta mica , fabricata decembrie 2008 si livrata in 2009, deci se poate spune ca e 2009.

Trebuie vazuta cu cineva care se pricepe, proba de drum etc..

Modificat de UWE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa intru si eu in curand in familia Passat sau Passat CC. Aveti idee cine se m-ar putea ajuta din colegii de pe forum cu verificare de VIN, bine-inteles contra-cost la un pret decent? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!